Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1636   al3x1k0

al3x1k0

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Twitter:@al3x1k0
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:al3x1k0

Δημοσίευση 17/01/2017 - 08:25

Εμένα παρόλο που έχω κάνει μεγάλο τζίρο δεν μου την αλλάζουν δωρεάν τώρα. Είχαν πει στο chat πως κάποια στιγμή θα τις αλλάξουν όλες.


Sent from my iPhone 7 Plus using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1637   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 17/01/2017 - 16:40

Εμένα παρόλο που έχω κάνει μεγάλο τζίρο δεν μου την αλλάζουν δωρεάν τώρα. Είχαν πει στο chat πως κάποια στιγμή θα τις αλλάξουν όλες.


Sent from my iPhone 7 Plus using Tapatalk

Μπορείς να την αλλάξεις ωστόσο με κάποιο κόστος; Γνωρίζεις;



#1638   KarlBenz

KarlBenz

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2017 - 11:06

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Εάν κάνω Top Up στη Revolut 1.000 Ευρώ από την Εθνική Τράπεζα, θα με χρεώσει κάτι?

2. Πώς μπορώ στη συνέχεια να μεταφέρω τα χρήματα αυτά σε λογαριασμό μου στην ALPHA BANK ΚΥΠΡΟΥ? Θα υπάρχει κάποια χρέωση?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.



#1639   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 18/01/2017 - 12:45

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Εάν κάνω Top Up στη Revolut 1.000 Ευρώ από την Εθνική Τράπεζα, θα με χρεώσει κάτι?

2. Πώς μπορώ στη συνέχεια να μεταφέρω τα χρήματα αυτά σε λογαριασμό μου στην ALPHA BANK ΚΥΠΡΟΥ? Θα υπάρχει κάποια χρέωση?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

1. Θα σε χρεώσει 1 ευρώ για το έμβασμα εξωτερικού.

2. Στην συνέχεια μπορείς να πας transfer να προσθέσεις τον λογαριασμό της Alpha Bank Κύπρου στο Revolut λογαριασμό σου και έπειτα τα στέλνεις εκεί, μέχρι 5000 ευρώ μεταφορά τον μήνα νομίζω δεν υπάρχει χρέωση.

 

Ωστόσο μία ερώτηση αν επιτρέπεται. Γιατί δεν τα στέλνεις απευθείας από την Εθνική στην Alpha;



#1640   KarlBenz

KarlBenz

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2017 - 17:22

1. Θα σε χρεώσει 1 ευρώ για το έμβασμα εξωτερικού.

2. Στην συνέχεια μπορείς να πας transfer να προσθέσεις τον λογαριασμό της Alpha Bank Κύπρου στο Revolut λογαριασμό σου και έπειτα τα στέλνεις εκεί, μέχρι 5000 ευρώ μεταφορά τον μήνα νομίζω δεν υπάρχει χρέωση.

 

Ωστόσο μία ερώτηση αν επιτρέπεται. Γιατί δεν τα στέλνεις απευθείας από την Εθνική στην Alpha;

Gianniskaz, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

Στο 1. ερώτημά μου εννοώ το εξής:

- Γνωρίζω ότι εάν κάνω έμβασμα από την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ στη Revolut, τότε η ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ με χρεώνει 1 ΕΥΡΩ.

- Εάν όμως μπώ στην εφαρμογή της Revolut και κάνω Top Up σε ΕΥΡΩ, βάζοντας τα στοιχεία της χρεωστικής μου κάρτας της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, πάλι θα χρεωθώ το 1 ΕΥΡΩ ή δεν θα χρεωθώ τίποτα? Στην περίπτωση αυτή δηλαδή είναι σαν να τραβάει η Revolut τα χρήματα από την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ. Κάπου το είχα διαβάσει αυτό εδώ στο Forum και θέλω να το διασταυρώσω για το εάν το είχα καταλάβει καλά και βεβαίως εάν ισχύει ακόμα. Για αυτό και δεν θέλω να στείλω απευθείας τα χρήματα από την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ στην ALPHA ΒΑΝΚ CYPRUS, μήπως μπορέσω και γλυτώσω το 1 Ευρώ.

 

:)  



#1641   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 18/01/2017 - 19:21

Γνωρίζει κανείς , αν βάλω χρήματα στη Revolut με πιστωτική κάρτα Visa από την Εθνική Τράπεζα ποιά θα είναι η προμήθεια?



#1642   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 18/01/2017 - 19:34

Gianniskaz, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

Στο 1. ερώτημά μου εννοώ το εξής:

- Γνωρίζω ότι εάν κάνω έμβασμα από την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ στη Revolut, τότε η ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ με χρεώνει 1 ΕΥΡΩ.

- Εάν όμως μπώ στην εφαρμογή της Revolut και κάνω Top Up σε ΕΥΡΩ, βάζοντας τα στοιχεία της χρεωστικής μου κάρτας της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, πάλι θα χρεωθώ το 1 ΕΥΡΩ ή δεν θα χρεωθώ τίποτα? Στην περίπτωση αυτή δηλαδή είναι σαν να τραβάει η Revolut τα χρήματα από την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ. Κάπου το είχα διαβάσει αυτό εδώ στο Forum και θέλω να το διασταυρώσω για το εάν το είχα καταλάβει καλά και βεβαίως εάν ισχύει ακόμα. Για αυτό και δεν θέλω να στείλω απευθείας τα χρήματα από την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ στην ALPHA ΒΑΝΚ CYPRUS, μήπως μπορέσω και γλυτώσω το 1 Ευρώ.

 

:)

Δεν κάνει τίποτα, αν κάνεις top-up μέσω κάρτας δεν θα χρεωθείς κάτι. Είναι σαν να κάνεις 'αγορά' με χρεωστική οπότε δεν χρεώνεσαι κάτι παραπάνω.
Βέβαια νομίζω ότι το top-up της revolut με ελληνικές κάρτες δεν λειτουργεί λόγω cc, ή τουλάχιστον αυτό ισχύει με τις δικές μου ελληνικές κάρτες.
Αν δεν το έχεις απόλυτη ανάγκη αυτό το ευρώ, πίστεψε με δεν αξίζει. Γιατί χρειάζονται 2-4 εργάσιμες να πιστωθούν τα χρήματα στην revolut και μετά άλλες 4-6 να πιστωθούν τα χρήματα απο την revolut στον λογαριασμό σου(στον οποίο νομίζω πρέπει να είσαι και πρώτος δικαιούχος), αν υπολογίσεις οτι μεσολαβεί και ΣΚ θα χρειαστεί στην καλύτερη 8 μέρες και στην χειρότερη 15. :)  

 

 

Γνωρίζει κανείς , αν βάλω χρήματα στη Revolut με πιστωτική κάρτα Visa από την Εθνική Τράπεζα ποιά θα είναι η προμήθεια?

Όπως έγραψα και στον φίλο πιο πάνω δεν υπάρχει προμήθεια μέσω κάρτας. Τουλάχιστον εγώ που το χρησιμοποιώ με αυστριακή χρεωστική δεν μου κρατάει προμήθεια. Το θέμα είναι αν γίνεται με ελληνικές χρεωστικές/πιστωτικές.

Τελευταία επεξεργασία από: Gianniskaz, 18/01/2017 - 19:36


#1643   KarlBenz

KarlBenz

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2017 - 20:08

 

Δεν κάνει τίποτα, αν κάνεις top-up μέσω κάρτας δεν θα χρεωθείς κάτι. Είναι σαν να κάνεις 'αγορά' με χρεωστική οπότε δεν χρεώνεσαι κάτι παραπάνω.
Βέβαια νομίζω ότι το top-up της revolut με ελληνικές κάρτες δεν λειτουργεί λόγω cc, ή τουλάχιστον αυτό ισχύει με τις δικές μου ελληνικές κάρτες.
Αν δεν το έχεις απόλυτη ανάγκη αυτό το ευρώ, πίστεψε με δεν αξίζει. Γιατί χρειάζονται 2-4 εργάσιμες να πιστωθούν τα χρήματα στην revolut και μετά άλλες 4-6 να πιστωθούν τα χρήματα απο την revolut στον λογαριασμό σου(στον οποίο νομίζω πρέπει να είσαι και πρώτος δικαιούχος), αν υπολογίσεις οτι μεσολαβεί και ΣΚ θα χρειαστεί στην καλύτερη 8 μέρες και στην χειρότερη 15. :)  

 

 

Όπως έγραψα και στον φίλο πιο πάνω δεν υπάρχει προμήθεια μέσω κάρτας. Τουλάχιστον εγώ που το χρησιμοποιώ με αυστριακή χρεωστική δεν μου κρατάει προμήθεια. Το θέμα είναι αν γίνεται με ελληνικές χρεωστικές/πιστωτικές.

 

... ... και πάλι Gianniskaz σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ίσως τελικά και να έχεις δίκιο για την απευθείας μεταφορά των χρημάτων στην ALPHA BANK CYPRUS, εφόσον τα χρονικά διαστήματα μέσω Revolut είναι τόσο μεγάλα. :)


Τελευταία επεξεργασία από: KarlBenz, 18/01/2017 - 20:08


#1644   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/01/2017 - 21:11

Πλέον χρεώνουν και την αποστολή της πρώτης κάρτας.

Χρεώνουν ακόμα και την έκδοση δεύτερης εικονικής κάρτας.

Αλλά το βρίσκω και λογικό σχετικά, πολλοί απλά άνοιγαν τον λογαριασμό λάμβαναν την κάρτα και απλά την είχαν να κάθετε.

 

Πάντως εγώ που ήμουν δύσπιστος στην αρχή πλέον την χρησιμοποιώ αρκετά. Οι κάρτες τις Eurobank που έχω δεν περνάνε σχεδόν πουθενά.

Πλέον την κάνω top up και με κάρτα εξωτερικού το οποίο δίνει άλλη ευκολία σε σχέση με το έμβασμα.

 

Μεσολάβησε το ΣΚ οπότε δώσε λίγο χρόνο, θα φανούν τα χρήματα στην revolut. Εμένα σε παρόμοια κατάσταση έκαναν 3 εργάσιμες να φανεί ένα refund. Αν δεν φανεί ωστόσο μετά το πέρας αυτών των ημερών επικοινώνησε με το support.

 

 

Μία ερώτηση και απο εμένα, οι καινούργιες κάρτες έχουν και nfc; Αν ναι, υπάρχει κάποιος που να άλλαξε την παλιά του κάρτα με καινούργια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δωρεάν δεν στην αλλάζουν την παλιά κάρτα. Όλες οι καινούργιες είναι nfc. Είχα μιλήσει με το Support τους. Δηλώνεις απώλεια της παλιάς και ζητάς καινούργια. Μου είχαν πει ότι αυτό κοστίζει 8€ (αυτό πριν κανά μήνα και λίγο παραπάνω). Τώρα με 6€ μου δίνει την επιλογή να βγάλω 2η κάρτα nfc οπότε φαντάζομαι και η αντικατάσταση τόσο θα χει πάει πλέον.



#1645   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 18/01/2017 - 23:02

Δωρεάν δεν στην αλλάζουν την παλιά κάρτα. Όλες οι καινούργιες είναι nfc. Είχα μιλήσει με το Support τους. Δηλώνεις απώλεια της παλιάς και ζητάς καινούργια. Μου είχαν πει ότι αυτό κοστίζει 8€ (αυτό πριν κανά μήνα και λίγο παραπάνω). Τώρα με 6€ μου δίνει την επιλογή να βγάλω 2η κάρτα nfc οπότε φαντάζομαι και η αντικατάσταση τόσο θα χει πάει πλέον.

Επειδή το έψαξα λίγο. Νομίζω είναι 6 ευρώ η έκδοση καινούργιας κάρτας + τα έξοδα αποστολής, τα οποία αν δεν κάνω λάθος είναι άλλα 8 ευρώ.



#1646   mesazon

mesazon

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2017 - 23:15

Εγω που σημερα πηγα να ζητησω εκδοση 1ης καρτας μου γραφει πρεπει να εχω το λιγοτερο 10 ευρω στο λογαριασμο μου και συνεχισει απο κατω: μην ανυσηχεις θα μπορεσεις να χρησιμοποιησεις τα χρηματα σου αργοτερα.



#1647   mesazon

mesazon

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2017 - 22:57

Εχει καταφερει κανεις μεσω καρτας να στειλει λεφτα στην Revolut αυτον τον καιρο ή πλεον δεν ειναι εφικτο?



#1648   Thresher

Thresher

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 23/01/2017 - 00:39

Με ελληνική κάρτα από όσο ξέρω δεν γίνεται.
Με εμβασμα μόνο και χρεώνει μόνο 1 ευρώ

#1649   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 23/01/2017 - 01:20

Εχει καταφερει κανεις μεσω καρτας να στειλει λεφτα στην Revolut αυτον τον καιρο ή πλεον δεν ειναι εφικτο?

Με κάρτα εξωτερικού δουλεύει 100%, έχω κάνει πρόσφατα και με mastercard και με maestro.



#1650   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/01/2017 - 20:17

Εχει καταφερει κανεις μεσω καρτας να στειλει λεφτα στην Revolut αυτον τον καιρο ή πλεον δεν ειναι εφικτο?

 

Με ελληνική κάρτα δε γίνεται λόγω CC.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 15 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)