Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[split] Συζήτηση για την εγγύηση μετά από jailbreak


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2009 - 22:34

εγώ πάντως σκέφτομαι να μην το σπάσω ακόμα ας περάσει ένας χρόνος και στον δεύτερο βλέπουμε
Ξέρω χάνω πολλά .αλλά τι να κάνουμε η εγγύηση πιστεύω είναι πιο σημαντική απο  το να ρισκάρεις και να κάνεις πειραματισμούς .Εξάλλου απ ότι διαβάζω υπάρχουν αρκετά bug  στα  jailbrake εκτός και  αν δεν κάνουν τα παιδιά τις σωστές ρυθμίσεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/01/2009 - 22:38

Mην τα ξαναλέμε κάθε φορά για την εγγύηση
Νομίζω η ομάδα και τα μέλη του iPhoneHellas.gr έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά ώστε να γίνει ξεκάθαρο σε όλους το θέμα της εγγύησης.

#3   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2009 - 22:50

τα παρακάτω επιχειρήματα στο Post http://www.iphonehel...opic,398.0.html
δεν με κάνουν να είμαι σίγουρος ότι με το restore den μένει κάτι μέσα στην συσκευή .έστω και ένα αρχείο ....βλάκες είναι αυτοί της apple;;;;;
φαντάσου να στείλεις ένα pc με σπασμένα win  και κάνουμε format  αυτοί της Microsoft  δεν θα καταλάβουν άμα είχες σπάσει τα win  μου φαίνεται απίθανο

έχει επιστρέψει κανείς  jail  iphone  να δει άμα του το δέχτηκαν ......να έχουμε και χειροπιαστά παραδείγματα

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/01/2009 - 22:59

1) Kάνεις λάθος. Δεν μένει ΤΙΠΟΤΑ με restore. Είναι σαν να κάνεις format στον υπολογιστή. Δεν μένει τίποτα.

2) Κάποιοι το'χουν πάει στη Vodafone χωρίς restore. Είναι τόσο βλάκες που ούτε καν ξέρουν τί είναι jailbreak.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.
Aν δεν σε πείθει αυτό τότε να πάω με τη δική σου λογική και να σου πω ότι η Apple δεν έχει καμία δικαιοδοσία στην Ελλάδα. Δεν εχει δηλαδή αντιπροσωπεία. Το service το αναλαμβάνει αποκλειστικά η Vodafone. Και όπως σου είπα παραπάνω, υπάρχουν άτομα (έχουν γράψει και στο site αυτό) που τους έχουν πάει κινητό με Cydia μέσα και δεν το χουν καταλάβει. Φαντάσου το service τους δλδ.
Eξάλλου ακόμα και στο εξωτερικό δεν έχει αναφερθεί τέτοια περίπτωση ΠΟΤΕ. Βρες μου μία περίπτωση λοιπόν και μετά πες ότι φοβάσαι ακόμα για εγγύηση : )

#5   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2009 - 00:11

τώρα είμαι καλύτερα .....μάλον έχεις δίκιο ...απλά και φορματ να κάνεις  μπορείς να βρείς πολλά στο pc

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/01/2009 - 00:12

Quote

μπορείς να βρείς πολλά στο pc


και εκεί είναι το λάθος σου :P :P

#7   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2009 - 00:29

μπορείς να μου εξηγήσεις;

#8   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 17/01/2009 - 00:35

Quote

μπορείς να μου εξηγήσεις;

όταν κάνεις format σβήνεις ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Δηλαδή το PC είναι πλέον χωρίς λειτουργικό και "δεν δουλεύει" μέχρι να του βάλεις λειτουργικό. Σβήνονται όχι μόνο τα αρχεία συστήματος με το Format αλλά και όλα σου τα αρχεία... Δηλαδή έχεις απλά ένα κουτί τα  κομμάτια του. Από Software τίποτα

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/01/2009 - 00:35

μεταξύ αστείου-σοβαρού....pc sucks

#10   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2009 - 00:40

έχω κάνει restore σε φορμαρισμένο  δίσκο και έχω βρει αρχεία που είχα πριν απο 5 χρόνια
δεν ακούσατε την άλλη περίπτωση που  πούλησαν  κάτι pc  μεταχειρισμένα και έκαναν επανάκτηση και βρήκαν παλιά στοιχεία ;;;;;
sorry ξέφυγα από το θέμα τελείως

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/01/2009 - 00:49

αυτό που λες δεν είναι φορμάτ στο λειτουργικό σύστημα.
Είναι πχ όπως σε έναν σκληρό δίσκο όταν μετά από διακοπή ρεύματος (πχ) χάσεις τα δεδομένα σου, τότε μπορείς εύκολα,ναι, με κάποια προγράμματα να τα επαναφέρεις όλα. Αλλά και εκεί υπό προυποθέσεις. Θα πρέπει να ΜΗΝ γράψεις τίποτα πάνω στο σκληρό πριν χρησιμοποιήσεις τα προγράμματα αυτά
Στο iPhone όμως, επανεγράφεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΟΛΟ το λειτουργικό. Δεν είναι, 'επιστημονικά', δυνατό να αφήσεις ίχνη

#12   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 17/01/2009 - 00:57

Quote

έχω κάνει restore σε φορμαρισμένο  δίσκο και έχω βρει αρχεία που είχα πριν απο 5 χρόνια

δεν ακούσατε την άλλη περίπτωση που  πούλησαν  κάτι pc  μεταχειρισμένα και έκαναν επανάκτηση και βρήκαν παλιά στοιχεία ;;;;;

sorry ξέφυγα από το θέμα τελείως

πες ότι κατεβάζεις μια ταινία και βάζεις υπότιτλους και μετά την σβήνεις και την ξανακατεβάσεις θα υπάρχει κανένα ίχνος ότι πριν την σβήσεις είχες βάλει υπότιτλους? όχι... ακριβώς το ίδιο είναι κ εδώ



#13   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2009 - 01:01

εγώ λέω στην περίπτωση που κάνεις format ολόκληρο το δίσκο ασ έχει και λειτουργικό μέσα δεν παίζει ρόλο
και να γράψεις και απο πάνω μπορεί να μην πάει να κάτσει σε εκείνον τον sector ...
οσο για το iphone  δεν ξέρω γι αυτό ρωτάω και εσάς

#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/01/2009 - 01:10

Σου λέμε ότι δεν μένει κανένα στοιχείο : )

#15   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2009 - 01:36

Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους.

1. Σε ένα pc αν κάνεις quick format έχεις τη δυνατότητα με κάποιο ειδικό πρόγραμμα (πχ. Search & Recover, Undelete κτλ.) να κάνεις μερικώς επανάκτηση των χαμένων αρχείων. Αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως για παράδειγμα αν έχει προηγηθεί defragment, πόσο χρονικό διάστημα έχει προηγηθεί από το quick format κ.α. Αν κάνει πλήρες format τότε λόγω απομαγνήτισης του δίσκου ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να βρεις τίποτα ότι κι αν χρησιμοποιήσεις.

2. Προσωπικά το κινητό μου το πήγα για επισκευή με jailbreak αφού δεν μπορούσα με τίποτα να του κάνω restore. Όλοι μα όλοι στη vodafone δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα παραπάνω από το να το συνδέσουν με το itunes. Ότι δηλαδή κάνεις κι εσύ. Φτιάχνεται μέσω software; Του κάνουν ένα restore και στο ξαναδίνουν πίσω. Δε φτιάχνεται; Το κινητό ΔΕΝ ανοίγεται στην Ελλάδα. Ή θα πάει Γερμανία ή θα αντικατασταθεί. Το πιθανότερο είναι να αντικατασταθεί. Αν όμως κάνεις restore τότε ακόμα και ο Steve δεν πρόκειται να καταλάβει ότι ήταν jailbroken το κινητό.

Πίστεψε με, χώρις jailbreak το συγκεκριμένο κινητό, είναι σαν μια Ferrari με κόφτη στα 120 km/h!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες