Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

Η ζωτική σημασία του Time Machine backup [οδηγός]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 18/11/2018 - 15:11

Καλησπέρα παιδιά.

 

Σύντομα θα είμαι νέος στον κόσμο των Mac (ανυπομονώ), με το καινούργιο Macbook Air 2018. Έχω αυτόν τον δίσκο κάποια χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα. Σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω για Time Machine καθώς πιστεύω επαρκεί η χωρητικότητα (128gb θα είναι το macbook) και να πάρω για τις φωτογραφίες μου, την μουσική μου κλπ αυτόν  που είναι και usb c και γενικότερα διάβασα καλά λόγια. Πιστεύετε ότι ο δίσκος που έχω θα είναι οκ σαν Time machine backup ή θα έχω κάποια ασυμβατότητα λόγω παλαιότητας του δίσκου;  Είναι καλή η σκέψη μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2018 - 16:52

Καλησπέρα παιδιά.

 

Σύντομα θα είμαι νέος στον κόσμο των Mac (ανυπομονώ), με το καινούργιο Macbook Air 2018. Έχω αυτόν τον δίσκο κάποια χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα. Σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω για Time Machine καθώς πιστεύω επαρκεί η χωρητικότητα (128gb θα είναι το macbook) και να πάρω για τις φωτογραφίες μου, την μουσική μου κλπ αυτόν  που είναι και usb c και γενικότερα διάβασα καλά λόγια. Πιστεύετε ότι ο δίσκος που έχω θα είναι οκ σαν Time machine backup ή θα έχω κάποια ασυμβατότητα λόγω παλαιότητας του δίσκου;  Είναι καλή η σκέψη μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Το rikiki είναι ένα αρκετά παλιό μοντέλο, που φαίνεται να έχει καταργηθεί. Ασυμβατότητα δεν θα έχεις, όταν τον φορμάρεις σε Max OS Extended (Journaled) format. Όμως όπως και να έχει η φθορά του χρόνου που έχει μοιραία υποστεί, δεν συνηγορεί ώστε να του εμπιστευθείς τα πολύτιμα αρχεία σου.

 
Ο Mobile Drive είναι πολύ καλός, go for it !. Πάντως να έχεις υπ' όψη σου ότι καλό θα ήταν να μεριμνήσεις και για backup του.
 
Θα πρέπει δηλαδή η χωρητικότητα του δίσκου backup που θα επιλέξεις να επαρκεί για τον όγκο του συστήματος σου + τον όγκο των φωτογραφιών, μουσικής κλπ.

vires acquirit eundo


#48   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 18/11/2018 - 17:00

 

Το rikiki είναι ένα αρκετά παλιό μοντέλο, που φαίνεται να έχει καταργηθεί. Ασυμβατότητα δεν θα έχεις, όταν τον φορμάρεις σε Max OS Extended (Journaled) format. Όμως όπως και να έχει η φθορά του χρόνου που έχει μοιραία υποστεί, δεν συνηγορεί ώστε να του εμπιστευθείς τα πολύτιμα αρχεία σου.

 
Ο Mobile Drive είναι πολύ καλός, go for it !. Πάντως να έχεις υπ' όψη σου ότι καλό θα ήταν να μεριμνήσεις και για backup του.
 
Θα πρέπει δηλαδή η χωρητικότητα του δίσκου backup που θα επιλέξεις να επαρκεί για τον όγκο του συστήματος σου + τον όγκο των φωτογραφιών, μουσικής κλπ.

 

Μπορώ να τον ελέγξω κάπως με κάποιο πρόγραμμα να μου δείξει πάνω κάτω σε τι κατάσταση είναι; Νομίζω επαρκεί η χωρητικότητα που έχει 2TB κατά πολύ κιόλας. Αυτή τη στιγμή οι φωτογραφίες μου, μουσική κλπ δεν ξεπερνάνε τα 300GB οπότε θα με καλύψει για χρόνια πιστεύω.

 

Σκοπεύω μελλοντικά σαν 2ο back up να πάρω ένα desktop external hdd σαν αυτό και να τα έχω όλα εκεί με πολλαπλά backup. Απλά σε βάθος χρόνου γιατί ήδη ξοδεύτηκα πολύ.



#49   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2018 - 17:54

Ο δίσκος φαίνεται να είναι max. 500 GB. Μπορείς να τον ελέγξεις με κάποιο utility, που ενδεχομένως να μην δείξει κάτι. Όμως η φθορά του χρόνου είναι δεδομένη.

 
Όπως και να έχει, προσωπικά θα επέλεγα·
 
2. Δυο δίσκους του 1ΤΒ για εκ περιτροπής backup (για μέγιστη ασφάλεια), ή έστω έναν. Της Western Digital είναι πολύ καλοί και προσιτοί. 
3. Ένα ακόμη ίδιο δίσκο για φύλαξη των φωτό κλπ.

vires acquirit eundo


#50   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 18/11/2018 - 18:03

 

Ο δίσκος φαίνεται να είναι max. 500 GB. Μπορείς να τον ελέγξεις με κάποιο utility, που ενδεχομένως να μην δείξει κάτι. Όμως η φθορά του χρόνου είναι δεδομένη.

 
Όπως και να έχει, προσωπικά θα επέλεγα·
 
2. Δυο δίσκους του 1ΤΒ για εκ περιτροπής backup (για μέγιστη ασφάλεια), ή έστω έναν. Της Western Digital είναι πολύ καλοί και προσιτοί. 
3. Ένα ακόμη ίδιο δίσκο για φύλαξη των φωτό κλπ.

 

Μάλλον αυτό θα κάνω. Θα τους πάρω και 2 καλώδια για να είναι κατευθείαν usb c και θα ησυχάσω. Για τον αντάπτορα δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά λεφτά καθώς πιστεύω ότι δεν θα τον χρησιμοποιώ τόσο πολύ. Σκέφτομαι να πάρω κάποιον φθηνό από Amazon ή αυτόν και να γίνει η δουλειά μου.



#51   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2018 - 18:17

Τα καλώδια δεν θα παίξουν κανέναν ουσιαστικό ρόλο, εν τάξει πάρε τα.

Μια χαρά είναι ο Lenovo, προτίμησε τον. :)

 

Edit: Τώρα το πρόσεξα, ο αντάπτορας δεν υποστηρίζει τα καλώδια.


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 18/11/2018 - 18:22

vires acquirit eundo


#52   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 18/11/2018 - 18:31

Τα καλώδια δεν θα παίξουν κανέναν ουσιαστικό ρόλο, εν τάξει πάρε τα.

Μια χαρά είναι ο Lenovo, προτίμησε τον. :)

 

Edit: Τώρα το πρόσεξα, ο αντάπτορας δεν υποστηρίζει τα καλώδια.

Ποια καλώδια φίλε μου; Τι εννοείς;



#53   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2018 - 18:42

Ποια καλώδια φίλε μου; Τι εννοείς;

Αυτά.


vires acquirit eundo


#54   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 18/11/2018 - 18:44

Ναι αυτά θα τα πάρω για να συνδέω κατευθείαν τους δίσκους πάνω στον υπολογιστή. Τον αντάπτορα θα τον πάρω για οτιδήποτε άλλο χρειάζεται usb A, για το HDMI που το χρειάζομαι και για το SD card



#55   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2018 - 18:51

Εν τάξει, δεν θα δεις και τίποτα σημαντικές διαφορές μιας οι δίσκοι είναι από χέρι αργοί, αλλά θα χρειασθείς τουλάχιστον

ένα καλώδιο όταν θα παίρνεις backup.

 

Πάντως όταν παίρνεις backup καλό θα είναι να έχεις το μηχάνημα συνδεδεμένο στο ρεύμα.


vires acquirit eundo


#56   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 18/11/2018 - 19:10

Εν τάξει, δεν θα δεις και τίποτα σημαντικές διαφορές μιας οι δίσκοι είναι από χέρι αργοί, αλλά θα χρειασθείς τουλάχιστον

ένα καλώδιο όταν θα παίρνεις backup.

 

Πάντως όταν παίρνεις backup καλό θα είναι να έχεις το μηχάνημα συνδεδεμένο στο ρεύμα.

Το ξέρω απλά τα θέλω τα καλώδια για την ευκολία για να τα συνδέω κατευθείαν στον υπολογιστή γιατί μου τι σπάει να τα βάζω σε αντάπτορα.

 

Θα το έχω υπόψιν μου αυτό που λες για το backup. 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Η κύρια χρήση που κάνω εγώ είναι να έχω το λάπτοπ κατά 80% μόνιμα σε ένα γραφείο και να δουλεύω εκεί. Θα υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία αν το έχω συνέχεια συνδεδεμένο στην πρίζα;

 

Ευχαριστώ



#57   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2018 - 19:20

Σε γενικές γραμμές·

 
• Δεν έχεις κανένα λόγο να έχεις το μηχάνημα συνεχώς συνδεδεμένο στο ρεύμα και ιδιαίτερα αποφεύγεις να το έχεις για μεγάλο χρονικό διάστημα με το καπάκι κλειστό.
 
• Όταν φορτίσει πλήρως η μπαταρία, αποσύνδεσε το μηχάνημα από το ρεύμα και όταν η στάθμη της πέσει γύρω στο 30% σύνδεσε το ξανά. Έτσι κυκλοφορούν οι "χυμοί" της. 
 
• Κάπου μια φορά τον μήνα άφησε την μπαταρία να αδειάσει μέχρις ότου κλείσει το μηχάνημα.
 
• Αν θέλεις πλήρη απόδοση της οθόνης πήγαινε System Preferences > Energy Saver > Battery και ξετίκαρε το box "Slightly dim the display while on battery power" (βέβαια αυτό σημαίνει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ενέργεια).

vires acquirit eundo


#58   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 18/11/2018 - 19:48

 

Σε γενικές γραμμές·

 
• Δεν έχεις κανένα λόγο να έχεις το μηχάνημα συνεχώς συνδεδεμένο στο ρεύμα και ιδιαίτερα αποφεύγεις να το έχεις για μεγάλο χρονικό διάστημα με το καπάκι κλειστό.
 
• Όταν φορτίσει πλήρως η μπαταρία, αποσύνδεσε το μηχάνημα από το ρεύμα και όταν η στάθμη της πέσει γύρω στο 30% σύνδεσε το ξανά. Έτσι κυκλοφορούν οι "χυμοί" της. 
 
• Κάπου μια φορά τον μήνα άφησε την μπαταρία να αδειάσει μέχρις ότου κλείσει το μηχάνημα.
 
• Αν θέλεις πλήρη απόδοση της οθόνης πήγαινε System Preferences > Energy Saver > Battery και ξετίκαρε το box "Slightly dim the display while on battery power" (βέβαια αυτό σημαίνει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ενέργεια).

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα. Θα επανέλθω μόλις το πάρω στα χέρια μου σίγουρα καθώς πρώτη φορά σε mac και θα γίνει καταιγισμός ερωτήσεων


Τελευταία επεξεργασία από: Thodoris19s, 18/11/2018 - 19:49


#59   kostasgp

kostasgp

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2018 - 13:06

Καλησπερα

Αποφασισα να αναβαθμισω το macbook pro mid 2012 και να του βαλω εναν ssd.

Το κομματι hardware δεν με απασχολει.
Θελω να ρωτησω τα εξης οσον αφορα το software :

1. Να τοποθετησω τον ssd κ να κανω boot απο usb stick?
Κ μετα μεσω ΤΜ να περασω οτι ειχε μεσα ξανα.
Αν ναι, το usb θα πρεπει να τρεχει το ιδιο λειτουργικο με αυτο που ειναι στο ΤΜ ή μπορει να τρεχει κ παλαιοτερο;

2. Βολευει καλυτερα να κανω τον ssd εξωτερικο προσωρινα, να κατεβασω απο itunes το macOS, να του δηλωσω ως εγκατασταση τον εξωτερικο ssd κ μετα να ανοιξω το λαπτοπ, να τραμπαρω τους δισκους και να εγκαταστησω το τελευταιο ΤΜ μεσω migrarion assistant??

Ειτε στην πρωτη ειτε στην 2η λυση, την εντολη trimforce σε ποιο σημειο την εκτελω;;

Ποιο ειναι καλυτερη λυση κ σταθεροτερη;
Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω κατα την εγκατασταση κτλ;;


Ευχαριστω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#60   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2018 - 14:08

1. Full reset το Time Machine.app.

2. Πάρε στη συνέχεια ένα backup (κατά προτίμηση και σε δεύτερο δίσκο).
3. Δημιούργησε ένα USB installer drive (κυρίως για λόγους ασφαλείας).
4. Βάλε τον SSD.
5. Boot στο Recovery Partition του δίσκου Time Machine και με το Disk Utility φορμάρεις τον SSD σε Mac OS Extended (Journaled) format.
6. Πήγαινε στο menu Restore from Time Machine Backup, επιλέγεις το τελευταίο (ελεγμένο) backup και ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη.
7.  > Restart.
8. Τρέξε την εντολή για ενεργοποίηση του trim.
 
Νομίζω ότι είναι η καλύτερη προσέγγιση, ενώ δεν υπάρχει κάτι άλλο προς προσοχή.

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες