Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2596   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2019 - 22:44

Διαβαζω οτι « η visa ανακοινωσε οτι κατοχοι καρτων στην Ελλαδα θα μπορουν τωρα να χρησιμοποιουν το apple pay.
Δοκιμασα να περασω μια πιστωτικη visa της alpha αλλα δεν την δεχτηκε με την υποδειξη να επικοινωνησω με τον εκδοτη της καρτας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2597   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/06/2019 - 22:46

Οι ελληνικες δεν παίζουν ακόμα με Apple Pay.

Η Εθνική μόνο ελευθέρωσε την κάρτα της για να κανεις απευθείας μεταφορά στη Revolut χωρίς έμβασμα.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#2598   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2019 - 23:13

Οι ελληνικες δεν παίζουν ακόμα με Apple Pay.

Η Εθνική μόνο ελευθέρωσε την κάρτα της για να κανεις απευθείας μεταφορά στη Revolut χωρίς έμβασμα.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Μα γραφει για τις visa συγκεκριμμενα. Η χρεωστικη της Εθνικης δεν ειναι καν visa.
Εκτος και αν θελει λιγο χρονο ακομα ....


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2599   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/06/2019 - 23:19

Ένας φίλος σμρ που πήρα τηλέφωνο στην πειραιώς μου είπε παροτι δν ανήκει στο συγκεκριμένο τμήμα που διαχειρίζεται αυτά τα θέματα πως εαν το έχει η Εθνική απελευθερώσει ή κάνει επι τούτου (κ οχι επειδη είναι κάτι στο σύστημα ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο) τοτε πολυ άμεσα ή θα το υιοθετήσουν κ όλες οι άλλες ή θα το σταματήσει η εθνική.
Πιθανολογω οτι ένας λόγος θα είναι οτι θα τηλεφωνούν οι πελάτες των άλλων τραπεζών κ θα κάνουν παράπονα αν κ στην περίπτωση που μιλάμε δεν θα είναι πολλοι ( ειναι μικρο το ποσοστό εννοω που θίγει αυτό )
Πολυ συντομα θα δουμε.Αυλειο θα πάρω τηλέφωνο την άλφα κ θα τους πω γιατι δεν το κάνετε εσεις κ η εθνικη το κανει κτλ.
Οχι πως θα καταφερω τπτ αλλά να ακούγεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2600   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2019 - 23:57

Μα γραφει για τις visa συγκεκριμμενα. Η χρεωστικη της Εθνικης δεν ειναι καν visa.
Εκτος και αν θελει λιγο χρονο ακομα ....


Sent from my iPhone using Tapatalk

πάει με την τράπεζα όχι με τον οργανισμό. ξεκίνησαν οι N26, Revolut, Monese & Edenred κάρτες. 

 

Ο εκδότης της κάρτα στην περίπτωσή σου η Alpha δεν έχει ξεκινήσει το Apple Pay και καμία ελληνική όπως είπε ο φίλος



#2601   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 27/06/2019 - 00:03

πάει με την τράπεζα όχι με τον οργανισμό. ξεκίνησαν οι N26, Revolut, Monese & Edenred κάρτες.

Ο εκδότης της κάρτα στην περίπτωσή σου η Alpha δεν έχει ξεκινήσει το Apple Pay και καμία ελληνική όπως είπε ο φίλος

Εδω διαβασα.
https://www.naftempo...ous-karton-visa
Αν καταλαβαινω καλα το αρθρο αναφερεται στην visa και οχι στην εκδοτρια τραπεζα.
Εκτος και αν το αρθρο ειναι ανακριβες.
Εκτος απο τις 4 που αναφερεις πιο πανω, υπαρχει και η επιλογη προσθεσης αλλης καρτας. Για αυτο και υπεθεσα οτι θα δουλευε και οποιαδηποτε visa ανεξαρτητα απο την εκδοτρια τραπεζα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#2602   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 27/06/2019 - 07:08

Ένας φίλος σμρ που πήρα τηλέφωνο στην πειραιώς μου είπε παροτι δν ανήκει στο συγκεκριμένο τμήμα που διαχειρίζεται αυτά τα θέματα πως εαν το έχει η Εθνική απελευθερώσει ή κάνει επι τούτου (κ οχι επειδη είναι κάτι στο σύστημα ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο) τοτε πολυ άμεσα ή θα το υιοθετήσουν κ όλες οι άλλες ή θα το σταματήσει η εθνική.
Πιθανολογω οτι ένας λόγος θα είναι οτι θα τηλεφωνούν οι πελάτες των άλλων τραπεζών κ θα κάνουν παράπονα αν κ στην περίπτωση που μιλάμε δεν θα είναι πολλοι ( ειναι μικρο το ποσοστό εννοω που θίγει αυτό )
Πολυ συντομα θα δουμε.Αυλειο θα πάρω τηλέφωνο την άλφα κ θα τους πω γιατι δεν το κάνετε εσεις κ η εθνικη το κανει κτλ.
Οχι πως θα καταφερω τπτ αλλά να ακούγεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Kαι βεβαια να παρεις και να κανεις παραπονα και ετσι πρεπει να κανετε ολοι σας διοτι εχθες στην τραπεζα πειραιως μου ειπαν λογο capital control δεν μπορει να στειλω λεφτα και τους εξηγησα με την εθνικη τραπεζα πως εστειλα αμεσα λεφτα στην Revolut η εθνικη τραπεζα Βρισκεται σε αλλη χωρα και οχι στην Ελλαδα; Δεν μου απαντησε ο υπαλληλος της Πειραιως τι να μου πει. 



#2603   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/06/2019 - 07:28

Λένε και αυτοί οι υπάλληλοι ότι τους λένε. Σιγά μην ξέρουν ακριβώς τι γίνεται.

Η ουσία είναι ότι οι ελληνικες τράπεζες ζουν για ένα και μοναδικό λόγο επειδή τις στήριξε το κράτος όλα αυτά τα χρόνια της κρίσης.

Δεν έχουν δυνατότητα να λειτουργήσουν ανεξάρτητα , πόσο μάλλον να παρέχουν σωστες υπηρεσίες στους πελατες τους. (Δάνεια , ασφαλίσεις κλπ).

Δείτε τι προμήθειες παίρνουν ηλεκτρονικά για το οτιδήποτε σε σχέση με τις ελάχιστες προμήθειες που παίρνουν οι ξένες (Ν26 Revolut κλπ. ). Που να πας και από το ταμείο φυσικά εκεί σε σκίζουν πραγματικά οι προμήθειες τους.

Ποιο πολύ συμφέρει να βγάλω το μήνα ολόκληρο το ποσό σε μια ξένη κάρτα με προμήθεια 1€ του εμβάσματος και μετά με δωρεάν προμήθεια να πληρώνω τους τρέχοντες λογαριασμούς παρά με την ελληνική κάρτα που σε κάθε δοσοληψία μου παίρνει από 0,5-1€.

Κάθε μήνα για να πληρώσω τους μηνιαίους λογαριασμούς ηλεκτρονικά πρέπει να μου παίρνουν προμήθεια πάνω από 10€ μηνιαίως. (120€ το χρόνο τουλάχιστον).
Με ξένη κάρτα 0€ !!
Το πρόβλημα είναι ότι πολλές δημοσιες υπηρεσίες δεν δέχονται ξένες κάρτες ακόμα δυστυχώς.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#2604   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 27/06/2019 - 07:34

Λένε και αυτοί οι υπάλληλοι ότι τους λένε. Σιγά μην ξέρουν ακριβώς τι γίνεται.

Η ουσία είναι ότι οι ελληνικες τράπεζες ζουν για ένα και μοναδικό λόγο επειδή τις στήριξε το κράτος όλα αυτά τα χρόνια της κρίσης.

Δεν έχουν δυνατότητα να λειτουργήσουν ανεξάρτητα , πόσο μάλλον να παρέχουν σωστες υπηρεσίες στους πελατες τους. (Δάνεια , ασφαλίσεις κλπ).

Δείτε τι προμήθειες παίρνουν ηλεκτρονικά για το οτιδήποτε σε σχέση με τις ελάχιστες προμήθειες που παίρνουν οι ξένες (Ν26 Revolut κλπ. ). Που να πας και από το ταμείο φυσικά εκεί σε σκίζουν πραγματικά οι προμήθειες τους.

Ποιο πολύ συμφέρει να βγάλω το μήνα ολόκληρο το ποσό σε μια ξένη κάρτα με προμήθεια 1€ του εμβάσματος και μετά με δωρεάν προμήθεια να πληρώνω τους τρέχοντες λογαριασμούς παρά με την ελληνική κάρτα που σε κάθε δοσοληψία μου παίρνει από 0,5-1€.

Κάθε μήνα για να πληρώσω τους μηνιαίους λογαριασμούς ηλεκτρονικά πρέπει να μου παίρνουν προμήθεια πάνω από 10€ μηνιαίως. (120€ το χρόνο τουλάχιστον).
Με ξένη κάρτα 0€ !!
Το πρόβλημα είναι ότι πολλές δημοσιες υπηρεσίες δεν δέχονται ξένες κάρτες ακόμα δυστυχώς.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

 

Kαλά τα λες



#2605   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 27/06/2019 - 07:36

Γενικά η κατάσταση στην Ελλάδα ειναι αδιανόητη κ όχι μόνο για τις προμήθειες,ακούς οτι τους κατεβάζει το κεφάλι κ την επόμενη μερα το πλασάρουν κ αυτόματα είναι υποχρεωτικό κ έτσι πρέπει να γίνει. Το θέμα πλεον γενικά δν ειναι αν ειναι λογικό ή οχι,νομιμο ή οχι, η τράπεζα παράγει δίκιο πλεον,παράγει νόμους.


Το πρόβλημα είναι ότι πολλές δημοσιες υπηρεσίες δεν δέχονται ξένες κάρτες ακόμα δυστυχώς.
Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Εδώ δεν δεχόντουσαν ελληνικές μέχρι πριν λίγο καιρό....


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 27/06/2019 - 07:36


#2606   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/06/2019 - 07:56

Η Eurobank μου έστειλε μήνυμα ότι θα διακοπεί το web banking αν δεν επικαιροποίησω τα στοιχεία μου.
Θέλει εκκαθαριστικό , λογαριασμό ΔΕΚΟ , λογαριασμό τηλεφώνου σταθερού και λογαριασμό τηλεφώνου κινητού (δεν δέχονται εταιρικό λογαριασμό). Μου απάντησαν με email μετά από 15 μέρες.

Η Revolut που τους είχα κάνει την λαμογια με τις αγγλικές διευθύνσεις για να έχω πιο πριν Apple Pay.
Είχε κλείσει την δυνατότητα να έχω Apple Pay.
Στελνω μήνυμα στο chat μου απαντάει μια ευγενέστατη ζητώντας μου συγνώμη και ότι για να ανοίξει το Apple Pay πρέπει να επιβεβαιώσει την διεύθυνση μου.
Της λέω πως ;
Με οποιοδήποτε χαρτί έχετε που την αναγράφει !!! (Δημόσιο έγγραφο , τραπεζικό κλπ).

Για πλάκα της στελνω φωτό έναν λογαριασμό ΕΥΔΑΠ που βρήκα μπροστά μου.

Μου λέει θα ερευνήσει το έγγραφο και θα μου απαντήσει στο chat.

Σε 5 λεπτά το δέχθηκε !!!!!

Άλλη αντιμετώπιση !!!

Στην ελληνική τράπεζα είσαι φορολογούμενος - φοροφυγάς - απατεώνας εκ των προτέρων.
Στη Revolut απλά πελάτης που φέρνει χρήματα στην εταιρεία τους.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#2607   tommis

tommis

    iPH Enthousiast

  • 492 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/06/2019 - 10:26

καλημέρα πάντως απο  alpha kai eurobank που προσπαθώ δεν μου της περνάει



#2608   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 27/06/2019 - 10:41

καλημέρα πάντως απο alpha kai eurobank που προσπαθώ δεν μου της περνάει


Παιδια τηλεφωνηστε κ στην αλφα κ στις αλλες τράπεζες κ πειτε το με το παραδειγμα της εθνικης μηπως κ κουνηθουν κ οι αλλοι.Αν φυσικα παιζει ρόλο.

Πηρα το πρωι την αλφα μπανκ κ φυσικα ο υπαλληλος δεν ηξερε κ του τα είπα, μετα τα κλεισε-ανοιξε κ συνεννοησεις μου ειπε κ εμενα για τα καπιταλ κοντρολς,οπου τον διεκοψα κ του ειπα το ιδιο που αναφερθηκε για την εθνικη οτι ειναι στο ιδιο κρατος.

Στο τελος του λεω ακουστε δν θελω να μου πειτε το κατεβατο για τις καλυτερες υπηρεσιες που προσφερει κ θελει η τραπεζα σας,θελω να τις προσφερετε κ να ηχογραφηθω για να μεταφερθουν.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#2609   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 27/06/2019 - 10:41

Άλλα 280 ευρώ σήμερα κατευθείαν στη Revolut αμεσα μεσω Debit Εθνικη τραπέζης και χωρις προμηθεια. Μονοδρομος REVOLUT μέχρι να μπουν οι δικες μας συστημικες τραπεζες.Ουτε Μονοσε ουτε Ν26



#2610   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 27/06/2019 - 10:42

Άλλα 280 ευρώ σήμερα κατευθείαν στη Revolut αμεσα μεσω Debit Εθνικη τραπέζης και χωρις προμηθεια. Μονοδρομος REVOLUT μέχρι να μπουν οι δικες μας συστημικες τραπεζες.Ουτε Μονοσε ουτε Ν26


Δεν εχουμε εθνικη ομως :-)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες