Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

NUMBER26


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
634 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#496   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/04/2018 - 06:19

Παιδιά οι κινήσεις με κάρτα της Ν26 σε ελληνικά μαγαζιά γίνονται όπως με όλες τις κάρτες και ενημερώνεται το κράτος όπως κάθε για κάθε άλλη συναλλαγή εντός Ελλάδος.

Επίσης όταν στέλνεις κάποιο έμβασμα από ελληνική τράπεζα στη Ν26 επίσης η τράπεζα σου ξέρει ότι έχεις στείλει κάπου έξω τόσα χρήματα.

Το πόσα χρήματα έχεις συνολικά στη Ν26 και τι κινήσεις κάνεις με αυτήν στο εξωτερικό , το ελληνικό κράτος δεν το ξέρει. Δεν μπορεί να το μάθει διότι είναι στο απόρρητο της γερμανικής τράπεζας.
Ο μόνος τρόπος για να μάθει το Ελληνικό κρατος τι κάνεις εκεί στο γερμανικό λογαριασμό είναι να βγει ένταλμα για φοροδιαφυγή και να το στείλουν στη Γερμανία. Τότε λόγω ΕΕ έχουν την υποχρέωση να ενημερώσουν.

Το ίδιο ακριβώς που συνέβη όταν το Ελληνικό κράτος ζήτησε από το Βουλγαρικό κράτος να ενημερωθεί για τους λογαριασμούς που είχαν Έλληνες εκεί. Το Βουλγαρικό κράτος αρνήθηκε λέγοντας ότι σαν μέλος της ΕΕ έχει υποχρέωση να ενημερώσει διακρατικά μόνο αν ο πελάτης διώκεται ποινικά αλλιώς ισχύει το τραπεζικό απόρρητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#497   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/04/2018 - 10:31

Ενημερωτικά πάντα, το ότι ζητάνε τώρα το ΑΦΜ δεν σημαίνει ότι μέχρι πρότινος οι συναλλαγές σου στην Ν26 ήταν κρυφές.

 

Είναι ένα επίσημο χρηματοπιστωτικό ευρωπαϊκό ίδρυμα.

 

Έχεις ανοίξει λογαριασμό με το διαβατήριό σου. Άρα ήξεραν ήδη ποιός είσαι, δεν χρειάζονταν το ΑΦΜ για να το πιστοποιήσουν.

Μα ο λογαριασμός μου της Ν26 δεν φαίνεται στο taxis. Στο πεδίο της δήλωσης που βλέπω τους τόκους και τους λογαριασμούς μου, δεν υπάρχει αυτός ο λογαριασμός. Πλέον όμως που ζητάνε και ΑΦΜ, πιθανότατα να φαίνεται από του χρόνου.



#498   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/04/2018 - 11:28

Το ΑΦΜ μπορούσες να το βάλεις καιρό τώρα.

 

Από την στιγμή που η Ν26 μετατράπηκε σε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα, προφανώς είναι κάτι που είναι υποχρεωμένη να κάνει.

 

Από εκεί και πέρα, δεν νομίζω ότι το ότι δίνεις στην τράπεζα ένα στοιχείο που στην τελική είναι υποχρεωτικό οπουδήποτε και να πας να ανοίξεις λογαριασμό θα συνεπάγεται το ότι ο λογαριασμός αυτός θα φαίνεται στο taxis.

 

Αλλά με ακόμα κι αν δεν φαίνεται, αν τα εμβάσματα προς την Ν26 τα έχεις στείλει από δικό σου λογαριασμό, πάλι φαίνονται, δεν είναι κάτι κρυφό.



#499   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 24/04/2018 - 00:58

Έχω μια ερώτηση ίσως είναι λίγο χαζή αλλά τις 5 δωρεάν αναλήψεις το μήνα τις κάνουμε από οποιοδήποτε ΑΤΜ οποιασδήποτε τράπεζας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


#500   SurvivaL

SurvivaL

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 24/04/2018 - 10:43

Ναι δεν έχει σημασία, πάντα σε Ελλάδα & σε ευρώ! Επίσης για τις περισσότερες χώρες της ΕΕ ισχύει αυτό. (https://support.n26....01264?locale=en

Ένα tip, από τα atm της Πειραιώς που έχουν το πιο απλούστερο menu για αναλήψεις από κάρτες εξωτερικού..;)



#501   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 11/08/2018 - 20:11

Μια καινούργια κάρτα την metal έχει δει κανείς τι παίζει;

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Knowledge Is Power


#502   gkapsal

gkapsal

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/08/2018 - 22:44

Εχει κανει κανεις σας κατάθεση στη n26 με eurobank? Γιατι εκανα εγω πριν μια εβδομάδα (13/8), εμφανίστηκαν μόλις σήμερα και με χρέωσε με έξοδα com poo 21euro. Εκανα βλακεία εγω η σας εχει χρεώσει και εσάς τοσο;

#503   Thresher

Thresher

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/08/2018 - 23:34

Μάλλον εσύ.
Και εγώ με eurobank έστειλα τελευταία αλλά πριν κανένα 6μηνο.

Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι...

#504   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/08/2018 - 09:50

Εγώ από Πειραιώς έστειλα
900€ με χρέωση 1€. Όχι όμως την γρήγορη αποστολή την αργή και μπήκαν σε 2 εργασιμες μέρες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#505   gkapsal

gkapsal

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/08/2018 - 09:20

Μαλλον πρεπει να πατησα καταλαθος το our στην χρεωση αντι για το sha. 

 

Οσον αφορά την metal, μηπως εννοείς αυτή που ανακοίνωσε η revolut (https://www.revolut.com/gr/metal) ? 



#506   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 22/08/2018 - 11:35

Έχει και η N26 metal.



#507   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 25/08/2018 - 01:01

Έχει και η N26 metal.

Το έχω γράψει πιο πάνω απλά δεν ξέρω τι παίζει χρεώνεται για να την πάρεις είναι μόνο για συγκεκριμένους χρήστες; Πώς την αποκτάς;

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Knowledge Is Power


#508   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 10/12/2018 - 18:19

Μα ο λογαριασμός μου της Ν26 δεν φαίνεται στο taxis. Στο πεδίο της δήλωσης που βλέπω τους τόκους και τους λογαριασμούς μου, δεν υπάρχει αυτός ο λογαριασμός. Πλέον όμως που ζητάνε και ΑΦΜ, πιθανότατα να φαίνεται από του χρόνου.

 

 

Το ΑΦΜ μπορούσες να το βάλεις καιρό τώρα.

 

Από την στιγμή που η Ν26 μετατράπηκε σε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα, προφανώς είναι κάτι που είναι υποχρεωμένη να κάνει.

 

Από εκεί και πέρα, δεν νομίζω ότι το ότι δίνεις στην τράπεζα ένα στοιχείο που στην τελική είναι υποχρεωτικό οπουδήποτε και να πας να ανοίξεις λογαριασμό θα συνεπάγεται το ότι ο λογαριασμός αυτός θα φαίνεται στο taxis.

 

Αλλά με ακόμα κι αν δεν φαίνεται, αν τα εμβάσματα προς την Ν26 τα έχεις στείλει από δικό σου λογαριασμό, πάλι φαίνονται, δεν είναι κάτι κρυφό.

 

Σήμερα άνοιξα λογαριασμό και δεν έδωσα ΑΦΜ. Ήταν optional, απλά πάτησα skip και προχώρησα



#509   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 456 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 10/12/2018 - 22:00

Σήμερα άνοιξα λογαριασμό και δεν έδωσα ΑΦΜ. Ήταν optional, απλά πάτησα skip και προχώρησα


Θα στο ζητήσει αργότερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#510   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 10/12/2018 - 23:08

Εχει κανει κανεις σας κατάθεση στη n26 με eurobank? Γιατι εκανα εγω πριν μια εβδομάδα (13/8), εμφανίστηκαν μόλις σήμερα και με χρέωσε με έξοδα com poo 21euro. Εκανα βλακεία εγω η σας εχει χρεώσει και εσάς τοσο;

 

Εγώ από Πειραιώς έστειλα
900€ με χρέωση 1€. Όχι όμως την γρήγορη αποστολή την αργή και μπήκαν σε 2 εργασιμες μέρες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Και γω με πειραιως μια απο τα ιδια (εξοδα 1 ευρω!)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες