Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

NUMBER26


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
634 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   assoalex

assoalex

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/03/2016 - 00:26

Θα συμφωνησω απολυτα, εγω την εχω απο το 1995 και ακομα αυτη δειχνω και περναει κανονικα, και σε οποια υπηρεσια εχω δειξει το καινουργιου τυπου διπλωμα μου λενε οτι δεν τους κανει και θελουν ταυτοτητα, οποτε δειχνω και εγω αυτη που εχω απο μαθητης και ειναι οκ, ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου.

Οπως και να ΄χει εχω παντα διαβατηριο γιατι λογο ταξιδιων που κανω στο εξωτερικο περναει παντου.

 

Για να παμε και λιγο ον τοπικ τωρα , αυτο που με ανησυχει και δεν ξερω ειναι με τα μετρα του αφορολογητου και τις ηλεκτρονικες συνναλαγες.

Η καρτα ειναι αλλης χώρας προφανως δεν θα μπορει να δικαιολογησει καποιος τα ποσα απο τις αγορες αυτης, λεγοντας δικαιολογησει εννοω να περασει αυτα που μαλλον ( απ οτι λενε ) θα μπορουν να περνανε στην φορολογικη δηλωση.

 

Γενικα ειμαι και εγω πολυ ευχαριστημενος με την καρτα και την εχω σαν κυρια με χρήση παντου στην Ελλαδα και εξωτερικο οποτε εχω βρεθει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/03/2016 - 01:28

Μα αυτό που έχει σημασία είναι το που κάνεις τη συναλλαγή.

 

Δεν μπορείς να διακιολογήσεις αγορές που έκανες στο εξωτερικό για παράδειγμα.

 

Αγορά στην Ελλάδα μπορείς να δικαιολογήσεις εννοείται. Δεν έχει καμία σημασία η κάρτα.

 

Άλλωστε είναι στο όνομά σου, την έχεις ανοίξει σαν Έλληνας πολίτης και τα λεφτά που της έχεις φορτώσει είναι φανερά εφόσον γίνεται με έμβασμα.



#123   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/03/2016 - 19:56

Μα αυτό που έχει σημασία είναι το που κάνεις τη συναλλαγή.

Δεν μπορείς να διακιολογήσεις αγορές που έκανες στο εξωτερικό για παράδειγμα.

Αγορά στην Ελλάδα μπορείς να δικαιολογήσεις εννοείται. Δεν έχει καμία σημασία η κάρτα.

Άλλωστε είναι στο όνομά σου, την έχεις ανοίξει σαν Έλληνας πολίτης και τα λεφτά που της έχεις φορτώσει είναι φανερά εφόσον γίνεται με έμβασμα.

Χμ μμμμ....
Αν εννοει ο φιλος πιο πανω το αφορολογητο που μεχρι στιγμης αποδεικνυοταν μεσω αποδειξεων και απο δω και περα θα αποδεικνυεται μεσω χρησης καρτων, δεν ειναι ετσι ακριβως.
Δηλαδη το υποικ. Ενημερωνεται απο τις τραπεζες με τον ιδιο τροπο που ενημερωνομαστε και εμεις για την χρηση της καρτας μας. Οι συναλλαγες με την number26 δεν φαινονται πουθενα, σε πρωτο χρονο τουλαχιστον. Αρα δεν θα προσμετρωνται στις ετησιες αγορες.
Τωρα το αν καποιος θα ελεγχθει για το ποθεν εσχες των χρηματων αυτων, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια και μπορει να ειναι σε θεση να τα δικαιολογησει αλλα μπορει και οχι.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

#124   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/03/2016 - 22:31

Έλληνας πολίτης πληρώνει σε επιχείρηση με ελληνικό ΑΦΜ και παίρνει απόδειξη και δεν θα διακιολογείται?

 

Μου φαίνεται εξαιρετικά κουλό. Αλλά δεν θα είναι και το πρώτο που έχουμε δει...



#125   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2016 - 23:59

εγώ φοβάμαι που το ευρώ δεν μπορεί να μείνει σταθερό εδώ και μερικούς μήνες, για να ανέβει δεν το συζητάμε καν.



#126   assoalex

assoalex

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/03/2016 - 00:02

Χμ μμμμ....
Αν εννοει ο φιλος πιο πανω το αφορολογητο που μεχρι στιγμης αποδεικνυοταν μεσω αποδειξεων και απο δω και περα θα αποδεικνυεται μεσω χρησης καρτων, δεν ειναι ετσι ακριβως.
Δηλαδη το υποικ. Ενημερωνεται απο τις τραπεζες με τον ιδιο τροπο που ενημερωνομαστε και εμεις για την χρηση της καρτας μας. Οι συναλλαγες με την number26 δεν φαινονται πουθενα, σε πρωτο χρονο τουλαχιστον. Αρα δεν θα προσμετρωνται στις ετησιες αγορες.
Τωρα το αν καποιος θα ελεγχθει για το ποθεν εσχες των χρηματων αυτων, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια και μπορει να ειναι σε θεση να τα δικαιολογησει αλλα μπορει και οχι.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

 

 

Όντως αυτο εννοω, και εγω απο αυτα που ακουγονται μαλλον δεν θα περνανε οι αγορες απο αυτη την καρτα.. 

οποτε ισως αυτο να ειναι ενα προβλημα



#127   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 19/03/2016 - 07:18

Έλληνας πολίτης πληρώνει σε επιχείρηση με ελληνικό ΑΦΜ και παίρνει απόδειξη και δεν θα διακιολογείται?

Μου φαίνεται εξαιρετικά κουλό. Αλλά δεν θα είναι και το πρώτο που έχουμε δει...

Αν ισχυσουν αυτα που εξαγγελουν θα καταργηθει η υποχρεωση συλλογης αποδειξεων και η πληροφορηση πλεον του ποσου των αγορων/δαπανων θα δινεται απο την χρηση της καρτας/ων μας. Βεβαια αυτο ειναι το τυρακι καθως αμεσως θα εντοπιζονται προς ελεγχο περιπτωσεις φοροδιαφυγης του τυπου δηλωνω 20.000 εισοδημα και εχω 30.000 εξοδα μεσω των καρτων, αλλα αλλο ειναι το θεμα μας εδω.
Στην παραπανω διαδικασια λοιπον οτι αγορες κανεις με την number26 δεν θα ενημερωνεται το ελληνικο δημοσιο. Με οτι αυτο συνεπαγεται για τον καθενα.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

#128   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 19/03/2016 - 22:10

Αν και offtopic, έχει πλέον αποδεδιγμένα υπάρξει πρόοδος μιας και έχει γίνει η προμήθεια των RFID τσιπ και προχθές ανέβηκαν από ότι θυμάμαι στη διαύγεια οι υπουργικές αποφάσεις περί έναρξης σχεδιασμού και τιμής που θα πληρώνει ο πολίτης για να την πάρει (10-15 ευρώ αν θυμάμαι καλά).

Μέσα στη χρονιά λένε, μέχρι τα μέσα του 2017 σου λέω εγώ.

Θυμάσαι που σου είπα αν δεν τις δω δεν το πιστεύω πάει για μέχρι 30-6....2018 εδω και το άρθρο...http://www.dikaiolog...tes-eos-to-2018


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#129   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 25/03/2016 - 00:29

a4e8125ff5bbe5957e4fee6de82a01b6.jpg


Αυτό το βήμα το έχει κάνει κανείς; Τι παίζει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#130   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 25/03/2016 - 00:47

a4e8125ff5bbe5957e4fee6de82a01b6.jpg


Αυτό το βήμα το έχει κάνει κανείς; Τι παίζει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αφορά μόνο την Γερμανία και γίνεται ταυτοποίηση στοιχείων μέσω ταχυδρομείου.


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#131   aek21john

aek21john

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Twitter:@elniniojp
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 27/03/2016 - 22:22

 Να ρωτησω κατι??  για να κανεις καταθεση με εμβασμα απο ebanking ποσο χρεωνεται αυτη η διαδικασια ?? γνωριζει κανεις?



#132   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/03/2016 - 23:09

Να ρωτησω κατι?? για να κανεις καταθεση με εμβασμα απο ebanking ποσο χρεωνεται αυτη η διαδικασια ?? γνωριζει κανεις?


Έμβασμα από ελληνική τράπεζα προς Ν26 χρεώνεται συνήθως (αναλόγως της ελληνική τράπεζα ) 1€.

Έμβασμα από την Ν26 προς άλλη τράπεζα δωρεάν.

Όλα τα παραπάνω εννοείται με ebanking

#133   aek21john

aek21john

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Twitter:@elniniojp
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 27/03/2016 - 23:49

Έμβασμα από ελληνική τράπεζα προς Ν26 χρεώνεται συνήθως (αναλόγως της ελληνική τράπεζα ) 1€.

Έμβασμα από την Ν26 προς άλλη τράπεζα δωρεάν.

Όλα τα παραπάνω εννοείται με ebanking

 

ωραια ευχαριστω!! γιατι θελω να την δοκιμασω στην βετ365 



#134   NasoDuskos

NasoDuskos

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/03/2016 - 13:16

καλησπερα ,εκανα μια μεταφορα 10 λεπτων δοκιμαστικα ,τα οποια μετα απο μια μερα δεν εχουνε μπει ακομα απο εθνικη ,

τωρα σαν μεταφορα τι δικαιολογια βαζεται για να μην εχετε θεμα μια και ειναι μεταφορα προς στο εξωτερικο ,για οσους εχουνε εθνικη μιλαω ετσι 



#135   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/03/2016 - 15:01

Εμένα συνήθως μπαίνουνε σε 24-48 ώρες από τότε που φεύγει το έμβασμα.

 

Πρόσεξε όμως. ΑΝ το στείλεις μετά τις 4 το μεσημέρι εκτελείται την επόμενη μέρα οπότε πρέπει να θεωρείς ότι το έστειλες την επόμενη.

 

Επίσης γιατί ρε συ μόνο 10 λεπτά? Δεν άξιζε καν το 1 ευρώ που χρεώθηκες για το έμβασμα!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες