Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

iOS 10


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3851 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#571   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2016 - 12:28

Βασικά το να παραμένεις στην LockScreen με ταυτόχρονα ξεκλειδωμένη την συσκευή, σου δίνει την δυνατότητα να αποκτήσεις πρόσβαση σε δεδομένα που στην αντίθετη περίπτωση είναι απαγορευτικό για λόγους ασφαλείας. 


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#572   cyclops

cyclops

    iPH Member

  • 237 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:Wolv3rine88

Δημοσίευση 06/07/2016 - 12:33

Δηλαδή για να καταλάβω αυτός ο διακόπτης δε κάνει τίποτα παραπάνω από το να σου δίνει την επιλογή να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία αυτή που προϋπήρχε από τη beta 1...

Κρίμα γιατί όλοι ελπίζαμε ότι εννοεί το πλήρες ξεκλείδωμα της συσκευής (χωρίς να παραμένει στη lock screen) .Δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί η υιοθέτηση του πατήματος του κουμπιού όταν υπάρχει πιο απλοποιημένος τρόπος!  



#573   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/07/2016 - 12:42

Βασικά το να παραμένεις στην LockScreen με ταυτόχρονα ξεκλειδωμένη την συσκευή, σου δίνει την δυνατότητα να αποκτήσεις πρόσβαση σε δεδομένα που στην αντίθετη περίπτωση είναι απαγορευτικό για λόγους ασφαλείας. 

Σε αυτό έχεις τα δίκια σου.

 

Δηλαδή για να καταλάβω αυτός ο διακόπτης δε κάνει τίποτα παραπάνω από το να σου δίνει την επιλογή να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία αυτή που προϋπήρχε από τη beta 1...

Κρίμα γιατί όλοι ελπίζαμε ότι εννοεί το πλήρες ξεκλείδωμα της συσκευής (χωρίς να παραμένει στη lock screen) .Δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί η υιοθέτηση του πατήματος του κουμπιού όταν υπάρχει πιο απλοποιημένος τρόπος!  

Και εγώ εννοούσα ακριβώς αυτό. Το ότι ακόμα και εμείς μπερδευόμαστε. Βέβαια δεν ξέρω, όταν βάλω τις δημόσιες beta, ίσως μου βγουν αυθόρμητα όλες οι κινήσεις.

 

Όσο για την επιλογή αυτή, είναι στις υπορυθμίσεις της Προσβασιμότητας (διευκολύνσεις για τους ΑΜΕΑ), ασχέτως αν ικανοποιούν και την χρήση των υπολοίπων.



#574   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 646 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:06

Καταλαβαίνω γιατί το έχουν κάνει αλλά δεν είναι λογικό όπως το έχουν κάνει.

 

Θα μπορούσαν να βάλουν rest your finger to unlock και με συνεχόμενο άγγιγμα (πχ >1,5sec) να σε βγάζει στην home screen...

Έτσι ακόμα και ο μη υποψιασμένος θα χρησιμοποιεί τον παλιό τρόπο απλά θα καθυστερεί λίγο παραπάνω...

Ας ελπίσουν ότι κάποια άλλη ιδέα θα έχουν...



#575   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:11

Καλα εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους, με κατι τετοια χανεται η απλοτητα της συσκευης!



#576   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:20

Καλα εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους, με κατι τετοια χανεται η απλοτητα της συσκευης!

Αυτό ακριβώς εννοούσα.

 

Τώρα όσο για την LockScreen, έχω ξεχάσει τι είναι, μιας και με το ρολόι έχω όλα τα notification έτοιμα στον καρπό. Μικρή η διαντίδραση με αυτό. Οπότε μπαίνω απευθείας στο HomeScreen και επιλέγω μετά τι θέλω να κάνω.



#577   krete

krete

    iPH Enthousiast

  • 598 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:21

Φοβάμαι πως αυτή η λειτουργία θα ακολουθηθεί από πλήθος παραπόνων στο διαδίκτυο και ότι χάθηκε η απλότητα της Apple, και ότι αν ζούσε ο Steve, δεν θα επέτρεπε να γίνει κάτι τέτοιο.

Δε λέω για εμάς εδώ μέσα που όσο να πεις, είμαστε κάπως τεχνικά καταρτισμένοι, αλλά για όλο τον υπόλοιπο κοσμάκη που απλά το χρησιμοποιεί σαν ένα ακριβό μοστραδόρικο κινητό.

Έτσι ακριβώς  απλότητα είναι αυτό που θέλουν σχεδόν όλοι  οι χρήστες  ios  ,ελπίζω  μέχρι να δώσουν την  public να έχουν αναθεώρηση κάποια features .



#578   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:23

Αυτό ακριβώς εννοούσα.

Τώρα όσο για την LockScreen, έχω ξεχάσει τι είναι, μιας και με το ρολόι έχω όλα τα notification έτοιμα στον καρπό. Μικρή η διαντίδραση με αυτό. Οπότε μπαίνω απευθείας στο HomeScreen και επιλέγω μετά τι θέλω να κάνω.

ναι αλλα δεν έχουν όλοι ρολόι. Επισης εγω και με το ρολόι μου αρέσει πολυ ο τρόπος που λειτουργεί η lockscreen τωρα καταρχην γιατι δεν εχω όλα τα notifications στο ρολόι και γιατι πριν ηταν σαν μην υπήρχε η lockscreen.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 06/07/2016 - 13:24


#579   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:27

Σωστά τα λες.

Πρέπει λοιπόν να ξανακάνουμε ακόμα ένα ξεκαθάρισμα, τι θέλουμε στο ρολόι, και τι θέλουμε στο κινητό, και τι δεν θέλουμε στην κλειδωμένη οθόνη και τι πρέπει να φύγει εντελώς. 

 

Ουφ! Κουράστηκα κιόλας. Ένα backup και restore θέλω να κάνω στο iPad, και ακόμα το αναβάλω. Φαντάσου πόσο τεμπέληδες με αυτά τα απλά πράγματα μας έχει κάνει η Apple. Κακιά Apple!  :P  :P



#580   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:32

Σωστά τα λες.
Πρέπει λοιπόν να ξανακάνουμε ακόμα ένα ξεκαθάρισμα, τι θέλουμε στο ρολόι, και τι θέλουμε στο κινητό, και τι δεν θέλουμε στην κλειδωμένη οθόνη και τι πρέπει να φύγει εντελώς.

Ουφ! Κουράστηκα κιόλας. Ένα backup και restore θέλω να κάνω στο iPad, και ακόμα το αναβάλω. Φαντάσου πόσο τεμπέληδες με αυτά τα απλά πράγματα μας έχει κάνει η Apple. Κακιά Apple! :P :P

εγω τα εχω τακτοποιημένα. Πχ δεν θέλω στο ρολόι να μου έρχονται όλα τα μαιλ αλλα απο μερικούς λογαριασμούς μόνο. Το ίδιο και με άλλες ειδοποιήσεις.. Και ναι θελει κάποιες ρυθμίσεις. Κάθε συσκευή ειναι ετσι. Και ειναι λογικό. Δηλαδη ενα κλικ στο home button εξαφάνισε την απλότητα του ξεκλείδωματος ξαφνικά η απλα τα λέτε όλα αυτα για να γκρινιάζετε για κατι; Οι περισσότεροι που μιλάνε παραπάνω δεν έχουν καν δοκιμάσει την beta και απλα κρίνουν κατι που έχουν διαβάσει φαντάζομαι. Και μένα στην αρχή μου φάνηκε περίεργο αλλα μετά απο λίγη χρήση και σε συνδυασμό με το raise to wake δουλεύει μια χαρά. Και εχω και lockscreen παλι.

#581   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:38

εγω τα εχω τακτοποιημένα. Πχ δεν θέλω στο ρολόι να μου έρχονται όλα τα μαιλ αλλα απο μερικούς λογαριασμούς μόνο. Το ίδιο και με άλλες ειδοποιήσεις.. Και ναι θελει κάποιες ρυθμίσεις. Κάθε συσκευή ειναι ετσι. Και ειναι λογικό. Δηλαδη ενα κλικ στο home button εξαφάνισε την απλότητα του ξεκλείδωματος ξαφνικά η απλα τα λέτε όλα αυτα για να γκρινιάζετε για κατι; Οι περισσότεροι που μιλάνε παραπάνω δεν έχουν καν δοκιμάσει την beta και απλα κρίνουν κατι που έχουν διαβάσει φαντάζομαι. Και μένα στην αρχή μου φάνηκε περίεργο αλλα μετά απο λίγη χρήση και σε συνδυασμό με το raise to wake δουλεύει μια χαρά. Και εχω και lockscreen παλι.

Ωραίος.

Είναι λίγο η ζέστη που μας έχει πιάσει εδώ, και πρέπει να γκρινιάξουμε για κάτι.

Άντε να μας έρθει η επίσημη δημόσια, να μπούνε όλα στην σειρά.



#582   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:42

Ωραίος.
Είναι λίγο η ζέστη που μας έχει πιάσει εδώ, και πρέπει να γκρινιάξουμε για κάτι.
Άντε να μας έρθει η επίσημη δημόσια, να μπούνε όλα στην σειρά.

δεν μιλάω προσωπικα για κανέναν Αθανάσιε. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Απλα ειναι και νωρίς να κρίνουμε λειτουργίες που μπορει να μην υπάρχουν καν στην τελική έκδοση. Ένας λόγο ύπαρξης των beta ειναι και αυτός φυσικα. Πολλές φορές μπήκαν και βγήκαν features παλαιότερα. Θα δούμε στο τέλος τι και πως θα ειναι το αποτέλεσμα..:)

Δεν θα με πείραζε και μένα να ήμουν λιγο στην ζέστη και τον ήλιο.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 06/07/2016 - 13:43


#583   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2016 - 13:44

Επειδή είναι δικαιολογημένη η σύγχυση που υπάρχει, θα βοηθούσε πάρα πολύ η αναθεώρηση των όρων που ανέκαθεν χρησιμοποιούσαμε από την "iPhone Big Bang" εποχή.

Μέχρι πρότινος ο όρος "Ξεκλειδώνω" ήταν ταυτόσημος με την πρόσβαση/εμφάνιση της Home Screen.

 

Αυτό πλέον δεν ισχύει. Στο iOS 10 ξεκλειδώνω την συσκευή μου δεν σημαίνει απαραίτητα πως βρίσκομαι στην Οθόνη Αφετηρίας.

 

Στην πραγματικότητα δεν έχει αλλάξει τίποτα, απλά υπάρχουν προσθήκες. Πρέπει πλέον για να συνεννοούμαστε να μιλάμε με τους καινούργιους όρους.


Big things have small beginnings

#584   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2016 - 14:16

Θέλοντας να το προσεγγίσω πιο εκλαϊκευμένα για να γίνει κατανοητό, τότε

 

  • Αν ο νέος διακόπτης "Rest Finger To Unlock" είναι ανοιχτός και η συσκευή κοιμάται, τότε το μονό κλικ στο Home Button με την ταυτόχρονη παραμονή του δακτύλου στο Touch-ID μετατρέπεται στην εξής φωνητική εντολή: "Ξεκλείδωσε και πήγαινε με στην Οθόνη Αφετηρίας" (ότι συνέβαινε και στο iOS 9)

 

  • Αν ο νέος διακόπτης "Rest Finger To Unlock" είναι κλειστός και η συσκευή κοιμάται, τότε το μονό κλικ στο Home Button με την ταυτόχρονη παραμονή του δακτύλου στο Touch-ID μετατρέπεται στην εξής φωνητική εντολή: "Ξεκλείδωσε και παρέμεινε στην Lockscreen γιατί θέλω να δω τις ειδοποιήσεις μου". Περαιτέρω... ένα καινούργιο κλικ στο Home Button μεταφράζεται σε "πήγαινε με στην Οθόνη Αφετηρίας"

 

  • Ανεξάρτητα αν ο νέος διακόπτης "Rest Finger To Unlock" είναι κλειστός ή ανοιχτός και η συσκευή κοιμάται, τότε το μονό κλικ στο Home Button και χωρίς να αναγνωριστεί δακτυλικό αποτύπωμα μεταφράζεται σε "Φώτισε την οθόνη κλειδώματος γιατί θέλω να δω τι καιρό έχει έξω" (ότι συνέβαινε και στο iOS 9)

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 06/07/2016 - 14:34

Big things have small beginnings

#585   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/07/2016 - 14:24

[quote name="vrachamis" post="1815703" timestamp="1467807402"]Θέλοντας να το προσεγγίσω πιο εκλαϊκευμένα για να γίνει κατανοητό, τότε
 
Κοινως ο πυργος της βαβελ με αλλα λογια... Πιο complicated δεν γινεται!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες