Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με σύνδεση wifi...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/08/2016 - 18:20

Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα παραμένει, έχω μιλήσει με τον ΟΤΕ και μου είπαν να πάω να παραλάβω ένα άλλο ρουτερ (και μάλιστα όχι το ίδιο μοντέλο) αλλά δεν έχω πάει ακόμη.

 

Να σας πω όμως κάποια πράγματα που παρατήρησα ακόμη:

 

Καταρχάς στο σπίτι έχουμε το κεντρικό ρούτερ του οτε στον επάνω όροφο. Με ένα repeater (το οπόιο χρησιμοποιεί το ίδιο όνομα SSID με το κεντρικό ρούτερ), μεταφέρουμε το σήμα στον από κάτω όροφο.

Επίσης στο κεντρικό ρούτερ επάνω υπάρχει ένα powerline, το οποίο μεταφέρει το internet σε ένα access point (με απενεργοποιημένο εννοειται το dhcp) στο ισόγειο (δηλαδή κάτω κάτω) - το access point έχει διαφορετικό SSID με το κεντρικο ρουτερ και το repeater.

 

Εδω λοιπόν ξεκινάν τα παράλογα.

 

Στο access point κάτω-κάτω συνδεόνται όλες οι συσκευές κανονικά χωρίς πρόβλημα και περνουν ip.

Στον ενδιάμεσο όροφο, στο repeater επίσης συνδέονται κανονικά και περνουν ip.

 

Στο κεντρικό ρούτερ, δεν συνδέεται καμία και μάλιστα τώρα πιά εκτός του ότι πέρνουν "self assigned ip" δεν ανοίγουν και το interface του ρουτερ καθόλου.

Στις ρυθμίσεις του κεντρικου ρούτερ θυμάμαι πως έχω βάλει static ips για όλες τις συσκευές που χρησιμοποιούμε στο σπίτι.

 

Με αυτό το σκεπτικό δοκίμασα πχ να συνδέθω από το iphone στο κεντρικό ρουτερ και αφου μου εβγαλε ip 169.254 κλπ, πήγα στο "i" και έβαλα static.

Έβαλα ΑΚΡΙΒΩΣ όλα τα στοιχεία που μου εμφάνιζε στο "i" όταν ήμουν συνδεδεμένος στο repeater ή στο access point κάτω. 

Αυτό που έγινε είναι να πάρει το κινητό την συγκεκριμένη ip, να εμφανίσει το σηματάκι του wifi στην status bar, αλλά δεν ανοίγει καμία σελίδα, ΟΥΤΕ του ρουτερ...

 

Είμαι αναλυτικός και ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ, αλλά θέλω να καταλάβετε ακριβώς τι παίζει μπας και πέσει καμιά ιδέα καλή...

 

Συμβουλές ευπρόσδεκτες...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες