Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iOS 10.1.1 και απότομες μεταπτώσεις μπαταρίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
129 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/11/2016 - 14:18

Ειπες ειναι γενικο προβλημα. Απαντησα οτι εγω δεν το βλεπω αυτο. Ψεμματα λεω μαλλον.

Μαλλον φταιει η EEPROM του...

τολη μην πιεζεις τις καταστασεις γιατι μετα θα διαγραφονται ποστ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/11/2016 - 14:20

Ψέματα σίγουρα δε λες φίλτατε.

 

Μάλλον φταίει πως τα 7άρια δεν επηρεάζονται. Καινούριες συσκευές βλέπεις.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 09/11/2016 - 14:20

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#18   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/11/2016 - 14:39

Ψέματα σίγουρα δε λες φίλτατε.

Μάλλον φταίει πως τα 7άρια δεν επηρεάζονται. Καινούριες συσκευές βλέπεις.

δεννξερω αν το λες ειρωνικα ΑΛΛΑ σε περιπτωση που το εννοεις το δικο μου 6s plus η μπαταρια ειναι πενα στην 10.1.1 θα βαλω και σκριν σου αν θελει ο λαος βεβαια.

#19   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.695 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 15:14

για να μην γκρινιαζουμε αδικα οντως υπαρχουν αρκετα παραπονα στα ξενα καφενεια για τη διαχειριση της μπαταριας και δεν εστιαζουν τοσο στη καταναλωση οσο στη περιεργη συμπεριφορα της πχ, reboot στο 40% και σβηνει η συσκευη η το ιδιο με ανοιγμα καποιας απαιτητικης εφαρμογης . Επισης διαστηματα που μπορει να χανει η μπαταρια σε 15 λεπτα ακομα και 5 εως και 10%!!!. Βεβαια αυτα παιζουν και ρολο στη διαρκεια  αλλα οσο ναναι η συμπεριφορα ειναι περιεργη οντως και σιγουρα εχει να κανει με τις τελευταιες εκδοσεις.Προσωπικα δεν το εχω δει η καλυτερα δεν εχω προλαβει να το δω λογω των beta που μπαινουν συνεχεια αλλα σε 6 plus που το γνωριζω καλα  παρατηρησα οτι κατι οντως δεν παει καλα με τη μπαταρια.

Φυσικα και δεν συμβαινουν σε ολους ,μηπως παιζουν ρολο και καποιες εφαρμογες? Δεν ξερω με υποθεσεις δεν βγαζουμε ακρη.Παντως σχετικη γκρινια υπαρχει αλλα πιστευω θα διορθωθει



#20   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/11/2016 - 15:58

.. δεν εστιαζουν τοσο στη καταναλωση οσο στη περιεργη συμπεριφορα της πχ, reboot στο 40% και σβηνει η συσκευη η το ιδιο με ανοιγμα καποιας απαιτητικης εφαρμογης

Ευτυχώς με τους περισσότερους καταλαβαινόμαστε..

 

Λίγο απίθανο να φταίνε πάντως οι εφαρμογές σε αυτό. Φαίνεται να είναι καθαρά θέμα του ίδιου του iOS, το οποίο και ξεκίνησε με τη 10.1.

 

Αν και δεν έχω εικόνα για τη Beta της 10.2 νομίζω δε το έχουν διορθώσει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#21   AntonisssVR46

AntonisssVR46

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/11/2016 - 08:46

Παιδιά καλημέρα,

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, στο θέμα battery drain και 10.1 ή 10.1.1, σε iphone 6s plus, αν δεν κάνω λάθος τις 3 τελευταίες φορές που η μπαταρία έφτασε στο 10% η συσκευή έσβησε και μετά έβγαζε το logo με το lightning καλώδιο για φόρτιση όταν πήγαινα να το ξαναανοίξω. Εάν βάλω το καλώδιο, η ένδειξη είναι στο 10% και όχι στο 2 ή 3% πχ. Δοκίμασα hard reset και τα συναφή αλλά δεν αλλάζει κάτι. Να πω ότι πάντα σε νέες εκδόσεις λογισμικού κάνω πάντα restore για την εγκατάσταση, αλλά τώρα με την 10.1.1 επειδή βγήκε κολλητά και βαριόμουν, την έκανα OTA



#22   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/11/2016 - 12:36

Όπως είπαμε και πιο πίσω, είναι γνωστό και γενικότερο το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Η 10.1.1 δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό πέρα απο το Fix για το Health App.

 

Κάνε ένα Restore αν και δύσκολα θα δεις διαφορά. Ίσως αποφασίσουν να το φτιάξουν με τη 10.2.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#23   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 10/11/2016 - 12:56

Χαιρετώ την παρέα,

 

και εγώ με το 6αρι είχα το ίδιο πρόβλημα στην 10.1 . Για κάποιο λόγο μέτα την αναβάθμιση στην 10.1.1, έστρωσε. Αλλά το πρόβλημα στην 10.1 υπήρχε. Το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας φίλος με 6s.



#24   AlexSandros

AlexSandros

    iPH newbie

  • 96 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/11/2016 - 10:28

Καλησπέρα παιδιά . Είμαι κάτοχος i phone 6s και μέσα δεκέμβρη κλείνει ένα χρόνο. Έχω μεγάλο πρόβλημα με μπαταρία . Όταν πέφτει απο 45% και κάτω αν τρέξω π.χ facebook και ράδιο στο πίσω μέρος αρχίζει και πέφτει σαν τρελή. Το τελευταίο μήνα όταν συμβαίνει αυτό αρχίζει και κλείνει το κινητό . Πάω να το ανοίξω και μου δείχνει ότι θέλει φόρτιση. Αν το αφήσω κάνα 3 λεπτο ξανανοίγει αλλά με 21% μπαταρία. Αφου το ανοίξω ξανά χωρίς να το έχω βάλει στη φόρτιση πάλι κλείνει με το που ανοίξω εφαρμογές. 

Είχα ένα παρόμοιο θέμα στο προηγούμενο 5s ( έσβηνε το κινητό όταν πηγαινε στο 25% και σκέφτηκα ότι ήθελε το set up us new.Το έκανα αλλά τίποτα. Οπότε κατάλαβα ότι είναι θέμα καθαρα μπαταρίας. Δεν κάνω και καμιά τρελή χρήση της μπαταρίας. Πήγα στο κατάστημα κινητής τηλεφωνίας που το αγόρασα μου είπε ότι είναι στην εγγύηση. ΑΥτό που με προβληματίσε και επειδή το χρειάζομαι το κινητό είναι ,ότι μου είπαν εμείς το στέλνουμε στα κεντρικά ( Αθήνα ) και συνήθως κάνει 10 μέρες μαζί με την επισκευή .Ο υπάλληλος όμως μου είπε ότι αυτός απλά το στέλνει με μια φόρμα που δεν αναφέρει κάπου το πρόβλημα. Δηλαδή το στέλνει στα κεντρικά ,ελέξτε το κινητό και αν βρεθεί το πρόβλημα το φτιάχνουν.

Ο προβληματισμός μου είναι . 

 

1ον. Κάπου διάβασα ότι η εγγύηση καλύπτει το πρώτο εξάμηνο αντικάτασταση μπαταρίας( Σε εμένα έχει περάσει 9μηνο).Αλλα΄δεν είμαι σίγουρος για το εξάμηνο αν ισχύει.

2ον. Κάποιος μια φορά με είχε βοηθήσει στο φορουμ ,είχα κατεβάσει ένα αρχείο ,έβαζα το κινητό και έκανε κάτι μετρήσεις.Με screenshot το είχα κάνει ποστ και μου είχαν εξηγήσει ότι έχει θέμα με κύκλους φόρτισης ,θα σας γελάσω.

3ον. Βοήθεια ! Έχω απογοητευτεί με τις μπαταρίες όλων των κινητών μου( iphone). Ακολουθώ όλα βήματα πάντα στα άρθρα που βγαίνουν κατα καιρούς για το πώς να μεγιστοποιείς το χρόνο της μπαταρίας σου . 

 

Σας ευχαριστώ 



#25   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2016 - 21:40

φίλε μου δεν ξέρω αν όντως φταίει η μπαταρία αλλά με το ios 10 τα 6S τα g@mse εγώ στο 5αρι που είναι με 500+κύκλους και 10.1.1 δεν έχει κανένα πρόβλημα και στο 6s με 70 κύκλους μου λέει όποτε του καπνίσει η εφαρμογή αλλάξτε τη μπαταρία και μετά δείχνει 7% μόνο το για αυτό και ένα ipad που έχω το άφησα στην 9 ώσπου να δω τι θα κάνουν με τα χάλια τους 



#26   imonty

imonty

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 15/11/2016 - 18:59

http://appleinsider....apple-customers



#27   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/11/2016 - 19:24

Αποκλείεται. Δε παίζει να συμβαίνει αυτό.

 

Αφού δεν έχουν βάλει τα στατιστικά τους να δούμε κατανάλωση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#28   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/11/2016 - 19:48

Αποκλείεται. Δε παίζει να συμβαίνει αυτό.

Αφού δεν έχουν βάλει τα στατιστικά τους να δούμε κατανάλωση.

θα εχουν προβλημα οι EEPROM τους μαλλον μωρε.βρηκαν το προβλημα τους.

#29   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 15/11/2016 - 19:49

θα εχουν προβλημα οι EEPROM τους μαλλον μωρε.βρηκαν το προβλημα τους.


Καπως πρεπει να βγει το μεροκαματο.... ;)

You'll Never Walk Alone


#30   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 15/11/2016 - 19:51

Ξεκινησαμε με γενικο προβλημα της 10.1 μετα ανεφερα οτι εχω 7 ειπωθηκε οτι εχω νεα συσκευη και δεν επηρρεαζεται. Αποφασισε απο τα links που διαβαζεις απο δω και κει τι ισχυει. Τα στατιστικα σε πειραξαν.

Επειδη εγω ειμαι στην 10.1.1 και οχι στην 8 με jb εχω προσωπικη αποψη και λεω οτι στο δικο μου δεν εχει συμβει.

Τελευταία επεξεργασία από: tgousopoulos, 15/11/2016 - 19:54


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες