Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3316   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2019 - 13:11

Για να ανοιξω νεα καρτα στον ανηψιο μου παιζει ρολο η ηλικια ? εχει καποιο οριο ?


Η κόρη μου πρέπει να κλείσει τα 18 για να βγάλει ανώτατο όριο ηλικίας δεν νομίζω ότι υπάρχει...

Ένας «δύσκολος» τρόπος για να τον βολέψεις μέχρι να ενηλικιωθεί είναι να βγάλεις μια δεύτερη κάρτα και να του την δώσεις. Μπορεί να την βάλει και στο κινητό του αν έχει Apple Pay με επιβεβαίωση από τον λογαριασμό σου βέβαια. Θέλει προσοχή όμως διότι δεν επιτρέπεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3317   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 03/12/2019 - 13:13

Η κόρη μου πρέπει να κλείσει τα 18 για να βγάλει ανώτατο όριο ηλικίας δεν νομίζω ότι υπάρχει...

Ένας «δύσκολος» τρόπος για να τον βολέψεις μέχρι να ενηλικιωθεί είναι να βγάλεις μια δεύτερη κάρτα και να του την δώσεις. Μπορεί να την βάλει και στο κινητό του αν έχει Apple Pay με επιβεβαίωση από τον λογαριασμό σου βέβαια. Θέλει προσοχή όμως διότι δεν επιτρέπεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

ok ευχαριστω !!



#3318   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2019 - 17:55

Συνεβη σημερα... 

 

Εχω κανει 4 top up στη Revolut μεσω debit -χτες και σημερα.

Top up 1 = 100€

Top up 2 = 200€

Top up 3 = 200€

Top up 4 = 110€

 

μου ηρθαν και τα σχετικα sms με τη χρεωση απο την τραπεζα στο κινητο. 

τα top up φαινονται κανονικα και μεσα στο revolut app στο κινητο. 

 

Tωρα η τραπεζα μου εμφανιζει μεσα στο web banking και αλλο ενα 5ο top up, με το οποιο αφαιρεσε 100€ απο το bank balance (χωρις να το εχω κανει εγω και ουτε μου εχει στειλει μηνυμα η τραπεζα για αυτο το 5o top up, ουτε στη revolut υπαρχει μεσα...)  αναμενω απαντηση και απο τις δυο πλευρες να δουμε ποιος εχει κανει τη βλακεια. Υποψιαζομαι την τραπεζα βεβαια ξεκαθαρα. 



#3319   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/12/2019 - 18:12

Συνεβη σημερα... 

 

Εχω κανει 4 top up στη Revolut μεσω debit -χτες και σημερα.

Top up 1 = 100€

Top up 2 = 200€

Top up 3 = 200€

Top up 4 = 110€

 

μου ηρθαν και τα σχετικα sms με τη χρεωση απο την τραπεζα στο κινητο. 

τα top up φαινονται κανονικα και μεσα στο revolut app στο κινητο. 

 

Tωρα η τραπεζα μου εμφανιζει μεσα στο web banking και αλλο ενα 5ο top up, με το οποιο αφαιρεσε 100€ απο το bank balance (χωρις να το εχω κανει εγω και ουτε μου εχει στειλει μηνυμα η τραπεζα για αυτο το 5o top up, ουτε στη revolut υπαρχει μεσα...)  αναμενω απαντηση και απο τις δυο πλευρες να δουμε ποιος εχει κανει τη βλακεια. Υποψιαζομαι την τραπεζα βεβαια ξεκαθαρα. 

Μην παίρνεις όρκο, δεν είναι υπόδειγμα λειτουργίας η revolut, μου έχει κάνει ένα σωρό μ@λ@κίες σε 2 μήνες χρήσης 



#3320   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2019 - 18:23

Η τραπεζα δεν εχει στειλει χρεωστικο sms για το 5o top up. Ουτε στο revolut app φαινεται καποια τετοια κινηση. 

Μονο στο web banking εμφανιζεται το 5ο top up και εχει αφαιρεθει το ποσο. 

Αν ειχε φυγει για revolut θα ερχοταν και η χρεωση, εκτος αν η τραπεζα στελνει μονο οσα sms θυμαται...

Χλωμο το βρισκω να τους εχει ξεφυγει χρεωστικο sms και να μην εχει αποσταλει. Δε μου εχει τυχει ποτε. 

Θα μαθουμε τι εχει γινει. 


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 03/12/2019 - 18:24


#3321   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/12/2019 - 18:34

Η τραπεζα δεν εχει στειλει χρεωστικο sms για το 5o top up. Ουτε στο revolut app φαινεται καποια τετοια κινηση. 

Μονο στο web banking εμφανιζεται το 5ο top up και εχει αφαιρεθει το ποσο. 

Αν ειχε φυγει για revolut θα ερχοταν και η χρεωση, εκτος αν η τραπεζα στελνει μονο οσα sms θυμαται...

Χλωμο το βρισκω να τους εχει ξεφυγει χρεωστικο sms και να μην εχει αποσταλει. Δε μου εχει τυχει ποτε. 

Θα μαθουμε τι εχει γινει. 

Μόλις το ξεκαθαρίσεις ενημέρωσε, πραγματικά με ενδιαφέρει να δω αν είναι άλλη μια πατάτα της revolut



#3322   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/12/2019 - 18:56

Η τραπεζα δεν εχει στειλει χρεωστικο sms για το 5o top up. Ουτε στο revolut app φαινεται καποια τετοια κινηση. 

Μονο στο web banking εμφανιζεται το 5ο top up και εχει αφαιρεθει το ποσο. 

Αν ειχε φυγει για revolut θα ερχοταν και η χρεωση, εκτος αν η τραπεζα στελνει μονο οσα sms θυμαται...

Χλωμο το βρισκω να τους εχει ξεφυγει χρεωστικο sms και να μην εχει αποσταλει. Δε μου εχει τυχει ποτε. 

Θα μαθουμε τι εχει γινει. 

κατα πάσα πιθανότητα είναι μια από τισ συναλλαγές που έχει οριστικοποιηθεί  αλλά ταυτόχρονα φαίνεται ότι εκκρεμεί επίσης . συμβαίνει συχνά με την αλφα με πιστωτική ειδικά όταν οι συναλλαγές γίνονται σαββατοκυριακα. οι εκκρεμείς είναι, στην άλφα τουλάχιστον με κόκκινα γράμματα. αν δεν του πάρεισ τηλέφωνο παραμένουν έτσι για μέρες.



#3323   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/12/2019 - 22:47

Μα λεει οτι προκειται για 5η συναλλαγη την οποια δεν εχει κανει.
Αυτο ειναι το περιεργο και οχι αν ειναι καθημερινη η ΣΚ.


Sent from my iPad using Tapatalk

#3324   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/12/2019 - 23:43

Μα λεει οτι προκειται για 5η συναλλαγη την οποια δεν εχει κανει.
Αυτο ειναι το περιεργο και οχι αν ειναι καθημερινη η ΣΚ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Τυχαίνει μερικές  φορές με πιστωτική άλφα και με συναλλαγές που γίνονται συνήθως ΣΚ. Πρώτα να γίνεται έγκριση και μετά απο δυο μέρες η εκκαθάριση. Κάποιες φορές παραμένει η έγκριση ενεργή που σου τραβάει ποσό απο το όριο σου και φυσικά το ίδιο ποσό στο ξαναπαίρνουν απο την εκκαθάριση της συναλλαγής. Είναι η ίδια συναλλαγή δυο φορές.
ισως του φίλου μας πιο πάνω να έγινε αυτό. Το πιο πιθανό πιστεύω. 



#3325   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2019 - 00:18

Τυχαίνει μερικές φορές με πιστωτική άλφα και με συναλλαγές που γίνονται συνήθως ΣΚ. Πρώτα να γίνεται έγκριση και μετά απο δυο μέρες η εκκαθάριση. Κάποιες φορές παραμένει η έγκριση ενεργή που σου τραβάει ποσό απο το όριο σου και φυσικά το ίδιο ποσό στο ξαναπαίρνουν απο την εκκαθάριση της συναλλαγής. Είναι η ίδια συναλλαγή δυο φορές.
ισως του φίλου μας πιο πάνω να έγινε αυτό. Το πιο πιθανό πιστεύω.


Με alpha visa το έχω πάθει αυτό δυο φορές . Μια είχα κάνει κράτηση για ξενοδοχείο , μέσω booking , με δέσμευση του ποσού και όταν πλήρωσα στο ξενοδοχείο αντί να αποδοθεί το δεσμευμένο ποσό διπλό χρεώθηκα ( το αναγνώρισε η alpha και έγινε άμεση επιστροφή )
Αλλη μια φορά στην Ιταλία σε αυτόματο πωλητή βενζίνης έβαλα την κάρτα μου δέσμευσε 100 ευρώ( σαν ασφάλεια για την βενζίνη που θα έβαζα )
έβαλα τελικά 40 ευρώ βενζίνη με χρέωσε το μηχάνημα γί’αυτα αλλά η alpha μου αποδέσμευσε τα πρώτα 100 μετά από μια εβδομάδα και αφού πρώτα τους πήρα τηλέφωνο (πάλι) .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3326   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2019 - 00:19

....

Τελευταία επεξεργασία από: kaveiros, 04/12/2019 - 00:20


#3327   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/12/2019 - 08:17

Με alpha visa το έχω πάθει αυτό δυο φορές . Μια είχα κάνει κράτηση για ξενοδοχείο , μέσω booking , με δέσμευση του ποσού και όταν πλήρωσα στο ξενοδοχείο αντί να αποδοθεί το δεσμευμένο ποσό διπλό χρεώθηκα ( το αναγνώρισε η alpha και έγινε άμεση επιστροφή )
Αλλη μια φορά στην Ιταλία σε αυτόματο πωλητή βενζίνης έβαλα την κάρτα μου δέσμευσε 100 ευρώ( σαν ασφάλεια για την βενζίνη που θα έβαζα )
έβαλα τελικά 40 ευρώ βενζίνη με χρέωσε το μηχάνημα γί’αυτα αλλά η alpha μου αποδέσμευσε τα πρώτα 100 μετά από μια εβδομάδα και αφού πρώτα τους πήρα τηλέφωνο (πάλι) .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η Ιταλία σαν χώρα θέλει μεγάλη προσοχή ειδικά αν το πιστωτικό όριο είναι μικρό η προς το τέλος του. Η προέγκριση με την χρέωση γι αυτούς είναι δυο ξεχωριστά πράγματα. Στις περισσότερες χώρες απλά δεσμεύουν μερικά ευρώ η και καθόλου, οι Ιταλοί όμως μπορεί και όλο το ποσό και στο ξανα χρεώνουν  όταν πληρώνεις μειώνοντας το όριο της κάρτας σου. Συμβαίνει περισσότερο σε μικρά η μεσαία ξενοδοχεία.



#3328   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 04/12/2019 - 12:42

Καλησπέρα. Όταν ενεργοποίησα για πρώτη φορά τη Revolut στο Apple Pay μαζί με το κινητό μου, λόγω iCloud ενεργοποιήθηκε και στο iPad. Χρειάστηκε όμως πριν μερικές μέρες να κάνω ένα restore στο iPad. Τώρα όταν πηγαίνω στο Apple Pay του iPad μου λέει "Needs Verification". Και περιμένει να του εισάγω έναν κωδικό για Verification που όμως δεν υπάρχει κάποια επιλογή μέσα από την εφαρμογή που έχω στο κινητό για ζητήσω να αποσταλεί. Τι πρέπει να κάνω ?? Πρέπει να μιλήσω με το Chat ?? Δεν θα έπρεπε να περάσει και στο iPad αυτόματα λόγω iCloud ?? Η Monese που έχω, πέρασε κανονικά χωρίς πρόβλημα.



#3329   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/12/2019 - 13:54

θα βάλεις την κάρτα χειροκίνητα από το αιπαντ και σε κάποια σημείο θα δεισ ότι θα σου ζητήσει να δεχτείς να σου στείλουν ένα εξαψήφιο στο κινητό που έχεις δηλώσει.

μπορεί να χρειαστεί να το κανείς μερικές φορές γιατί στην δίκη μου περίπτωση ο κωδικός ήρθε μετά από πολλές προσπάθειες.

υπάρχει και η άλλη εκδοχή πωσ αν δεν έχεις αφαιρέσει την κάρτα από το αιπναντ πριν την επανεγκατάσταση η αππλε θεωρεί πωσ υπάρχει ήδη. αυτό μου είχαν πει από τη ρεβολουτ.

παίρνεις τηλέφωνο την εδώ αππλε τουσ εξηγείς και αυτοί κάτι θα κάνουν.

στην δικιά μου περίπτωση στο μακ το έλυσαν.

δεν έχει καμία σχέση η εφαρμογή στο τηλέφωνο σου της ρεβολουτ με την προσθήκη τησ  κάρτα σου στο αιπαντ. 



#3330   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2019 - 17:49

Λοιπον, για να γνωριζουν και οι υπολοιποι. Την πατατα με την διπλη χρεωση -με το top up  των 100€, την εχει κανει απο μονη της η τραπεζα. Η revolut ουδεποτε ζητησε τετοιο top up ποσο μαλλον χωρις τη δικη μου δραση. Η χρεωση εχει μεινει στα pending στην τραπεζα και θα ξεκαθαρισει / αποδεσμευτει οταν περασει το οριζομενο χρονικο διαστημα που θα ειναι pending το ποσο. Καλα τη μυριζομουνα τη δουλεια, αφου ουτε τραπεζικο χρεωστικο sms δεν ειχε ερθει. 


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 05/12/2019 - 17:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες