Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Jason Snell @ Macworld: «Αγενής» η χρήση Material Design στα iOS apps


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   whoose

whoose

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/05/2016 - 12:49

Συνημμένο αρχείο  google-drive-1.jpg   50,03KB   52 λήψεις

 

Ο Jason Snell, πρώην διευθυντής σύνταξης του Macworld, προέβη στη συγγραφή ενός ενδιαφέροντος άρθρου στο οποίο επιπλήττει την Google για τη χρήση του Material Design στα iOS apps. Με απλά λόγια, η Google αγνοεί όλες τις αρχές του iOS όσον αφορά το design και δημιουργεί εφαρμογές για iPhone και για iPad που μοιάζουν επακριβώς με τις αντίστοιχες που υπάρχουν στο Android. 

 

Snell υποστηρίζει στο άρθρο του ότι η Google δρα σαν τη Microsoft στις αρχές της δεκαετίας του 1990 όταν αυτή δημιουργούσε εφαρμογές για Mac η εμφάνιση και η συμπεριφορά των οποίων ακολουθούσε τις αρχές των Windows.

 

Ας παρακολουθήσουμε ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα:

 

 «Το να συμμετέχεις με τις εφαρμογές σου σε ένα λειτουργικό σύστημα άλλης εταιρείας σημαίνει αυτομάτως ότι θα πρέπει να προσαρμοστείς στις αρχές του design που αυτό προβάλλει. Το να εισάγεις ένα design από διαφορετικό λειτουργικό είναι σαν να απαιτεί ένας Αμερικανός να ταξιδέψει μακριά από την πατρίδα του και να αξιώνει όλοι να μιλούν αγγλικά και να δέχονται τα δολάρια ΗΠΑ, ως μέσο συναλλαγής».

 

Συμπληρώνει, μάλιστα, ότι ίσως η Google να θέλει να προσφέρει στους χρήστες συσκευών iOS μια "άποψη" από το Android, με την ελπίδα ότι κάποιοι από αυτούς μελλοντικά θα πραγματοποιήσουν στροφή προς το λειτουργικό σύστημα της Google.

 

Είναι γενικώς παραδεκτό ότι τα Google apps δεν ακολουθούν το design που προωθεί το iOS, ενώ αν είστε χρήστης iOS συσκευών εύκολα θα διαπιστώσετε ότι τα apps με Material Design δείχνουν σαν "ημιτελή".
 
Διαφωνείτε ή συμφωνείτε με την άποψη του Jason Snell;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/05/2016 - 14:25

Μα, αυτή δεν είναι η ουσία; Κάθε εταιρία προωθεί το δικό της design για να προσελκύσει πιθανούς πελάτες. Και το νέο Office στην έκδοση για Mac είναι ίδιο με την έκδοση των Windows. Έτσι και η Google δημιουργεί iOS εφαρμογές με το Material Design. Θα ήταν, αν έκανε κάτι διαφορετικό, σαν να μην υποστήριζε το concept της. 

 

Και, για να είμαστε και εντελώς ειλικρινείς, ούτε η Apple δημιούργησε το «Move to iOS» με Material Design. 


Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 28/05/2016 - 14:25


#3   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 28/05/2016 - 15:07

Μα, αυτή δεν είναι η ουσία; Κάθε εταιρία προωθεί το δικό της design για να προσελκύσει πιθανούς πελάτες. Και το νέο Office στην έκδοση για Mac είναι ίδιο με την έκδοση των Windows. Έτσι και η Google δημιουργεί iOS εφαρμογές με το Material Design. Θα ήταν, αν έκανε κάτι διαφορετικό, σαν να μην υποστήριζε το concept της. 

 

Και, για να είμαστε και εντελώς ειλικρινείς, ούτε η Apple δημιούργησε το «Move to iOS» με Material Design. 

Δεν γνωρίζω για το Office for Mac, αλλά και πάλι είναι δουλειά της Microsoft να φέρει πιο κοντά σε MacOSX design τα Office.

Στο Apple Music App for Android, η Apple ως Developer, ακολουθεί τις σχεδιαστικές γραμμές του Material design. Σέβεται τα μάτια του Android-όφιλου όπου υπάρχει συνέπεια στις εφαρμογές.

 

Αντίθετα στο Google Music for iOS, η Google επιμένει να χρησιμοποιεί το δικό της UI.

 

Εμένα προσωπικά, όσο και να θέλω να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες τις Google (χρησιμοποιώ ελάχιστες), με ξενίζει το ότι πρέπει να αλλάξω συνήθειες εντός των εφαρμογών της.

 

Και σήμερα κιόλας βρήκα μια ωραία εφαρμογή για να παραγκωνίσω το Google Maps.

https://itunes.apple...d416753449?mt=8

 

Εμφάνιση Apple, κώδικας και δεδομένα Google.



#4   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/05/2016 - 15:28

οποιος δεν θελει τις εφαρμογες τις google απλα δεν τις κατεβάζει,και αν θελουν μερικοι μερικοι η καθε εταιρια να ακολουθαει τους "κανονες" του καθε λειτουργικου ας βαλουν απαγόρευση στο material design,απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποιος περιορισμος καποια ατομα καλο θα ειναι να μην γραφουν μπαρουφες και βαζουν φωτια στα δυο στρατοπεδα.Δεν υπαρχει σεβασμος σε τετοια θεματα

#5   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 28/05/2016 - 15:42

Δεν είναι τόσο θέμα κανόνων και περιορισμών, αλλά σεβασμό στον πελάτη. Ο ένας τον σέβεται, ο άλλος όχι. Για πολύ κόσμο σημαίνει κάτι αυτό και αντίστοιχα κάνει τις επιλογές του και δέχεται τις συνέπειές τους.



#6   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/05/2016 - 15:53

Δεν είναι τόσο θέμα κανόνων και περιορισμών, αλλά σεβασμό στον πελάτη. Ο ένας τον σέβεται, ο άλλος όχι. Για πολύ κόσμο σημαίνει κάτι αυτό και αντίστοιχα κάνει τις επιλογές του και δέχεται τις συνέπειές τους.


δηλαδη σαν να μου λες αν παρω ενα audi δεν μπορω να αλλαξω τις ζαντες παρα μονο τις γνησιες διαφορετικα δεν σεβομαι τους αλλους πελατες που εχουν τις γνησιες,ελευθερια εχουμε οτι design θελει ο καθενας βαζει,τετοιες δηλώσεις ειναι καθαρα για να βαζουν φωτια στα δυο στρατοπεδα χωρις λογο

#7   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 28/05/2016 - 16:09

Μην δίνεις παραδείγματα με αυτοκίνητα, γιατί δεν πιάνουν τόπο.

 

Ας πάρουμε την εφαρμογή των μουσικών υπηρεσιών και των δυο. Apple Music & Google Music.

Μπορείς να έχεις όποια θες από τις δυο, όποια συσκευή και πλατφόρμα και αν χρησιμοποιείς.

 

  • αν έχεις Google Music σε iPhone/iOS, αναγκάζεσαι να τρως στην μάπα το Material Design της Google.
  • αν έχεις Apple Music σε Android, έχεις μια "συνεχόμενη" εμπειρία με την εφαρμογή της Apple, φτιαγμένη σε Material Design.

Το γιατί να χρησιμοποιείς την μία ή την άλλη υπηρεσία σε "ξένο" λογισμικό είναι άλλο θέμα προς ανάλυση.

 

Αυτό που συμπεραίνουμε λοιπόν είναι ότι η μεν Apple ακολουθεί την σχεδιαστική γραμμής στην ξένη πλατφόρμα, ενώ η Google, αγνοεί το Flat UI του iOS7 και μετά.

 

Αυτός είναι ένας έμμεσος προσηλυτισμός εκ μεριάς Google, αλλά από την άλλη απωθεί παλιούς και ευχαριστημένους χρήστες iOS, που έχουν συνηθίσει σε μία "συνέχεια και συνέπεια" τόσα χρόνια.

 

Το αν λέγονται αυτές οι κουβέντες από κάποιους παγκόσμιους αγορευτές και τι σκοπό έχουν, δεν με αφορά. 

Αυτό που είπε ο Snell, το έχω εντοπίσει εδώ και καιρό και δεν περίμενα αυτόν να μου το υποδείξει.

 

Ίσως είμαι Apple fanboy, αλλά ξέρω για ποιους λόγους είμαι. Και το παραπάνω είναι ακόμα ένας.

Όχι η "απατεωνιά" της Google, αλλά η "ανωτερότητα" σε χαρακτήρα της Apple, μέσα από αυτήν κατά τους άλλους λεπτομέρεια.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 28/05/2016 - 16:15


#8   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/05/2016 - 16:21

η καθε εταιρια κανει αυτο που νομιζει αυτη σωστό,με το να ακολουθείς τον συγκεκριμενο σχεδιασμο του καθε λειτουργικου δεν σε κανει ανωτερο ουτε μη κομπλεξικο απο την αλλη εταιρια που θελει να δείξει μερικα απο τα χαρακτηριστικα της οπου στο μελλον ισως γινουν χρηστες της.Το θεμα ειναι καθαρα μάρκετινγκ,τωρα ο καθενας το βλεπει διαφορετικη οπτικη γωνια οποτε δεν νομιζω να μπορουμε να βγαλουμε άκρη,ας απολαυσουμε την καθε εφαρμογή οπως εχει χωρις φανατισμους.

#9   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 28/05/2016 - 16:31

η καθε εταιρια κανει αυτο που νομιζει αυτη σωστό,με το να ακολουθείς τον συγκεκριμενο σχεδιασμο του καθε λειτουργικου δεν σε κανει ανωτερο ουτε μη κομπλεξικο απο την αλλη εταιρια που θελει να δείξει μερικα απο τα χαρακτηριστικα της οπου στο μελλον ισως γινουν χρηστες της.Το θεμα ειναι καθαρα μάρκετινγκ,τωρα ο καθενας το βλεπει διαφορετικη οπτικη γωνια οποτε δεν νομιζω να μπορουμε να βγαλουμε άκρη,ας απολαυσουμε την καθε εφαρμογή οπως εχει χωρις φανατισμους.

Χωρίς φανατισμούς ούτως ή άλλως. Το Fanboyλίκι μου είναι απαλό και χαίρομαι να βγάζουμε άκρη με ευγένεια.

 

Έχω χαρεί αρκετά τα τελευταία 8 χρόνια σαν πελάτης της Apple, γιατί ακριβώς βλέπω ότι ταιριάζει στην αισθητική μου, προσέχοντας λεπτομέρειες που άλλοι αγνοούν. Μία Nokia ήταν κάποτε σε αυτή την θέση.

 

Το συγκεκριμένο φαινόμενο το συζητάω εδώ μέσα περισσότερο, γιατί θέλω να ακουστεί το δικό μου "+1" για το άρθρο του νήματος. Οι συμφορίτες διαβάζουν λοιπόν τα γραφόμενά μας και αντίστοιχα επιλέγουν μετέπειτα με μία γνώση παραπάνω.

Για αυτό και λέγεται φόρουμ.



#10   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/05/2016 - 16:36

Χωρίς φανατισμούς ούτως ή άλλως. Το Fanboyλίκι μου είναι απαλό και χαίρομαι να βγάζουμε άκρη με ευγένεια.
 
Έχω χαρεί αρκετά τα τελευταία 8 χρόνια σαν πελάτης της Apple, γιατί ακριβώς βλέπω ότι ταιριάζει στην αισθητική μου, προσέχοντας λεπτομέρειες που άλλοι αγνοούν. Μία Nokia ήταν κάποτε σε αυτή την θέση.
 
Το συγκεκριμένο φαινόμενο το συζητάω εδώ μέσα περισσότερο, γιατί θέλω να ακουστεί το δικό μου "+1" για το άρθρο του νήματος. Οι συμφορίτες διαβάζουν λοιπόν τα γραφόμενά μας και αντίστοιχα επιλέγουν μετέπειτα με μία γνώση παραπάνω.
Για αυτό και λέγεται φόρουμ.


συμφωνω στα λεγόμενά σου αλλα απο ολο αυτο θα κρατησω την λεξη νοκια,γιατι οντως ηταν μια μεγαλη εταιρια που προσεχε το καθε τι που εβγαζε,δυστυχώς παει και αυτη αλλα μακαρι να επιστρέψει με ενα δικο της λειτουργικο μπας και δουμε λιγο ανταγωνισμο

#11   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 28/05/2016 - 18:12

Γιατί ο τύπος του άρθρου ήρθε Ελλάδα και μιλούσε ελληνικά. Το material design είναι μακραν πιο ευχάριστο στα μάτια από ότι το στάσιμο/βαρετό/σοβαρό design των iOS apps. Όταν όμως η Apple στο iOS 7 έκανε μια μίξη iOS-win phone-android δεν είδα να γράφει κάτι, κάποιος, αντίστοιχο. Και εξάλλου κατα την γνώμη είναι σωστό να παραμένουν τα αππς μιας εταιρίας όπως είναι ανεξάρτητα σε ποιο λειτουργικό τα χρησιμοποιεί κάποιος. Δλδ πως θα έπρεπε να είναι το YouTube, chrome, inbox κτλ στο iOS?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#12   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 28/05/2016 - 19:02

Γιατί ο τύπος του άρθρου ήρθε Ελλάδα και μιλούσε ελληνικά. Το material design είναι μακραν πιο ευχάριστο στα μάτια από ότι το στάσιμο/βαρετό/σοβαρό design των iOS apps. Όταν όμως η Apple στο iOS 7 έκανε μια μίξη iOS-win phone-android δεν είδα να γράφει κάτι, κάποιος, αντίστοιχο. Και εξάλλου κατα την γνώμη είναι σωστό να παραμένουν τα αππς μιας εταιρίας όπως είναι ανεξάρτητα σε ποιο λειτουργικό τα χρησιμοποιεί κάποιος. Δλδ πως θα έπρεπε να είναι το YouTube, chrome, inbox κτλ στο iOS?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για το Youtube, έχω να πω ότι χάνεται ένα πολύ καλό χαρακτηριστικό για να βάλει το δικό της UI.

Το εν λόγω χαρακτηριστικό είναι αυτό του FineScrubbing, που υπάρχει στον native player του iOS.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, το hamburger menu, είναι Google.

Tο ένα κυκλάκι που μοιράζεται σε δυο, για να σηματοδοτήσει το ShareSheet είναι και αυτό Google, από την στιγμή που στο iOS, υπάρχει το βέλος που βγαίνει προς τα πάνω από ένα τετράγωνο.

 

Είναι λεπτομέρειες, αλλά ξενίζουν. Μόνο αυτό είπε ο τύπος και το ότι είναι αγενές. Και πρόσθεσε ότι τα ίδια λάθη έκανε και η Microsoft κάποτε.

 

Λεπτομέρεια είναι επίσης, το ότι στο iOS HomeScreen εμφανίζονται όλα τα εικονίδια ομοιόμορφα. Στρογγυλεμένα τετράγωνα. Είναι απλό. Βαρετό για κάποιους που αγναντεύουν με τις ώρες την αρχική οθόνη, αλλά απλό. Δεν είναι εκεί η ουσία.



#13   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/05/2016 - 19:17

Δεν γνωρίζω για το Office for Mac, αλλά και πάλι είναι δουλειά της Microsoft να φέρει πιο κοντά σε MacOSX design τα Office.

Στο Apple Music App for Android, η Apple ως Developer, ακολουθεί τις σχεδιαστικές γραμμές του Material design. Σέβεται τα μάτια του Android-όφιλου όπου υπάρχει συνέπεια στις εφαρμογές.

 

Αντίθετα στο Google Music for iOS, η Google επιμένει να χρησιμοποιεί το δικό της UI.

 

Εμένα προσωπικά, όσο και να θέλω να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες τις Google (χρησιμοποιώ ελάχιστες), με ξενίζει το ότι πρέπει να αλλάξω συνήθειες εντός των εφαρμογών της.

 

Και σήμερα κιόλας βρήκα μια ωραία εφαρμογή για να παραγκωνίσω το Google Maps.

https://itunes.apple...d416753449?mt=8

 

Εμφάνιση Apple, κώδικας και δεδομένα Google.

 

Η Apple δεν ακουλουθεί καμία Material γραμμή στην εφαρμογή για το Android. Είναι ό,τι πιο άσχημο και απωθητικό έχει φτιάξει για τα δεδομένα της, επειδή i) δε τη διατηρεί λειτουργικά και ii) δε την ενδιαφέρει να τη διατηρήσει. Η εφαρμογή είναι ένας κακός κλώνος του Music.app και στην καλύτερη θυμίζει κινεζική απομίμηση που δε λειτουργεί σωστά. Από τις 10 φορές, τις 6 δε μου παίζει τραγούδια.

 

Πραγματικά δε μπορούμε να περιμένουμε από μια εταιρία βεληνεκούς της Google, με καθημερινή έκθεση σε όλη την υφήλιο, να υιοθετήσει στις εφαρμογές για το iOS ένα design που προσιδιάζει περισσότερο σε αυτό της Apple, γιατί θα ήταν μια ξεκάθαρη χειρονομία παραδοχής της εταιρίας ότι το Material Design είναι πολύ υποδεέστερο. Το αν είναι ή όχι είναι προσωπική άποψη, αλλά είναι γεγονός (και πρέπει να είναι) ότι κάθε εταιρία χρησιμοποιεί τις δικές της σχεδιαστικές γραμμές ακόμη κι αν οι εφαρμογές είναι cross platform.



#14   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 28/05/2016 - 19:22

Από τις 10 φορές, τις 6 δε μου παίζει τραγούδια.

Με έπεισες με αυτό να μην το δοκιμάσω ποτέ.

Στα υπόλοιπα έχεις ένα δίκιο.
Είναι εντελώς υποκειμενικό το τι είναι καλύτερο.
Προσωπικά είμαι φαν της αρμονίας και απλότητας. Και έχω "ηρεμήσει" αισθητικά. Δεν το ψάχνω άλλο.

Αλλά παίζει και να έχω συνηθίσει τόσα χρόνια που κάνω την δουλειά μου.
Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 28/05/2016 - 19:23


#15   papaman

papaman

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Twitter:@ialios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 28/05/2016 - 22:49

Συμφωνώ απόλυτος με το άρθρο η Google προσπαθεί να λειτουργήσει εκ του πονηρού με αυτές τις φθηνές εφαρμογές

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες