Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
* * * * - 15 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1562 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   oatz

oatz

iPH Member

• 206 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 18/02/2016 - 10:15

Καλησπέρα παιδιά,

Το ΣΚ βρέθηκα στην Πολωνία για ενα ταξίδι. Ειχα φορτώσει την κάρτα με λεφτά όλα οκ. Στην Πολωνία έχουν ζλότι όποτε σκέφτηκα ότι θα ήταν πρώτης τάξεως ευκαιρία να την δοκιμαστικό μαζω και να επωφεληθώ της ισοτιμίας. Πρώτη κίνηση με την κάρτα , ανάληψη από ΑΤΜ. Όλα οκ, επιτυχής συναλλαγή. Επόμενη, κίνηση μια ώρα αργότερα , πληρωμή σε POS, ανεπιτυχής. Μου εμφάνισε 3 φορές ότι πληκτρολογώντας λάθος PIN (πράγμα που δεν συνέβαινε ) με αποτέλεσμα η κάρτα να μπλοκαριστεί ... Πανικός. Στέλνω αμέσως Παρασκευή βράδυ μήνυμα στο τσατ, με το πρόβλημα. Έντομεταξυ, μπαίνω στο τουιτερ και βλέπω άλλη μια κοπέλα με το ίδιο πρόβλημα ! Σαββατο μεσημέρι με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι μου το ξεμπλοκαραν και ότι πρέπει να αλλάξω κωδικό από το app και μετά να πάω ΑΤΜ και να κάνω 2 μικρές αναλήψεις. Το κάνω άμεσα , επιτυχείς συναλλαγές και οι 2. Μετά από λιγο πραγματοποιώ άλλη μια συναλλαγή σε POS, επιτυχής αυτή την φορά. Από εκεί και έπειτα , κανένα πρόβλημα!

Συνοψίζοντας, αν εξαιρέσετε το πρωταρχικό σοκ με την μπλοκαρισμένη κάρτα , η εφαρμογή και η κάρτα ειναι απίστευτα , οι ειδοποίησεις έρχονται ΑΜεΣΑ στο κινητό και όντως εξοικονομείς πολλά λεφτά αν είσαι σε άλλο νόμισμα. Πληροφοριακά η eurobank χρεώνει 2,5 ευρώ για κάθε συναλλαγή σε POS σε άλλο νόμισμα + το υψηλότερο bank rate , όποτε φανταστείτε ποσά λεφτά μπορείς να εξοικονομήσεις !!

Δοκιμάστε το!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και την εμπειρία χρήσης της κάρτας. Ηθελα να σε ρωτήσω αν είχες κάνει verification και μετά μπλόκαρε ή αν ησουν ακόμα χωρίς verification?

Δηλαδή καλό θα ήταν να κάνουμε και εμείς 2 μικρες αναλήψεις πριν πάμε σε άλλη χώρα με την κάρτα, για να είμαστε βεβαίοι οτι δεν θα μπλοκάρει ξαφνικά?

Banner Ad (απενεργοποιείται όταν συνδεθείτε)

Banner Ad (απενεργοποιείται όταν συνδεθείτε)

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   alexkok

alexkok

iPH newbie

• 57 μηνύματα
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 18/02/2016 - 16:11

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και την εμπειρία χρήσης της κάρτας. Ηθελα να σε ρωτήσω αν είχες κάνει verification και μετά μπλόκαρε ή αν ησουν ακόμα χωρίς verification?

Δηλαδή καλό θα ήταν να κάνουμε και εμείς 2 μικρες αναλήψεις πριν πάμε σε άλλη χώρα με την κάρτα, για να είμαστε βεβαίοι οτι δεν θα μπλοκάρει ξαφνικά?

Ειχα κανει verification απο την πρωτη μερα που κατεβασα την εφαρμογη και πιστευω πως αυτο βοηθησε στην διαδικασια απεμπλοκης της καρτας ( αν και δεν μ ανεφεραν τιποτα).

Οσο για τις αναληψεις μπορεις να το δοκιμασεις αν δεν σ κανει κοπο. Αν και νομιζω οτι ηταν γενικο προβλημα της στιγμης, γιατι στο twitter υπηρχαν και αλλοι χρηστες με το ιδιο προβλημα εκεινο το βραδυ και επιπλεον εστειλαν και μαζικο μηνυμα αργοτερα απο την εταιρεια με οδηγιες αντιμετωπισης του προβληματος

#303   silence0021

silence0021

iPH Member

• 232 μηνύματα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:Silence0024

Δημοσίευση 18/02/2016 - 16:28

Εμένα έπρεπε να μου έχει έρθει η κάρτα revolut από 5/02 άλλα ακόμα τίποτα . Να ζητήσω άλλη ή να περιμένω ακόμα ? όταν ζητάμε άλλη βγαίνει με καινούργιο αριθμό?

Τελευταία επεξεργασία από: silence0021, 18/02/2016 - 16:28

#304   giorgos_rou

giorgos_rou

iPH Contributor

• 1363 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 16:54

Καλησπέρα, έχω λάβει κι εγώ την πλαστική καρτούλα της Revolut (bonus points για το πακετάκι - πολύ «ψαγμένο»!).

Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με IBAN κλπ. Υποχρεωτικά χρήματα στην κάρτα εμφανίζονται μόνο από τον δικό μου λογαριασμό τραπέζης; Αν, π.χ., μου κάνει έμβασμα μέσω eBanking ο αδερφός μου, από λογαριασμό υπό την ονομασία του, στο IBAN που μου δίνει η Revolut, θα υπάρξει θέμα;

#305   ababapanos

ababapanos

iPH Contributor

• 1563 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 17:01

παιδια λιγο ασχετο με την revolut αλλα για να μην ανοιγω νεο θεμα, προσπαθω να κανω εγγραφη για την leupay , αλλα δεν μου ερχεται το sms με το PIN της ενεργοποιησης. Εχει τυχει σε καποιον αλλον?

Και μια ακομα ερωτηση για την num26 , για να την βγαλουμε πρεπει να εχουμε οποσδηποτε διαβατηριο? μονο με ταυτοτητα δεν γινεται?

#306   vanni

vanni

iPH Contributor

• 1517 μηνύματα
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2016 - 17:06

Καλησπέρα, έχω λάβει κι εγώ την πλαστική καρτούλα της Revolut (bonus points για το πακετάκι - πολύ «ψαγμένο»!).

Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με IBAN κλπ. Υποχρεωτικά χρήματα στην κάρτα εμφανίζονται μόνο από τον δικό μου λογαριασμό τραπέζης; Αν, π.χ., μου κάνει έμβασμα μέσω eBanking ο αδερφός μου, από λογαριασμό υπό την ονομασία του, στο IBAN που μου δίνει η Revolut, θα υπάρξει θέμα;

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να δεχτείς χρήματα από τρίτους μόνο από λογαριασμούς που είσαι δικαιούχος

παιδια λιγο ασχετο με την revolut αλλα για να μην ανοιγω νεο θεμα, προσπαθω να κανω εγγραφη για την leupay , αλλα δεν μου ερχεται το sms με το PIN της ενεργοποιησης. Εχει τυχει σε καποιον αλλον?
Και μια ακομα ερωτηση για την num26 , για να την βγαλουμε πρεπει να εχουμε οποσδηποτε διαβατηριο? μονο με ταυτοτητα δεν γινεται?

Ναι οπωσδήποτε διαβατήριο δεν δέχεται κανένα άλλο έγγραφο

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend

#307   Braker

Braker

Advanced Member

• 354 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 18:01

ισχυει οτι η revolut ξεκίνησε να χρέωνει τις αναλήψεις απο ΑΤΜ ;;

Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 18/02/2016 - 18:02

#308   PanosK0

PanosK0

iPH Member

• 308 μηνύματα
  • Tablet:iPad Pro + 4G

Δημοσίευση 18/02/2016 - 18:19

εγω εκανα την αιτηση για καρτα στις 11 του μηνος το βραδυ και μου ηρθε σημερα το πρωι στον τοπο μου.

καλα τα σπαει η συσκευασια ...!!!

#309   drivtheod

drivtheod

iPH newbie

• 94 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2016 - 18:33

ισχυει οτι η revolut ξεκίνησε να χρέωνει τις αναλήψεις απο ΑΤΜ ;;

Αυτό πάλι από που συμπεραίνεται?

#310   Braker

Braker

Advanced Member

• 354 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 18:46

Αυτό πάλι από που συμπεραίνεται?

απο εδώ: https://revolut.com/fairusage 

ATM Withdrawals
Fair ATM usage is defined as £500 / €650 / $700 (or equivalent) a month, after which there will be a 2% fee. For example, if you withdrew £550 in one month, this would only cost you £1. We have to pass on these costs as Revolut doesn't own the ATMs...yet!

άρα με χρέωση 2% για αναλήψεις πάνω από 650 euro/μήνα χάνει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού (leupay / leupost & number26).

#311   oatz

oatz

iPH Member

• 206 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 18:57

Το ελεγε και στο changelog, σημερα που εβγαλε update η εφαρμογη και οπως λεει αφορα μονο την αναληψη απο ΑΤΜ... οχι φυσικες αγορες και ιντερνετικες

#312   Braker

Braker

Advanced Member

• 354 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:00

Το ελεγε και στο changelog, σημερα που εβγαλε update η εφαρμογη και οπως λεει αφορα μονο την αναληψη απο ΑΤΜ... οχι φυσικες αγορες και ιντερνετικες

σε φυσικά καταστήματα ή μέσω ιντερνετ κανεις δε χρεώνει τον ιδιοκτήτη της κάρτας. για αναληψεις απο ΑΤΜ λεω.... 

Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 18/02/2016 - 19:06

#313   skiace

skiace

iPH Contributor

• 1039 μηνύματα
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Pro + 4G

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:08

απο εδώ: https://revolut.com/fairusage

ATM Withdrawals
Fair ATM usage is defined as £500 / €650 / $700 (or equivalent) a month, after which there will be a 2% fee. For example, if you withdrew £550 in one month, this would only cost you £1. We have to pass on these costs as Revolut doesn't own the ATMs...yet!

άρα με χρέωση 2% για αναλήψεις πάνω από 650 euro/μήνα χάνει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού (leupay / leupost & number26).

Για αναληψεις πανω απο 700£ = 900€ τον μηνα απο ατμ θα επιβαλεται η προμηθεια του 2%.
Μεχρι 900€ παραμενει χωρις επιβαρυνση.
Το καταλαβα λαθος ;

Sent from my iPad Air using Tapatalk

#314   Braker

Braker

Advanced Member

• 354 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:14

Για αναληψεις πανω απο 700£ = 900€ τον μηνα απο ατμ θα επιβαλεται η προμηθεια του 2%.
Μεχρι 900€ παραμενει χωρις επιβαρυνση.
Το καταλαβα λαθος ;

Sent from my iPad Air using Tapatalk

650 euro / μηνα 

#315   oatz

oatz

iPH Member

• 206 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:20

θεωρώ το 1,5€ ανα ανάληψη της LeuPay ποιο κλεψιά απο το οριο που εβαλαν εδω, πιστεύω πως η βασική χρήση δεν ειναι ATM για τους περισσότερους

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες