Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα iMac - Ερωτησεις/συμβουλες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/09/2016 - 06:29

Πάντως Αν, γράφω Αν, μπορείς να αποφύγεις το ΦΠΑ και από εδώ, στα skroutzo μάγαζα, πχ στο smart click που το πουλάει στα 1570 ευρώ τελική μαζί με 24% ΦΠΑ, θα σου βγει πιο οικονομικά, δηλαδή στα 1266 χωρίς ΦΠΑ. Άρα σε συμφέρει γιατί θα είναι και από εδώ αλλά δεν ξέρω αν δέχονται την αφαίρεση του ΦΠΑ.


Αυτή την δουλειά με τις ενδοκοινοτικές την κάνουν εταιρείες που έχουν έδρα στο εξωτερικό και εισάγουν στο όνομα σου την συσκευή

Τα περισσότερα σκρουτζομαγαζα είναι ελληνικές εταιρείες και εκμεταλλεύονται ακριβώς αυτή την δυνατότητα για να πουλάνε εντός της χώρας λίγο φθηνότερα. Αλλά πρέπει να έχουν και αυτά κέρδος όποτε δεν μπορούν να δώσουν όλο το κέρδος τους στο πελάτη τόσο φθηνά δηλαδή όσο η τιμή του τηλεφώνου χωρίς ΦΠΑ.

Μακάρι να γινόταν , αλλά δεν ......



Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   leathernecks

leathernecks

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 28/09/2016 - 06:59

Aπό το συγκεκριμένο κατάστημα εχώ αγοράσει κι εγώ αρκετές φορές. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.



#18   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/09/2016 - 11:01

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες...

 

Αν γινοταν και απο Ελλαδα να γλυτωναμε το ΦΠΑ θα ηταν το ιδανικο οπως ειπε και ο φιλος nkarafo... μιας και εμεις εχουμε 24%

 

Εννοειται πως απο τις γνωστες αλυσιδες δεν εχεις να κερδισεις τιποτα.. ισα ισα που χανεις και χρηματα..

 

Χμμ αυτο με το οτι δεν μπορεις ευκολα να προσθεσεις RAM στον 21,5" ειναι ενα ζητημα... αλλα μπορεις τουλαχιστον να προσθεσεις? ή δεν εχεις καν τη δυνατοτητα? Γιατι για παραδειγμα μπορεις να πας σε ενα επισημο αντιπροσωπο της Apple που εχει και service και να στην προσθεσουν εκει...

 

Θα δειξει.. Θα αρχισω το ψαξιμο και μεχρι τα Χριστουγεννα ΜΑΧ εχω σκοπο να το εχω παρει...

 

Οσον αφορα το καταστημα, πλεον ουτε εγω εχω ενδοιασμους μιας και το επιβεβαιωνετε πολλοι οτι προκειται για ενα αξιοπιστο καταστημα.


Τελευταία επεξεργασία από: petran17, 28/09/2016 - 11:02


#19   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/09/2016 - 11:41

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες...

 

Αν γινοταν και απο Ελλαδα να γλυτωναμε το ΦΠΑ θα ηταν το ιδανικο οπως ειπε και ο φιλος nkarafo... μιας και εμεις εχουμε 24%

 

Εννοειται πως απο τις γνωστες αλυσιδες δεν εχεις να κερδισεις τιποτα.. ισα ισα που χανεις και χρηματα..

 

Χμμ αυτο με το οτι δεν μπορεις ευκολα να προσθεσεις RAM στον 21,5" ειναι ενα ζητημα... αλλα μπορεις τουλαχιστον να προσθεσεις? ή δεν εχεις καν τη δυνατοτητα? Γιατι για παραδειγμα μπορεις να πας σε ενα επισημο αντιπροσωπο της Apple που εχει και service και να στην προσθεσουν εκει...

 

Θα δειξει.. Θα αρχισω το ψαξιμο και μεχρι τα Χριστουγεννα ΜΑΧ εχω σκοπο να το εχω παρει...

 

Οσον αφορα το καταστημα, πλεον ουτε εγω εχω ενδοιασμους μιας και το επιβεβαιωνετε πολλοι οτι προκειται για ενα αξιοπιστο καταστημα.

Γίνεται μεταγενέστερα να βάλεις extra ram, αλλά πρέπει να ανοιχτεί από μπροστά (η οθόνη) και να βγει σχεδον όλη η μητρική. 

 

Κάποια καταστήματα Apple νομίζω το κάνουν, αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά.


Once You Go Mac You Never Go Back

#20   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/09/2016 - 11:57

Γίνεται μεταγενέστερα να βάλεις extra ram, αλλά πρέπει να ανοιχτεί από μπροστά (η οθόνη) και να βγει σχεδον όλη η μητρική. 

 

Κάποια καταστήματα Apple νομίζω το κάνουν, αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

 

Μπελας ακουγεται... και αν κοστιζει κιολας.... αστα καλυτερα..

 

Παντως αν παρεις το default iMac 21,5" Retina και το αναβαθμισεις σε λιγα χρονια στα 16 GB RAM μαζι με εναν SSD.. το κανεις παλι πυραυλο.. και εχω την εντυπωση οτι για μια τετοια αναβαθμιση αξιζει να τα σκασεις..



#21   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2016 - 13:57

Μιλάμε για άλλο μηχάνημα πλέον με αυτές τις αλλαγές. Έχε στο νου σου ότι ο δίσκος που έχει είναι αρκετά αργός στα 5400


Sent from my iPhone using Tapatalk

#22   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:23

Αν το πάρει κανείς με άλλο δίσκο να προτιμήσει fusion 1TB η sad 256 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#23   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:26

Ανάλογα τις ανάγκες και το μπατζετ. Ο fusion έχει ένα μικρό τμήμα ssd για το σύστημα και για τις εφαρμογές που ανοίγεις πιο συχνά ενώ μπορείς να αποθηκεύεις άνετα στο μηχανικό κομμάτι. Στον ssd δεν έχεις τόσο χώρο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#24   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:27

Μιλάμε για άλλο μηχάνημα πλέον με αυτές τις αλλαγές. Έχε στο νου σου ότι ο δίσκος που έχει είναι αρκετά αργός στα 5400


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εννοειται η μερα με τη νυχτα θα ειναι... Τουλαχιστον να ειχε αυτον με 7200 rpm θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα.

 

 

Αν το πάρει κανείς με άλλο δίσκο να προτιμήσει fusion 1TB η sad 256 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το ιδανικο αυτος θα ηταν. Ο Fusion 1TB αλλα κοστιζει αρκετα και δεν γνωριζω πχ αν μπορω να τον παραμετροποιησω οπως θελω εγω απο το καταστημα αυτο. Εχω την εντυπωση οτι το πουλαει fixed το μηχανημα.



#25   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:28

Τα bto τα έχει με πιο ακριβή αρχική τιμή


Sent from my iPhone using Tapatalk

#26   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:31

Σκέψου λίγο και τον 27', χαοτική η διαφορά από τον 21'. Μιλάμε για,κόσμημα!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

#27   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:36

Τα bto τα έχει με πιο ακριβή αρχική τιμή


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχεις δικιο ναι.. Δεν το ειχα προσεξει γιατι οντως ξεφευγει σε τιμη... πωπωωω τι νουμερα ειναι αυτα..

 

Σκέψου λίγο και τον 27', χαοτική η διαφορά από τον 21'. Μιλάμε για,κόσμημα!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Να σου πω δεν το εχω σκεφτει γιατι πρωτον θα ειναι τρομακτικα μεγαλο για μενα (σκεφτομαι οτι και το 21,5 θα ειναι τερας.... ολοκληρη οθονη θα εχω μπροστα μου..) και δευτερον εκει και αν ξεφευγουν οι τιμες. Ακομα και το ΦΠΑ να γλυτωσεις πηγαινεις στο 1600αρι...

Βεβαια τωρα που το βλεπω σου δινει και δωρο μια 8αρα RAM.. οποτε ισως και να συμφερει.. αλλα δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω τοσα πολλα.



#28   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:39

Βτο με fusion στο μικρό δεν συμφέρει πας κατευθείαν σε 27


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες