Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

πρόβλημα με gestures σε MBP


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/07/2016 - 11:56

Ότι ενω το πρόβλημα παρουσιαζόταν όταν έφτιαχνα νέο χρήστη, τώρα συμβαίνει και στον κεντρικό

 

Φαίνεται να μην υπάρχει πλέον η επιλογή. Το τσέκαρα και με το δικό μου MBPr.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/07/2016 - 11:57

δεν υπαρχει πλεον αυτη η επιλογη και οπως στο δικο μου ετσι και σε ενος φιλο μου το μακμπουκ το ιδιο εγινε γιατι και εγω οπως εσυ τον επερνα τηλεφωνα να μου πει τι εκανα.αλλα τελικα τελος.

τι εννοείς τέλος? Δε μπορώ να κάνω τίποτα έτσι, δε μπορώ για παράδειγμα να μεγαλώσω μια στήλη στο numbers



#18   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/07/2016 - 11:58

τι εννοείς τέλος? Δε μπορώ να κάνω τίποτα έτσι, δε μπορώ για παράδειγμα να μεγαλώσω μια στήλη στο numbers

μπορεις.αλλα με δεξι κλικ και συρσιμο με το αλλο δαχτυλο.οπως γινεται με ποντικι στα γουιντοους

#19   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/07/2016 - 12:02

Γαμω την Apple και την ταλαιπωρία που τράβηξα, δε μπορεί να είναι τόσο άσχετοι, είναι τόσο απλή η λύση http://www.idownload...s-x-el-capitan/



#20   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/07/2016 - 12:07

Γαμω την Apple και την ταλαιπωρία που τράβηξα, δε μπορεί να είναι τόσο άσχετοι, είναι τόσο απλή η λύση http://www.idownload...s-x-el-capitan/

μπραβο ρε μαγκα.νασαι καλα και ευχαριστω πολυ γιατι και εγω το ειχα αναγκη!!!!

#21   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/07/2016 - 12:07

Είναι εύκολο να μου πείτε πως θα επαναφέρω το mac στην κατάσταση που ήταν πριν το σβήσιμο του macintosh hd? Έχω time machine backup σε δικτυακό δίσκο



#22   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/07/2016 - 12:23

Είναι εύκολο να μου πείτε πως θα επαναφέρω το mac στην κατάσταση που ήταν πριν το σβήσιμο του macintosh hd? Έχω time machine backup σε δικτυακό δίσκο

 

Η πιο απλή διαδικασία είναι η ρουτίνα "Restore From Time Machine Backup" από το Recovery Partition. 

Όμως -κατά τη γνώμη μου- μετά από τέτοια ταλαιπωρία ίσως να είναι ευκαιρία να τρέξεις ένα clean installation.

 

Όταν λες δικτυακό δίσκο, μήπως πρόκειται για κάποιο NAS device ;.


vires acquirit eundo


#23   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/07/2016 - 19:21

Η πιο απλή διαδικασία είναι η ρουτίνα "Restore From Time Machine Backup" από το Recovery Partition.
Όμως -κατά τη γνώμη μου- μετά από τέτοια ταλαιπωρία ίσως να είναι ευκαιρία να τρέξεις ένα clean installation.

Όταν λες δικτυακό δίσκο, μήπως πρόκειται για κάποιο NAS device ;.

Ναι, έχω ένα synology. Το έβαλα το πρωί να κάνει "restore from time machine", ελπίζω όταν γυρίσω να έχει τελείωσει.
Όταν λες clean installation τι εννοεις?


Sent from my iPad using Tapatalk

#24   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/07/2016 - 19:34

Με clean installation κάνεις από το ΤΜ backup restore μόνο τα αρχεία σου. Ενώ κατεβάζεις

τις εφαρμογές από το App Store και από τα sites των developers.

 

Αυτό συνεπάγεται μια "καθαρή εγκατάσταση" απαλλαγμένη από περιττά στοιχεία της προηγούμενης

εγκατάστασης σου.

 

Πάντως με ενδιαφέρει η έκβαση του restore, αν θέλεις με ενημερώνεις. :)


vires acquirit eundo


#25   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/07/2016 - 22:20

Με clean installation κάνεις από το ΤΜ backup restore μόνο τα αρχεία σου. Ενώ κατεβάζεις

τις εφαρμογές από το App Store και από τα sites των developers.

 

Αυτό συνεπάγεται μια "καθαρή εγκατάσταση" απαλλαγμένη από περιττά στοιχεία της προηγούμενης

εγκατάστασης σου.

 

Πάντως με ενδιαφέρει η έκβαση του restore, αν θέλεις με ενημερώνεις. :)

Μόλις γύρισα σπίτι και έχει ολοκληρωθεί η επαναφορά από το Time Machine, με μια γρήγορη ματιά φαίνεται να λειτουργούν όλα άψογα.

Φαντάζομαι οτι όταν αναφέρεσαι σε clean installation αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα, εμένα μια χαρά λειτουργούσαν όλα. Το θέμα με τα gestures, όπως αποδείχτηκε, δεν ήταν πρόβλημα αλλά μια απλή ρύθμιση. Μου κάνει εντύπωση αυτή η άγνοια στην Apple, το ωραίο είναι ότι μιλούσαμε 2-3 ημέρες με την εκπρόσωπο και επειδή δεν μπορούσαμε να βρούμε άκρη το προώθησε στους μηχανικούς... 



#26   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/07/2016 - 09:01

Εύχομαι να συνεχίσει θετικά το restore. Το λέω επειδή το πρωτόκολλο των NAS devices είναι ασύμβατο με αυτό της Apple, όπου έχω βιώσει καταστάσεις αδυναμίας restore με τα μοντέλα της Synolgy DS416 και DS812+, παρ’ ότι το backup έδειχνε να δουλεύει σωστά. Θα σου πρότεινα να ελέγξεις όλη αυτή την ιστορία, μην τυχόν και κάποια στιγμή βρεθείς εκτεθειμένος. Ενώ το θεωρώ πολύ καλή ιδέα να να παίρνεις backups και σε έναν USB δίσκο.

 
Όσο αφορά στην υποστήριξη της Apple, δεν καταλαβαίνω προς τι το erase του δίσκου αφού το θέμα προφανώς μπορούσε να προκληθεί μόνο από αλλοίωση του OS X, οπότε το reset της PRAM ή/και η  διαγραφή των global settings θα το επέλυε. Βέβαια στην περίπτωση σου δεν θα είχε αποτέλεσμα, αφού αποδείχθηκε ότι ήταν θέμα ρύθμισης. 
 
Ενώ -αν τελικά ήταν όντως θέμα OS X- το restore του ΤΜ που διαγράφει τα πάντα στον δίσκο και εγκαθιστά το προηγούμενο σύστημα, φέρνει τα πράγματα και πάλι στην πρότερη κατάσταση τους.
 
Όπως και να έχει -παρά την ταλαιπωρία- τέλος καλό όλα καλά. :) 

vires acquirit eundo


#27   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/07/2016 - 10:36

 

Εύχομαι να συνεχίσει θετικά το restore. Το λέω επειδή το πρωτόκολλο των NAS devices είναι ασύμβατο με αυτό της Apple, όπου έχω βιώσει καταστάσεις αδυναμίας restore με τα μοντέλα της Synolgy DS416 και DS812+, παρ’ ότι το backup έδειχνε να δουλεύει σωστά. Θα σου πρότεινα να ελέγξεις όλη αυτή την ιστορία, μην τυχόν και κάποια στιγμή βρεθείς εκτεθειμένος. Ενώ το θεωρώ πολύ καλή ιδέα να να παίρνεις backups και σε έναν USB δίσκο.

 
Όσο αφορά στην υποστήριξη της Apple, δεν καταλαβαίνω προς τι το erase του δίσκου αφού το θέμα προφανώς μπορούσε να προκληθεί μόνο από αλλοίωση του OS X, οπότε το reset της PRAM ή/και η  διαγραφή των global settings θα το επέλυε. Βέβαια στην περίπτωση σου δεν θα είχε αποτέλεσμα, αφού αποδείχθηκε ότι ήταν θέμα ρύθμισης. 
 
Ενώ -αν τελικά ήταν όντως θέμα OS X- το restore του ΤΜ που διαγράφει τα πάντα στον δίσκο και εγκαθιστά το προηγούμενο σύστημα, φέρνει τα πράγματα και πάλι στην πρότερη κατάσταση τους.
 
Όπως και να έχει -παρά την ταλαιπωρία- τέλος καλό όλα καλά. :)

 

Πως μπορώ να το ελέγξω?

Για την ιστορία να σου πω ότι έκανα την διαδικασία 2 φορές (erase και εγκατάσταση εκ νεου του os) και τις 2 φορές μου παρουσίαζε το εξής: όταν έκανα εκκίνηση και άνοιγε εκεί που πρέπει να επιλέξω χρήστη, το πληκτρολόγιο δεν φωτιζόταν, κάτι που δε συμβαίνει τώρα (μετά την επαναφορά από Tm Backup)



#28   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/07/2016 - 10:57

Πως μπορώ να το ελέγξω?

Για την ιστορία να σου πω ότι έκανα την διαδικασία 2 φορές (erase και εγκατάσταση εκ νεου του os) και τις 2 φορές μου παρουσίαζε το εξής: όταν έκανα εκκίνηση και άνοιγε εκεί που πρέπει να επιλέξω χρήστη, το πληκτρολόγιο δεν φωτιζόταν, κάτι που δε συμβαίνει τώρα (μετά την επαναφορά από Tm Backup)

Κοίταξε, το restore από nas device είναι μια περίεργη ιστορία θα μπορούσα να πω (από εμπειρίες μου δεν δουλεύει ή δεν δούλευε

αν θέλεις μέχρι πριν από κάποιο χρόνο), που στην περίπτωση σου εξελίχθηκε ομαλά. Για έλεγχο, απλά προσπάθησε να κάνεις restore

ένα φάκελο.

 

Όπως και να έχει σου συνιστώ να μην βασίζεσαι στο backup, κατά τη γνώμη μου (κι όχι μόνο)  είναι αναξιόπιστο.


vires acquirit eundo





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες