Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[split] Συζήτηση για την εγγύηση μετά από jailbreak


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2009 - 21:43

όντως δεν χρειάζεται να σε ανυσηχεί και πολύ το restore όταν το πας στη Vodafone.

Από εκεί και πέρα όμως, υπάρχει μια κακιά ενημέρωση από τους παραπάνω όσον αφορά μια ασφαλή, 100%, εκαθάριση του iPhone.
Δες αυτό.. http://www.iclarifie...x.php?enid=1347

Όσον αφορά τους μαγνιτικούς δίσκους στα PC.
Για να χαθούν όλα μα όλα τα δεδομένα (να μην μπορουν να επανανακτηθούν) πρέπει:

έιτε να καταστραφεί ο δίσκος! (πεταξέ τον από το μπαλκόνι ή σπάσε την μαγνητική πλακέτα με σφυρί.)
είτε ενα multi-pass erase. (το 7-pass θεωρήτε αρκετά ασφαλές από τις μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ και το υπυργείο άμυνας τους. Υπάρχει και 35-pass αλλά το θεωρώ περιττό)
Ένα multi-pass erase θα σβήνει και θα γράφει από πάνω την μαγνητική πλακέτα 7 ή 35 φορές κ.ο.κ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/01/2009 - 21:46

Quote

Από εκεί και πέρα όμως, υπάρχει μια κακιά ενημέρωση από τους παραπάνω όσον αφορά μια ασφαλή, 100%, εκαθάριση του iPhone.


Άλλο λες εσύ, άλλο εμείς. Εμείς λέμε είναι αδύνατον να ανιχνευτεί κατάλοιπο jailbreak.
Εσύ αναφέρεσαι πχ στις επαφές όπου υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορείς να βρεις τις επαφές προηγούμενου χρήστη. Η Apple μάλιστα στην 2.1 έδωσε την δυνατότητα 'wipe data' αντί γι'αυτό που έβαλες του iClarified. Το αν η Vodafone βρει κατάλοιπα επαφών δεν αποδεικνύουν jailbreak ή κάτι τέτοιο
Πέρα του ότι η Vodafone δεν έχει την τεχνική γνώση να ανιχνεύσει ούτε καν τις επαφές, αλλά και αντιπροσωπεία της Apple να υπήρχε είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται εταιρεία μεγέθους Apple να έμπαινε σε τέτοιο κόπο ώστε να αποδείξει (αν μπορούσε, που δεν μπορεί) αν μια συσκευή έχει πειραχτεί ώστε τι? Να αρνηθεί το service? Πολυ κακό marketing αυτό και η Apple είναι πολύ καλή στο marketing. Άσε που αμα ήθελε πραγματικά να σταματήσει το jailbreak θα το χε κάνει ήδη ;)

#18   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2009 - 16:11

την συμφέρει την apple  να κάνει τα στραβά μάτια ενώ ξέρει ότι πολλοί κάνουν jail ?

#19   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/01/2009 - 17:35

Ε βέβαια..ακόμα κ ο συνιδρυτής της Apple, εχει jailbroken iPhone.
Ποιός θα έπαιρνε iPhone αν δεν μπορουσαν να κάνουν τα θαυματα που προσφέρει το jailbreak

#20   kostasic

kostasic

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:kostasic

Δημοσίευση 18/01/2009 - 21:18

Η Vodafon δεν προκειτε να καταλαβει αν το εχει κανει jailbreak, ισα ισα εγω που πηγα στη vodafon προχθες να περει και ο dady μου iphone, και ειδαν το δικο μου με ρωτουσαν πως μπορουν να αλλαξουν και αυτοι θεμα στο κινητο...
Εγω νομιζω οτι με το restore κατι παιζει, γιατι οταν το εκανα restore απο 2.1 σε 2.2 , οταν ανοιξε το κιν δεν υπηρχαν τα εικονιδια απο της επαφες και απο της μετοχες, και αυτο γιατι τα ειχα κλεισει με το BoosPrefs οταν ειχα την 2.1. Οποτε πως γινεται να γινε restore και να εμειναν οι ρυθμισεις απο πριν..

#21   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/01/2009 - 21:24

Quote

Οποτε πως γινεται να γινε restore και να εμειναν οι ρυθμισεις απο πριν..


Γίνεται άμα κάνεις restore from backup. Δοκίμασε το next time ;)
πχ εμένα, έκανα restore from backup και ξαναέβαλα μετά από μέρες ένα παιχνίδι. Όταν το άνοιξα μου έβγαλε resume game παρόλο που είχε σβηστεί κατά το restore και δεν το χα βάλει αμέσως πάλι

#22   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 18/01/2009 - 23:47

Quote

... Εγω νομιζω οτι με το restore κατι παιζει, γιατι οταν το εκανα restore απο 2.1 σε 2.2 , οταν ανοιξε το κιν δεν υπηρχαν τα εικονιδια απο της επαφες και απο της μετοχες, και αυτο γιατι τα ειχα κλεισει με το BoosPrefs οταν ειχα την 2.1. Οποτε πως γινεται να γινε restore και να εμειναν οι ρυθμισεις απο πριν..


Μάλλον δεν το έκανες Restore αλλά Update

#23   kostasic

kostasic

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:kostasic

Δημοσίευση 19/01/2009 - 00:09

Οχι restore το εκανα σιγουρα.. μαλλον ειναι αυτο που λεει ο sepsis, μετα το restore εκανα απευθιας restore from backup, και πρεπει να κρατησε καποια αρχεια... δλδ αμα το κανουμε restore from backup φαινετε οτι το καναμε jailbreak..


#24   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/01/2009 - 00:28

υποθέτω ότι ναι...έτσι, αν κάποιος ξέρει θα μπορέσει να βρει κάτι. Ας πούμε, πρόχειρα, μπορώ να σκεφτώ αν κάποιος χρησιμοποιεί το AptBackup τότε -επαναλαμβάνω, αν κάποιος ξέρει που να ψάξει- μπορεί να βρει ένα plist αρχείο που αποθηκεύει η εφαρμογή.

Αλλά γενικά, και με restore from backup έχω να πω τα εξής:
1) Στην Ελλάδα δεν ξέρουν τίποτα. Aν τους πεις το Cydia είναι εφαρμογή του AppStore θα σε πιστέψουν
2) Ακόμα και στο εξωτερικό, το service της Apple είναι τόσο επαγγελματικό που αν τους πας ένα macbook πχ και τους δείξεις κάποιο πρόβλημα, σου λένε συγνώμη..πάνε στην αποθήκη και σου φέρνουν άλλο. Τέλος. Ψάξε στο ίντερνετ και δες εμπειρίες χρηστών ;)

#25   rafy

rafy

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2009 - 09:36

ενας φιλος μου το εδωσε για επισκευη jailbroken και το πιρε πισω φτιαγμενο χωρις καμια παρατηρηση και χωρις να του εχουν κανει restore



#26   Altairs

Altairs

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2009 - 11:13

Εχει πολύ πλάκα η υπόθεση jailbreak στην ελλάδα, αλήθεια είναι ότι στην vodafone άμα πάτε θα ξέρετε πολύ περισσότερα από το μέσο παιδί που θα σας εξυπηρετήσει. Εξάλλου με ένα απλό restore δεν φαίνεται ίχνος απο jailbreak.

Και εγω στην αρχή είμουνα σκεφτικός και μου πηρε ένα μήνα να το αποφασίσω.  Ευτηχώς που το έκανα και απολαμβάνω ένα καταπληκτικό εργαλείο  :D

Κατα την ταπεινή μου γνώμη? μην φοβάστε καθόλου, κάντε το άμεσα, είναι πανεύκολο !

#27   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 24/01/2009 - 15:24

Αυτο το forum είναι γεμάτο απαντήσεις και αναλωνόμαστε στα ίδια θέματα. ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΤΙ ΨΑΞΤΕ ΤΟ και αν δεν υπάρχει τότε γράψτε. Πλατιάζετε ένα θέμα χωρίς λόγο ύπαρξης αφού τα πράγματα είναι ξεκαθάρισμένα.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες