Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

The Fappening: Συνέληφθη ο υπεύθυνος και ομολόγησε πως κατάφερε να πάρει τις γυμνές photos/videos των celebrities


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/03/2016 - 18:44

The-Fappening-iCloud-e1458146196973.jpeg

 

Πέρασαν αρκετοί μήνες από τότε που ήρθε στη δημοσιότητα η πολύκροτη υπόθεση του The Fappening, δηλαδή τη δημοσίευση γυμνών φωτογραφιών και videos διαφόρων διασημοτήτων από παραβίαση λογαριασμών iCloud. Τότε είχε ειπωθεί ότι πρόκειται για hackάρισμα της cloud υπηρεσίας, ωστόσο, σήμερα αποδεικνύεται ότι η Apple έλεγε την αλήθεια.

 

Το FBI κατόρθωσε να συλλάβει τον κύριο υπαίτιο του "The Fappening", τον 36χρονο Ryan Collins, ο οποίος αποκάλυψε με ποιον τρόπο κατάφερε να πάρει στα χέρια του όλο αυτό το πικάντικο υλικό από 50 λογαριασμούς iCloud και 72 λογαριασμούς Gmail.

 

Ο Collins συνήθιζε να αποστέλλει phising emails που έμοιαζαν με επίσημα από τις Apple και Google, έτσι ώστε τα υποψήφια θύματα να του δώσουν με δική τους ευθύνη τα στοιχεία σύνδεσης (usernames/passwords) για τους λογαριασμούς τους. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία…

 

Ο Collins δέχτηκε να δηλώσει ένοχος για την παραπλάνηση των “celebrities” και αντιμετωπίζει ποινή φυλάκισης 18 μηνών, ωστόσο, απέφυγε τα χειρότερα (5+ χρόνια) επειδή δεν βρέθηκε καμία απόδειξη ότι ο ίδιος τις ανέβασε στο Διαδίκτυο.

 

via Techgear


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2016 - 19:08

Πάλι την έβγαλε καθαρή η apple, χαχαχα!



#3   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/03/2016 - 20:23

Εντάξει γίνονται αυτά αλλά οποίος είχε δει το αρχείο θα διαπίστωνε ότι σε μεγάλο μέρος η εν λόγο κύριες άνετα θα γινόντουσαν πρωταγωνίστριες της σειρήνας...τέτοια πράγματα τα κανεις για σένα όχι να τα έχει στο κινητό.Σαφως ο κάθε ένας ότι θέλει κάνει αλλά κάποια πράγματα ειναι σα να τα προκαλείς κιόλας...γνώμη μου.


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#4   cghera

cghera

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2016 - 20:27

Θα συμφωνήσω. Τέτοιες φωτογραφίες δεν τις αφήνεις στο κινητό σου. Ή τουλάχιστον τις προσέχεις λίγο καλύτερα. Εκατομμυρία άντρες σε όλο τον κόσμο βέβαια έκαναν οφθαλμόλουτρα....

#5   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 16/03/2016 - 20:34

Ειστε σοβαροί; Κατηγορείτε τα θύματα;

#6   DIMITR7

DIMITR7

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/03/2016 - 20:53

Θα συμφωνήσω. Τέτοιες φωτογραφίες δεν τις αφήνεις στο κινητό σου. Ή τουλάχιστον τις προσέχεις λίγο καλύτερα. Εκατομμυρία άντρες σε όλο τον κόσμο βέβαια έκαναν οφθαλμόλουτρα....

 

Και γιατί δεν τις αφήνεις στο κινητό σου δεν κατάλαβα; Επειδή μπορεί να στις κλέψει καποιος διεστραμμένος; Ε τότε καλύτερα να πάμε να ζήσουμε σε μοναστήρι. Δεν μπορεί να τα γράφετε σοβαρά αυτά. 



#7   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/03/2016 - 22:08

Η λύση είναι μία σε αυτά τα πράγματα.

 

Τεχνολογική παιδεία.

 

Όσο δεν υπάρχει τόσο θα γίνονται αυτά.

 

Γιατί για ότι έγινε τελικά η έλλειψη τεχνολογικής παιδείας έφταιγε.

 

Κανένα iCloud δεν έσπασε, κανένα πρωτόκολλο ασφαλείας δεν παραβιάστηκε.

 

Οι ίδιοι οι χρήστες έδωσαν τα στοιχεία τους όπως την πατάνε άπειροι κάθε μέρα με paypal κλπ.

 

Προφανώς βέβαια αυτό δεν θα πολυγραφτεί και όλοι θα μιλάνε για "τότε που έσπασε το iCloud και είδαμε τον κώλο της Lawrence".



#8   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/03/2016 - 22:26

Δεν κατηγορεί κανεις τα θύματα παιδιά αλλά τα έχουμε και ισοπεδώσει ολα τώρα αν θέλει η Lawrence να έχει φωτό στο κινητό της με τα......στην μάπα της οκ...αλλά θεωρώ ότι όταν είσαι σταρ παίζει με την τύχη σου με τέτοια πράγματα γιατί είσαι στόχος λίγο προσοχή δεν πειράζει...απλά πριν κράξετε κάποιοι δείτε τι εννοεί ο άλλος το κλασικό του έλληνα μια κουβέντα βρίσκει τροπο να την αναγάγει σε προσωπική βεντέτα για να κράξει...καλή φάση.Και επειδή τυχαίνει να έχουμε άλλη άποψη επι του θέματος δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε και σοβαροί σορρυ που έχουμε δικιά μας άποψη και γνώμη που δεν ταιριάζει με όλους....


Knowledge is Power

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 16/03/2016 - 22:30

Knowledge Is Power


#9   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 16/03/2016 - 22:26

Ειστε σοβαροί; Κατηγορείτε τα θύματα;

 

Λευτερια στον Τεμπονερα ...εε στη Jennifer Lawrence ηθελα να πω! :Ρ

 

K@λοι ενωμένοι, ποτέ νικημένοι. :)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#10   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 16/03/2016 - 22:35

Δεν κατηγορεί κανεις τα θύματα παιδιά αλλά τα έχουμε και ισοπεδώσει ολα τώρα αν θέλει η Lawrence να έχει φωτό στο κινητό της με τα......στην μάπα της οκ...αλλά θεωρώ ότι όταν είσαι σταρ παίζει με την τύχη σου με τέτοια πράγματα γιατί είσαι στόχος λίγο προσοχή δεν πειράζει...απλά πριν κράξετε κάποιοι δείτε τι εννοεί ο άλλος το κλασικό του έλληνα μια κουβέντα βρίσκει τροπο να την αναγάγει σε προσωπική βεντέτα για να κράξει...καλή φάση.Και επειδή τυχαίνει να έχουμε άλλη άποψη επι του θέματος δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε και σοβαροί σορρυ που έχουμε δικιά μας άποψη και γνώμη που δεν ταιριάζει με όλους....


Knowledge is Power


Ναι, τους κανεις κουμάντο το τι θα εχουν στο κινητό τους και μιλας για την προσωπική τους ζωη υποδεικνύοντας το "ιδανικό" για τα δικά σου γούστα.
Έτερον εκατερον.

#11   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/03/2016 - 22:36

Τους κάνω κουμάντο επειδή είπα την γνώμη μου και τι θα έκανα εγώ;Μάλιστα...
Πήρα δηλαδή την συσκευή τους και τα έσβησα ή τους πήρα τηλέφωνο και είπα τι ειναι αυτά...ότι να ´ναι...την γνώμη μου θα την λέω και προσωπικά όποιον πειράζει ξύδι...

Knowledge is Power

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 16/03/2016 - 22:37

Knowledge Is Power


#12   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/03/2016 - 22:39

Ο καθένας στο κινητό του μπορεί να έχει ΟΤΙ θέλει.

 

Είναι δική του ευθύνη όμως να το προστατεύσει στοιχειωδώς.

 

Αν μου κλέψουν το κινητό το οποίο δεν έχει κανένα κλείδωμα και δουν όλες μου τις φωτογραφίες, θα φταίει ο κλέφτης που το έκλεψε ΚΑΙ εγώ που δεν κλείδωσα τις φωτογραφίες.

 

Καλό χρυσό σε τελική ανάλυση το iCloud και η κάθε Cloud υπηρεσία, αλλά πριν να τις δουλέψει κάποιος θα πρέπει να κατανοήσει πως λειτουργούν ώστε να ξέρει από τι και πως θα προστατευτεί...



#13   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 16/03/2016 - 22:41

Για πρωταγωνίστριες της sirinas δεν λες, και "τέτοια πράγματα τα κανεις για εσενα, και οχι για να τα εχεις στο κινητό". Αυτα δεν λες; Αυτο το "την γνώμη μου λεω" ειναι ενοχλητικό και χαζό τέτοιες περιπτώσεις.

#14   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/03/2016 - 22:53

Για πρωταγωνίστριες της sirinas δεν λες, και "τέτοια πράγματα τα κανεις για εσενα, και οχι για να τα εχεις στο κινητό". Αυτα δεν λες; Αυτο το "την γνώμη μου λεω" ειναι ενοχλητικό και χαζό τέτοιες περιπτώσεις.

Και αν είδες τελειώνοντας γιατί ξέρω τι φωστήρες υπάρχουν είπα ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ που σημαίνει ότι έτσι το βλέπω εγώ.Αν έχεις να πεις κάτι επι του θέματος πες και εσύ την γνώμη σου επι του θέματος και όχι γνώμη για τη γνώμη ενός άλλου και λέγοντας αν ειναι σοβαρός...


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#15   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2016 - 10:24

Εμένα πάλι πιο πολύ για διαφήμιση μου φαίνονται όλα αυτά δηλαδή η υπόθεση fbi κλειδωμένο τηλέφωνο, icloud fappening, όλα λίγο πριν την εκδήλωση της apple.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες