Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3511   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2020 - 12:20

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε καμία μου συναλλαγή με apple pay πέρα από κάποιες φορές (2-3 συνολικά) στις άπειρες συναλλαγές που κάνω με revo όπου  μου έχει ζητήσει να επιλέξω νόμισμα αλλά πάντα με τη χρήση κάρτας να είναι στο pos, ποτέ μέσα από το apple pay (μιλώ για εμένα πάντα). Τα περιστατικά ήταν σε κατάστημα ψιλικών, στο αεροδρόμιο και σε ένα ζαχαροπλαστείο αν θυμάμαι καλά. Γενικά, θεωρώ πως δεν παίζει μόνο ρόλο η κάρτα αλλά και το POS (πολλά είναι και από τράπεζες εξωτερικού). 

 

Πιο ειδικά, κάποια POS της Εθνικής έχουν πρόβλημα με τις virtual (μπορεί και τα περισσότερα). Γενικά η Εθνική έχει "θέματα" με τη revolut και το πιο πιθανό είναι οτι προέρχεται από πλευράς της Εθνικής . Πουθενά σε όλο τον κόσμο δεν έχω συναντήσει αυτό το χάλι το μαύρο των ελληνικών τραπεζών μας -από τις τραγικές προμήθειες τους, μέχρι να σου πετάει το ΑΤΜ έξω την κάρτα και να μη σου βγάζει τα λεφτά ενώ σε έχει χρεώσει (500 ευρώ, ΑΤΜ ΕΘΝΙΚΗΣ).

 

Το πιο σοφό είναι να έχει περάσει κανείς στο apple pay τη φυσική του κάρτα (όποιος έχει) και όχι τη virtual.  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3512   okourkoulos

okourkoulos

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Twitter:@okourkoulos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/01/2020 - 13:06

Όταν θα μου έρθει η φυσική θα τη βάλω αυτή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3513   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/01/2020 - 14:04

Φίλιππε με το καλό να πας το ταξίδι σου.

Φόρτωσε την κάρτα με τα ευρώ του ταξιδιού και μην σε νοιάζει τίποτα. Όλα γίνονται μόνα τους. Πληρώνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ με την κάρτα σου για την ακρίβεια με το κινητό σου ή το Apple Watch σου ότι έχεις.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πουθενά. Κανένα pos δεν θα σου ζητήσει τίποτα.

Η μετατροπή σε λύρες είναι να την κάνεις μόνος σου μόνο αν θες να εξοικονομήσεις κάτι ελάχιστα λεπτά από την ισοτιμία της λύρας εκείνη την στιγμή. (Αν κάνεις μετατροπή Σαββατοκύριακο είναι ελάχιστα πιο αυξημένη η ισοτιμία ).
Όταν κάνεις αγορά σε λύρες πχ η revolut από μόνη της κοιτάει αν έχεις λύρες στην εφαρμογή και τραβάει από αυτές. Αν δεν έχεις κάνει την μετατροπή από μόνη της εκείνη την στιγμή από τα ευρώ σου.

Στο pos δεν θα σε ρωτήσει τίποτα θα κάνει απλά την συναλλαγή.
Στα τόσα χρόνια δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα με revolut σε οποιοσδήποτε αγορά. Δώρα , σούπερ μάρκετ , ενοικίαση αυτοκινήτου , ταξί , εισιτήρια μουσείων κλπ κλπ. Παντού.

Θα ξεχάσεις τι θα πει μετρητό. Δεν σου χρειάζονται πλέον πουθενά τα μετρητά.

Αν χρειαστεί να κάνεις παρόλα αυτά ανάληψη κάνεις από οποιοδήποτε μηχάνημα δωρεάν μέχρι 200€/ μήνα. Αν σου ζητήσει το ΑΤΜ να κάνει εκείνο την μετατροπή συναλλάγματος απαντάς σε κάθε περίπτωση όχι για να κάνει την μετατροπή η revolut που έχει πάντα καλύτερες ισοτιμίες. Δεν θα σου ζητήσει τίποτα άλλο.
Οποιοδήποτε προμήθεια σου κρατήσει κάτω των 200€ οφείλεται στη τράπεζα που ανήκει το ΑΤΜ.
Πάνω από 200€ κρατάει προμήθεια και η τράπεζα και η revolut. (Δεν θυμάμαι πόσο).
Γενικά δεν σε συμφέρει να κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ αλλά να πληρώνει με την κάρτα (ουσιαστικά με το κινητό σου παντού).

Θα εκπλαγείς ευχάριστα με το πόσο εύκολο και απλό είναι.
Ασε που στην εφαρμογή μετά έχεις συνοπτικά καταγεγραμμένα όλα τα έξοδα σου από παντού ανα ημέρα και ανα είδος !!!

Καλό ταξίδι θα την ευχαριστηθείς την καρτούλα σου !!!



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Πέτρο, 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και τον χρόνο που μου αφιέρωσες.

Ήσουν αναλυτικότατος

Να είσαι καλά

Σ' ευχαριστώ !!!



#3514   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/01/2020 - 14:05

Καλημέρα Φίλιππε, το μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω επειδή ήμουν πριν 10 μέρες Βουδαπέστη είχα τα χρήματα σε ευρώ και όπου και αν πλήρωσα δε χρειάστηκε να κανω απολύτως τίποτα την μετατροπή την έκανε μόνο του και ούτε μου ζητήθηκε ποτέ τίποτα σε καμια συναλλαγή!!

Σε ευχαριστώ Χρήστο για την απάντησή σου



#3515   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/01/2020 - 14:06

για τα 3 πρωτα ρωτας σχεδον το ιδιο νομιζω. κι εμενα μου τραβαγε λιρες ασχετα με οποιο νομισμα ειχα πρωτο.απλα οταν εχεις λιρες ας πουμε εχεις ηδη κανει την ανταλαγη σου με την ισοτιμια που εσυ νομιζες οτι εβγαινες κερδισμενος.αν εχεις ευρω μπροστα θα κρατησει λιρες φυσικα με την ισοτιμια της στιγμης.μπορει να ειναι χειροτερη αλλα και καλυτερη.οσον αφορα την 4) δεν ειχα ποτε επιλογες.σε σουπερ μαρκετ,καταστηματα ρουχισμου κτλ πατουσα απλα μονο κωδικο και enter.για το 5) δεν ξερω καλα αλλα δε νομιζω να ΜΗ χρεωθεις.να επιλεξεις μονο αναληψη σε τοπικο νομισμα.νομιζω ειναι καλυτερα.παντως εγω πριν 10 μερες εκανα αναληψη εδω Αθηνα ενα μικροποσο και Η ρουφιανα μου τσιμπησε 2,60€.

Σε ευχαριστώ Κώστα για τις απαντήσεις σου.

Να είσαι καλά



#3516   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/01/2020 - 14:09

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε καμία μου συναλλαγή με apple pay πέρα από κάποιες φορές (2-3 συνολικά) στις άπειρες συναλλαγές που κάνω με revo όπου  μου έχει ζητήσει να επιλέξω νόμισμα αλλά πάντα με τη χρήση κάρτας να είναι στο pos, ποτέ μέσα από το apple pay (μιλώ για εμένα πάντα). Τα περιστατικά ήταν σε κατάστημα ψιλικών, στο αεροδρόμιο και σε ένα ζαχαροπλαστείο αν θυμάμαι καλά. Γενικά, θεωρώ πως δεν παίζει μόνο ρόλο η κάρτα αλλά και το POS (πολλά είναι και από τράπεζες εξωτερικού). 

 

Πιο ειδικά, κάποια POS της Εθνικής έχουν πρόβλημα με τις virtual (μπορεί και τα περισσότερα). Γενικά η Εθνική έχει "θέματα" με τη revolut και το πιο πιθανό είναι οτι προέρχεται από πλευράς της Εθνικής . Πουθενά σε όλο τον κόσμο δεν έχω συναντήσει αυτό το χάλι το μαύρο των ελληνικών τραπεζών μας -από τις τραγικές προμήθειες τους, μέχρι να σου πετάει το ΑΤΜ έξω την κάρτα και να μη σου βγάζει τα λεφτά ενώ σε έχει χρεώσει (500 ευρώ, ΑΤΜ ΕΘΝΙΚΗΣ).

 

Το πιο σοφό είναι να έχει περάσει κανείς στο apple pay τη φυσική του κάρτα (όποιος έχει) και όχι τη virtual.  

Παιδιά καλησπέρα,

 

Τελικά πρέπει να περάσουμε στο apple pay την φυσική και όχι την εικονική κάρτα της REVOLUT? 

Εάν ναι, τι πρέπει να κάνουμε όσοι έχουμε περασμένη την εικονική κάρτα στο apple pay?

 

Ευχαριστώ

Φίλιππος



#3517   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/01/2020 - 14:18

Παιδιά καλησπέρα,

Τελικά πρέπει να περάσουμε στο apple pay την φυσική και όχι την εικονική κάρτα της REVOLUT?
Εάν ναι, τι πρέπει να κάνουμε όσοι έχουμε περασμένη την εικονική κάρτα στο apple pay?

Ευχαριστώ
Φίλιππος


Βεβαιως και μπορεις. Περνας την φυσικη και μετα πας στο wallet και αφαιρεις την virtual. Μπορεις επισης ναχεις ταυτοχρονα περασμενες και τις 2
discord.gg/ajkUM8J

#3518   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 17/01/2020 - 15:20

Παιδιά καλησπέρα,

Τελικά πρέπει να περάσουμε στο apple pay την φυσική και όχι την εικονική κάρτα της REVOLUT?
Εάν ναι, τι πρέπει να κάνουμε όσοι έχουμε περασμένη την εικονική κάρτα στο apple pay?

Ευχαριστώ
Φίλιππος

Κράτα και τις δυο στο wallet


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#3519   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/01/2020 - 19:46

Κράτα και τις δυο στο wallet


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

και πως επιλέγω κάθε φορά poia κάρτα θέλω να χρησιμοποιήσω για να πληρώσω μέσω apple pay?



#3520   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 17/01/2020 - 20:11

και πως επιλέγω κάθε φορά poia κάρτα θέλω να χρησιμοποιήσω για να πληρώσω μέσω apple pay?

Ανοίγοντας το wallet επιλέγεις πια κάρτα θέλεις.
Κάθε κάρτα έχει άλλον νούμερο και είναι εύκολο να την επιλέγεις


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#3521   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2020 - 20:14

Όταν πατήσεις να βγει η κάρτα, μόλις εμφανιστεί, πατάς επάνω της και σου φέρνει και τις υπόλοιπες και επιλέγεις ποια θες να χρησιμοποιήσεις. 

Επίσης μπορείς να επιλέξεις ποια θέλεις να είναι η κύρια κάρτα (default) ώστε να βγαίνει πάντα πρώτη αυτή όταν πας να πληρώσεις.

 

Τη virtual δεν τη χρειάζεσαι στο wallet. Κράτα μια, τη φυσική σου, και θα είσαι κομπλέ.  

 

 

και πως επιλέγω κάθε φορά poia κάρτα θέλω να χρησιμοποιήσω για να πληρώσω μέσω apple pay?


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 17/01/2020 - 20:14


#3522   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/01/2020 - 20:23

Εκανα πριν απο λιγο καταθεση 100€ για πρωτη φορα με την χρεωστικη της alpha.
Δειχνει οτι εγινε top up 100€ αλλα προστεθηκαν 90€.
Στο διαθεσιμο ποσο εχουν προστεθει 90€ και οχι 100€.

Στην κινηση του λογαριασμου φαινεται οτι εχει γινει καταθεση 100€ και το συνολικο διαθεσιμο ποσο συμφωνει με την προσθεση 100€. Απο τον λογαριασμο μου της alpha εχουν αφαιρεθει κανονικα 100€.

Με μεταφορες απο καρτες Εθνικης και Πειραιως δεν μου εχει συμβει ποτε κατι παρομοιο.
Υποψιαζεται κανεις τι μπορει να εχει γινει ;
33578e6d44d592782db14e32428aec6c.jpg
945dd5b2333c5c0ce3089dff414e2636.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 17/01/2020 - 20:26


#3523   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2020 - 20:36

Αυτό που κύκλωσες είναι η επισκόπηση της ημέρας.
Ανανέωσες το κινητό σου με -10 ευρώ και μετά προσθέσεις +100 σύνολο +90.

#3524   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/01/2020 - 08:09

Αυτό που κύκλωσες είναι η επισκόπηση της ημέρας.
Ανανέωσες το κινητό σου με -10 ευρώ και μετά προσθέσεις +100 σύνολο +90.

Οκ, αλλα γιατι στην κινηση λογαριασμου γραφει 224€ και στα διαθεσιμα 214€ ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#3525   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/01/2020 - 11:05

To σημείο που κύκλωσες είναι το "ταμείο της ημέρας". 

100€ έβαλες, 10€ χρέωσες άρα είσαι στα +90€. 

Το δεκάρικο που αναφέρεις στη 2η φωτό έχει να κάνει με λογιστικό και πραγματικό υπόλοιπο, λόγω του οτι τα 10€ προφανώς θα είναι ακόμα pending. 

 

Οκ, αλλα γιατι στην κινηση λογαριασμου γραφει 224€ και στα διαθεσιμα 214€ ;


Sent from my iPad using Tapatalk



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες