Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook air fan mac os sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   elninio13

elninio13

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2016 - 13:30

Καλησπερα σε ολους μετα απο αναβαθμιση στο mac μου στα sierra μολις περασουν 20-30 λεπτα το ανεμιστηράκι αρχιζει και γυριζει συνεχεια επίσης η  θερμοκρασια ειναι αυξημένη στο κατω μερος του laptop και η φασαρια που κανει το ανεμιστηράκι εκτος του οτι ειναι ενοχλητικη δεν σταματαει παρα μονο οταν κλεισω το καπακι του υπολογιστη και σταματήσει η λειτουργία του 

 

Δεν εχει συμβει ποτε ξανα αυτη η ενεργεια στον υπολογιστη μου και θα ηθελα να μου πειτε αν αντιμετωπιζει καποιος αλλος παρομοιο προβλημα

 

Ευχαριστω 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 28/09/2016 - 13:45

Αν αυτό συμβαίνει ενώ φορτίζει, είναι γιατί κάνει αναβάθμιση τη βιβλιοθήκη φωτό. Αν όχι, θα ήθελα πολύ να μάθω το λόγο γιατί το κάνει και σε εμένα.(mbp2011) 



#3   elninio13

elninio13

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2016 - 13:47

οχι δεν συμβαινει οταν φορτιζει βασικα με το που κλεισει το καπακι σταματαει ο θορυβος οχι αμεσα αλλα μετα απο 1-2 λεπτα ειναι τελειως αθορυβο.

Δεν μπορω να καταλαβω τι αλλαξε περα το λογισμικο δεν εβαλα καποια αλλη εφαρμογη μεσα ουτε κατεβασα κατι αλλο


Τελευταία επεξεργασία από: elninio13, 28/09/2016 - 13:47


#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:35

1. Πήγαινε /Applications > Utilities, άνοιξε το Activity Monitor και στην στήλη % CPU αναζητείς το process kernel_task που πρέπει να δείχνει μια αφύσικη τιμή, πάνω από 100%. Αυτή η δραστηριότητα του λοιπόν προκαλεί τόσο τις υψηλές στροφές στους ανεμιστήρες αλλά αναγκάζει και την CPU να μειώσει τις επιδόσεις της στο ≈50% των δυνατοτήτων της.

 
2. Το θέμα μπορεί να προκαλείται από προβληματική μπαταρία. Ελέγχεις την κατάσταση της λοιπόν, με πατημένο το πλήκτρο alt click στο εικονίδιο της στη menu bar. Σε διαφορετική ένδειξη από Normal, πες τι δείχνει.
 
3. Αν η μπαταρία είναι Normal, reset το SMC. Σε περίπτωση δε που το θέμα επιμείνει φαίνεται να έχουν αλλοιωθεί οι drivers της κάρτας γραφικών, οπότε προχωράς σε Reinstall του OS X.
 
Υποθέτω ότι δεν τρέχεις τυχόν malware (antivirus) ή Internet security scanners, optimizers, cleaners, third party utilities γενικότερα που παρεμβαίνουν στο σύστημα.

vires acquirit eundo


#5   elninio13

elninio13

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2016 - 14:39

καλησπερα τελικα το προβλημα εχει δημιουργηθει απο την εφαρμογη nova go την οποια την αναβαθμισα στην νεα εκδοση και αυτη δημιουργησε το θεμα

 

Στην προηγουμενη εκδοση δεν ειχε κανενα προβλημα στην νεα version που ηταν απαραιτητη για να παιξει στο sierra το νουμερο που μου εδωσε το activity monitor ηταν 150,7 στο cpu

 

Ευχαριστω για την βοηθεια καλημερα σε ολους



#6   Scouter7883

Scouter7883

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/10/2016 - 00:18

Kαλησπέρα και απο μενα στη παρέα

 

Εγκατέστησα τα Sierra και ειμαι με διαφορετικό λάπτοπ πλέον.

 

Δυο χρονια πρωτη φορα αυτο σημερα μετα την εγκατασταση.

Απο Maverich σε Sierra.

 

1. Το λαπτοπ απο κατω εκει που ειναι τα γραμματα Macbook κτλ δεν ειναι ζεστος αλλά καίγεται ! Πρωτη φορά αυτό.

Η πλακα ειναι ανεμιστηρακι δεν ακουω.

 

2. Η μπαταρια για πρωτη φορα επισης -τωρα με το νεο Sierra- πεφτει με ανεξελεγκτους ρυθμους.

Απο 100% πηγε συντομα 85%, κατεβασα καπακι, μπηκε σε κατασταση αναμονης, μετα απο 1 ωρα ανοιγω και ειναι στο 65% .

Χρησιμοποιω το λαπτοπ νορμαλ χρηση -οχι βιντεο κτλ- και σε 10 λεπτα ειναι στο 65% και συνεχιζει...

 

Η μπαταρια λεει Κανονικη.

 

Επισυνάπτω φωτο

 

Παρακαλω τη βοηθεια σας

Συνημμένα αρχεία



#7   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2016 - 07:15

To secd είναι ένα security process της κλειδοθήκης που φαίνεται να έχει αλλοιωθεί. Για δοκίμασε λοιπόν·

 
1. Στην Παρακολούθηση δραστηριότητας επίλεξε το, click το X επάνω αριστερά > Επιβολή τερματισμού.
2. Startup σε safe mode, ώστε να τρέξουν διάφορες επισκευαστικές ρουτίνες και να καθαριστούν system caches.
 
Έφτιαξε ;.

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 05/10/2016 - 07:19

vires acquirit eundo


#8   Scouter7883

Scouter7883

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/10/2016 - 09:35

Kαλημέρα

 

να τα κάνω ξεχωριστά ;

 

Εκανα το 1 και μετα το 2 αμεσως και το προβλημα παραμένει.

 

Μετα απο κανονικη επανεναρξη εκανα μονο το 2 χωρις το 1 και το πρόβλημα παραμένει.

 

Το προβλημα της μπαταριας και της υπερθερμανσης εμφανιστηκε αμεσως μετα τη χτεσινη εγκατασταση Sierra στο Macbook (pro)

Σε οποιαδηποτε επανεκκινηση βγαινει το logo και απο κατω μια μπαρα που φορτωνει σχετικα αργα, μετα ολα καλα ειναι πολυ γρηγορα ολα αλλα το προβλημα της μπαταριας και της υπερθερμανσης παραμενει. 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: Scouter7883, 05/10/2016 - 09:40


#9   Scouter7883

Scouter7883

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/10/2016 - 09:50

Τωρα εχω κανει μονο το 1 αλλά σε λιγα λεπτα το secd επεστρεψε . Το πρόβλημα παραμένει :-(

 

Υπάρχει λύση ;

 

ή πρέπει να επιστρεψω στα Mavericks φυσικα αν αυτο ειναι εφικτό ; 

 

Εχω κατεβασμενα και τα El Capitan αλλα ουδεποτε τα εγκατέστησα. 



#10   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2016 - 09:58

Φαίνεται να πρόκειται για μια δυσεπίλυτη ιστορία, όπως τουλάχιστον δείχνουν οι σχετικές συζητήσεις.

Ανάτρεξε τες λοιπόν μήπως και βγάλεις άκρη, διαφορετικά νομίζω ότι μόνο η ρουτίνα Reinstall macOS

μπορεί να έχει αποτέλεσμα.

 

Edit: δεν νομίζω ότι η επιστροφή στο Mavericks είναι σωστή σαν επιλογή.  Μπορείς βέβαια εφ' όσον

έχεις ένα Mavericks Time Machine backup.


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 05/10/2016 - 10:00

vires acquirit eundo


#11   Scouter7883

Scouter7883

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/10/2016 - 10:05

Kαλημέρα,

 

γιατι πιστευεις οτι δεν ειναι σωστη επιλογή η επιστροφή ; 

 

Καταλαβαίνω φαντάζει κουφο να επιστρεφουμε σε προηγουμενο λογισμικο αλλα τουλαχιστον εκει το μηχανημα δουλευε ρολοι για αυτο ρωτάω.

Η αληθεια ειναι τα Sierra ισως ειναι πιο γρηγορα. 

 

Καλυτερη  λύση τα El Capitan αν τελικα χρειαστει να αλλάξω ή να επιστρέψω ;

 

Και να κανω re-install ισως μετα δεν μπορω καθολου να επιστρεψω ειτε mavericks ειτε el capitan ;



#12   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2016 - 10:11

Όπως και να το κάνουμε, το Mavericks είναι ξεπερασμένο. Το θέμα σου μπορεί να έχει προκύψει επειδή

το Sierra upgrade δεν έχει "καθήσει" σωστά.

 

Θα σου έλεγα να επιμείνεις στην παραμονή στο Sierra, ή στην τελευταία τεχνολογία αν θέλεις. Πάρε λοιπόν

ένα backup και τρέξε την ρουτίνα Reinstall macOS

 

Αν παρ' ελπίδα το θέμα παραμείνει, βλέπουμε περί του πρακτέου. :)


vires acquirit eundo


#13   Scouter7883

Scouter7883

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/10/2016 - 00:15

Τελικα το πρόβλημα λύθηκε με φορματ και reinstall 

Τωρα εχει τα Sierra , το μηχάνημα είναι αριστο,

η μπαταρία τέλεια και το λαπτοπ δεν καιει σαν ζεματιστό σαλέπι :-D

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :-)






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες