Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Family Sharing Vs Χρήση ίδιου Apple ID σε 2 ή παραπάνω συσκευές


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2016 - 16:34

Τελικά τι είναι πιο εύχρηστο αν θέλουμε να κάνουμε τις αγορές μας (Purchases) διαθέσιμες σε παραπάνω από μια συσκευές, είτε δικές μας είτε κοντινών μας προσώπων; 

 

Να εκμεταλλευτούμε το Family Sharing feature; ...ή να χρησιμοποιήσουμε το ίδιο Apple ID στο App Store των συσκευών; 


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 17/10/2016 - 16:51

Εγώ στις γυναίκας μου το iPhone αλλά και τα iPad μας έχω το ίδιο Apple ID. Σε ενός θείου μου ενεργοποίησα το family sharing, μήπως θελήσει καμία δίκη μου αγορασμένη εφαρμογή. Αυτός δεν πρόκειται να βάλει κάρτα για να αγοράσει εφαρμογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2016 - 16:57

Καλησπέρα. 

Να υποθέσω στις οικογενειακές συσκευές τρέχουν διαφορετικοί iCloud accounts ; 

Ο Θείος αγοράζει με την κάρτα σου; Γιατί απ΄όσο θυμάμαι στο Family Sharing οι αγορές χρεώνονται στον "Οικογενειάρχη".


Big things have small beginnings

#4   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/10/2016 - 17:26

Εγω χρησιμοποιω το family sharing στο iphone της γυναικας. Εχει δικο της apple id, δεν ηθελα να μπερδευτουν τα πραγματα.

Αν ειχα βαλει το ιδιο apple id κι στις 2 συσκευες, τοτε αν μου στειλει καποιος Imessage στο μειλ μου (οχι στον αριθμο κινητου) δεν θα πηγαινε και στο κινητο της γυναικας??



#5   kgian

kgian

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2016 - 17:27

Εγώ σε κάποια φάση είχα πάει να φτιάξω το family sharing για την γυναίκα μου αλλά μου ζήταγε να βάλω υποχρεωτικά κάρτα και τελικά της έβαλα για το store το ίδιο appleid και ησύχασα..



#6   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/10/2016 - 17:47

Προσωπικά τους έχω βάλει όλους (σύζυγο -κόρη ) σε οικογένεια με ερώτηση για αγορά όποτε ότι και να πάνε να κατεβάσουν έρχεται σε εμένα επιβεβαιώνω και μετά κατεβάζουν ....μονο ο γιος μου την έχει κάνει με δικό του id


Sent from my iPad using Tapatalk

#7   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2016 - 17:59

Εγω χρησιμοποιω το family sharing στο iphone της γυναικας. Εχει δικο της apple id, δεν ηθελα να μπερδευτουν τα πραγματα.

Αν ειχα βαλει το ιδιο apple id κι στις 2 συσκευες, τοτε αν μου στειλει καποιος Imessage στο μειλ μου (οχι στον αριθμο κινητου) δεν θα πηγαινε και στο κινητο της γυναικας??

Δεν χρειάζεται απαραίτητα να συμβεί αυτό που περιγράφεις.

Πολύ απλά, στο App Store μπορείτε να μοιράζεστε το ίδιο Apple ID και στα υπόλοιπα (iCloud, iMessage), ο καθένας το δικό του.  :)

Είναι κρίμα να διπλο-πληρώνετε τις κοινές εφαρμογές, μουσική κτλ

 

Άλλωστε γι΄αυτό το λόγο μπορείς να κάνεις Login ξεχωριστά σε App Store, iCloud, iMessage κτλ.

Αλλιώς θα έκανες Login σε μια οθόνη για όλα υποχρεωτικά.  :)

 

Εγώ σε κάποια φάση είχα πάει να φτιάξω το family sharing για την γυναίκα μου αλλά μου ζήταγε να βάλω υποχρεωτικά κάρτα και τελικά της έβαλα για το store το ίδιο appleid και ησύχασα..

Με το ίδιο AppleID στο iCloud; Δηλαδή έχετε ενοποιήσει επαφές, ημερολόγια κτλ ;


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 17/10/2016 - 18:41

Big things have small beginnings

#8   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/10/2016 - 18:32

Μα δεν διπλοπληρωνω κατι, οταν βαλω τη συσκευη σου στο family sharing μου,  τοτε εσυ πηγαινονας στο AppStore -  ενημερωσεις - Αγορεσμενες σου δινει επιλογη αγορες μου και αγορες σου.

Οποτε πας στις αγορες μου και κατεβαζεις free οποια πληρωμενη app εχω αγορασει



#9   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2016 - 18:41

Μα δεν διπλοπληρωνω κατι, οταν βαλω τη συσκευη σου στο family sharing μου,  τοτε εσυ πηγαινονας στο AppStore -  ενημερωσεις - Αγορεσμενες σου δινει επιλογη αγορες μου και αγορες σου.

Οποτε πας στις αγορες μου και κατεβαζεις free οποια πληρωμενη app εχω αγορασει

Φυσικά και δεν διπλο-πληρώνεις κάτι με το Family Sharing.

Αναφέρθηκα στην δυνατότητα να μοιράζεστε το Apple ID για το App Store, όχι όμως για όλα τα υπόλοιπα, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το iMessage κτλ.

 

Βέβαια, έτσι όπως το διατύπωσα, ήταν λογικό να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα, όμως στην ουσία εννοούσα πως το Family Sharing δεν είναι μονόδρομος.

Μπορείς να μοιράζεσαι τις εφαρμογές με την σύζυγο χωρίς Family Sharing, χωρίς να τις διπλο-πληρώνεις και χωρίς να μπλέκονται τα δεδομένα σας.


Big things have small beginnings

#10   kgian

kgian

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/10/2016 - 20:55

 

Με το ίδιο AppleID στο iCloud; Δηλαδή έχετε ενοποιήσει επαφές, ημερολόγια κτλ ;

Μόνο στο app store έχουμε το ίδιο id. Στα λοιπά έχει το δικό της.



#11   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2016 - 22:28

Ο καθένας το id του και family sharing. Φυσικά ο daddy κορόιδευε για τα χρήματα που πετάω αλλά κάτι εφαρμογές sygic με traffic και κάτι shazam encore δεν βλέπω να τον χαλάνε τουναντίον το ευχαριστιέται. Αγοράζουμε μόνο τα απαραίτητα. Μόνη λαλακία παιχνίδι που κατέβασα στο 6 nba 2k17 όπου και κολλάει το σύμπαν και έκανα refund



#12   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2016 - 11:17

Όταν κάποιο από τα Family Members κάνει μια ή περισσότερες αγορές, αυτές χρεώνονται στην κάρτα του "Οικογενειάρχη" (Family Organizer), σωστά;

Η αγορά όμως σε τίνος το Apple ID συνδέεται; Στο Family Member; 

 

Δηλαδή αν το Family Sharing κάποια στιγμή "σπάσει", τις χάνει τις αγορές ο Organizer παρόλο που τις πλήρωσε; Ισχύει κάτι διαφορετικό;


Big things have small beginnings

#13   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/10/2016 - 12:07

Όταν κάποιο από τα Family Members κάνει μια ή περισσότερες αγορές, αυτές χρεώνονται στην κάρτα του "Οικογενειάρχη" (Family Organizer), σωστά;

Η αγορά όμως σε τίνος το Apple ID συνδέεται; Στο Family Member; 

 

Δηλαδή αν το Family Sharing κάποια στιγμή "σπάσει", τις χάνει τις αγορές ο Organizer παρόλο που τις πλήρωσε; Ισχύει κάτι διαφορετικό;

Οι αγορές χρεώνοναται στον "οργανωτή". Aν κάποια στιγμή σταματήσει το family οι υπόλοιποι χάνουν τις εφαρμογές, βέβαια δεν σβήνονται από την συσκευή τους απλά δε μπορούν να κάνουν αναβαθμίσεις κ.λπ.


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 18/10/2016 - 12:11


#14   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2016 - 12:06

Ένα πάρα πολύ ευέλικτο σενάριο χρήσης πολλαπλών Apple IDs σε 2 ή παραπάνω συσκευές της οικογένειας, των οικείων, ή δικές μας, είναι το παρακάτω και προσφέρει τα εξής πλεονεκτήματα:

 

  • Διαθεσιμότητα όλων των αγορών σε όλες τις συσκευές, οι οποίες πραγματοποιούνται από ένα και μοναδικό Apple ID (Primary) & χωρίς την απαίτηση Πιστωτικής κάρτας.
  • Διατήρηση της αυτονομίας των συσκευών όσο αφορά τα δεδομένα τους (επαφές, ημερολόγια, κλειδοθήκη, σημειώσεις, βιβλιοθήκη φωτογραφιών κτλ) χωρίς να συγχωνεύονται μεταξύ τους.
  • Ταυτόχρονη δυνατότητα κοινής χρήσης ημερολογίων, επαφών, mail, σημειώσεων και υπομνήσεων, επιλεκτικά και μεταξύ όποιων συσκευών θέλουμε.
  • Ανεξάρτητα μεταξύ τους Backup (5GB αποθηκευτικού χώρου στο iCloud για κάθε συσκευή ξεχωριστά)
  • Αυτονομία όσο αφορά την χρήση iMessage & Facetime και μάλιστα επιλεκτικά.
  • Δυνατότητα ελευθερίας αγορών από το App Store απ΄όλες τις εμπλεκόμενες συσκευές ή περιορισμού σε κάποιες από αυτές (πχ για τα παιδιά)
  • Δεν επηρεάζεται το Find my Phone
  • Απροβλημάτιστη επαναφορά Backup

 

***Η χρήση Πολλαπλών Apple IDs σε μια συσκευή όπως και η δυνατότητα του εκάστοτε χρήστη να είναι συνδεδεμένος με παραπάνω από έναν λογαριασμούς iCloud ταυτόχρονα στην συσκευή του (διατηρώντας τον έναν από αυτούς ως Primary), είναι δυνατότητες που προσφέρει αμιγώς η Apple και δεν εξαρτάται από την παρουσία ή εγκατάσταση οτιδήποτε 3rd party.

 

Η Συνταγή

 

Παράδειγμα του παραπάνω σεναρίου που θα εμπλέκει 2 συσκευές: Έστω Device1 & Device2

Απαιτούνται 3 Apple IDs. Ένα από αυτά θα είναι το Primary (μπορεί κάλλιστα να είναι το τρέχων σας) και άλλα 2: Έστω λοιπόν ID(p)ID(1)ID(2)

 

Οι Υπηρεσίες των συσκευών λοιπόν θα πρέπει να είναι συνδεδεμένες επιλεκτικά με τα κατάλληλα IDs, όπως παρακάτω

 

Device1 Login Configuration

 

  • App Store + iTunes > ID(p)
  • iMessage + Facetime > ID(1)
  • iCloud Account (Primary) >  ID(1)
  • iCloud Account  2>  ID(p)
  • iCloud Account  3>  ID(2)

 

 

Device2 Login Configuration

 

  • App Store + iTunes > ID(p)
  • iMessage + Facetime > ID(2)
  • iCloud Account (Primary) >  ID(2)
  • iCloud Account  2>  ID(p)
  • iCloud Account  3>  ID(1)
 

 


Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες