Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

MacBook Pro (2016): Με TouchBar και Touch ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 15:44

Μου αρέσει που υποτίθεται πως είναι τεχνολογικό το forum. Καλά που οι ξένοι δεν γνωρίζουν Ελληνικά αλλιώς θα γελάγανε πολύ με αυτά που γράφονται εδώ μέσα.

 

Οι περισσότεροι που γκρινιάζουνε για τις thunderbolt 3 δεν γνωρίζουν ούτε καν τι είναι. Την θεωρούν μια θύρα για την οποία δεν έχουν ακόμα κανένα περιφερειακό.  Μεγάλο λάθος. Η thunderbolt 3 όχι μόνο υποστηρίζει όλες τις υπάρχοντες θύρες αλλά μπορείς σε μια μόνο να συνδέσεις 8 ΣΥΣΚΕΥΕΣ! Ίσως σε πολλούς να αρκούν τα 5GBPS της USB3 . Τι θα λέγαν όμως για 40GBPS από μία μόνο θύρα? Τα νέα macbook Pro με τις 4 thunderbolt 3 μπορούν να σηκώσουν 32 ΣΥΣΚΕΥΕΣ και η φτηνή έκδοση με τις 2 thunderbolt μπορεί να σηκώσει 16 ΣΥΣΚΕΥΕΣ που σας φαινόντουσαν λίγες.

 

Δείτε εδώ τι στην πραγματικότητα είναι η Thunderbolt 3.0 των νέων macbook pro και συγκρίνετε με τις 3-4 USB των DELL και κουραφέξαλα.

 

Και για όσους δεν ξέρουν Αγγλικά ή βαριούνται να διαβάσουν ορίστε κι ένα επεξηγηματικό βίντεο   Η thunderbolt 3 είναι πανίσχυρη και ήρθε για να μείνει, δεν είναι firewire.

Άμα μετά από αυτό το βίντεο αναπολείτε usb3 και hdmi τότε μπορείτε να αγοράσετε ένα Dell ή Toshiba ή acer , δεν είστε για Apple εσείς. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 30/10/2016 - 15:59

Thunderbolt έχουν και τα προηγούμενα μοντέλα, MF840GR/A και MD101GR/A. Ποια η διαφορά τους;


Sent from my iPad using Tapatalk

#93   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 16:02

Δες τα βίντεο. Θα καταλάβεις. Αν δεις τα καινούργια ακριβά laptops των Dell κ.α. έχουν μια USB C η οποία όμως έχει το σηματάκι με τον  κεραυνό της thunderbolt 2. Στην thunderbolt 3 έγινε το πάντρεμα μεταξύ USB C και thunderbolt 2. Κι όχι μόνο.


Τελευταία επεξεργασία από: kriosgr, 30/10/2016 - 16:07


#94   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/10/2016 - 16:22

το ότι πρέπει να στηρίξουμε τις εκάστοτε μλκς των επιγόνων του Job με ξεπερνάει

δηλαδή αφαιρούν την ασφάλεια στη φόρτιση σου δίνουν δύο θύρες για όλες τις δουλειές και εσύ κάθε δύο χρόνια θα αγοράζεις καινούργιο mac για να μη σου μείνει στο χέρι από θύρες εκτός εγγύησης 

Κατάπιαμε την αναβάθμιση στις μνήμες και στον ssd και τώρα θα κουβαλάμε usb hub αλλιώς δεν θα είμαστε καλοί χειροκροτητές των επιλογών των golden boys 

ήμαρτον 


Τελευταία επεξεργασία από: stevchrly, 30/10/2016 - 16:22


#95   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 16:23

 Αλήθεια πόσες θύρες θέλεις σε ένα laptop χωρίς USB C για να κάνεις daisy chain δύο 4K monitors ;  Το διάβασα ακόμα κι αυτό! Έγραφε ο άλλος πως θα πάει σε windows laptop για να συνδέεται σε προτζέκτορα και να κάνει τον επαγγελματία. Με τα 5GBPS transfer rate. Ενώ εγώ ο μην επαγγελματίας θα έχω τα 40GBPS transfer rate και θα συνδέομαι με όλες αυτές τις συσκευές που δείχνει το βίντεο από μία μόνο θύρα.    



#96   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/10/2016 - 16:29

 Αλήθεια πόσες θύρες θέλεις σε ένα laptop χωρίς USB C για να κάνεις daisy chain δύο 4K monitors ;  Το διάβασα ακόμα κι αυτό! Έγραφε ο άλλος πως θα πάει σε windows laptop για να συνδέεται σε προτζέκτορα και να κάνει τον επαγγελματία. Με τα 5GBPS transfer rate. Ενώ εγώ ο μην επαγγελματίας θα έχω τα 40GBPS transfer rate και θα συνδέομαι με όλες αυτές τις συσκευές που δείχνει το βίντεο από μία μόνο θύρα.    

Πόσες συσκευές έχεις με σύνδεση usb c 

Δεν αλλάζω προς το παρόν αλλά δεν αγοράζω 



#97   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 16:31

το ότι πρέπει να στηρίξουμε τις εκάστοτε μλκς των επιγόνων του Job με ξεπερνάει

δηλαδή αφαιρούν την ασφάλεια στη φόρτιση σου δίνουν δύο θύρες για όλες τις δουλειές και εσύ κάθε δύο χρόνια θα αγοράζεις καινούργιο mac για να μη σου μείνει στο χέρι από θύρες εκτός εγγύησης 

Κατάπιαμε την αναβάθμιση στις μνήμες και στον ssd και τώρα θα κουβαλάμε usb hub αλλιώς δεν θα είμαστε καλοί χειροκροτητές των επιλογών των golden boys 

ήμαρτον 

Αυτό τώρα το παραλήρημα σου είναι το αντεπιχείρημα; Δεν μου απάντησες πόσες θύρες θέλεις και πόσα πολύπριζα για να ενώσεις ένα laptop σε δύο 4Κ monitors με daisy chain.  



#98   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 16:37

Πόσες συσκευές έχεις με σύνδεση usb c 

Δεν αλλάζω προς το παρόν αλλά δεν αγοράζω 

Δες το αλλιώς. Πως δεν θα πετάγονται καλώδια από δεξιά κι αριστερά από το laptop σου σαν να είναι χταπόδι αλλά απλά θα βάζεις ένα hub που θα υπερκαλύπτει όπως δείχνει το βίντεο πολλές συσκευές. Για να στο πω με απλά λόγια ΔΕΝ θα χρειάζεται όταν πας να αγοράσεις ένα laptop  να το κοιτάξεις γύρω - γύρω για να δεις τι θύρες έχει κι αν σε καλύπτουν. Αφού θα έχει thunderbolt 3 θα είναι σαν να τις έχει όλες. Τόσο απλά. Κι από ταχύτητα. Οκταπλάσια για μεταφορά βίντεο από το λάπτοπ στον εξωτερικό δίσκο. 



#99   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/10/2016 - 16:44

Αυτό τώρα το παραλήρημα σου είναι το αντεπιχείρημα; Δεν μου απάντησες πόσες θύρες θέλεις και πόσα πολύπριζα για να ενώσεις ένα laptop σε δύο 4Κ monitors με daisy chain.  

 

εσύ έχεις μετοχές ή επιχειρήματα για τις επιλογές των εταιρειών 

Πρέπει να τεκμηριώσω σε καταναλωτικό προϊών πως θα το χρησιμοποιήσω;

Δεν έχω 4Κ monitors ούτε 5Κ άλλαξα από VISTA στις αρχές του 2007 όταν ακόμη δεν υπήρχαν οι εφαρμογές στη ποσότητα που υπήρχαν στα παράθυρα 

Αγόρασα το iphone μόλις βγήκε και κόλλησα με τη μία λόγο οθόμης αφής και browsing όταν το ποτάμι έλεγε ποις εφαρμογές κλπ κλπ

Δεν έχω αποφασίσει αν θα αλλάξω λειτουργικό διότι ακόμη και με imac 20" late 2006 κάνω τη δουλειά που θέλω για να σου απαντήσω να βάλω cd ή dvd για να γράψω κλπ κλπ 

Αλλά να υποστηρίζω ότι πετάει και ότι κολυμπάει ή κάθε apple δεν!!!



#100   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2016 - 16:48

Πολύ poweruserιλικι ρε παιδάκι μου. Μαξάρετε όλοι τα 16 γιγα ram για πλάκα και η κακιά η apple σας περιορίζει τη δημιουργικότητα.

 Έκλαψαν και οι κότες του γείτονα. :lol:  :lol:  :lol:

Σορυ δεν κρατήθηκα



#101   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 30/10/2016 - 17:03

Υπάρχει και το αντίπαλο δέος ! Εγώ δεν χρειάζομαι καμία θύρα ! Ότι συνδέω είναι με Bluetooth , ή είναι δυκτιακο ! Και ενώ θέλω ένα δυνατό μηχάνημα να πρέπει να πληρώσω το πανάκριβο πρωτόκολλο . Σε μερικά χρόνια σαν μεταχειρισμένο μπορεί. Για την ώρα ο mac book air μου είναι μια χαρά , να μην πω το iPad Air !

#102   krazekas

krazekas

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Twitter:@krazekas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/10/2016 - 17:14

Πολύ poweruserιλικι ρε παιδάκι μου. Μαξάρετε όλοι τα 16 γιγα ram για πλάκα και η κακιά η apple σας περιορίζει τη δημιουργικότητα.

 Έκλαψαν και οι κότες του γείτονα. :lol:  :lol:  :lol:

Σορυ δεν κρατήθηκα

 

Αν ηξερα τι δουλεια κανεις θα σου απαντουσα εξιδικευμενα ποσο χρησιμα ειναι τα 32 σε σχεση με τα 16 mb ram σε εππαγελματική χρηση.

Αλλα επειδη τρολλαρεις θα πω απλα σκεψου το iphone plus 7 me 3 gb γιατι ειναι πιο γρηγορο απο τ'αλλα...

Συγνωμη που καποιοι αγοραζουμε υπολογιστη για εργαλειο δουλειας και σου χαλαμε την εικονα του ικανοποιημενου χρηστη.

 

Τωρα για Ελληνες βλαχουσ ασχετους που αν τουσ διαβαζαν οι ξενοι θα γελαγαν,,,ασχολιαστο

απλα διαβασε τι λενε ολοι οι ξενοι που σεβεσαι τη γνωμη τους για τα 16gb.

ΔΕΣ απλα τα σχολια εδώ...

http://www.macrumors...m-battery-life/

 

Για τις θυρες ολες σ'ενα-τακτοποιημενα διαβασε για το μπαχαλο που υπαρχει

αφου δεν ειναι ολες οι θυρες ιδιες ...

http://www.macrumors...ress-bandwidth/

MacBook Pro (13-inch, Late 2016, Four Thunderbolt 3 Ports) supports Thunderbolt 3 at full performance using the two left-hand ports.

The two right-hand ports deliver Thunderbolt 3 functionality, but have reduced PCI Express bandwidth.

 

Δημοκρατια εχουμε ο καθενας λεει οτι θελει και κρινεται γι 'αυτο...δικαιωνεται η ξεφτιλιζεται.



#103   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 17:17

εσύ έχεις μετοχές ή επιχειρήματα για τις επιλογές των εταιρειών 

Πρέπει να τεκμηριώσω σε καταναλωτικό προϊών πως θα το χρησιμοποιήσω;

Δεν έχω 4Κ monitors ούτε 5Κ άλλαξα από VISTA στις αρχές του 2007 όταν ακόμη δεν υπήρχαν οι εφαρμογές στη ποσότητα που υπήρχαν στα παράθυρα 

Αγόρασα το iphone μόλις βγήκε και κόλλησα με τη μία λόγο οθόμης αφής και browsing όταν το ποτάμι έλεγε ποις εφαρμογές κλπ κλπ

Δεν έχω αποφασίσει αν θα αλλάξω λειτουργικό διότι ακόμη και με imac 20" late 2006 κάνω τη δουλειά που θέλω για να σου απαντήσω να βάλω cd ή dvd για να γράψω κλπ κλπ 

Αλλά να υποστηρίζω ότι πετάει και ότι κολυμπάει ή κάθε apple δεν!!!

Δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου κολλημένο με την Apple μιας και μόλις έκλεισα χρόνο που έχω mac. Έχουν περάσει διάφορα μηχανήματα από τα χέρια μου (ΙΒΜ compatible 8088, AMD DX40 , Amiga 600, Pentium όλους, Dual Core, Athlon,Semprom, i5 , i7  κ.α. Μac έχω τον τελευταίο χρόνο. Παρακολουθούσα όμως τότε από τα περιοδικά (Computer για όλους, PC Master, PC Magazine, Pixel, User) και κατόπιν μέσω internet τις εξελίξεις. Έχω φτιάξει κι ένα PC πάνω σε αυτή εδώ την motherboard Δεν είμαι φανατικός Apple user, μην νομίζεις. Εσύ είσαι πιο παλιός από μένα mac user (2006). Αυτό για τις 2 4Κ οθόνες το είπα για αυτούς που λέγανε πως έχασε την συνδεσημότητά του το mac και δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν πια "επαγγελματικά" looooool. Το ότι υποστηρίζει παραπάνω πράγματα από τις ανάγκες σου δεν καταλαβαίνω γιατί το βάζεις στα αρνητικά. To να προτιμάω τα 40GBPS transfer rate από τα 5GBPS δεν μου το λέει η Apple αλλά η λογική. 



#104   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/10/2016 - 17:27

Αν ηξερα τι δουλεια κανεις θα σου απαντουσα εξιδικευμενα ποσο χρησιμα ειναι τα 32 σε σχεση με τα 16 mb ram σε εππαγελματική χρηση.

Αλλα επειδη τρολλαρεις θα πω απλα σκεψου το iphone plus 7 me 3 gb γιατι ειναι πιο γρηγορο απο τ'αλλα...

Συγνωμη που καποιοι αγοραζουμε υπολογιστη για εργαλειο δουλειας και σου χαλαμε την εικονα του ικανοποιημενου χρηστη.

 

Τωρα για Ελληνες βλαχουσ ασχετους που αν τουσ διαβαζαν οι ξενοι θα γελαγαν,,,ασχολιαστο

απλα διαβασε τι λενε ολοι οι ξενοι που σεβεσαι τη γνωμη τους για τα 16gb.

ΔΕΣ απλα τα σχολια εδώ...

http://www.macrumors...m-battery-life/

 

Για τις θυρες ολες σ'ενα-τακτοποιημενα διαβασε για το μπαχαλο που υπαρχει

αφου δεν ειναι ολες οι θυρες ιδιες ...

http://www.macrumors...ress-bandwidth/

MacBook Pro (13-inch, Late 2016, Four Thunderbolt 3 Ports) supports Thunderbolt 3 at full performance using the two left-hand ports.

The two right-hand ports deliver Thunderbolt 3 functionality, but have reduced PCI Express bandwidth.

 

Δημοκρατια εχουμε ο καθενας λεει οτι θελει και κρινεται γι 'αυτο...δικαιωνεται η ξεφτιλιζεται.

Ξέρεις Αγγλικά; Βασικά ίσως το mac να μην το αντέχει τόσο φόρτο γιαυτό βάλαν τις 2 από τις 4 πιο αδύναμες. Μην ξεχνάς ότι αυτές οι 2 4Κ οθόνες που λέγαμε δεν θα παίρνουν ρεύμα από πρίζα αλλά από το macbook. Για πες μου τώρα για το μπάχαλο που έλεγες. Μπορείς να διαννοηθείς τι ενέργεια χρειάζεται για να συνδεθείς με 32 συσκευές και να τις τροφοδοτείς και με ρεύμα μαζί; Γιαυτό ίσως μειώσανε τις 2 από τις 4. Αφού οι άλλες 2 τρέχουν σε full functionality. Δεν αλλάζει κάτι στην αξία της thunderbolt. Αν δεν είναι 8Χ η ταχύτητα σε 2 από τις 4 thunderbolt αλλά 4Χ . Σίγουρα γρηγορότερη από την μπλε usb 3 θύρα που λατρεύεις. 


Τελευταία επεξεργασία από: kriosgr, 30/10/2016 - 17:32


#105   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/10/2016 - 17:50

Μου αρέσει που υποτίθεται πως είναι τεχνολογικό το forum. Καλά που οι ξένοι δεν γνωρίζουν Ελληνικά αλλιώς θα γελάγανε πολύ με αυτά που γράφονται εδώ μέσα.

 

Οι περισσότεροι που γκρινιάζουνε για τις thunderbolt 3 δεν γνωρίζουν ούτε καν τι είναι. Την θεωρούν μια θύρα για την οποία δεν έχουν ακόμα κανένα περιφερειακό.  Μεγάλο λάθος. Η thunderbolt 3 όχι μόνο υποστηρίζει όλες τις υπάρχοντες θύρες αλλά μπορείς σε μια μόνο να συνδέσεις 8 ΣΥΣΚΕΥΕΣ! Ίσως σε πολλούς να αρκούν τα 5GBPS της USB3 . Τι θα λέγαν όμως για 40GBPS από μία μόνο θύρα? Τα νέα macbook Pro με τις 4 thunderbolt 3 μπορούν να σηκώσουν 32 ΣΥΣΚΕΥΕΣ και η φτηνή έκδοση με τις 2 thunderbolt μπορεί να σηκώσει 16 ΣΥΣΚΕΥΕΣ που σας φαινόντουσαν λίγες.

 

Δείτε εδώ τι στην πραγματικότητα είναι η Thunderbolt 3.0 των νέων macbook pro και συγκρίνετε με τις 3-4 USB των DELL και κουραφέξαλα.

 

Και για όσους δεν ξέρουν Αγγλικά ή βαριούνται να διαβάσουν ορίστε κι ένα επεξηγηματικό βίντεο   Η thunderbolt 3 είναι πανίσχυρη και ήρθε για να μείνει, δεν είναι firewire.

Άμα μετά από αυτό το βίντεο αναπολείτε usb3 και hdmi τότε μπορείτε να αγοράσετε ένα Dell ή Toshiba ή acer , δεν είστε για Apple εσείς. 

Υπο αυτό το πρίσμα, εσένα δεν θα σε ενοχλεί καθόλου να ''σκάσεις'' 5-6 χιλιάρικα για μια οθόνη 60-70 ιντσών που να σε υποχρεώνει να πάρεις εξτρά τον ψηφιακό αποκωδικοποιητή.......



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες