Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Είναι επίσημο! 21 Μαρτίου το Apple event στο οποίο αναμένουμε το iPad Pro 9.7 ιντσών και το νέο 4ιντσο iPhone SE


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
271 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 01/04/2016 - 23:33

ipad pro 2gb η 4 ram?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/04/2016 - 23:55

ipad pro 2gb η 4 ram?


Αυτο με τις 9.7" εχει 2gb ram

#258   starnik

starnik

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2016 - 00:11

πιστευετε οτι αξιζει κανεις να "θυσιασει" τη μεγαλυτερη οθονη του iphone 6 για τα καλυτερα χαρακτηριστικα του iphone se?



#259   t1a9s8o7s

t1a9s8o7s

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/04/2016 - 00:22

Για πες ,για πες ....;
Είχες -έχεις 6αρη η 6s να μας πεις διάφορες ;( όχι για την οθόνη φυσικά ) ταχύτητα -κάμερα κτλ

 

Όχι, με iphone 5 είμαι. Και θα παραμείνω να σου πω την αλήθεια. Αν δεν μου μείνει στα χέρια, δεν αλλάζω συσκευή συνήθως απλά για να αναβαθμιστώ. ^_^

Αυτό το πήρα δώρο για την κοπέλα μου, η οποία μετά από samsung galaxy s3 mini, είμαι σίγουρος πως θα της φανεί ότι πετάει το κινητό. :P

Ακόμα δεν το έχω ενεργοποιήσει πάντως για να τσεκάρω κάμερα, ταχύτητα, κλπ.



#260   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 02/04/2016 - 18:52

πιστευετε οτι αξιζει κανεις να "θυσιασει" τη μεγαλυτερη οθονη του iphone 6 για τα καλυτερα χαρακτηριστικα του iphone se?

ΟΧΙ!

 

Θα σου κακοφανεί πολύ η σμίκρυνση της οθόνης. Και τα χαρακτηριστικά δεν είναι τρομερά καλύτερα. Ίσως μόνο η Ram, όπου και θα καταλάβεις διαφορά μόνο στα refresh του Safari (ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλεί πολύ κόσμο αυτό).

 

Αν θες να αλλάξεις πάντως, και μόνο για τα χαρακτηριστικά, σου προτείνω να πας στο iPhone 6s. Βέβαια μπορείς να περιμένεις και το 7.

 

Το SE, για μένα π.χ. που είμαι φανατικός του ενός χεριού (άσχετα που γράφω κείμενο που και που με τα δυο) και έχω ακόμα το 5άρι, είναι η καλύτερη αναβάθμιση. Αλλά υπάρχει και iPad για χρήση σε μεγαλύτερη οθόνη.

 

Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι θες μικρότερο κινητό και όχι μικρότερη οθόνη. Στο χέρι κάθεται απίστευτα καλά αν θυμάσαι από τα προηγούμενα. 

Έχεις συνηθίσει όμως τη μεγάλη απεικόνιση και θα απογοητευτείς.



#261   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 02/04/2016 - 19:23

πιστευετε οτι αξιζει κανεις να "θυσιασει" τη μεγαλυτερη οθονη του iphone 6 για τα καλυτερα χαρακτηριστικα του iphone se?

Πρεπει οπωσδηποτε να δουλεψεις καποιο 5/5s πρωτα και να τα συγκρινεις καλα με το 6 ωστε να δεις αν σε πειραζει το μεγεθος.

Καλυτερη αναβαθμιση για σενα θα ηταν ενα 6s ή ακομα καλυτερα να περιμενεις για το 7. 



#262   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/04/2016 - 14:22

Μετά το Teardown του SE, σειρά παίρνει το "μικρό" Pro. Και εδώ επιβεβαιώνονται τα 2GB της RAM.

 


YFP16VJ.jpg

 

IFTT9mo.jpg


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#263   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/04/2016 - 11:27

Ξεκίνησε το πάρτι πτώσεων τιμής στο Skroutz.

Τουλάχιστον για το iPhone SE



#264   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 07/07/2016 - 17:29

Ανοίγω πάλι το θέμα γιατί διαβάζοντας και ψάχνοντας στο διαδίκτυο βλέπω πολλούς να εγκαταλείπουν τα S/ S Plus μοντέλα για το SE με τη δικαιολογία ότι τους έλειψε το μικρό μέγεθος και ότι θέλουν τηλέφωνο στην καθημερινότητα τους, ενώ σε περίπτωση που θελήσουν να δουν μια σειρά, να γράψουν ένα αρχείο ή γενικά να κάνουν μια δουλειά επιλέγουν συνήθως το iPad ή το Mac που έχουν στην κατοχή τους.

 

Εδώ έχουμε κανέναν που έκανε αυτή τη μετάβαση για αντίστοιχο λόγο, ή παραμένουμε στη λογική "μια συσκευή για όλα;" (one ring to rule them all)


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#265   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 07/07/2016 - 19:32

Εγώ έκανα συνειδητή επιλογή από iPhone 5 σε iPhone SE. Υπάρχει βέβαια το iPad Mini 2.

 

Πριν πάρω το SE, είχα μπει στον πειρασμό να πάρω το iPhone 6S Plus, δίνοντας iPhone 5 αλλά και iPad mini. Θα ήταν και καλύτερη η χρήση με το Apple Watch, μιας και  το ρολόι με το τάμπλετ δεν "γνωρίζονται" καθόλου. Είναι μικρή η διαφορά από 5,5 σε 8 ίντσες, οπότε και πίστευα ότι θα με κάλυπτε το phablet.

 

Δεν έχω μετανιώσει για το 4ίντσο κινητό. Βέβαια προσπαθώ να δουλεύω ποιοτικές εφαρμογές που κάνουν σωστή χρήση του περιορισμένου χώρου που διαθέτει το κινητό. Ειδικά κάποια messaging apps, που δεν μπορώ να αποφύγω, έχουν πάνω από το πληκτρολόγιο επιπλέον επιλογές που καταλαμβάνουν εώς και το 60% της οθόνης. Κάποιες εφαρμογές της κακιάς Google, όπως ήταν το πολύ πρόσφατο Spaces ήταν εντελώς αντι-οικονομικό σε θέματα χώρου και εμφάνισης περιεχομένου.

 

Κατά τα άλλα, ευχαριστιέσαι να λειτουργείς με το ένα χέρι το κινητό, το βάζεις σε τσέπες και τσαντάκια χωρίς δεύτερη σκέψη, και το γωνιώδες σχήμα του, το κάνει πιο gripable.

 

Όσο για τον συνδυασμό με το iPad (αλλά και το Apple Watch), όποια εφαρμογή δεν έχει interoperability, πάει στα αζήτητα. Ελάχιστες είναι αυτές που επιβιώνουν όπως Uber, Nike, Swarm (ενώ στο iPad γουστάρεις να δουλεύεις το Foursquare).



#266   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 07/07/2016 - 19:38

Απο μπαταρια πως σου παει το SE; Με 5s δεν εβγαζα με τιποτα τη μερα, με το 6αρι τη βγαζω οριακα.

#267   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 07/07/2016 - 19:42

Απο μπαταρια πως σου παει το SE; Με 5s δεν εβγαζα με τιποτα τη μερα, με το 6αρι τη βγαζω οριακα.

όλοι λένε SE > 6/6S περίπου κατά 2 ώρες χρήσης.

 

Και το 6/6S είναι πιο κοντά στο 5S παρά στο SE σε μπαταρία γενικά.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#268   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 07/07/2016 - 20:04

Απο μπαταρια πως σου παει το SE; Με 5s δεν εβγαζα με τιποτα τη μερα, με το 6αρι τη βγαζω οριακα.

 

 

όλοι λένε SE > 6/6S περίπου κατά 2 ώρες χρήσης.

 

Και το 6/6S είναι πιο κοντά στο 5S παρά στο SE σε μπαταρία γενικά.

 

Εντελώς αδρά, μπορώ να πω ότι το φορτίζω 6 φορές την εβδομάδα.

 

Βλέπω ώρες χρήσης να κυμαίνονται κοντά στις 8 ώρες. Έχω δει φυσικά και 10ώρα. και το κινητό να είναι στο 5%. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από μπαταρία. Βγάζει άνετα μια δύσκολη ημέρα.

 

Αυτές οι ώρες χρήσεις, συνήθως έχουν και 1,5-2 ώρες ακρόαση podcast ή μουσική, δραστηριότητες στις οποίες η Apple είναι μανούλα.

Λίγο το SimCity μου τρώει παραπάνω μπαταρία όταν φορτίζει το iPad. Βέβαια βγάζω τα μάτια μου, οπότε και το παρατάω. Δεν είναι για τέτοιες δουλειές.

 

Να τονίσω ότι τα έχω όλα ανοιχτά, και εφαρμογές που χρρησιμοποιούν GeoFencing, είναι ενεργές (έχω κάτι Launchers).



#269   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 07/07/2016 - 21:57

Εγώ από τη μια θέλω να δώσω το μεγάλο για το 4.7 από την άλλη το σκέφτομαι... Οι πολλές επιλογές είναι πρόβλημα τελικά Χαχα

#270   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 08/07/2016 - 11:13

Καλησπερα. Εδω και ενα μηνα περιπου πουλησα το 6s plus. Για χαρη του SE. Φοβερη οθονη το plus αλλα τεραστιο. Το χα παρει με το που κυκλοφορησε. Στην αρχη ειχαι ξετρελαθει αλλα σιγα σιγα τα προβληματα με τα δαχτυλα να πιανονται να μου πεφτει στο κεφαλι στο κρεβατι αχαχχαχα και γενικα να μη μπορω ανετα με το ενα χερι. Και τελος οσο καλοκαιριαζε και λιγοστευαν οι τσεπες και οι χωροι ζορισε πολυ. Ασε που στη παρεα πηραν 2 5s και αρχισα να σκεφτομαι αυτο που ειχα. Τελις παντων δε μου λειπει καθολου το 6s plus συνηθισα αμεσως οθονη οπως και την πληκτρολογηση. Μπαταρια ιδια με το 6s plus για μενα 7-10 ωρες χρησης αναλογα του το κανω. Σιγουρα παντως δε θα χρειαστω μεσα στη μερα ή το βραδυ εκτος και αν δε το αφησω καθολου. Το μονο που σταματησα ειναι να παιζω παιχνιδια. Μικρο το χρησιμοποιω με ενα χερι, το βαζω παντου χωρις να το καταλαβαινω γιατι ειναι παναλαφρο ενω το 6s plus ηταν σα κοτρωνα και τελος εχω μια θηκη το πεταω απο εδω απο εκει χωρις να φοβαμαι μη παθει τιποτα. Τελος οπως ειπαν παραπανω, γιατι στην αρχη το ειχα γυμνο, το γκριπ του ειναι παρα πολυ καλυτερο απο το 6s plus.


P.S.: στις φωτο διαφορα τρελη δε παρατηρησα στο βιντεο ομως υπαρχει διαφορα αν δεν ειμαι ακινητος. Οπως και το touch id ειναι λιγο πιο αργο αλλα οχι τραγικα. Απλα αν βιαζομαι πολυ και εχω λερωμενο χερι βαζωτο κωδικο και τελος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες