Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά macbook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/10/2016 - 12:39

Καλησπέρα.
Το δίλημμα είναι το εξής:
Αγορά του συγκεκριμένου http://m.ebay.com/it...bf3&_mwBanner=1 στα 1.550 ευρώ πάνω κάτω, που είναι τιμή καλύτερη και από Αμερική (μάλλον λόγω της πτώσης της λίρας της τελευταίες εβδομάδες) ή αναμονή για το νέο που θα παρουσιαστεί μεθαύριο, με ρίσκο να χαθεί η συγκεκριμένη τιμή μια και κάποια στιγμή σίγουρα θα γίνει αναπροσαρμογη στις ισοτιμίες;
Το συγκεκριμένο κάνει στην Αμερική 2.000 δολάρια (site Apple.com) που είναι σήμερα γύρω στα 1.800 ευρώ άρα μιλάμε για τρελη έκπτωση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/10/2016 - 12:43

Ακόμα και αν το καινούριο μείνει στην ίδια τιμή (που κανείς δεν ξέρει), δηλαδή 2.000 δολάρια, ακόμα και ο Electronic King αποκλείεται να το φέρει πιο κάτω από τα 1.800 ευρώ, το θέμα είναι αξίζει τον κόπο για 300+ ευρώ ή είναι πολύ μεγάλη η διαφορά;

#3   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/10/2016 - 14:46

Αν η φιλοσοφία σου είναι καθαρά για την χρήση με όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή και δεν επηρεάζεσαι με τις νέες αφίξεις παρτο
Θα εξοικονομήσεις χρήματα και θα κανεις την δουλειά σου το ίδιο και ίσως για τον επόμενο χρόνο και καλύτερα γιατι με τις αλλαγές που προβλέπονται θα σου βγει αρκετά πιο ακριβά ( η θα χρειαστείς νέους αντάπτορες ή νέα περιφερειακά)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/10/2016 - 11:03

Το συγκεκριμένο κοιτάζω και εγώ.

Είμαι έτοιμος να παω σήμερα να κάνω την αγορά απο το παρακάτω κατάστημα.

http://www.kaizersho...jlq2zpa-3pin-eu

Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω κατα την παράδοση γιατί απο όσο ξέρω το συγκεκριμένο κατάστημα πριν το παραλάβεις, ανοίγει τη συσκευασία μπροστά σου για έλεγχο.

Μου είπαν πως είναι απο Ε.Ε. άρα ισχύει διετής εγγύηση άσχετα αν μου είπαν πως η Apple δίνει ένα χρόνο.

Στην απόδειξη αγοράς μήπως πρέπει να γράφει και κάποιο αριθμό που θα έχει και το Mac ;




Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/10/2016 - 17:02

Από το συγκεκριμένο κατάστημα πήρα το MMBr μου, μπορώ να πω ότι η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Όσο αφορά στην εγγύηση, δες το άρθρο. Ενώ όσο αφορά στην απόδειξη αγοράς δεν χρειάζεται να αναγράφεται το serial του μηχανήματος. Πάντως μην παραλείψεις να το κάνεις register στην Apple.

 
Να έχεις υπ’ όψη σου ότι το μηχάνημα έρχεται με φις ρεύματος Αγγλικού τύπου. Πιθανόν λοιπόν να σου δώσουν (όπως έκαναν και σ’ εμένα) τον ακατάλληλο διπολικό αντάπτορα που στερείται γείωσης. Θα πρέπει λοιπόν να αγοράσεις τον σωστό με γείωση από κάποιο κατάστημα ηλεκτρικών ειδών ή να αλλάξεις το φις με ένα τύπου Schuko.
 
Συνημμένο αρχείο  fiche.png   65,46KB   52 λήψεις

vires acquirit eundo


#6   ZeroTime

ZeroTime

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/10/2016 - 02:26

Το συγκεκριμένο κοιτάζω και εγώ.

Είμαι έτοιμος να παω σήμερα να κάνω την αγορά απο το παρακάτω κατάστημα.

http://www.kaizersho...jlq2zpa-3pin-eu

Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω κατα την παράδοση γιατί απο όσο ξέρω το συγκεκριμένο κατάστημα πριν το παραλάβεις, ανοίγει τη συσκευασία μπροστά σου για έλεγχο.

Μου είπαν πως είναι απο Ε.Ε. άρα ισχύει διετής εγγύηση άσχετα αν μου είπαν πως η Apple δίνει ένα χρόνο.

Στην απόδειξη αγοράς μήπως πρέπει να γράφει και κάποιο αριθμό που θα έχει και το Mac ;




Sent from my iPhone using Tapatalk

Το οτι έχει λειτουργικό Mavericks σημαίνει πως δεν ειναι του 2015 ; Επειδή τα μοντέλα του 2015 έχουν το el capitan αν δεν κάνω λάθος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 06:29

To Mavericks είναι του 2013 λειτουργικό.  Μάλλον κατά λάθος το γράψανε αλλά ρώτησε το καλού  - κακού. Πάντως αποκλείεται να είναι το MJLQ2ZP/A και να έχει Mavericks. Το MJLQ2ZP/A είναι μοντέλο mid 2015 για την αγορά του Hong Kong (ZP) κι έρχεται με εγκατεστημένο το Yosemite. 


Τελευταία επεξεργασία από: kriosgr, 30/10/2016 - 06:38


#8   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 07:02

Ότι Πουλιέται στο Σκρουτζ ειναι εισαγωγής Hong Kong γι αυτό και οι χαμηλές τιμές

#9   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2016 - 09:45

και που είναι το πρόβλημα με το Hong Kong? 

 

Το περίεργο είναι ότι οι τιμές που βλέπουμε τώρα, είναι αρκετά χαμηλές, όσο και του electronic king αν βγάλεις το ΦΠΑ.

 

Μου φαίνεται θα τα πάρω κρανίο, και θα χτυπήσω κανένα MJLQ2 ....



#10   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/10/2016 - 11:42

Το οτι έχει λειτουργικό Mavericks σημαίνει πως δεν ειναι του 2015 ; Επειδή τα μοντέλα του 2015 έχουν το el capitan αν δεν κάνω λάθος.


Sent from my iPhone using Tapatalk


To Mavericks είναι του 2013 λειτουργικό. Μάλλον κατά λάθος το γράψανε αλλά ρώτησε το καλού - κακού. Πάντως αποκλείεται να είναι το MJLQ2ZP/A και να έχει Mavericks. Το MJLQ2ZP/A είναι μοντέλο mid 2015 για την αγορά του Hong Kong (ZP) κι έρχεται με εγκατεστημένο το Yosemite.



ee3a1ac1ca0ab1f6cabfe4611ae8000e.jpg

Αγοράστηκε εχθες και επιβεβαιώνω ότι είναι με OS X El Capitan.




Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/10/2016 - 11:44


Αγοράστηκε εχθες και επιβεβαιώνω ότι είναι με OS X El Capitan.

 

Να το χαρείς  !!!! :)


vires acquirit eundo


#12   ZeroTime

ZeroTime

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/10/2016 - 11:46


ee3a1ac1ca0ab1f6cabfe4611ae8000e.jpg

Αγοράστηκε εχθες και επιβεβαιώνω ότι είναι με OS X El Capitan.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Φοβερό μηχάνημα να το χαρείς όσο δεν πάει !!! 

 

Μας έβαλες φιτιλιές τώρα  :D  :rolleyes:



#13   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/10/2016 - 12:12

Τι γίνεται με το πληκτρολόγιο όταν η αγορά δεν γίνεται από κατάστημα-αλυσίδας?? Πχ όταν το αγοράζεις από skroutz η από κάποιο άλλο ηλ.κατάστημα έχει μόνο αγγλικούς χαρακτήρες?



#14   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 30/10/2016 - 12:30

Ναι.



#15   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/10/2016 - 14:15

Τι γίνεται με το πληκτρολόγιο όταν η αγορά δεν γίνεται από κατάστημα-αλυσίδας?? Πχ όταν το αγοράζεις από skroutz η από κάποιο άλλο ηλ.κατάστημα έχει μόνο αγγλικούς χαρακτήρες?

 

Ναι. Εγώ που είχα από το εξωτερικό mac, αγόρασα αργότερα από ένα μαγαζί εδώ στην Αθήνα, δεν θυμάμαι που ακριβώς, stickers για τα ελληνικά γράμματα. Κόλλησα πάνω τα Θ, Ξ, Ω, Ψ, ς και είμαι οκ. Εντάξει δεν φαίνεται και πάρα πολύ όμορφο και μαζεύει σκόνη γύρω γύρω από τα αυτοκόλλητα επειδή είναι λίγο πιο μικρά από τα κανονικά πλήκτρα αλλά τουλάχιστον κάνω την δουλειά μου χωρίς να πληρώνω 50εύρα και δεν ξέρω τι για καινούριο πληκτρολόγιο της apple μόνο και μόνο για 5 πλήκτρα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες