Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Tim Cook: ανοικτή επιστολή για τους κινδύνους που εγκυμονεί η δημιουργία "backdoor" για πλήρη πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα χρηστών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/02/2016 - 07:18

Μήπως οι μηχανισμοί προπαγάνδας τους μας έχουν πείσει για αυτό? Ακούω συνέχεια αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω για τις πανταχού παρούσες και τα πάντα γνωρίζουσες υπηρεσίες που άφησαν μια 9/11, ένα Λονδίνο το 2007 και ένα μπατακλαν να γίνουν, ότι μπορούν τηλεπαθητικά να μπουν στο κινητό μου να κάνουν τα πάντα μέσα φύλλο και φτερό και να το κάνουν να μου βάλει αλάτι και στον καφέ. Έχω διαβάσει και τις ιστορίες για το echelon και τα άλλα συστήματα που χρησιμοποιούσαν αλλά και πάλι παραμένω δύσπιστος.

 

Εδώ το πραγματικό ζήτημα είναι η υποχώρηση της αππλ από την πολιτική της και όχι η κρυπτογράφηση των συσκευών ή η διαφήμιση που κάνει επειδή μπορεί και καλά κάνει.

Ολοι αυτοι οι Cray και D-wave που κυκλοφορουν σε διαφορα κρατικα εργαστηρια ιδιως σε ΗΠΑ και Μ.Βρετανια φανταζομαι οτι δεν αγοραστηκαν για να προβλεπουν τον καιρο.

Δεν πασχω απο κανενα συνδρομο καταδιωξης ουτε ειμαι κανενας που θεωρει τον εαυτο του ως "στοχο"  :wacko:. Και αν κανουν ο,τι κανουν στην τελικη αυτη ειναι η δουλεια τους και απο τη δικη τους οπτικη δουλευουν για το κοινο καλο (και συμφωνω-δεν συμφωνω, μπορει να εχουν δικιο). 

Απο την αλλη το να πιστευει κανεις οτι δεν εχουν τροπο να ξεκλειδωσουν ενα κινητο και να διαβασουν τα δεδομενα του επειδη η εταιρια που το κατασκευασε τα εχει...ασφαλισει νομιζω ειναι λιγο αφελες.

Με οσα διαβαζουμε στην ανακοινωση του Cook η Apple κερδιζει τζαμπα διαφημιση ("ο πελατης πανω απ'ολα και ας φωναζει το δικαστηριοκαι οι κρατικες υπηρεσιες") και οι υπηρεσιες δειχνουν ακακα αρνακια που κινουνται παντα εντος νομικων οριων. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2016 - 09:22

αμα το βάλω να δουλεύει όπως το βάζεις εσυ θα εχω πρόβλημα..

γιατί πρόβλημα έχεις όπως και να χει διάβασε προσεκτικά τι έγραψα και σκέψου. δεν είναι δύσκολο.


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 18/02/2016 - 09:25


#18   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2016 - 09:30

Παιζουμε με τις λεξεις νομιζω.

 

Για μενα backdoor  θα ηταν ενα λογισμικο που θα εβαζε η αππλ στα τηλ. της, και θα μπορούσε ανα πασα στιγμη, και οποτε θελει το FBI ας πουμε, να μπει και να ψαξει οτι χρειάζεται.

 

Χωρίς την άδεια και χωρις να ενημερώσει την Αππλ. 

 

Εδω μιλαμε για εναν συμβιβασμό αν ειναι σωστη η λεξη.

 

Φτιαχνεις ενα ειδικο λογισμικό, που το εχεις εσυ σαν Αππλ, και τρεχει για ενα και μονο ντιβαις καθε φορα. Κατι δλδ σαν το JB. Δεν το κανει ριλιζ, το κρατας για σενα, και οταν ζητηθεί απο το FBI, και με την αντίστοιχη αδεια του δικαστήριου, τους φωναζεις στα γραφεια σου, και με εναν τεχνικο δικο σου, τους κανεις την δουλεια.

 

Και εισαι εκει και να επιβλεπεις, αλλα και να σιγουρευτείς οτι το λογισμικο δεν θα βει παραεξω.

 

Τωρα θα μου πεις βεβαια, και ποιος μου εγγυάται οτι το λογισμικο θα παραμείνει αιωνίως στην Αππλ;

 

Ε με αυτη τη λογικη πως λεει και μεσα στο άρθρο,  το ιδιο θα ίσχυε και αν ενας source code του iOS διέρρεε, μιας που θα μπορουσαν να φτιαξουν μια crackable version, και να την χρησιμοποιήσουν.

Το ιδιο για το αινουργιου hardware πριν απο καθε επίσημη παρουσίαση κινητού π.χ, και κτλ.

 

Δεν ειδα κανεναν να ανησύχησε τοσο για το τι θα γινει αν βγει 'σπασμενο' iOS μια απο αυτες τις μερες ας πουμε. 

 

Με τον φοβο δεν εφτασε ποτε κανεις μακρια.

 

Λιγοι ανθρωποι χρειάζεται να το ξερουν, μετρημένοι στα δαχτυλα του ενος χεριου, και μαζι με τις αρμόδιες αρχές, απλώς θα πρεπει να να δεχτούμε οτι για την ασφαλεια ολων μας, θα πρεπει να κανουμε και εμεις κάποιες υποχωρήσεις οταν αυτες ζητηθούν.

 

Δεν βλεπω πως στην εποχη μας, που ολα πλεον ειναι κωδικοποιημένα, και η τρομοκρατία ειναι σχεδον παντα ενα βημα μπροστά, να ζητας και προστασια δεδομένων, και η χωρα σου να σε προστατεύει απο τυχών τρομακρτ. χτυπήματα.

 

Πως ρε παιδια;; Θα σαλιώνουν τον δείκτη απο τα δάχτυλα, και θα τον βάζουν κόντρα στον άνεμο;;

 

 

Εκανε παλι την τρίχα τριχιά αυτη η αππλ, και θα περασει στο υποσυνείδητο του καθενα απο εμας, οτι η αππλ πουλαει τα πιο ασφαλη προϊόντα, και οτι μας νοιαζεται κιολας!

 

Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ έτσι τα πράγματα. Αν κοιτάξετε τους τελευταίους μήνες θα καταλάβετε γιατί το FBI πιέζει την Apple και γιατί η Apple αντιστέκεται.....δεν είναι η μόνη βέβαια....

Μια καλή αρχή για διάβασμα είναι αυτό το άρθρο. Υπάρχουν βέβαια δεκάδες τεχνικά αλλά και νομικά άρθρα γιατί δεν πρέπει να αφήσουν το FBI να αλωνίζει.....

 

Διαβάστε λίγο περισσότερο και θα δείτε ότι πολύ καλά κάνει η Apple (και καλό είναι να ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες....όπως έχουν κάνει στο παρελθόν) και δεν επιτρέπουν την "μείωση" της ασφάλειας στα τηλέφωνα.... Δείτε τα τελευταία tweets του Snowden...έχουν ενδιαφέρον....



#19   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/02/2016 - 10:01

Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ έτσι τα πράγματα. Αν κοιτάξετε τους τελευταίους μήνες θα καταλάβετε γιατί το FBI πιέζει την Apple και γιατί η Apple αντιστέκεται.....δεν είναι η μόνη βέβαια....

Μια καλή αρχή για διάβασμα είναι αυτό το άρθρο. Υπάρχουν βέβαια δεκάδες τεχνικά αλλά και νομικά άρθρα γιατί δεν πρέπει να αφήσουν το FBI να αλωνίζει.....

 

Διαβάστε λίγο περισσότερο και θα δείτε ότι πολύ καλά κάνει η Apple (και καλό είναι να ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες....όπως έχουν κάνει στο παρελθόν) και δεν επιτρέπουν την "μείωση" της ασφάλειας στα τηλέφωνα.... Δείτε τα τελευταία tweets του Snowden...έχουν ενδιαφέρον....

Ακριβως !!! Οποιος βλεπει 'διαφημιση' μονο και οχι το κακο που μπορει να κανει στην Apple η "υποστηριξη της ιδιωτικοτητας ενος νεκρους τρομοκρατη του ISIS που σκοτωσε 14 ανθρωπους" δεν ξερει τι λεει ... Ηδη η μαιμου με το περουκινι (και οχι μονο αυτος) το 'χει κανει σημαια ... Τα πραγματα δεν ειναι καθολου απλα 



#20   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2016 - 11:35

Ολοι αυτοι οι Cray και D-wave που κυκλοφορουν σε διαφορα κρατικα εργαστηρια ιδιως σε ΗΠΑ και Μ.Βρετανια φανταζομαι οτι δεν αγοραστηκαν για να προβλεπουν τον καιρο.
Δεν πασχω απο κανενα συνδρομο καταδιωξης ουτε ειμαι κανενας που θεωρει τον εαυτο του ως "στοχο"  :wacko:. Και αν κανουν ο,τι κανουν στην τελικη αυτη ειναι η δουλεια τους και απο τη δικη τους οπτικη δουλευουν για το κοινο καλο (και συμφωνω-δεν συμφωνω, μπορει να εχουν δικιο). 
Απο την αλλη το να πιστευει κανεις οτι δεν εχουν τροπο να ξεκλειδωσουν ενα κινητο και να διαβασουν τα δεδομενα του επειδη η εταιρια που το κατασκευασε τα εχει...ασφαλισει νομιζω ειναι λιγο αφελες.
Με οσα διαβαζουμε στην ανακοινωση του Cook η Apple κερδιζει τζαμπα διαφημιση ("ο πελατης πανω απ'ολα και ας φωναζει το δικαστηριοκαι οι κρατικες υπηρεσιες") και οι υπηρεσιες δειχνουν ακακα αρνακια που κινουνται παντα εντος νομικων οριων.


Δεν διαφωνώ μαζί σου απλά στοιχεία και γεγονότα δεν μπορώ να βρω που υποστηρίζουν αυτές τις απόψεις.

#21   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2016 - 11:37

Ακριβως !!! Οποιος βλεπει 'διαφημιση' μονο και οχι το κακο που μπορει να κανει στην Apple η "υποστηριξη της ιδιωτικοτητας ενος νεκρους τρομοκρατη του ISIS που σκοτωσε 14 ανθρωπους" δεν ξερει τι λεει ... Ηδη η μαιμου με το περουκινι (και οχι μονο αυτος) το 'χει κανει σημαια ... Τα πραγματα δεν ειναι καθολου απλα 

έτσι είναι.

και το είπα και πιο πάνω και το γράφω ξανά να το καταλάβουν μερικοί.

μετά την 11/9 στον βωμό της τρομοκρατίας έχουν θυσιαστεί αρκετά πράγματα.

και η αναμενόμενη έξοδος της ελλαδας από τις χώρες σενκεσ στον βωμό της τρομοκρατίας εν μέρη πάει και αυτή (μετά τα γεγονότα του Παρισιού)

κλείνουμε τα σύνορα για να μην περνάνε τρομοκράτες στην ευρωπη.



#22   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 11:50

αφου το  FBI , με τη βοηθεια της apple και των εταιρειων κινητης , εχει ηδη στα χερια του τις συνομιλιες και τα teχt messages (αυτα μπορουν και τα εχουν βρει) , τι αλλο ακριβως ψαχνει να βρει και με ποιο σκοπο ?

 

Αν καποιος θελει να δει  πχ τα mail του, ουτε αυτο μπορει να γινει , γιατι κι αυτα ειναι ηδη κρυπτογραφημενα και θα ηθελε κι αλλη αποφαση δικαστηριου για να τα δει....

 

Ειναι σιγουρο οτι αυτο που θελει το  ΦΒΙ ειναι να εχει προσβαση σε ΚΑΘΕ iphone και σε καθε πληροφορια.

Δεν υπαρχει κατι να βρουν , που δεν το εχουν ηδη βρει (συνομιλιες και μυνηματα)... ειναι απλα η αρχη για να ανοιξουν οι Ασκοι του Αιόλου.

 

Επισης, καλο ειναι να βγαλουμε την apple απο το θεμα.... το ιδιο θα γινει (και γινεται) με αλλες εταιρειες οπως η google, microsoft κλπ.


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 18/02/2016 - 11:54


#23   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/02/2016 - 11:54

Δεν διαφωνώ μαζί σου απλά στοιχεία και γεγονότα δεν μπορώ να βρω που υποστηρίζουν αυτές τις απόψεις.


Ντοκιμαντέρ του NatGeo (2015)στο οποίο μιλάει ο υπεύθυνος που ανέλαβε την υπόθεση να συλλάβει τους υπεύθυνους για το μακελειό στο μαραθώνιο της Βοστώνης.
Σε κάποιο σημείο ο ίδιος αναφέρει on camera ότι ζήτησε τη βοήθεια υπηρεσίας (που δεν κατονόμασε) για να βρει τους δράστες αλλά η άλλη πλευρά αρνήθηκε τη συνεργασία γιατί θα εξέθεταν έτσι τις δυνατότητες παρακολούθησης που διαθέτουν σε αξιωματούχους που δεν έχουν access σε τέτοια κανάλια.
Ένα μικρό δείγμα ανέφερα.
Αν ψάξεις λίγο και ξέρεις να συνδέσεις τις κουκκίδες θα τα βρεις τα στοιχεία που θέλεις.
Και φυσικά εννοώ αξιόπιστες πληροφορίες και όχι από site και forum παρανοϊκών.

#24   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 12:14

Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ έτσι τα πράγματα. Αν κοιτάξετε τους τελευταίους μήνες θα καταλάβετε γιατί το FBI πιέζει την Apple και γιατί η Apple αντιστέκεται.....δεν είναι η μόνη βέβαια....

Μια καλή αρχή για διάβασμα είναι αυτό το άρθρο. Υπάρχουν βέβαια δεκάδες τεχνικά αλλά και νομικά άρθρα γιατί δεν πρέπει να αφήσουν το FBI να αλωνίζει.....

 

Διαβάστε λίγο περισσότερο και θα δείτε ότι πολύ καλά κάνει η Apple (και καλό είναι να ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες....όπως έχουν κάνει στο παρελθόν) και δεν επιτρέπουν την "μείωση" της ασφάλειας στα τηλέφωνα.... Δείτε τα τελευταία tweets του Snowden...έχουν ενδιαφέρον....

 

Φιλε μου το παρακολουθώ οσο μπορω το θεμα, και τα τελευταια tweets του Snowden ειδα, και τις προτεινόμενες αλτερνατιβ λυσεις του @chronic, ακουσα, και ενα σωρό αντίστοιχα άρθρα απο τον ξενο τυπο.

 

Ο Snowden γνωστός ακτιβιστής, δεν περιμενα να πει κατι διαφορετικο. Για αυτο ζει κρυμενος τοσο καιρο. 

 

Στην υπόθεση μας τωρα. 

 

Θα προσπαθησω να το εξηγήσω με ενα απλο παράδειγμα. 

 

Οταν πριν απο κατι χρονια ειχαν βγει αντίστοιχα αρθρα για το 'γέμισμα' στο κεντρο του Λονδινου με καμερες απο την σκοτλαντ-γιαρντ, και ο κοσμος φωναζε περι ελευθερίας κινήσεων, προσωπικών δεδομένων, παρακολούθησης κτλ, σημερα δεν ακους κανεναν.

 

Δεν νομιζω να αλλαξε κατι τελικα στην ζωη των Λονδρέζων, περα απο την μείωση της εγκληματικότητας, και την λύση σε παρόμοιες εγκληματικές πράξεις, (ληστείες, βιασμούς, απαγωγές κτλ).

 

Γιατι να φοβηθώ δλδ να δωσω το τηλ. μου αν μου ζητηθεί απο τις αρμόδιες αρχες με έγκριση δικαστηρίου. Και τονίζω την έγκριση δικαστ. σαν δευτερη δικλίδα  ασφαλείας για την πρωσ. μου ζωη, ελευθερία έκφρασης και κίνησης. 

Γιατι αν η αστυνομια π.χ θελει ετσι για πλακα να με κατασκοπεύσει (που δεν ισχύει)  υπάρχει και το δικαστήριο που μπορει να αρνηθεί αν κρινει οτι υπαρχει καταπάτηση των δικαιωμάτων μου σαν ελεύθερος πολιτης, και τα στοιχεία δεν ειναι επαρκή.

 

Αν τωρα απο την αλλη κρινουν ολοι οτι θα πρεπει να δουν το τηλ. μου γιατι υπαρχει υποψια για συνδεση με τρομοκρατία, η οποιαδήποτε αλλη αξιόποινη εγκληματική ενεργεια ε, ας το χακαρουν να δουνε!

Αν εγω δεν εχω κανει κατι, τι με πειραζει;; 

 

Καλυτερα να ψαξουνε και 10 ακυρα τηλεφωνα (που δεν εχουν καμια σχεση με την εγκληματ.) παρα να αφησουν να περασει ενα. 

 

Γιατι αυτο το ενα, θα μπορουσε να σκοτώσει την κορη σου, τον γιο σου, τον αδερφο σου την επομενη φορα, και να μην εισαι απλος θεατης απο την τηλεοραση και να λες ουαου, την εκαναν παλι αυτοι οι τροομοκρατες. 

 

Δεν ειμαστε ουτε μακρια απο την Τουρκια, ουτε τοσο μακρια απο την Γαλλια που θελουν να πιστεύουν ορισμενοι. 

 

Οταν καίγεται το σπιτι του γειτονα, δεν βαραμε παλαμάκια. Γιατι το επομενο θα ειναι το δικο μας. 

 

Οσο τωρα για αυτο το ειδος υπανθρωπου με το ψοφιο κουναβι στο κεφαλι για περουκίνι, ειναι απλως για λυπηση, και δε νομιζω να τον παιρνει κανενας στα σοβαρα. 

 

Παντα θα υπαρχουν και αυτοι να επιβεβαιώνουν τον κανονα.

 

 

Η μηπως εχετε την εντυπωση οτι η καθε μυστική υπηρεσία καποιας ανεπτυγμένης και ισχυρής χωρας χρειαζεται την αδεια της Αππλ για να σπασει ενα iPhone? Η μηπως πιστεύετε οτι δεν το εχουν κανει ηδη;

Απλως την νομιμοποίηση θελουν, για να μπορουν να προσκομίσουν σαν βασιμες και έγκυρες τις πληροφορίες, ευρήματα μπρος στο δικαστήριο.

 

Αν ειναι αποτελεσμα απο παρανομο χακαρισμα, δεν μπορουν να τα εκλάβουν σαν απόδειξη. 

 

Η μηπως πιστευετε οτι ειστε ελευθεροι, και δεν σας παρακολουθεί κανεις εσας;;

 

Η νομίζετε επειδή θα γραφτουν 100 αρθρα, και θα φωναξουν και 5, 10 ακτιβιστες, η καθε κυβέρνηση  θα πει..''δε βαριεσαι, αφου το θελουνε ας τους αφήσουμε ελευθερους''!!

 

Αν θελετε το συζηταμε και αυτο. 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/02/2016 - 12:21

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#25   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 12:22

Μα το θεμα δεν ειναι ν ανοιξει 1 και 10 κινητα .... 

 

Το θεμα ειναι οτι το  ΦΒΙ  θελει εργαλειο που να του επιτρεπει στην ουσια σε καθε κινητο.

Αυτος ειναι φοβος και οχι η προσβαση στο ενα κινητο του τρομοκρατη.

 

νομιζω οτι μενετε πολυ στην επιφανεια, και ειδικα οσοι δε συμπαθειτε την  αππλε.

 

Το μεγαλο θεμα εδω, δεν ειναι προφανως η προσβαση σε ΕΝΑ κινητο απο το ΦΒΙ, αλλα το σχεδιο που υπαρχει για παρακολουθηση των παντων (ανεξαρτητως εταιρειας, προσωπου).

 

Αν αυτο αρχισει να γινεται εφικτο με αυτη την αποφαση, τιποτα δε θα σταματησει , καμια κυβερνηση, με δεδικασμενο σαν κι αυτο, να ζητησει οτιδηποτε απο οποιονδηποτε... γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβουμε?

 

Τελος, η τρομοκρατια δεν αντιμετωπιζεται με τετοια μετρα.... αυτο ειναι σιγουρο.


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 18/02/2016 - 12:27


#26   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2016 - 12:29

Φιλε μου το παρακολουθώ οσο μπορω το θεμα, και τα τελευταια tweets του Snowden ειδα, και τις προτεινόμενες αλτερνατιβ λυσεις του @chronic, ακουσα, και ενα σωρό αντίστοιχα άρθρα απο τον ξενο τυπο.

 

Ο Snowden γνωστός ακτιβιστής, δεν περιμενα να πει κατι διαφορετικο. Για αυτο ζει κρυμενος τοσο καιρο. 

 

Στην υπόθεση μας τωρα. 

 

Θα προσπαθησω να το εξηγήσω με ενα απλο παράδειγμα. 

 

Οταν πριν απο κατι χρονια ειχαν βγει αντίστοιχα αρθρα για το 'γέμισμα' στο κεντρο του Λονδινου με καμερες απο την σκοτλαντ-γιαρντ, και ο κοσμος φωναζε περι ελευθερίας κινήσεων, προσωπικών δεδομένων, παρακολούθησης κτλ, σημερα δεν ακους κανεναν.

 

Δεν νομιζω να αλλαξε κατι τελικα στην ζωη των Λονδρέζων, περα απο την μείωση της εγκληματικότητας, και την λύση σε παρόμοιες εγκληματικές πράξεις, (ληστείες, βιασμούς, απαγωγές κτλ).

 

Γιατι να φοβηθώ δλδ να δωσω το τηλ. μου αν μου ζητηθεί απο τις αρμόδιες αρχες με έγκριση δικαστηρίου. Και τονίζω την έγκριση δικαστ. σαν δευτερη δικλίδα  ασφαλείας για την πρωσ. μου ζωη, ελευθερία έκφρασης και κίνησης. 

Γιατι αν η αστυνομια π.χ θελει ετσι για πλακα να με κατασκοπεύσει (που δεν ισχύει)  υπάρχει και το δικαστήριο που μπορει να αρνηθεί αν κρινει οτι υπαρχει καταπάτηση των δικαιωμάτων μου σαν ελεύθερος πολιτης, και τα στοιχεία δεν ειναι επαρκή.

 

Αν τωρα απο την αλλη κρινουν ολοι οτι θα πρεπει να δουν το τηλ. μου γιατι υπαρχει υποψια για συνδεση με τρομοκρατία, η οποιαδήποτε αλλη αξιόποινη εγκληματική ενεργεια ε, ας το χακαρουν να δουνε!

Αν εγω δεν εχω κανει κατι, τι με πειραζει;; 

 

Καλυτερα να ψαξουνε και 10 ακυρα τηλεφωνα (που δεν εχουν καμια σχεση με την εγκληματ.) παρα να αφησουν να περασει ενα. 

 

Γιατι αυτο το ενα, θα μπορουσε να σκοτώσει την κορη σου, τον γιο σου, τον αδερφο σου την επομενη φορα, και να μην εισαι απλος θεατης απο την τηλεοραση και να λες ουαου, την εκαναν παλι αυτοι οι τροομοκρατες. 

 

Δεν ειμαστε ουτε μακρια απο την Τουρκια, ουτε τοσο μακρια απο την Γαλλια που θελουν να πιστεύουν ορισμενοι. 

 

Οταν καίγεται το σπιτι του γειτονα, δεν βαραμε παλαμάκια. Γιατι το επομενο θα ειναι το δικο μας. 

 

Οσο τωρα για αυτο το ειδος υπανθρωπου με το ψοφιο κουναβι στο κεφαλι για περουκίνι, ειναι απλως για λυπηση, και δε νομιζω να τον παιρνει κανενας στα σοβαρα. 

 

Παντα θα υπαρχουν και αυτοι να επιβεβαιώνουν τον κανονα.

 

Αυτή είναι μία άποψη...εγώ έχω διαφορετική....  :)

Μπορώ να σου φέρω δεκάδες παραδείγματα του ΓΙΑΤΙ έχω καταλήξει να έχω διαφορετική άποψη, αλλά θα πάμε σε θέματα που δεν αφορούν το συγκεκριμένο και δεν νομίζω ότι με ενδιαφέρει κιολας να πείσω κάποιον για κάτι στο οποίο έχω καταλήξει εγώ μετά από πολύ σκέψη....

 

Επίσης καλό είναι να καταλαβαίνουμε όλοι ότι το τι είναι νόμιμο και τι όχι, άρα να στέκει αυτό του ότι "αν εγώ δεν έχω κάνει κάτι....", ειδικά αν είναι κάποιος σε μια αντιδικία με έναν κρατικό μηχανισμό, είναι εντελώς σχετικό....παράδειγμα εντελώς απλοϊκό (από προσωπική "εμπειρία"): γιατί θα πρέπει να έχει το δικαίωμα ή να μπορεί ένας κρατικός μηχανισμός να παρακολουθεί τις μετακινήσεις ενός ανθρώπου σε δημόσιο δρόμο επειδή κάνει ή έκανε καλά αυτός ο άνθρωπος τη δουλειά του σε μια ιδιωτική επιχείρηση την οποία (επιχείρηση) θέλει να εκμεταλευτεί ο κρατικός μηχανισμός για να π.χ. παρακολουθεί άλλους ανθρώπους;



#27   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 12:30

Και πιστευεις οτι θα κατσει να παρακολουθεί ολα τα κινητά;;

 

Η μηπως δεν υπαρχει αλλος τροπος να σε παρακολουθήσει αν θελει;

 

Δε καταλαβαίνω τον φοβο ορισμένων, οτι και καλα μπορει καποια μερα, ετσι στα καλα καθουμενα, να αρχισουν να παρακολουθουν το τηλ. μας!

Χωρις λογο και αφορμη.

Ετσι επειδή τους την βαρεσε. Θα πουνε δλδ, ωραιο καιρο εχει, δεν εχουε και τιποτα να κανουμε, δεν παρακολουθούμε και το τηλ. του Γιάννη να δούμε τη λεει με την μανα του, θα παει το μεσημέρι να φαει τα κολοκυθάκια, η θα παραγγείλει ντελιβερινγκ απο τον κυρ. Μητσο;;


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#28   dx5452

dx5452

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/02/2016 - 12:40

Το πρόβλημα δεν είναι αν τελικά δοθεί access στις όποιες δικαστικές αρχές, μιλάμε πάντα για ανθρώπους με τις όποιες αδυναμίες – και τι εννοώ -   αν ο X υπάλληλος που θα χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα για να ξεκλειδώσει το «ύποπτο» τηλέφωνο μπει στο πειρασμό να πάρει μια ωραία κόπια σπίτι του ? Αν πάρει μια τσάντα με λεφτά από τον μεγαλύτερο πλειοδότη ? Φανταστείτε ένα κόμμα η μια οργάνωση με ακραίες αντιλήψεις, την πρόσβαση και την δύναμη που θα αποκτούσε σε μια μεγάλη μερίδα πληθυσμού. 


#29   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/02/2016 - 12:44

Και πιστευεις οτι θα κατσει να παρακολουθεί ολα τα κινητά;;

Η μηπως δεν υπαρχει αλλος τροπος να σε παρακολουθήσει αν θελει;

Δε καταλαβαίνω τον φοβο ορισμένων, οτι και καλα μπορει καποια μερα, ετσι στα καλα καθουμενα, να αρχισουν να παρακολουθουν το τηλ. μας!
Χωρις λογο και αφορμη.
Ετσι επειδή τους την βαρεσε. Θα πουνε δλδ, ωραιο καιρο εχει, δεν εχουε και τιποτα να κανουμε, δεν παρακολουθούμε και το τηλ. του Γιάννη να δούμε τη λεει με την μανα του, θα παει το μεσημέρι να φαει τα κολοκυθάκια, η θα παραγγείλει ντελιβερινγκ απο τον κυρ. Μητσο;;

συμφωνω μαζί σου και στο προηγούμενο ποστ σου. Εγω μένω Λονδίνο και οι κάμερες που υπαρχουν παντού μόνο αίσθημα ασφαλείας μου δημιουργούν. Με εχουν ληστέψει μια φορά με πιστόλι κάτι πρεζακια αλλα τους βρήκαν, βρήκαν όλα τα πράγματα που μου πήραν και μου επιστράφηκαν όλα. Τους βρήκαν απο τις κάμερες. Δεν υπάρχει κακοποιός ο οποίος παρακολουθεί τους πάντες, ειναι φύση αδύνατο. Απλά σε περίπτωση ανάγκης υπαρχουν τα εργαλεία για να βρουν αυτόν που ψάχνουν. Στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ παρακολούθησης, ψεκασμών και conspiracy. Και φυσικα όλοι ειναι ειδικοί πλέον σε ανάλυση πολιτικών και οικονομικών γεγονότων. Όλοι εχουν πληροφορίες, κάπου αξιόπιστα φυσικα εχουν διαβάσει, ο μπατζανάκης τους ξέρει και τους είπε μυστικές πληροφορίες. και όλοι ξέρουν τι ακριβως συμβαίνει.

Δηλαδή όταν κυκλοφορούν μερικοί στον δρόμο η μιλάνε στο τηλέφωνο στο λεωφορείο αν σε ακούσουν οι γύρω αποτελεί παραβίαση προσωπικών δεδομένων πχ; Μέσα σε ενα κατάστημα οι κάμερες ειναι παραβίαση; Μέσα σε ενα σπίτι φίλου οι κάμερες ειναι παραβίαση;

#30   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 12:44

Αυτή είναι μία άποψη...εγώ έχω διαφορετική....  :)

Μπορώ να σου φέρω δεκάδες παραδείγματα του ΓΙΑΤΙ έχω καταλήξει να έχω διαφορετική άποψη, αλλά θα πάμε σε θέματα που δεν αφορούν το συγκεκριμένο και δεν νομίζω ότι με ενδιαφέρει κιολας να πείσω κάποιον για κάτι στο οποίο έχω καταλήξει εγώ μετά από πολύ σκέψη....

 

Επίσης καλό είναι να καταλαβαίνουμε όλοι ότι το τι είναι νόμιμο και τι όχι, άρα να στέκει αυτό του ότι "αν εγώ δεν έχω κάνει κάτι....", ειδικά αν είναι κάποιος σε μια αντιδικία με έναν κρατικό μηχανισμό, είναι εντελώς σχετικό....παράδειγμα εντελώς απλοϊκό (από προσωπική "εμπειρία"): γιατί θα πρέπει να έχει το δικαίωμα ή να μπορεί ένας κρατικός μηχανισμός να παρακολουθεί τις μετακινήσεις ενός ανθρώπου σε δημόσιο δρόμο επειδή κάνει ή έκανε καλά αυτός ο άνθρωπος τη δουλειά του σε μια ιδιωτική επιχείρηση την οποία (επιχείρηση) θέλει να εκμεταλευτεί ο κρατικός μηχανισμός για να π.χ. παρακολουθεί άλλους ανθρώπους;

 Ουτε εγω θελω να πεισω κανεναν.

Αποψεις ανταλλάζουμε. ;-)

 

Απλώς ειναι ισως θεμα ιδιοσυγκρασίας αν θες, η λόγο διαφορετικών βιωμάτων, διαφορετικής κουλτούρας, εκπαίδευσης, ακομα και αντίληψης περι τι ειναι επικίνδυνο, μεμπτό, κτλ.

 

Δεν αντιδικώ, ουτε επιζητώ το αλάνθαστο. Δε λεω οτι η αποψη μου ειναι αυτη που θα επρεπε να ενστερνίζονται ολοι.

 

Απλως οπως παντα προσπαθω παντα με τα δικα μου κριτήρια, να τεκμηριώσω αυτα που πιστεύω ΕΓΩ ως σωστά.

 

Σέβομαι και ακούω με προσοχή τον/τους συνομιλητές μου, και σε διαβεβαιώνω οτι εχουν υπαρξει φορες που έχω αλλάξει άρδην την άποψη μου, κατόπιν σοβαρής και κατατοπιστικής απάντησης αυτού.

 

Τωρα βεβαια θα μου πεις, ''γιατι, η δικια μου απάντηση δεν ειναι σοβαρη η κατατοπιστική''; Εδω παει ομως το διαφορετικο βιωμα που ελεγα παραπανω. ;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/02/2016 - 12:46

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες