Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για συνδρομή iCloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
72 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 01/09/2016 - 15:47

παιδιά καλησπέρα διάβασα ολο το θεμα άλλα δεν έβγαλα ακρι ,λύστε μου μερικές απορίες. Λοιπόν μας δίνει η apple 5gb το οποίο ειναι cloud ,οκ μέχρι εδώ . εγώ το χρησιμοποιουσα μόνο για να κάνω backup όλης της συσκευής μου μόνο μεσο icloud αλλά το backup το κλασσικό το κρυπτογραφιμενο ,οχι μπαίνω μέσα στο icloud και βλέπω μια φωτογραφία μου .Για αυτό πήγα και πήρα με 1 ευρό τα 50 gb να είμαι πιο άνετος γιατι ξεπερεσα κατά λίγο τα 5gb ,το backup επειδή συμπιέζετε κιόλας είναι περίπου 6 gb (ενώ το κινητό μου το έχω φτάσει στο τέρμα 16gb ) .

 

Έρχομαι στο κύριος μου θέμα .Εφόσον το icloud το έχω σαν εφαρμογή κ έχω βάλει κ διάφορα έγγραφα μου μέσα για να τα έχω αναπασα στιγμή, σκέφτηκα επειδή το κινητό μου έχει γεμίσει κ δεν μπορώ να τραβήξω άλλες φώτο ,δεν θέλω να πάω να βγάλω μερικές φώτο κ να τις βάλω σε έναν από τους σκληρούς του υπολογιστή μου άλλα να εκμεταλλευτώ των χωρώ του icloud . Σωστά μέχρι εδώ ;(ελπίζω ναι )

 

 Δεν θέλω να μπλεξω με βιβλιοθήκη και άλλα τέτοια ,απλά θέλω να σβήσω από το κινητό καμιά 500 φωτογραφίες αφου τις έχω σώσει πρώτα στο icloud. Έφτιαξα έναν φάκελο μέσα στο icloud που το ονόμασα φωτογραφίες και προσπάθησα από το κινητό να μεταφέρω φωτογραφίες μέσα στην εφαρμογή του ilcloud και δεν το βρήκα πουθενά (ούτε με κάτι έγγραφα είχα καταφέρει να το κάνω από κινητο ) ,δεν μου εχει την επιλογή όπως αυτή που έβαλε ο φίλος πιο πίσω save to icloud. 

 

Oποτε ο μόνος τρόπος που ήξερα είναι από τον υπολογιστή που έχω κατεβάσει το icloud να πετάξω εκεί μέσα ότι θέλω (όπως έκανα και με τα έγγραφα ) και να μεταφερθούν στο icloud και να τα βλέπω απο παντού .

 

Οπότε λοιπόν έρχονται τα ερωτήματα μου ,δεν μπορώ να το κάνω κατευθείαν από το κινητό ; 2ον γιατί αφου είναι cloud πάει και μου πιάνει χώρο  κ μέσα στο υπολογιστή μου ; Δηλαδή έβαλα 2 gb φωτο μέσα στο icloud μέσο της   εφαρμογής του win και μου λέει οτι c:/..... icloud/φωτογραφιες και άμα κάνω δεξί κλικ μου λέει ότι είναι 2 GB . 

 

Να πω ότι το κατάφερα τις πέρασα μέσα στην εφαρμογή του icloud τις βλέπω κ από το κινητό άμα ανοίξω την εφαρμογή αλλά με χαλάει που πιάνει χώρο  κ μέσα στον υπολογιστή κ δεν νομίζω τα άλλα cloud να δουλεύουν έτσι . δηλαδη σκέφτομαι να σβήσω το icloud από τον υπολογιστή να δω αν θα σβηστούν από το icloud γενικά . Τι λέτε κάνω κάτι λάθος ; Συγνώμη για το μεγάλο post ,αλλά ήθελα να σας κάνω να καταλάβετε τι θέλω να κάνω .( αν καταλάβατε κ πάλι :-p )

 

Καλές απορίες. Αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Εμένα αν θυμάμαι καλά μόλις φούλαρε το κινητό μου έβγαλε ένα μήνυμα για διαχείριση των φωτογραφιών από το icloud πάτησα ok και από τότε πολλές φωτογραφίες δεν είναι αποθηκευμένες στο κινητό περιμένω κάθε φορά που πάω να τις δω να τις ξανακατεβάσει.  Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος γνώστης επί του θέματος...


Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 01/09/2016 - 15:47


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/09/2016 - 16:21

Το icloud είναι η χειρότερη υλοποίηση cloud που υπάρχει. Δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος σε περίπτωση που δεν έχει τουλάχιστον 2 προιόντα apple. Κατεβάστε έναν cloud manager να κάνετε την δουλειά σας σαν άνθρωποι. Εγώ χρησιμοποιώ το documents, επίσης από όσο θυμάμαι από παλιά το icloud αποθηκεύει τις 1.000 πιο πρόσφατες φωτογραφίες σε αυτόματο upload. 



#63   grovolis

grovolis

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Twitter:@georgerovolis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:grovolis

Δημοσίευση 01/09/2016 - 18:12

Το ότι μετέφερες τις φωτογραφίες με το χέρι ουσιαστικά μέσα στο iCloud Drive έχει το κακό ότι δεν μπορείς να τις δεις μέσα από το native app του κινητού σαν φωτογραφία (δλδ στα υπόλοιπα άλμπουμ). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο κινητό σου: ρυθμίσεις -> icloud -> φωτογραφίες και να τικάρεις την δεύτερη επιλογή βελτιστοποίηση χώρου (κάπως έτσι).

 

Με αυτό στην ουσία τι γίνεται, όταν βγάζεις μια νέα φώτο, εκεί που κανονικά δεν είχες αρκετό χώρο για να την βγάλεις, το iOS πάει και σβήνει μια άλλη φώτο (που έχεις καιρό να προσπελάσεις/δεις) για να χωρέσει η καινούργια. Με αυτό τον τρόπο δημιουργείται χώρος στην συσκευή όποτε και όταν χρειάζεται ενώ παράλληλα στο iCloud ή σε άλλη συσκευή με περισσότερο χώρο, μπορείς να έχεις όλες σου τις φώτο διαθέσιμες και τοπικά και online. 

 

Βέβαια στην συσκευή με την έλλειψη χώρου, για να δεις μια φωτογραφία που έχεις καιρό να ανοίξεις, θα πρέπει να είσαι Online για να κατέβει εκείνη την στιγμή, αλλιώς μπορείς να δεις μόνο την μικρογραφία της.


Τελευταία επεξεργασία από: grovolis, 01/09/2016 - 18:14


#64   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 02/09/2016 - 03:38

Το icloud είναι η χειρότερη υλοποίηση cloud που υπάρχει. Δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος σε περίπτωση που δεν έχει τουλάχιστον 2 προιόντα apple. Κατεβάστε έναν cloud manager να κάνετε την δουλειά σας σαν άνθρωποι. Εγώ χρησιμοποιώ το documents, επίσης από όσο θυμάμαι από παλιά το icloud αποθηκεύει τις 1.000 πιο πρόσφατες φωτογραφίες σε αυτόματο upload. 

 

Επειδή έχω αρχίσει να δουλεύω onedrive και dropbox αλλά δεν τα γνωρίζω καλά. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε για να μην γίνει "διαρροή" φωτογραφιών; Για παράδειγμα στο dropbox βλέπω ένα φάκελο που λέγεται public εκεί ότι πετάξουμε φαίνεται από τον οποιοδήποτε; και τι γίνεται με τους υπόλοιπους φακέλους και αυτούς που δημιουργούμε εμείς;



#65   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2016 - 10:48

Όχι για να γίνει κάτι ορατό σε άλλους, πρέπει είτε να προσθέσεις τον φίλο σου πχ μέσω email στον public φάκελο, είτε να του στείλεις το link που μετατρέπει το αρχείο σε ορατό από όλους όσους έχουν το λίνκ.



#66   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/09/2016 - 11:40

Ο "Public" φάκελος στο Dropbox στην ουσία δημιουργεί αυτόματα link για τα αρχεία που επιθυμείς να διαμοιραστείς με κάποιον,

δε σημαίνει ότι τα αρχεία που βρίσκονται εκεί είναι σε "κοινή θέα".  ;)

 

Το δικαίωμα πρόσβασης ή/και επεξεργασίας του αρχείου το παρέχεις εσύ με το link που θα διαμοιράσεις. 

 

Για τους υπόλοιπους φακέλους, μπορείς επίσης να ορίσεις τους περιορισμούς πρόσβασης που επιθυμείς, από το web interface. 

 

 

 

 

 



#67   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 02/09/2016 - 13:33

Όχι για να γίνει κάτι ορατό σε άλλους, πρέπει είτε να προσθέσεις τον φίλο σου πχ μέσω email στον public φάκελο, είτε να του στείλεις το link που μετατρέπει το αρχείο σε ορατό από όλους όσους έχουν το λίνκ.

 

 

Ο "Public" φάκελος στο Dropbox στην ουσία δημιουργεί αυτόματα link για τα αρχεία που επιθυμείς να διαμοιραστείς με κάποιον,

δε σημαίνει ότι τα αρχεία που βρίσκονται εκεί είναι σε "κοινή θέα".  ;)

 

Το δικαίωμα πρόσβασης ή/και επεξεργασίας του αρχείου το παρέχεις εσύ με το link που θα διαμοιράσεις. 

 

Για τους υπόλοιπους φακέλους, μπορείς επίσης να ορίσεις τους περιορισμούς πρόσβασης που επιθυμείς, από το web interface. 

 

Οκ οπότε ακόμα και το link να δώσω σε κάποιον αυτό παραπέμπει αποκλειστικά στην εκάστοτε φωτογραφία και όχι ευρύτερα στον φάκελο της συγκεκριμένης φωτογραφίας. Ευχαριστώ


Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 02/09/2016 - 13:34


#68   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/09/2016 - 15:43

Μια που το ανέφερες, εάν δεν το παρατήρησες ήδη, από τον public folder γίνεται διαμοιρασμός αρχείων και όχι φακέλων.
Αν θέλεις να δημιουργήσεις link που παραπέμπει σε φάκελο με πολλά αρχεία (φωτογραφίες πχ), τότε ή θα πρέπει να μετακινήσεις το φάκελο σε διαφορετική θέση και μετά να δημιουργήσεις link, ή απλά συμπιέζεις το φάκελο για να φαίνεται σαν ένα αρχείο.

#69   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/09/2016 - 14:34

Μια που το ανέφερες, εάν δεν το παρατήρησες ήδη, από τον public folder γίνεται διαμοιρασμός αρχείων και όχι φακέλων.
Αν θέλεις να δημιουργήσεις link που παραπέμπει σε φάκελο με πολλά αρχεία (φωτογραφίες πχ), τότε ή θα πρέπει να μετακινήσεις το φάκελο σε διαφορετική θέση και μετά να δημιουργήσεις link, ή απλά συμπιέζεις το φάκελο για να φαίνεται σαν ένα αρχείο.

 

Τι εννοείς με το "να μεταφέρεις τον φάκελο σε άλλη θέση". Σε ρωτάω επειδή έχω φτιάξει καινούργιους φακέλους πέρα από τους αρχικούς του dropbox. Εν ολίγοις αν δώσεις link στον άλλον το μόνο που θα μπορεί να δει είναι η συγκεκριμένη φωτογραφία/αρχείο και όχι το περιεχόμενο του φακέλου στο οποίο είναι το αρχείο, σωστά; 

 

Υ.γ. για να δώσω link το κάνω από το Pc και όχι από το browser μπαίνοντας στους φακέλους του dropbox δεξί κλικ https://dl.dropboxus...creenshot_1.jpg


Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 03/09/2016 - 14:35


#70   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 04/09/2016 - 22:35

Sorry αν σε μπέρδεψα, εννοώ ότι ο φάκελος πρέπει να βρίσκεται σε μια θέση, εκτός του public folder. Ακριβώς όπως αυτοί που έφτιαξες.

Εν ολίγοις λοιπόν, αν δώσεις link για αρχείο, βλέπει αρχείο. Αν δώσεις link για φάκελο, βλέπει φάκελο. 

 

Το link το δημιουργείς από όπου σε βολεύει, το ίδιο είναι. Εκτός αν έχεις επιλέξει να μη συγχρονίζεται όλο το περιεχόμενο στο PC σου από τις ρυθμίσεις.



#71   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 05/09/2016 - 01:07

Παιδιά αν έχετε ενεργοποιησει το icloud, οτιδήποτε σβήνετε από τις συσκευές σας ios, στον υπολογιστή δε σβηνεται απολύτως τίποτα, δηλαδή αν γέμισε το iPhone και θες να διαγραψεις πράγματα, στον υπολογιστή θα παραμείνουν ως είχαν

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: dgeorge4, 05/09/2016 - 01:08


#72   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 05/09/2016 - 22:38

Παιδιά αν έχετε ενεργοποιησει το icloud, οτιδήποτε σβήνετε από τις συσκευές σας ios, στον υπολογιστή δε σβηνεται απολύτως τίποτα, δηλαδή αν γέμισε το iPhone και θες να διαγραψεις πράγματα, στον υπολογιστή θα παραμείνουν ως είχαν

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk


Ισχύει; Εγώ ξέρω πως ότι σβήνει από την συσκευή σβήνετε σε όλα

#73   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 05/09/2016 - 23:04

Σβηνεται σε όλες τις ios συσκευές αλλά όχι στο PC στις φωτογραφίες icloud, δοκιμάστε για επιβεβαίωση

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες