Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3736   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/08/2020 - 14:06

Ανάληψη χρημάτων πάνω από 200€ χωρίς χρέωση σε atm μπορεί αν ξέρει κάποιος να μου πει από που βγάζουμε χωρίς να μας χρεώνουν κομισιον;Ελλάδα μιλάω βέβαια .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: KostasRodos29, 22/08/2020 - 14:06

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3737   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/08/2020 - 17:15

Ανάληψη χρημάτων πάνω από 200€ χωρίς χρέωση σε atm μπορεί αν ξέρει κάποιος να μου πει από που βγάζουμε χωρίς να μας χρεώνουν κομισιον;Ελλάδα μιλάω βέβαια .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πουθενα.
Ολες οι Ελληνικές τράπεζες θα χρεώσουν τουλαχιστον 3€.


Sent from my iPad using Tapatalk

#3738   rs280ps

rs280ps

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 01/09/2020 - 12:14

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το ελάχιστο ποσό που μπορώ να μεταφέρω χωρίς να κρατήσει προμήθεια η alpha bank για μεταφορά από Revolut?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3739   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/09/2020 - 13:59

Νομίζω όλες οι ελληνικές τράπεζες κρατάνε πάντα προμήθεια δεν τι γλυτώσεις ότι και αν κάνεις.

Από Revolut μέχρι ανάληψη 200€ το μήνα δεν έχει προμήθεια για πάνω από 200€ έχει και η Revolut προμήθεια και η ελληνική τράπεζα από την οποία τράβηξες χρήματα.

Γενικά δεν συμφέρει να τραβάς χρήμα. Συμφέρει να ξοδεύεις με κάρτα τα πάντα (πάμε σταδιακά για εξάλειψη μετρητών από την αγορά)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#3740   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 01/09/2020 - 14:03

παιδιά σε μένα δεν αφήνει να μπω μέσα πλέον αν δεν στείλω τη νέα ταυτότητα. Οπότε δε μπορώ να μπω στο μενού για να κλείσω το λογαριασμό. Υπάρχει άλλος τρόπος;



#3741   rs280ps

rs280ps

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 01/09/2020 - 15:48

Νομίζω όλες οι ελληνικές τράπεζες κρατάνε πάντα προμήθεια δεν τι γλυτώσεις ότι και αν κάνεις.

Από Revolut μέχρι ανάληψη 200€ το μήνα δεν έχει προμήθεια για πάνω από 200€ έχει και η Revolut προμήθεια και η ελληνική τράπεζα από την οποία τράβηξες χρήματα.

Γενικά δεν συμφέρει να τραβάς χρήμα. Συμφέρει να ξοδεύεις με κάρτα τα πάντα (πάμε σταδιακά για εξάλειψη μετρητών από την αγορά)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Έστειλα 10€ από ρεβο σε άλφα και μου κράτησε προμήθεια 3€ η άλφα.. ενώ Eurobank έστειλα 20€ και δεν κράτησε τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3742   Konstantinos1875

Konstantinos1875

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/09/2020 - 16:18

Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται , έκανα μεταφορά σε revolut 10€ μέσω Apple Pay (curve / Πειραιώς ) και τα κρατάει σε εκκρεμότητα , ενώ το πρωί με την ίδια διαδικασία 20€ τα πήρε κανονικά . Άλλαξε κάτι ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#3743   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/09/2020 - 18:07

Στέλνετε χρήματα από την ξένη τράπεζα (Revolut, N26 κλπ) σε ελληνική τράπεζα ;

Καταρχήν η ελληνική τράπεζα θα σας χρεώσει ή θα κρατήσει δεσμευμένα τα χρήματα δυο τρεις μέρες.

Πριν ένα χρόνο μου έστειλαν 1.000 από ξένη τράπεζα στη Πειραιώς και η Πειραιώς χωρίς να με ειδοποιήσει και να ενημερώσει τα συστήματα της τα κράταγε 15 μέρες και μετά ήθελε να τα στείλει πίσω στον αποστολέα γιατί «δεν με έβρισκε»

Είχα σπάσει τα τηλέφωνα πρώτον και όταν πήγα για Τρίτη φορά στη τράπεζα τα βρήκαν.

Με ρώτησαν γιατί μου τα έστελναν έπρεπε για να τα δεχθούν να γράψουν κάτι σαν σημείωση τους είπα χαρτζιλίκι και τα έβαλαν στο λογαριασμό μου.

Έκτοτε και τα τέσσερα μέλη της οικογένειας (που κάποια ζουν στο εξωτερικό κάποια εδώ στην Ελλάδα) χρησιμοποιούν ο καθένας από μια δίκη του Revolut και ανταλλάσουμε χρήματα αμέσως και χωρίς προμήθεια.

Ποιος ο λόγος να τα επιστρέψεις τα χρήματα σε ελληνική τράπεζα ;
Να μπλέξεις θέλεις ;
Μια χαρά τα αποταμιεύεις ή τα ξοδεύεις με την κάρτα αν θες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#3744   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2020 - 18:30

Στέλνετε χρήματα από την ξένη τράπεζα (Revolut, N26 κλπ) σε ελληνική τράπεζα ;

Καταρχήν η ελληνική τράπεζα θα σας χρεώσει ή θα κρατήσει δεσμευμένα τα χρήματα δυο τρεις μέρες.

Πριν ένα χρόνο μου έστειλαν 1.000 από ξένη τράπεζα στη Πειραιώς και η Πειραιώς χωρίς να με ειδοποιήσει και να ενημερώσει τα συστήματα της τα κράταγε 15 μέρες και μετά ήθελε να τα στείλει πίσω στον αποστολέα γιατί «δεν με έβρισκε»

Είχα σπάσει τα τηλέφωνα πρώτον και όταν πήγα για Τρίτη φορά στη τράπεζα τα βρήκαν.

Με ρώτησαν γιατί μου τα έστελναν έπρεπε για να τα δεχθούν να γράψουν κάτι σαν σημείωση τους είπα χαρτζιλίκι και τα έβαλαν στο λογαριασμό μου.

Έκτοτε και τα τέσσερα μέλη της οικογένειας (που κάποια ζουν στο εξωτερικό κάποια εδώ στην Ελλάδα) χρησιμοποιούν ο καθένας από μια δίκη του Revolut και ανταλλάσουμε χρήματα αμέσως και χωρίς προμήθεια.

Ποιος ο λόγος να τα επιστρέψεις τα χρήματα σε ελληνική τράπεζα ;
Να μπλέξεις θέλεις ;
Μια χαρά τα αποταμιεύεις ή τα ξοδεύεις με την κάρτα αν θες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Στέλνω κάθε μήνα την μισθοδοσία μου από Εurobank σ Revo από εκεί τα μεταφέρω στην N26 , όλα αυτά σε δευτερόλεπτα, και από την N26 στην Alpha (για να μπορώ να χρησιμοποιήσω Apple Pay) σε μια εργάσιμη. Εννοειται χωρίς προμήθεια. Αντιθέτως αν έκανα μεταφορά από eurobank σε alpha θα είχα 3 ευρώ προμήθεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3745   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/09/2020 - 20:44

Ο κυκλος πολύ λογικος και κερδιζεις τις προμηθειες ετςι. Γιατί βάζεις χρήματα στην alpha ; Δεν σε βολεύει να χρησιμοποιείς κατευθείαν Revolut και N26 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#3746   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/09/2020 - 20:53

Μάλλον για το αφορολόγητο από ηλεκτρονικές αγορές?!



#3747   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2020 - 21:11

Ο κυκλος πολύ λογικος και κερδιζεις τις προμηθειες ετςι. Γιατί βάζεις χρήματα στην alpha ; Δεν σε βολεύει να χρησιμοποιείς κατευθείαν Revolut και N26 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Για το αφορολόγητο κι επειδή χρησιμοποιώ την Aegean visa για miles και απλά μεταφέρω από τον λογαριασμό της άλφα στην κάρτα το ποσό της συναλλαγής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3748   KostasBom

KostasBom

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/09/2020 - 23:28

Στέλνετε χρήματα από την ξένη τράπεζα (Revolut, N26 κλπ) σε ελληνική τράπεζα ;

Καταρχήν η ελληνική τράπεζα θα σας χρεώσει ή θα κρατήσει δεσμευμένα τα χρήματα δυο τρεις μέρες.

Πριν ένα χρόνο μου έστειλαν 1.000 από ξένη τράπεζα στη Πειραιώς και η Πειραιώς χωρίς να με ειδοποιήσει και να ενημερώσει τα συστήματα της τα κράταγε 15 μέρες και μετά ήθελε να τα στείλει πίσω στον αποστολέα γιατί «δεν με έβρισκε»

Είχα σπάσει τα τηλέφωνα πρώτον και όταν πήγα για Τρίτη φορά στη τράπεζα τα βρήκαν.

Με ρώτησαν γιατί μου τα έστελναν έπρεπε για να τα δεχθούν να γράψουν κάτι σαν σημείωση τους είπα χαρτζιλίκι και τα έβαλαν στο λογαριασμό μου.

Έκτοτε και τα τέσσερα μέλη της οικογένειας (που κάποια ζουν στο εξωτερικό κάποια εδώ στην Ελλάδα) χρησιμοποιούν ο καθένας από μια δίκη του Revolut και ανταλλάσουμε χρήματα αμέσως και χωρίς προμήθεια.

Ποιος ο λόγος να τα επιστρέψεις τα χρήματα σε ελληνική τράπεζα ;
Να μπλέξεις θέλεις ;
Μια χαρά τα αποταμιεύεις ή τα ξοδεύεις με την κάρτα αν θες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Έχω στείλει χρήματα από την Revolut στην Εθνική και δεν με χρέωσε ούτε η Revolut ούτε η Εθνική.



#3749   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 02/09/2020 - 06:07

Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται , έκανα μεταφορά σε revolut 10€ μέσω Apple Pay (curve / Πειραιώς ) και τα κρατάει σε εκκρεμότητα , ενώ το πρωί με την ίδια διαδικασία 20€ τα πήρε κανονικά . Άλλαξε κάτι ;


Sent from my iPad using Tapatalk


Έκανα το ίδιο το απόγευμα με 50 ευρώ κ τα έκανε άμεσα. Όσες φορές τα έχω κάνει ήταν άμεσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#3750   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/09/2020 - 06:56

Έχω στείλει χρήματα από την Revolut στην Εθνική και δεν με χρέωσε ούτε η Revolut ούτε η Εθνική.



Συμβαίνει ενίοτε σε κάποιες τράπεζες να μην χρεώνουν προμήθεια αλλά να καθυστερούν να στα βάλουν στο λογαριασμό σου μια δυο μέρες και στο διάστημα αυτό τα χρησιμοποιούν εκείνες είναι αυτό που λένε βαλερ.

Τα χρήματα που φέρνει κανείς από το εξωτερικό γενικά από οπουδήποτε και με οποιονδήποτε τρόπο δεν περνάνε ανεκμετάλλευτα από τις ελληνικές τράπεζες ότι και να γίνει.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 26

0 μέλη, 25 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)