Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

macOs Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
465 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 14/12/2016 - 18:01

Παιδια εγω μολις τωρα το εβαλα ντξ δεν νομιζω οτι εχει κατι καλο για μας μονο για τα νεα macbook 2016. Εγω εχω μια αλλη απορια για μια εγκατασταση παλαιοτερου mac os.Ποια πιστευετε οτι ηταν η καλυτερη mac os εκδοση; Γιατι βλεπω πολλους επαγγελματιες να εχουν τα παλια αν και λογικα θα ειναι απο παλια backups. Εχω ενα macbook 2015 15 inch.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2016 - 18:08

Τον εναλλακτικό τρόπο δεν μπορώ δυστυχώς να τον αναπαράξω, έχω ήδη τρέξει το update.

 

Σε γενικές γραμμές το coconutBattery είναι εύχρηστο ενώ  δίνει αρκετά επιπρόσθετα στοιχεία.

Πάντως -συγκριτικά με το macOS- έχει αποκλίσεις όπως το %φόρτιση, την κατάσταση της

μπαταρίας.

 

Πάντως όσο αφορά το "Remain", η ακριβής ένδειξη είναι προφανώς του Activity Monitor αφού

και εδώ υπάρχουν αποκλίσεις που για κάποιο λόγο είναι διαρκώς μεταβαλλόμενες. 

Έχουν ανεβάσει εδώ το παλαιό menu:

https://www.dropbox....attery.menu.zip

 

Σε κάθε περίπτωση έχεις δίκαιο νομίζω, με την έννοια ότι αφού έτσι κι αλλιώς πάντα υπήρχε και θα υπάρχει απόκλιση σε αυτό το θέμα (η ένδειξη ποτε δεν ήταν ακριβής, γιατί απλούστατα είναι στιγμιαία...), οπότε κατεβάζουμε το coconutbattery μια και καλή και έχουμε και κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την μπαταρία μας...

 

Πάντως για όποιον θέλει να δοκιμάσει να επαναφέρει το remaining στο native battery menu, μπορεί να κατεβάσει το παραπάνω zip στο οποίο βρίσκεται το παλιό και το αντικαθιστά με το νέο που βρίσκεται στη διαδρομή /System/Library/CoreServices/Menu Extras



#348   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/12/2016 - 19:46

Παιδια εγω μολις τωρα το εβαλα ντξ δεν νομιζω οτι εχει κατι καλο για μας μονο για τα νεα macbook 2016. Εγω εχω μια αλλη απορια για μια εγκατασταση παλαιοτερου mac os.Ποια πιστευετε οτι ηταν η καλυτερη mac os εκδοση; Γιατι βλεπω πολλους επαγγελματιες να εχουν τα παλια αν και λογικα θα ειναι απο παλια backups. Εχω ενα macbook 2015 15 inch.

Snow Leopard

Mountain Lion

Yosemite

El Capitan

Sierra

Ανάλογα το Hardware που έχεις, διαλέγεις και παίρνεις.



#349   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 14/12/2016 - 22:25

Snow Leopard

Mountain Lion

Yosemite

El Capitan

Sierra

Ανάλογα το Hardware που έχεις, διαλέγεις και παίρνεις.

Κοιτα 16 gb ram εχω 2.5 i7 με 500 gb σκληρο εσεις οι πιο παλιοι πιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο γιατι βλεπω αρκετα ατομα να μην κανουν αναβαθμησεις και εγω εχω μερικα προβληματακια στο install λογω συμβατοτιτας και γινετε ολοκληρη μανουρα.



#350   yianniskyr

yianniskyr

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/12/2016 - 22:45

εγώ παντός μόλις την πέρασα . κανένα πρόβλημα 



#351   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/12/2016 - 23:20

Κοιτα 16 gb ram εχω 2.5 i7 με 500 gb σκληρο εσεις οι πιο παλιοι πιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο γιατι βλεπω αρκετα ατομα να μην κανουν αναβαθμησεις και εγω εχω μερικα προβληματακια στο install λογω συμβατοτιτας και γινετε ολοκληρη μανουρα.

1) Η μνήμη φτάνει και περισσεύει για όλα τα παραπάνω.

2) Για HDD δίσκους ιδανικά είναι τα 3 πρώτα. Το El Capitan και το Sierra θέλουν SSD, διαφορετικά σέρνονται.

3) Και τα 5 είναι άριστα λειτουργικά. Στην αρχική τους εμφάνιση είχαν πολλά θέματα τα οποία λύθηκαν φυσικά με τις αναβαθμίσεις που πήραν κατόπιν.

 

Δώσε μας λίγες λεπτομέρειες για τον τύπο του μηχανήματος που έχεις (μοντέλο), και τι ακριβώς χρήση κάνεις για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.



#352   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/12/2016 - 23:28

εχω τον παρακατω με 512ssd .

θα ειναι οκ να περασω τα σιερρα ?

 

Screen_Shot_2016_12_14_at_23_28_37.png



#353   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 14/12/2016 - 23:33

1) Η μνήμη φτάνει και περισσεύει για όλα τα παραπάνω.

2) Για HDD δίσκους ιδανικά είναι τα 3 πρώτα. Το El Capitan και το Sierra θέλουν SSD, διαφορετικά σέρνονται.

3) Και τα 5 είναι άριστα λειτουργικά. Στην αρχική τους εμφάνιση είχαν πολλά θέματα τα οποία λύθηκαν φυσικά με τις αναβαθμίσεις που πήραν κατόπιν.

 

Δώσε μας λίγες λεπτομέρειες για τον τύπο του μηχανήματος που έχεις (μοντέλο), και τι ακριβώς χρήση κάνεις για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Μουσικη με Logic Pro 9 κυριως που ειναι του 2012 δηλαδη πιο πριν απο του yosemite δηλαδη και ειχα αρκετα προβληματα με τα sierra μερικα τα ελυσα. Αλλα ειναι και καποια vst που δεν μπαινουν με τους installer λογο λειτουργικου μαλλον και αναγκαζομαι να τα βαζω χειροκινητα με αποτελεσμα να μην δουλευοιυν σωστα.

 

1ba990baa2.png

 

500 gb ssd


Τελευταία επεξεργασία από: Axi, 14/12/2016 - 23:34


#354   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/12/2016 - 23:54

εχω τον παρακατω με 512ssd .

θα ειναι οκ να περασω τα σιερρα ?

 

Screen_Shot_2016_12_14_at_23_28_37.png

Εάν θέλεις κάνε ένα partition στον δίσκο σου και στο partition αυτό βάλε με την διαδικασία του Time Machine το El Capitan όπως το έχεις τώρα στημένο με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Μόλις το κάνεις αυτό, πήγαινε και κάνε αναβάθμιση σε Sierra. Δοκίμασέ το να δεις εάν όλα σου τα προγράμματα έχουν συμβατότητες, δούλεψέ το λίγο σαν λειτουργικό και εάν τελικά σε εξυπηρετεί, διέγραψε το partition που δημιούργησες για να κάνεις τις δοκιμές σου, και πήγαινε κάνε αναβάθμιση το αρχικό.

Εάν θέλεις μπορείς στο partition αυτό που δημιούργησες, να ρίξεις κατευθείαν το Sierra με clean install.

Απλά με τον πρώτο τρόπο δεν θα στήνεις από την αρχή τα πάντα.  ;)

 

:excl: Ενδέχεται το λειτουργικό σε μερικές περιπτώσεις να μην κάθεται καλά με την διαδικασία της απ' ευθείας αναβάθμισης και να χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση!

 

Edit: Εάν έχεις τον δίσκο αρκετά φορτωμένο, π.χ. 250GB κλπ, μην μπεις στον κόπο να κάνεις την πρώτη διαδικασία.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 15/12/2016 - 00:01


#355   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/12/2016 - 23:58

Μουσικη με Logic Pro 9 κυριως που ειναι του 2012 δηλαδη πιο πριν απο του yosemite δηλαδη και ειχα αρκετα προβληματα με τα sierra μερικα τα ελυσα. Αλλα ειναι και καποια vst που δεν μπαινουν με τους installer λογο λειτουργικου μαλλον και αναγκαζομαι να τα βαζω χειροκινητα με αποτελεσμα να μην δουλευοιυν σωστα.

 

1ba990baa2.png

 

500 gb ssd

Εάν το El Capitan σε εξυπηρετούσε και δεν υπήρχαν ασυμβατότητες, γύρνα σε αυτό.

Το Sierra δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα παραπάνω στη δουλειά σου από το El Capitan.



#356   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 15/12/2016 - 00:06

Εάν το El Capitan σε εξυπηρετούσε και δεν υπήρχαν ασυμβατότητες, γύρνα σε αυτό.

Το Sierra δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα παραπάνω στη δουλειά σου από το El Capitan.

Το ειχα το Capitan το ιδιο πραγμα ειναι, τα ιδια προβληματα.



#357   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2016 - 00:33

Το ειχα το Capitan το ιδιο πραγμα ειναι, τα ιδια προβληματα.

Προσωπικά θα επέλεγα να γυρίσω στο λειτουργικό εκείνο που δεν θα υπήρχαν ασυμβατότητες με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου.

Εάν παράλληλα θα ήθελα να έχω κάποια από τα extra των νεότερων λειτουργικών π.χ. του Sierra, θα το έτρεχα σε VM. Έτσι και την δουλειά μου θα έκανα απροβλημάτιστα και θα είχα και περισσότερες επιλογές.



#358   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 15/12/2016 - 00:56

Προσωπικά θα επέλεγα να γυρίσω στο λειτουργικό εκείνο που δεν θα υπήρχαν ασυμβατότητες με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου.

Εάν παράλληλα θα ήθελα να έχω κάποια από τα extra των νεότερων λειτουργικών π.χ. του Sierra, θα το έτρεχα σε VM. Έτσι και την δουλειά μου θα έκανα απροβλημάτιστα και θα είχα και περισσότερες επιλογές.

Που θα βρω τα παλαιοτερα λειτουργικα; Πρεπει να πληρωσω 20$? γιατι απο τι ειδα τοσο κανουν.



#359   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2016 - 01:50

Για κάποιο λόγο εμένα δεν μου βγάζει διαθέσιμη την τελευταία ενημέρωση.Τι μπορεί να συμβαίνει?



#360   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2016 - 07:29

Για κάποιο λόγο εμένα δεν μου βγάζει διαθέσιμη την τελευταία ενημέρωση.Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Εννοείς την 10.12.2 ;.

Προκύπτει "No Updates Available" ή κάτι άλλο;.

Ποια version τρέχεις τώρα ;.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες