Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MacBook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 29/09/2016 - 07:07

Σωστά. Έστω και απο Σκρουτζ σαν τιμή για το συγκεκριμένο πως σου φαίνεται; Αξίζει η αγορά του η για παράδειγμα δίνεις 100€ παραπάνω και αγοράζεις κάτι το αρκετά καλύτερο η περιμένεις τα καινουρια Mac που θα κυκλοφορήσουν;
Απο Mac γενικότερα η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί ποτέ!!

Τόσα χρόνια χρήστης iPhone και Windows. :-) Πιστεύω είναι καιρός να ασχοληθώ και με τα Mac αν και νομίζω πως θα τα βρω λίγο "μπαστούνια".


Sent from my iPhone using Tapatalk



Χρήστης windows εδώ :P

Για εμένα αν δεν είναι "επείγον" περίμενε λίγο που θα βγουν τα νέα, πάνω κάτω ίδιες τιμές θα έχουν, δεν θα είναι 500 ευρώ πάνω πχ
2ον η γυναίκα εχει ένα MacBook και μπορώ να σου πω ότι οπότε το δουλεύω εγώ για κατι ψιλό πράματα μια χαρά τα πάω και δεν έχω θέμα. Λίγο στην αρχή θα σου είναι περίεργο αλλά είναι πολύ εύχρηστο λειτουργικό.

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2016 - 07:41

Σωστά. Έστω και απο Σκρουτζ σαν τιμή για το συγκεκριμένο πως σου φαίνεται; Αξίζει η αγορά του η για παράδειγμα δίνεις 100€ παραπάνω και αγοράζεις κάτι το αρκετά καλύτερο η περιμένεις τα καινουρια Mac που θα κυκλοφορήσουν;
Απο Mac γενικότερα η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί ποτέ!!

Τόσα χρόνια χρήστης iPhone και Windows. :-) Πιστεύω είναι καιρός να ασχοληθώ και με τα Mac αν και νομίζω πως θα τα βρω λίγο "μπαστούνια".


Sent from my iPhone using Tapatalk

κοιτα να δεις,αν απλα και μονο θελεις να ασχοληθεις με macintosh δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα,μπορεις να παρεις ενα ωραιο mac mini που στο σκρουτζ κανει 700 ευρω και εισαι αρχοντας.αν θελεις να ασχοληθεις με επεξεργασια ηχου, εικονας,φωτογραφιας,προγραμματισμο η web design παρτο με κλειστα ματια, Αυτη ειναι η γνωμη μου  



#48   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/09/2016 - 09:30

Ναι και εγώ 20+ χρόνια χρήστης DOS και Windows και πέρσι-πρόπερσι ξεκίνησα με mac. Καλά είναι ΑΛΛΑ δεν είναι και τα απόλυτα μηχανήματα. Είναι για ορισμένη χρήση. Όπως ανέφερε και ο PoluxGreece δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λεφτά, απλά έτσι για να τα χρησιμοποιήσεις. Η αλήθεια όμως είναι δεν παίρνεις και σαβούρα. Είναι πολύ καλά μηχανήματα. Ειδικά για laptop έχουν φοβερή οθόνη και πολύ εύχρηστο touchpad / mousepad που δεν το έχω δει σε άλλα laptops! Είναι συνήθως πολύ ελαφριά και αθόρυβα. Αλλά έχουν και μειονεκτήματα όπως πχ δεν έχουν μεγάλο δίσκο αλλά έχουν SSD που ναι μεν εντάξει είναι πάρα πολύ γρήγορα στην προσπέλαση αρχείων και boot άρισμα υπολογιστή αλλά όχι μεγάλο αποθηκευτικό χώρο. Θα πρέπει να βάλεις εξωτερικό δίσκο δηλαδή αν θέλεις να έχει χώρο δίσκου. Και μετά δεν έχουν την τόσο μεγάλη επεκτασιμότητα όπως έχουν τα windows - drivers, συσκευές, περιφερειακά κλπ. 

Δεν σε αποθαρρύνω να το πάρεις και μπορεί λίγο στην αρχή μονάχα να δυσκολευτείς αλλά νομίζω σε ανταμείβει αργότερα. Εγώ δηλαδή έχω τώρα κάποια προβληματάκια λόγω του sierra (νέου λειτουργικού) που δεν δουλεύουν σωστά κάποιες εφαρμογές και περιμένω να βγουν updates (πχ το xtrafinder) αλλά αν βγουν αργότερα, θα είναι μια χαρά. Σε αυτό το χρονικό διάστημα δεν είχα κάποια μεγάλα προβλήματα που να είχε διαλυθεί το σύστημα ή να πηγαίνει αργά. Κάτι βλακείες δικές μου έκανα και έπαθε λίγο ζημιά αλλά εκεί έφταιγα εγώ με μια εφαρμογή που είχα χρησιμοποιήσει. Κατά τα άλλα είναι σταθερά. Και επίσης θεωρώ τον εαυτό μου απαιτητικό χρήστη. Εντάξει δεν παίζω παιχνίδια αλλά βάζω προγράμματα, διαφορετικές εκδόσεις, πειραματίζομαι, ψάχνομαι κλπ. Στα windows όταν εγκαθιστάς, εγκαθιστάς προγράμματα παρατηρείς ότι μετά από χρονικό διάστημα ψιλό σέρνεται και θέλεις format ή restore από κανένα image όπως πχ norton ghost. Εκτός και αν είσαι πολύ καλός και ψάχνεις τις διεργασίες και αφαιρείς, εντοπίζεις τι πάει αργά, κλπ. Ενώ στο mac os, τα περισσότερα προγράμματα είναι κάτι σαν portables στα windows, δηλαδή θέλουν αντιγραφή και όχι ας πούμε εγκαταστάσεις και διαδικασίες και μπούρδες. Δεν σου αρέσει ένα πρόγραμμα, απλά το σβήνεις και δεν διαλύεται η registry, το λειτουργικό, κλπ. Είναι πολύ βασικό. Είναι βασισμένο σε UNIX, άρα έχεις και κάποια πλεονεκτήματα. Αλλά αυτό, είναι και θέμα χρήσης. Αν μπαίνεις πχ στο internet και γράφεις κανένα word, ε καλύτερα windows laptops με μια καλή οθόνη και είσαι άρχοντας.



#49   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/09/2016 - 21:29

Ναι και εγώ 20+ χρόνια χρήστης DOS και Windows και πέρσι-πρόπερσι ξεκίνησα με mac. Καλά είναι ΑΛΛΑ δεν είναι και τα απόλυτα μηχανήματα. Είναι για ορισμένη χρήση. Όπως ανέφερε και ο PoluxGreece δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λεφτά, απλά έτσι για να τα χρησιμοποιήσεις. Η αλήθεια όμως είναι δεν παίρνεις και σαβούρα. Είναι πολύ καλά μηχανήματα. Ειδικά για laptop έχουν φοβερή οθόνη και πολύ εύχρηστο touchpad / mousepad που δεν το έχω δει σε άλλα laptops! Είναι συνήθως πολύ ελαφριά και αθόρυβα. Αλλά έχουν και μειονεκτήματα όπως πχ δεν έχουν μεγάλο δίσκο αλλά έχουν SSD που ναι μεν εντάξει είναι πάρα πολύ γρήγορα στην προσπέλαση αρχείων και boot άρισμα υπολογιστή αλλά όχι μεγάλο αποθηκευτικό χώρο. Θα πρέπει να βάλεις εξωτερικό δίσκο δηλαδή αν θέλεις να έχει χώρο δίσκου. Και μετά δεν έχουν την τόσο μεγάλη επεκτασιμότητα όπως έχουν τα windows - drivers, συσκευές, περιφερειακά κλπ.
Δεν σε αποθαρρύνω να το πάρεις και μπορεί λίγο στην αρχή μονάχα να δυσκολευτείς αλλά νομίζω σε ανταμείβει αργότερα. Εγώ δηλαδή έχω τώρα κάποια προβληματάκια λόγω του sierra (νέου λειτουργικού) που δεν δουλεύουν σωστά κάποιες εφαρμογές και περιμένω να βγουν updates (πχ το xtrafinder) αλλά αν βγουν αργότερα, θα είναι μια χαρά. Σε αυτό το χρονικό διάστημα δεν είχα κάποια μεγάλα προβλήματα που να είχε διαλυθεί το σύστημα ή να πηγαίνει αργά. Κάτι βλακείες δικές μου έκανα και έπαθε λίγο ζημιά αλλά εκεί έφταιγα εγώ με μια εφαρμογή που είχα χρησιμοποιήσει. Κατά τα άλλα είναι σταθερά. Και επίσης θεωρώ τον εαυτό μου απαιτητικό χρήστη. Εντάξει δεν παίζω παιχνίδια αλλά βάζω προγράμματα, διαφορετικές εκδόσεις, πειραματίζομαι, ψάχνομαι κλπ. Στα windows όταν εγκαθιστάς, εγκαθιστάς προγράμματα παρατηρείς ότι μετά από χρονικό διάστημα ψιλό σέρνεται και θέλεις format ή restore από κανένα image όπως πχ norton ghost. Εκτός και αν είσαι πολύ καλός και ψάχνεις τις διεργασίες και αφαιρείς, εντοπίζεις τι πάει αργά, κλπ. Ενώ στο mac os, τα περισσότερα προγράμματα είναι κάτι σαν portables στα windows, δηλαδή θέλουν αντιγραφή και όχι ας πούμε εγκαταστάσεις και διαδικασίες και μπούρδες. Δεν σου αρέσει ένα πρόγραμμα, απλά το σβήνεις και δεν διαλύεται η registry, το λειτουργικό, κλπ. Είναι πολύ βασικό. Είναι βασισμένο σε UNIX, άρα έχεις και κάποια πλεονεκτήματα. Αλλά αυτό, είναι και θέμα χρήσης. Αν μπαίνεις πχ στο internet και γράφεις κανένα word, ε καλύτερα windows laptops με μια καλή οθόνη και είσαι άρχοντας.


Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!
Ήταν πολύτιμη η πληροφόρηση σου!!

Η αλήθεια ειναι πως φοβάμαι αυτη τη μετάβαση από Windows σε Mac μιας και στα Windows ειναι ετσι ακριβώς όπως τα λες.

Και εγώ πειραματιζομαι πολυ με διαφορά προγράμματα και με το πέρασμα του χρόνου έπρεπε να κάνω Φορματ για να επανέλθει σε μια καλή κατάσταση.

Τώρα στο Mac θα μπορέσω να καταφέρω κάτι αντίστοιχο σε περίπτωση που αρχίζω να πειραματιζομαι;

Σημερα έκανα μια βόλτα σε πολυκαταστήματα.
Αρχικά ειδα εναν 13.3" σε μια έκπτωση των 220€ κάτω από τη αρχική. Ύστερα κοίταξα έναν iMac 27" μιας και μου τράβηξε την προσοχή αυτη η φανταστική του οθόνη. Μόλις ειδα την τιμη σύγκρινα τον συγκεκριμένο με εναν Mac 15.4" με καλύτερα χαρακτηριστικά σε επεξεργαςτη, μνήμη κτλ από τον iMac που έφτασα σε ένα σημείο να μπερδευτω για το τι ήταν καλύτερο μα χρησιμοποιήσω για τη δουλειά που το θελω.

Το 13,3" καλό για την τιμη του αλλα μου φαίνεται λιγο μικρό σε μέγεθος.

Ο iMac από την άλλη καλή χρυσή η οθόνη του αλλα δεν παύει να ειναι επιτραπέζιος και να κάθεται σε ένα γραφείο.

Ο Mac 15.4" νομίζω ειναι ιδανικός και σαν μέγεθος, και σαν χαρακτηριστικά αλλα και μπορείς να τον μεταφέρεις οπουδήποτε!

9203728880930e9e52e2a076221ff793.png

Έχεις δίκιο για το αποθηκευτικό χώρο αλλα δεν νομίζω πως θα με πείραζε να εχω και εναν εξωτερικό σκληρό μιας και με τα Windows εχω μαζέψει 5.

Η χρήση για την οποία τον θελω ειναι:
Office, Photoshop, Illustrator, Kodi, Internet και μερικά αλλα μικροπράγματα.

Νομίζω πάντως πως δεν ειναι ανάγκη να περιμένω να βγουν τα καινούργια Mac μιας και πρωτάρης στη χρήση του θα με καλύψει και με το παραπανω.

Βέβαια θα εχω πολλές και "χαζές" απορίες πιστεύω μιας και θα τις πω αργότερα εδω στο φόρουμ για βοήθεια, αν τελικά γίνει η αγορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#50   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/09/2016 - 14:21

Ναι βρε, εγώ αυτό που λες το έκανα ήδη όταν είχα πρωτό αγοράσει το mac. Δηλαδή προσπαθούσα να το κάνω στα μέτρα μου, δηλαδή να το φέρω κάπως σαν περιβάλλον windows με τα αντίστοιχα προγράμματα. Έχω εγκαταστήσει σε όλο αυτό το διάστημα ένα σωρό προγράμματα και αηδίες μέχρι που τελικά κατέληξα. Και άσε, έχω παραπάνω από 50 προγράμματα αυτή την στιγμή. Δεν κατάλαβε το παραμικρό το τότε el capitan. Το μόνο κακό είναι ότι τώρα με το sierra, κάποια δεν λειτουργούν σωστά. Είχα την εντύπωση ότι είναι 2-3 από αυτά που έχω εγκατεστημένα αλλά είναι παραπάνω τελικά αυτά που μου δημιουργούν κάποιο θέμα. Πχ το pdf element pro που το έχω για να δημιουργώ pdf από εικόνες, μου έβγαλε μηνύματα και κράσαρε. Το ACDSee pro που το έχω ως διαχειριστή φωτογραφιών (όχι viewer) πάλι τα ίδια. Και έγραψα email στην ACDSee γιατί το έχω αγοράσει και μου απάντησαν και είπαν ότι έχουν ειδική ομάδα που έχει αναλάβει την έκδοση για sierra και μου έστειλαν αν θέλω να γίνω και beta tester. Οπότε είναι κάπως άσχημα τώρα που βγήκε το λειτουργικό και αμέσως τρέξαμε να το εγκαταστήσουμε. Νομίζω όπως και με τα windows 10 που είχαν πρωτοβγει, είχε κάτι προβλήματα και ήταν είτε ως windows, είτε ως windows 8, είτε ως windows 10 σε θέματα συμβατότητας. Άρα θέλει ένα χρονικό διάστημα για να ωριμάσουν τα προγράμματα. Εγώ πάντως δεν ξέρω για εσάς αλλά δεν θα ξανά κάνω τόσο γρήγορα πάλι εγκατάσταση νέου λειτουργικού. Και δεν σου λένε και πότε θα βγει κάποια ενημέρωση. Όποτε βγει δηλαδή... Άγνωστος χρόνος. 

 

Το 13 νομίζω είναι καλό γιατί το είχε παλιά η προισταμένη μου και ήταν αρκετά συμπαθητικό. Απλά αν πάρεις 15άρι μετά μεγαλώνει όλο μαζί και νομίζω και το βάρος. Το imac όμως είναι για σπίτι - γραφείο. Είναι και πάλι θέμα χρήσης. Εγώ έχω imac γιατί θέλω έναν υπολογιστή για το σπίτι και όχι να το μεταφέρω από εδώ και από εκεί που αυτή είναι κιόλας και η χρήση του. Ναι μεν τα φορητά έχουν καλή μπαταρία αλλά αν το πάρεις και το χρησιμοποιείς στο γραφείο - δουλειά όλη την ώρα με την πρίζα και να ελέγχεις αν σου φτάσει η μπαταρία ή όχι, θα ήταν καλύτερο πιστεύω να είχες ένα imac και να τα κάνεις όλα από εκεί, ακόμη και τις πιο βαριές δουλειές και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αν πάντως αγοράσεις κάτι, στείλε μου κανένα προσωπικό μήνυμα για να σε βοηθήσω όσο μπορώ. Αρκεί να το δω βέβαια γιατί δεν μπαίνω και συχνά στο forum.



#51   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 09/10/2016 - 20:34

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πως γίνεται οι γλώσσες πληκτρολογίου να φαίνονται με σημαία της χώρας?



#52   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 09/10/2016 - 20:43

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πως γίνεται οι γλώσσες πληκτρολογίου να φαίνονται με σημαία της χώρας?

 

Καλησπέρα.

 

Αν εννοείς την ελληνική σημαία αντί του "λ", υπάρχει αυτή η λύση, αλλά είναι δοκιμασμένη σε Yosemity, δεν γνωρίζω αν λειτουργεί σε Sierra.



#53   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 09/10/2016 - 21:08

Το El Capitan έχω ακόμα αλλά θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.



#54   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2016 - 07:56

Το El Capitan έχω ακόμα αλλά θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

 

Μόλις το δοκίμασα σε sierra και δουλεύει μια χαρά 



#55   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 17/11/2016 - 22:23

Επαναφέρω το θέμα διότι έχω ένα πρόβλημα με τον φορτιστή. Ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί. Πρέπει να απευθυνθώ στο MM που έγινε η αγορά ή να πάω κατευθείαν στην infoquest? Όπως καταλαβαίνετε πρέπει να γίνει επιτόπου η αλλαγή.

Δοκίμασα άλλον φορτιστή και λειτουργεί κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 17/11/2016 - 22:24


#56   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/11/2016 - 22:32

Info απευθείας να ξεμπερδεύεις Πάρη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#57   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 17/11/2016 - 22:34

Ok Νίκο. Ευχαριστώ.

#58   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/11/2016 - 15:02

Επαναφέρω το θέμα μιας και έφτασε η ώρα να πάρω και για εμένα ένα Macbook.

Η χρήση που θα κάνω από εδώ και πέρα είναι ταινίες/σειρές μουσική και σερφάρισμα στο Ίντερνετ. Με τίποτα δεν θα δώσω τα χρήματα που απαιτούνται για αγορά του τελευταίου MacBook Pro. Είμαι ανάμεσα σε MacBook Pro 13.3 retina και MacBook.

Εσείς πιο από τα δυο θα μου προτείνατε και γιατί; Η αγορά θα γίνει από sri lanca μιας και θα βρίσκομαι εδώ για ένα δίμηνο ακόμα περίπου.

#59   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/11/2016 - 15:11

Πάρη νομίζω ότι ξέρεις την απάντηση.

 

Ωραίο το 12inch Macbook , και η αλήθεια είναι ότι και εμένα με είχε ψήσει μια εποχή, αλλά νομίζω ότι από τη στιγμή που η τιμή του είναι ίδια με του 13.3 Macbook Pro, πας στο Pro χωρίς δεύτερη σκέψη.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#60   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2016 - 15:13

Επαναφέρω το θέμα μιας και έφτασε η ώρα να πάρω και για εμένα ένα Macbook.

Η χρήση που θα κάνω από εδώ και πέρα είναι ταινίες/σειρές μουσική και σερφάρισμα στο Ίντερνετ. Με τίποτα δεν θα δώσω τα χρήματα που απαιτούνται για αγορά του τελευταίου MacBook Pro. Είμαι ανάμεσα σε MacBook Pro 13.3 retina και MacBook.

Εσείς πιο από τα δυο θα μου προτείνατε και γιατί; Η αγορά θα γίνει από sri lanca μιας και θα βρίσκομαι εδώ για ένα δίμηνο ακόμα περίπου.

 

MacBook Pro 13" Retina, χωρίς δεύτερη σκέψη.

Απλά επειδή συγκριτικά είναι ένα σωστό μηχάνημα από κάθε άποψη. :)


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες