Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για τον έλεγχο ταυτότητας δύο παραγόντων (two-factor authentication) του Apple ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2018 - 10:26

Νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητή η ερώτηση μου.

Είμαι για καφέ και μου κλέβουν το iPhone, χωρίς το 2factor μπαίνω από ένα οποιοδήποτε iphone ή ακόμα και από το pc της καφετέριας που βρίσκομαι και βάζοντας το id μου βλέπω που είναι η συσκευή μου. Αν περιμένω να πάω σπίτι που υπάρχει άλλη αξιόπιστη συσκευή ή να αλλάξω sim, πέταξε το πουλάκι... 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2018 - 10:41

Νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητή η ερώτηση μου.
Είμαι για καφέ και μου κλέβουν το iPhone, χωρίς το 2factor μπαίνω από ένα οποιοδήποτε iphone ή ακόμα και από το pc της καφετέριας που βρίσκομαι και βάζοντας το id μου βλέπω που είναι η συσκευή μου. Αν περιμένω να πάω σπίτι που υπάρχει άλλη αξιόπιστη συσκευή ή να αλλάξω sim, πέταξε το πουλάκι...


Υποθέτω πως ο επίδοξος κλέφτης το πρώτο που θα κάνει είναι να απενεργοποιήσει τη συσκευή.

#18   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/06/2018 - 21:24

Να κάνω μια ερώτηση.

Έστω ότι έχω ενεργοποιημένο το 2 factor authentication και μου κλέβουν το iphone, χωρίς το 2factor μπορούσα να συνδεθώ από οποιαδήποτε συσκευή iPhone/iPad στο find my iphone και να εντοπίσω την συσκευή, τώρα πλέον αυτό καθίστατε αδύνατον αν δεν έχω μαζί μου μια αξιόπιστη συσκευή να μου έρθει ο κωδικός. 

Σωστά?

Νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητή η ερώτηση μου.

Είμαι για καφέ και μου κλέβουν το iPhone, χωρίς το 2factor μπαίνω από ένα οποιοδήποτε iphone ή ακόμα και από το pc της καφετέριας που βρίσκομαι και βάζοντας το id μου βλέπω που είναι η συσκευή μου. Αν περιμένω να πάω σπίτι που υπάρχει άλλη αξιόπιστη συσκευή ή να αλλάξω sim, πέταξε το πουλάκι... 

Αυτό είναι ένα βασικό ζήτημα του 2FA.

 

Στο 2SV π.χ. υπάρχει λύση με το Recovery Key.

 

 Με το 2-Factor απλά θα πρέπει να δηλώσεις απο εδώ έστω έναν 2ο αριθμό για να είσαι καλυμμένος σε τέτοιο ενδεχόμενο απώλειας της συσκευής.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#19   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2018 - 21:30

Νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητή η ερώτηση μου.
Είμαι για καφέ και μου κλέβουν το iPhone, χωρίς το 2factor μπαίνω από ένα οποιοδήποτε iphone ή ακόμα και από το pc της καφετέριας που βρίσκομαι και βάζοντας το id μου βλέπω που είναι η συσκευή μου. Αν περιμένω να πάω σπίτι που υπάρχει άλλη αξιόπιστη συσκευή ή να αλλάξω sim, πέταξε το πουλάκι...

Καλησπέρα.
Μπαίνεις από https://icloud.com/find
Big things have small beginnings

#20   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2018 - 21:42

Να κάνω μια ερώτηση.
Έστω ότι έχω ενεργοποιημένο το 2 factor authentication και μου κλέβουν το iphone, χωρίς το 2factor μπορούσα να συνδεθώ από οποιαδήποτε συσκευή iPhone/iPad στο find my iphone και να εντοπίσω την συσκευή, τώρα πλέον αυτό καθίστατε αδύνατον αν δεν έχω μαζί μου μια αξιόπιστη συσκευή να μου έρθει ο κωδικός.
Σωστά?

Ακόμα και με το 2-Factor ενεργό, μπορείς από άλλη συσκευή να χρησιμοποιήσεις το Find My Phone app.
Δεν θα σταλθεί κωδικός για ευνόητους λόγους!
Big things have small beginnings

#21   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/06/2018 - 06:35

Ακόμα και με το 2-Factor ενεργό, μπορείς από άλλη συσκευή να χρησιμοποιήσεις το Find My Phone app.
Δεν θα σταλθεί κωδικός για ευνόητους λόγους!

Πως γίνεται αυτό?


Sent from my iPad using Tapatalk

#22   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/06/2018 - 19:57

Πως γίνεται αυτό?


Sent from my iPad using Tapatalk

Μπορείς να βρεις όποια συσκευή σου χρησιμοποιώντας το find my phone app από συσκευή τρίτου ανεξάρτητα αν είναι ενεργό το 2-Factor ή όχι.
Big things have small beginnings

#23   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/06/2018 - 21:48

Μπορείς να βρεις όποια συσκευή σου χρησιμοποιώντας το find my phone app από συσκευή τρίτου ανεξάρτητα αν είναι ενεργό το 2-Factor ή όχι.

Μα αν προσπαθήσω να συνδεθώ στο find από μια μη non trust συσκευή θα μου ζητήσει κωδικό






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες