Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

macOs Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
465 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 04/04/2017 - 08:39

Την έχω κάνει την αναβάθμιση της εφαρμογής και επίσης έκανα σύγκριση με το Activity Monitor και δεν δείχνουν τα ίδια ενώ θα έπρεπε να είναι τα ίδια.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 04/04/2017 - 13:05

Εγώ με το system report στο power  και activity monitor βλέπω τα ίδια. Τι διαφορές βλέπεις?



#438   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/04/2017 - 21:05

Την έχω κάνει την αναβάθμιση της εφαρμογής και επίσης έκανα σύγκριση με το Activity Monitor και δεν δείχνουν τα ίδια ενώ θα έπρεπε να είναι τα ίδια.

Πάρη εγώ χρησιμοποιώ το iStat Pro που είναι Widget στο Dashboard. Δοκίμασε το να δεις αν θα σε βολέψει, έχει αναλυτικές πληροφορίες. 

 

https://www.dropbox....o.wdgt.zip?dl=0

 

Επίσης επειδή στο siera το έχουν αφαιρέσει το Dashboard, πήγαινε System Preferences - Mission Control - Dashboard και επέλεξε as Space 

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2017-04-04 at 22.09.35.png   52,73KB   35 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 04/04/2017 - 21:08

Once You Go Mac You Never Go Back

#439   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 04/04/2017 - 21:31

Θα το δοκιμάσω Δημήτρη και θα επανέλθω.

#440   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/04/2017 - 22:22

Πάρη υπάρχει και το iStat Mini το οποίο μπορείς να το προσθέσεις σαν widget στην καρτέλα Today του Notification Center.

Άνοιξε το Notification Center>Edit>App Store. Θα το βρεις και εκεί.

Στο δίνω σαν εναλλακτική σε περίπτωση που δεν θέλεις να ενεργοποιήσεις το space του Dashboard.

 

Βέβαια έχει ένα μικρό κόστος 2,99€.



#441   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 07/04/2017 - 12:18

Τελικά κατέβασα αυτό το οποίο είναι free έχει καλές κριτικές, έχει και widget στο NC και μέχρι στιγμής δείχνει αρκετά καλό.



#442   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/04/2017 - 18:11

Εγώ έχω αυτό.



#443   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 11/04/2017 - 00:16

Καλησπερα παιδια ! Νεος με Macbook και γενικα προσπαθω να περιηγηθω στον κοσμο του ! Αυτες τις μερες που το εχω διαβαζω σε διαφορα forums οτι η παλιοτρη εκδοση τα πηγαινε καλυτερα με την μπαταρια σε αντιθεση με το Sierra ! Ξερετε καμια καλη εφαρμογη για εξοικονομηση της μπαταριας ? Το μονο που εχω βαλει ειναι το Turbo Bsoo Switcher και μπορω να πω οτι κανει καπως καλη δουλεια και η μπαταρια διαρκει παραπανω ! Ευχαριστω εκ των προτερων ! 



#444   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/04/2017 - 07:20

Καλησπερα παιδια ! Νεος με Macbook και γενικα προσπαθω να περιηγηθω στον κοσμο του ! Αυτες τις μερες που το εχω διαβαζω σε διαφορα forums οτι η παλιοτρη εκδοση τα πηγαινε καλυτερα με την μπαταρια σε αντιθεση με το Sierra ! Ξερετε καμια καλη εφαρμογη για εξοικονομηση της μπαταριας ? Το μονο που εχω βαλει ειναι το Turbo Bsoo Switcher και μπορω να πω οτι κανει καπως καλη δουλεια και η μπαταρια διαρκει παραπανω ! Ευχαριστω εκ των προτερων ! 

Αυτό το πράγμα παρεμβαίνει στο kernel του συστήματος και τροποποιεί κάποιες παραμέτρους του,

κάτι που γενικά δεν θεωρείται καλή ιδέα. Απ' ότι φαίνεται όντως  βελτιώνει την διάρκεια λειτουργίας

της μπαταρίας, όμως με αντιστάθμισμα την μείωση στις επιδόσεις του μηχανήματος.

 

 

Η απόφαση είναι βέβαια δικιά σου, όμως όπως και να έχει για ρίξε μια ματιά και στο άρθρο.

vires acquirit eundo


#445   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 14/04/2017 - 11:50

Καλημερα παιδια ! Εχω κατεβασει το Alfred...θελω να απενεργοποιησω το spotlight και να χρησιμοποιω μονο το Alfred ! Οταν πηγαινω στο terminal  να πατησω εντολη για να το απενεργοποιησω δεν με αφηνει να βαλω κωδικο ! Ξερετε καποιον αλλο τροπο για να το απενεργοποιησω ? 



#446   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/04/2017 - 12:05

Καλημερα παιδια ! Εχω κατεβασει το Alfred...θελω να απενεργοποιησω το spotlight και να χρησιμοποιω μονο το Alfred ! Οταν πηγαινω στο terminal  να πατησω εντολη για να το απενεργοποιησω δεν με αφηνει να βαλω κωδικο ! Ξερετε καποιον αλλο τροπο για να το απενεργοποιησω ? 

Ποια εντολή τρέχεις, και βασικά γιατί θέλεις να απενεργοποιήσεις το Spotlight ;.


vires acquirit eundo


#447   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 14/04/2017 - 15:22

Για να ενεργοποιησω το Alfred δεν πρεπει να απενεργοποιησω πρωτα το Spotlight ? Η εντολη που τρεχω ειναι η εξης : sudo launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.metadata.mds.plist



#448   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/04/2017 - 15:52

Για να ενεργοποιησω το Alfred δεν πρεπει να απενεργοποιησω πρωτα το Spotlight ? Η εντολη που τρεχω ειναι η εξης : sudo launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.metadata.mds.plist

 

Δεν νομίζω ότι το Alfred έχει τέτοιες απαιτήσεις. Όπως και να έχει αν μετά την πληκτρολόγηση του κωδικού (οι χαρακτήρες δεν είναι ορατοί) και Enter, η εντολή δεν έχει τρέξει (ελέγχεις αν λειτουργεί το Spotlight), αυτό σημαίνει ότι το έχει επιτρέψει το SIP (System Integrity Protection) που πρέπει πρώτα να απενεργοποιηθεί.

 
Πάντως θα σου έλεγα να μην μπλέξεις με εντολές. Αν όντως πρέπει να απενεργοποιηθεί το Spotlight:
 
Πήγαινε System Preferences > Spotlight / Privacy και σύρε το εικονίδιο του Macintosh HD από το desktop στο παράθυρο, click OK  οπότε ο δίσκος θα εξαιρεθεί από από την αναζήτηση. Επαναλαμβάνεις την διαδικασία και για τυχόν εξωτερικούς δίσκους.
 
Πρακτικά δηλαδή απενεργοποιείς το Spotlight. Για να το ενεργοποιήσεις ξανά click το εικονίδιο του δίσκου στο παράθυρο για να τον επιλέξεις και click το - κάτω αριστερά για να αφαιρέσεις τον δίσκο. 

vires acquirit eundo


#449   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 14/04/2017 - 16:14

 

Δεν νομίζω ότι το Alfred έχει τέτοιες απαιτήσεις. Όπως και να έχει αν μετά την πληκτρολόγηση του κωδικού (οι χαρακτήρες δεν είναι ορατοί) και Enter, η εντολή δεν έχει τρέξει (ελέγχεις αν λειτουργεί το Spotlight), αυτό σημαίνει ότι το έχει επιτρέψει το SIP (System Integrity Protection) που πρέπει πρώτα να απενεργοποιηθεί.

 
Πάντως θα σου έλεγα να μην μπλέξεις με εντολές. Αν όντως πρέπει να απενεργοποιηθεί το Spotlight:
 
Πήγαινε System Preferences > Spotlight / Privacy και σύρε το εικονίδιο του Macintosh HD από το desktop στο παράθυρο, click OK  οπότε ο δίσκος θα εξαιρεθεί από από την αναζήτηση. Επαναλαμβάνεις την διαδικασία και για τυχόν εξωτερικούς δίσκους.
 
Πρακτικά δηλαδή απενεργοποιείς το Spotlight. Για να το ενεργοποιήσεις ξανά click το εικονίδιο του δίσκου στο παράθυρο για να τον επιλέξεις και click το - κάτω αριστερά για να αφαιρέσεις τον δίσκο. 

 

Φιλε μου να εισαι καλα σε ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες σου ! Καλες γιορτες να εχεις σε περιπτωση που δεν μου κατεβει κατι παλι στο κεφαλι και θελω να ρωτησω ! 



#450   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 06/06/2017 - 16:24

Ξερει κανεις πως αυτο το path:

 

/Users/sakis/Library/Application Support/MobileSync

 

μπορω να το παω στον δευτερο δισκο που εχω μεσα στο mac μου; 

 

Ειναι εκει που αποθηκευει το backup το itunes.


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες