Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα macbook pro,air!ποιο μοντελο και γιατι!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 27/11/2015 - 20:13

μετα απο συμβιωση 8 χρονων με windows και ενα sony vaio intel core 2 duo του 2007 (καινουργιο τοτε 1000ευρω αγορα απο 1700 προςφορα μηνα βγηκε σκλι...)παρεδωσε πνευμα και ειπα και γω να κανω το βημα οπως τοσοι αλλοι συμφορουμιστες να παω για macbook και να περασω στο μαγικο κοσμο του os x!!!!πριν κανα μηνα επεσε στα χερια μου ενα macbook του 2013 13inch(δεν θυμαμαι πιο χαρακτηριστικα)ενος καλου φιλου και κολλησα το μικροβιο που λενε και ειπα βρε λες;;;;ετσι αρχισα το ψαξιμο για το πως και γιατι και αν...!!!το μονο που ηξερα ηταν οτι τα mac ειναι πανακριβα....:) ετσι αρχισα να ξεσκονιζω και να διαβαζω εδω μεσα θεματα και ποστ ωστε να βγαλω λιγο ακρη του τι παιζει και ποιο ειναι το καταλληλο macbook για μενα και για την τσεπη μου!!!λοιποοοννν το laptop το θελω για αποκλειστικη χρηση ιντερνετ σερφαρισμα και προβολη ταινιων!!!δεν γραφω μουσικη ουτε το φορτωνω με mp3 μεσα,δεν ειμαι αρχιτεκτονας δεν κανω δλδ καμια βαρια χρηση!!!!οποτε αρχικα ειπα:οχι core 2 duo αλλα i5 και πανω!!επειδη ειχα 15.4 οθονη προσανατολιζομαι προς εκει αλλα δεν ειμαι και αρνητικος σε 13.3(θελω να ακουσω γνωμες για ταινιες κανει το 13.3 ή θα μου βγουν τα ματια;)παω σε μεταχειρω του 2010-2012(να κρατησω χαμηλα το budjet κατω απο 800 ευρω)ή παω σε air;(περιορισμενες δυνατοτητες)εχω ακουσει για τα πρωτα i5 ειχαν θεματα με θερμοκρασιες...μην παρω κανενα και το φαω.....
Ολα αυτα ειναι σκεψεις μου και επειδη δεν ειμαι και κανενας λεφτας ψαχνω κατι σωστο και αξιοπιστο στο καλυτερο(χαμηλο)δυνατο κοστος...καθε βοηθεια-παρατηρηση-συνδρομη ευπροσδεκτη!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 27/11/2015 - 20:33

Ζω υπέροχα με MacBook Air i5 13,3 του 2011 , κάνει τα πάντα , γρήγορα , πανάλαφρο , λογική τιμή , αληθινή αίσθηση Apple !

Tα είπα όλα !

#3   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 27/11/2015 - 20:37

Ταινιες με το 13.3 βλεπεις ή ειναι μικρη η οθονη;;

#4   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 27/11/2015 - 20:47

Εγώ πάντως σε mbp 13 του 2012 βλέπω μια χαρα διαφορες σειρες.

Σε βάθος  χρόνου αναβάθμισα ραμ και σκληρο και είναι σα καινουργιο...


Τελευταία επεξεργασία από: nikolaros, 27/11/2015 - 20:47


#5   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 27/11/2015 - 21:10

φιλε μου αφου ειχες 15αρι λαπτοπ τοτε πιστευω πρεπει να πας παλι σε ιδιο μεγεθος οθονης, αν πας σε 13.3 στην αρχη θα εισαι οκ μιας κ θα κοιτας γενικα το μηχανημα κ το mac os αλλα μετα θα σου ξινισει !

Εγω ειχα imac σταθερο με 21.5 οθονη κ λογω χωρου πηγα σε macbook 15αρι μτχ

 

Αν σκεφτεσε να το κρατησεις καμποσο καιρο πρεπει να παρεις καποιο χρονολογιας 2011 κ μετα, αυτα που ειναι μεχρι 2010 παιρνουν μεχρι maximum 8gb ραμ που τωρα ειναι οκ αλλα σε ενα δυο χρονια οχι.

Εμενα ειναι του 2011 κ εχει 16gb. Τωρα δεν τα χρειαζομαι αλλα τα ειχε οπ προηγουμενος ιδιοκτητης οποτε μια χαρα :)

Eπειση το ψαχνα κ εγω πιστευω ενα macbook pro του 2011 σε καλη κατασταση βρισκεις πανω κατω στα 850 ευρω, μετα σταδιακα βαζεις ssd ram κ το κανεις σφαιρατο.

 

edit

Ξεχασα να σου πω οτι αν παρεις απο 2012 κ μετα τα retina mac δεν αναβαθμιζετε η ram γιατι ειναι κολημενη οποτε με οσα gb το αγορασεις τοσα θα εχεις μια ζωη..


Τελευταία επεξεργασία από: malias4, 27/11/2015 - 21:12

iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#6   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 27/11/2015 - 21:28

Νομιζω οτι με 13.3 δεν θα χω προβλημα μεγεθους μιας και θα βρω ποιο φτηνο και ποιο ευκολα!τωρα ηθελα να μου πειτε απο ποια χρονια και μετα να κοιταω και ευχαριστω που με διαφωτισατε για το 2011 και μετα να βλεπω!!!ναι θελω να το κρατησω χρονια οπως ειχα και το sony vaio οποτε θα κοιταξω για 2011 και μετα!το md101 που πουλιεται ακομα σαν καινουργιο τι παιζει;;εχω διαβασει τα χειροτερα...αλλα γιατι τοσο κραξιμο;δλδ του 2011 πχ ειναι καλυτερο απο το md101;;επισης αγγελιες εδω που εχουμε να ριξω καμια ματια αν πουλαει κανενας κανενα macbook pro!με τα air τι παιζει να μην κοιταω καν;;

#7   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/11/2015 - 21:48

και εγω τα ιδια κανω αδερφε αντε να παιξω κανενα λολακι....πηρα ενα MacBook Pro 15,4 mid 2012 (16 GB ram)......το εργαλειο ΠΕΤΑΕΙ και ειναι και future proof....το ειχα παρει 1500 πριν 2 χρονια...δεν ξερω τωρα αν μπορεις να βρεις κατι παρομοιο σε κανενα 1000αρικο 

 

specs :Nvdia 650GT m 1 GB ram

screen : 2880 x 1800

16 GB ram ddr3 1600Mhz

SSD 256 GB

i7 2,3 Ghz (4pyrino)

 

δεν νομιζω να ξεχασα κατι....εγω θα σου προτεινα κανε λιγο υπομονη μαζεψε αλλα 200 ευρουλακια , δωσε κανενα 1000αρικο να παρεις κατι ΜΠΟΜΠΑ να σου κρατησει και στο μελλον....να παιρνεις και ολες τις αναβαθμισεις OSX με μηδεν κολληματα..μακραν απο τις καλυτερες αγορες μου



#8   leathernecks

leathernecks

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 27/11/2015 - 21:50

Για μένα φίλε μου , αν δεν σκοπεύεις να μετακινήσε με το mac παραμάσχαλα κάθε τρείς και λίγο θα σου πρότεινα να προτιμήσεις το  pro.

Σε σχέση με το air θεωρώ ότι μόνο εκεί θα σε προβληματήσει.

Τώρα όσο αναφορά το μέγεθος οθόνης , εμένα προσωπικά με καλύπτουν και οι 13,3 ίντσες για ταινίες.

Από εκεί και πέρα είναι περισσότερο θέμα προσωπικού γούστου.



#9   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 27/11/2015 - 22:06

Νομιζω οτι με 13.3 δεν θα χω προβλημα μεγεθους μιας και θα βρω ποιο φτηνο και ποιο ευκολα!τωρα ηθελα να μου πειτε απο ποια χρονια και μετα να κοιταω και ευχαριστω που με διαφωτισατε για το 2011 και μετα να βλεπω!!!ναι θελω να το κρατησω χρονια οπως ειχα και το sony vaio οποτε θα κοιταξω για 2011 και μετα!το md101 που πουλιεται ακομα σαν καινουργιο τι παιζει;;εχω διαβασει τα χειροτερα...αλλα γιατι τοσο κραξιμο;δλδ του 2011 πχ ειναι καλυτερο απο το md101;;επισης αγγελιες εδω που εχουμε να ριξω καμια ματια αν πουλαει κανενας κανενα macbook pro!με τα air τι παιζει να μην κοιταω καν;;

αυτό έχω εγώ!!! αλλα όπως είπα αναβάθμισα ραμ και σκληρο σιγά σιγά και κάνοντας μια κανονική χρήση , με λίγη επεξεργασία βίντεο -εικόνας θεωρώ ότι είναι άριστο (τουλάχιστον για εμενα!)



#10   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 27/11/2015 - 22:37

Με εχετε ενθουσιασει ρε παιδια!!!!ψαχνω αγγελιες στο insomnia,aggeliopolis,xe.gr!αλλα οπως ειπα θελω ενα ωστε να το κρατησω χρονια και να μην κολλαει!εχω iphone 6 ξεκινησα με 3gs...απορω πως δεν κολλησα με macbook...ειναι που ειχα το vaio και πραγματικα βγηκε σκυλι...!!!που μπορω αλλου να κοιταξω αγγελιες;εδω στο φορουμ εχουμε;ποιο thread?επισης θα θελα να ακουσω και αλλες γνωμες φιλων για το τι να κανω!εμπειριες και συμβουλες ευπροσδεκτες!!!

#11   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 27/11/2015 - 22:45

:rolleyes: Πουλα το εξάρι, και πάρε κάνα 50κιλο τσουβάλι φακες από τον Σκλαβενιτη τώρα που είναι και σε έκπτωση, γιατί έτσι όπως το πάει ο κοντος (Vladi) θα μας πάρει και εμάς η μπόρα το βλέπω! :Ρ


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/11/2015 - 22:46

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#12   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2015 - 23:09

:rolleyes: Πουλα το εξάρι, και πάρε κάνα 50κιλο τσουβάλι φακες από τον Σκλαβενιτη τώρα που είναι και σε έκπτωση, γιατί έτσι όπως το πάει ο κοντος (Vladi) θα μας πάρει και εμάς η μπόρα το βλέπω! :Ρ

το 50ακιλο τσουβαλι κανει για ταινιες η να προτιμησω το 100αρι?

 

ΥΓ  Λουκα μην μασας,,,apple watch σε γραμμη πυρος δεν θα εχει ξαναυπαρξει :P



#13   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 27/11/2015 - 23:37

Ανάλογα την ανάλυση που θέλεις!  :rolleyes:  

 

Όσο για το watch, να δω Τούρκο στρατιωτικό να λέει στο ρολοι ''Κιτ-γκελ-μπουρταμ'' (Κιτ έλα εδώ) και να πεθάνω μετά.  :P

 

Για να απαντήσουμε και στον φίλο μας σταρτερ του τοπικ τώρα, μην μας περάσει και για τίποτα τρολ!  ( :Ρ ) θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς ebay, amazon, σκρουτζομαγαζα.

 

Για τα χρήματα που θες (800€ max ) και σχετικά δυνατό και επεκτάσιμο μηχανάκι, είσαι για Macbook Pro early 2011 (model: MacBookPro8.1 ) 

λινκ:  (στα 680€ αυτός ο Μακ πχ)

 

Θα σου έρθει προφανώς με 4 η 6 γίγα ραμ, και με 250 η 500gb  HDD. i7 με προσεσορα στα 2.7 Ghz και είσαι μια χαρα.

 

Με έναν SSD 250αρι στο μέλλον, και 8 η 16 ραμ ανάλογα τι θες, και θα έχεις έναν πύραυλο! (γύρω στα 250€ επιπλέον και σταδιακά)

 

Και αν γουστάρεις να το πας και παραπέρα, παίρνεις και έναν OptiBay και τον πας σε νεξτ λεβελ τον Μακ σου. 

Είναι ένας ανταπτορας εν ολίγοις, που βγάζοντας τον σουπερ ντράιβ σου, μπορείς να έχεις μεσα στον Μακ σου δυο σκληρούς. Ένας με windows πχ αν γουστάρεις, (ο παλιος hdd) και ο καινούργιος SSD που θα έχεις αγοράσει, σε OS X σαν βασικός. Η ακόμα και για σώσιμο μπακ-απ ο δεύτερος. Ότι θέλεις κανεις.

λινκ

 

Παπάδες φτιάχνεις μετά. 

 

Καλες αγορές. ;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/11/2015 - 23:44

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#14   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 28/11/2015 - 01:02

iLuxus κατατοπιστικοτατος και πραγματικα μπηκες ακριβως στο τι ψαχνω να κανω και να βρω!!ευχαριστω πολυ!!με το που το βρω θα ρωτησω και τις γνωμες σας εδω με νεο ποστ!!με εχετε βοηθησει απειρα!!

#15   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 28/11/2015 - 01:13

Γιου γουελκαμ...


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες