Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

macOs Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
465 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   stavroula

stavroula

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/10/2016 - 01:10

Γεια σας... έκανα και εγώ σήμερα με την σειρά μου την αναβάθμιση στο MacBook Pro μου και δεν ξέρω σαν να μου φαίνεται ότι ψιλό κολλάει ... μπήκα να παίξω ένα παιχνίδι ονλινε και ήταν πολύ αργό μετά άρχιζαν να λειτουργούν και τα 2 ανεμιστηράκια και έκανε λες και θα εκραγεί...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/10/2016 - 19:34

Για λύση με το sierra και το λειτουργικό στην αγγλική γλώσσα και την ημερομηνία στα ελληνικά κάνουμε τα εξής: (από τεχνική υποστήριξη isquare)

 

- Θέστε ως πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά, θέστε τις ημερομηνίες στα Ελληνικά (Region: Greece - Greek) και κλείστε τα System Preferences.
- Ανοίξτε την εφαρμογή 'Terminal' (είναι στα Utilities) και γράψτε ακριβώς τα παρακάτω στο prompt:
 
defaults write NSGlobalDomain "AppleLocale" "el_GR"
 
... και πατήστε Return.
 
- Κάνετε logout - login και τα μενού πια θα είναι στα αγγλικά ενώ οι ημερομηνίες στα Ελληνικά.
 
Προσωπικά με βοήθησε πολύ διότι προτιμώ να έχω το λειτουργικό στα αγγλικά και μόνο την ημερομηνία στα ελληνικά. Ενώ διαφορετικά θα έπρεπε να έχουμε τα πάντα είτε μόνο στα ελληνικά, είτε τα πάντα όλα μόνο στα αγγλικά. Με αυτόν τον τρόπο συνδυάζουμε εν μέρει και τα 2.


#273   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2016 - 19:58

 

Για λύση με το sierra και το λειτουργικό στην αγγλική γλώσσα και την ημερομηνία στα ελληνικά κάνουμε τα εξής: (από τεχνική υποστήριξη isquare)

 

- Θέστε ως πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά, θέστε τις ημερομηνίες στα Ελληνικά (Region: Greece - Greek) και κλείστε τα System Preferences.
- Ανοίξτε την εφαρμογή 'Terminal' (είναι στα Utilities) και γράψτε ακριβώς τα παρακάτω στο prompt:
 
defaults write NSGlobalDomain "AppleLocale" "el_GR"
 
... και πατήστε Return.
 
- Κάνετε logout - login και τα μενού πια θα είναι στα αγγλικά ενώ οι ημερομηνίες στα Ελληνικά.
 
Προσωπικά με βοήθησε πολύ διότι προτιμώ να έχω το λειτουργικό στα αγγλικά και μόνο την ημερομηνία στα ελληνικά. Ενώ διαφορετικά θα έπρεπε να έχουμε τα πάντα είτε μόνο στα ελληνικά, είτε τα πάντα όλα μόνο στα αγγλικά. Με αυτόν τον τρόπο συνδυάζουμε εν μέρει και τα 2.

 

 

Μάλιστα ....

 

Πάμε για "πατέντες" δηλαδή, μιας και κόσμος και κοσμάκης που ενεπλάκη με το Sierra δεν κατάφερε να βγάλει ένα σωστό upgrade.

Όπου, τουλάχιστον εμείς οι Έλληνες, θα πρέπει να αρκεσθούμε σε μια εν μέρει λύση. Βέβαια, κατά πόσο η λύση είναι λειτουργική, 

μένει να αποδειχθεί.

 

Μια ακόμη "πατάτα" του Sierra, η δυσλειτουργία των mail attachments σε IMAP accounts, όπου έχει βουίξει το δίκτυο.

 

Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση. :)


vires acquirit eundo


#274   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 12/10/2016 - 15:55

εχω macbook air lte 2012 με ssd και 4gb ram..ουτε να το σκεφτομαι ε? τα elcapitan που εχω πανω αργουνε σε σχεση με τα mavericks που ειχα παλια..

 

υ.γ σε air δεν αναβαθμιζεται η ram??



#275   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2016 - 16:22

εχω macbook air lte 2012 με ssd και 4gb ram..ουτε να το σκεφτομαι ε? τα elcapitan που εχω πανω αργουνε σε σχεση με τα mavericks που ειχα παλια..

 

υ.γ σε air δεν αναβαθμιζεται η ram??

φιλε μου εμενα σε imac 2009 καλα παει στα καθημερινα που κανω χωρις κολληματα και συναφη.Τωρα τι να σου πω.



#276   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/10/2016 - 16:50

εχω macbook air lte 2012 με ssd και 4gb ram..ουτε να το σκεφτομαι ε? τα elcapitan που εχω πανω αργουνε σε σχεση με τα mavericks που ειχα παλια..

 

υ.γ σε air δεν αναβαθμιζεται η ram??

Για καθημερινές εργασίες το μηχάνημα σου πρέπει να είναι μια χαρά σε περιβάλλον Sierra. Ανεξάρτητα από το λειτουργικό θα πρέπει να κάνεις “λογική” χρήση της RAM (που δεν αναβαθμίζεται), απλά δηλαδή όχι ταυτόχρονα πολλές ανοιχτές εφαρμογές.
 
Πέρα από αυτό θα πρέπει περιοδικά να συντηρείς το σύστημα τρέχοντας το safe mode  ή την ρουτίνα reinstall macOS για διασφάλιση της ομαλής λειτουργίας του.  
 
Ενώ υποθέτω ότι δεν τρέχεις τίποτα “περίεργα” utilities όπως antivirus scanners, cleaners, keepers και συναφή τα οποία το μόνο που κάνουν είναι να αποσταθεροποιούν το σύστημα. Λεπτομέρειες στο άρθρο.
 

 


vires acquirit eundo


#277   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 13/10/2016 - 15:28

ευχαριστω για τη βοηθεια,

 

απο cleaners εχω το ccleaner και το onyx που τα τρεχω μια στο 2μηνο.. γενικα το χρησιμοποιω για browsing ταινιες και τετοια..



#278   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2016 - 16:14

ευχαριστω για τη βοηθεια,

απο cleaners εχω το ccleaner και το onyx που τα τρεχω μια στο 2μηνο.. γενικα το χρησιμοποιω για browsing ταινιες και τετοια..

το onyx μια χαρά, το άλλο διώξτο...χθές!
Άποψη μου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#279   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/10/2016 - 16:15

Μιας και είμαι νέος χρήστης σε Macintosh θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι πλέον safe να μπουν σε MacBook Pro 13 Late 15?



#280   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2016 - 16:24

ευχαριστω για τη βοηθεια,

 

απο cleaners εχω το ccleaner και το onyx που τα τρεχω μια στο 2μηνο.. γενικα το χρησιμοποιω για browsing ταινιες και τετοια..

 

Το ccleaner, διώξε το άμεσα. Όσο αφορά στο onyx ναι μεν έχει καλή συμπεριφορά, αλλά δεν χρειάζεται.

Οι ουσιαστικές του ρουτίνες τρέχουν σε safe mode.


vires acquirit eundo


#281   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2016 - 16:25

Μιας και είμαι νέος χρήστης σε Macintosh θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι πλέον safe να μπουν σε MacBook Pro 13 Late 15?

 

Να μπουν ποια ;.


vires acquirit eundo


#282   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2016 - 16:27

Μιας και είμαι νέος χρήστης σε Macintosh θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι πλέον safe να μπουν σε MacBook Pro 13 Late 15?

Safe? Πάντα ήταν safe, απλά παιδικές ασθένειες μπορεί να έχει τον πρώτο καιρό, όπως όλα τα λειτουργικά, χρόοοονια τώρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#283   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/10/2016 - 16:27

Τα Sierra.



#284   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2016 - 16:32

Και βέβαια να το βάλεις, μια χαρά είναι.

Παρουσιάζει βέβαια κάποια ψιλό-προβλήματα, που αναμένεται να επιλυθούν σύντομα.


vires acquirit eundo


#285   FrankyGR

FrankyGR

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 14/10/2016 - 20:15

 

Για λύση με το sierra και το λειτουργικό στην αγγλική γλώσσα και την ημερομηνία στα ελληνικά κάνουμε τα εξής: (από τεχνική υποστήριξη isquare)

 

- Θέστε ως πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά, θέστε τις ημερομηνίες στα Ελληνικά (Region: Greece - Greek) και κλείστε τα System Preferences.
- Ανοίξτε την εφαρμογή 'Terminal' (είναι στα Utilities) και γράψτε ακριβώς τα παρακάτω στο prompt:
 
defaults write NSGlobalDomain "AppleLocale" "el_GR"
 
... και πατήστε Return.
 
- Κάνετε logout - login και τα μενού πια θα είναι στα αγγλικά ενώ οι ημερομηνίες στα Ελληνικά.
 
Προσωπικά με βοήθησε πολύ διότι προτιμώ να έχω το λειτουργικό στα αγγλικά και μόνο την ημερομηνία στα ελληνικά. Ενώ διαφορετικά θα έπρεπε να έχουμε τα πάντα είτε μόνο στα ελληνικά, είτε τα πάντα όλα μόνο στα αγγλικά. Με αυτόν τον τρόπο συνδυάζουμε εν μέρει και τα 2.

 

Νάσαι καλά φίλε. Με ταλαιπωρούσε από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας των Sierra.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες