Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone X - iPhone 8/Plus (Γενικές Πληροφορίες - Ειδήσεις)


  • Please log in to reply
3118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2386   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/10/2017 - 21:46


Πάντως η Apple χρόνο με το χρόνο τα κάνει όλο και πιο σκατα.
Ξεκίνησε με το 6 και το bendgate
Συνέχισε με το 6s και το clickgate
Μετά στο 7 clickgate & hissgate
Και φθάνουμε στο 8 το οποίο το απίστευτο είναι ότι έχει το ίδιο σχέδιο εδώ κ 4 χρόνια και έχουν εμφανιστεί θέματα τύπου separation gate, και αν θεωρείτε ότι είναι λίγα, τότε τι έχετε να πείτε για τη ταχεία φόρτιση που διαφημίζουν και το 7 με τον ίδιο φορτιστή, που δεν έχει ταχεία φόρτιση υποτίθεται, φορτίσει ταχύτερα από το 8 παρόλο που έχει κ μεγαλύτερη μπαταρία!!!! Απλά αίσχος. Συν τα προβλήματα λογισμικού που φέτος είναι χειρότερα από σλλεδ χρονιές. Και τέλος έρχεται το Χ.... το 2018... στους περισσότερους ενώ έχει παρουσιαστεί ένα μήνα πριν... τα σκότωσε φέτος παιδιά. Αυτή είναι η αλήθεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Εγω απλά είπα ότι φέτος είναι χειρότερα από κάθε άλλη προηγούμενη χρόνια και ότι δεν είναι λογικό να παρουσιάζουν ένα τηλέφωνο Οκτώβρη κ να το παιρνεις 3 μήνες μετά αν ισχύει αυτά που γράφουν. Θα δειξει


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το τηλέφωνο το παρουσίασε Σεπτέμβρη και βγαίνει Νοέμβρη. Κι εγώ μπορώ να γράψω ότι είμαι ο Batman δεν σημαίνει ότι είμαι. Ο Cook μπορεί να είναι σε αρκετά πράγματα "μέτριος" αλλά ήταν, είναι και θα είναι genius όσον αφορά τα logistics. 

Όσο για τα υπόλοιπα όλα τα κινητά έχουν κάποιο θέμα, αλλά συγκριτικά στα millions που έχουν πουληθεί είναι λίγα. Και μην νομίζουμε ότι επειδή βγαίνουν κάμποσες χιλιάδες στο ιντερνετ να εκφράσουν την δυσαρέσκεια τους δεν υπάρχουν άλλοι πόσοι εκατομμύρια που δεν έχουν πρόβλημα. Από εκεί και πέρα υπάρχει και το Note 7.  :lol: 

Πάμε τώρα στο 8 και το separation gate το οποίο μέχρι στιγμής είναι για γέλια απλά. Μόνο και μόνο από την Ελλάδα και την irepair καταλαβαίνετε και στις άλλες χώρες τι καλό reporting έχει γίνει. Αυτά με την φόρτιση που τα είδες? 

Επίσης αν δεν έβγαζε το 8 φέτος με το κλασικό παλιό design και όλα τα υπόλοιπα στο γνωστό price bracket,  θα έχανε αρκετές πωλήσεις γιατι το Χ είναι out of reach για αρκετό κόσμο είτε λόγω οικονομικού είτε λόγω προσωπικής επιλογής. Όσο για τα προβλήματα στο iOS 11 αναμενόμενα είναι για φέτος από την στιγμή που μπαίνει καινούργιο μοντέλο με καινούργιο σχεδιασμό στην αγορά. Μετά το 11.1 και 11.2 θα στρώσει η κατάσταση.


 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2387   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 10/10/2017 - 21:53

Πάμε τώρα στο 8 και το separation gate το οποίο μέχρι στιγμής είναι για γέλια απλά. Μόνο και μόνο από την Ελλάδα και την irepair καταλαβαίνετε και στις άλλες χώρες τι καλό reporting έχει γίνει. Αυτά με την φόρτιση που τα είδες?




Γι αυτό τι έχετε να πείτε;
https://youtu.be/u-4Zp4h15rM


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 10/10/2017 - 21:55.


#2388   jimmyhmhm

jimmyhmhm

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/10/2017 - 22:39

Δυνατοτητα ταχειας φορτισης, μεσω power bank, υπαρχει, όταν εχεις το αναλογο καλωδιο προφανως, ή η ταχεια φορτιση προσφερεται μονο απο πριζα τοιχου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2389   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1,823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/10/2017 - 23:40

Γι αυτό τι έχετε να πείτε;https://youtu.be/u-4Zp4h15rM
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ως fast charge οριζει η Apple την φορτιση 50% σε 30'
Δεν σημαινει οτι φορτιζει 100% σε μια ωρα ομως!


#2390   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/10/2017 - 00:08

Γι αυτό τι έχετε να πείτε;
https://youtu.be/u-4Zp4h15rM


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όπως πολύ σωστά έγραψε και το προηγούμενο παιδί fast charging σημαίνει ότι φορτίζει γρήγορα μέχρι ενός σημείου, μετά αναγκαστικά μπαίνει trickle charge για να μην έχει θέμα η μπαταρία. Επίσης από πότε ο κάθε youtuber που δεν ξέρουμε καν με ποιούς έχει παρε δώσε θεωρείται αντικειμενική πηγή πληροφόρησης όσον αφορά τέτοιου είδους τεστ? Για drop tests, hands on άντε και για κανα review μερικοί καλοί είναι, για τα υπόλοιπα άστο καλύτερα.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 11/10/2017 - 00:08.


#2391   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1,032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 11/10/2017 - 09:09

Γι αυτό τι έχετε να πείτε;
https://youtu.be/u-4Zp4h15rM


Sent from my iPhone using Tapatalk

απο απλη περιεργεια...τι προσπαθεις να πετυχεις?



#2392   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/10/2017 - 10:00

Δυνατοτητα ταχειας φορτισης, μεσω power bank, υπαρχει, όταν εχεις το αναλογο καλωδιο προφανως, ή η ταχεια φορτιση προσφερεται μονο απο πριζα τοιχου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

γίνεται και μέσω power bank που υποστηρίζει fast charging.



#2393   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/10/2017 - 12:02

Γι αυτό τι έχετε να πείτε;
https://youtu.be/u-4Zp4h15rM


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φαίνεται όμως οτι δεν είχες ποτέ Iphone για να σου φαίνεται περίεργο. Όλες οι συσκευές της Apple φορτίζουν σχετικά αργά σε σχέση με άλλους κατασκευαστές.

Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό, επειδή δεν βιάζονται κυριολεκτικά οι μπαταρίες της και δεν έχεις ιδιαίτερο φόβο κανενός μπάμ...αλλά σε βάθος χρόνου αντέχουν περισσότερο.

Μπαταρία ipad οικογενειακού μου προσώπου άλλαχτηκε μετά απο 1800 φορτίσεις περίπου κάτι παραπάνω, και μάλιστα ένα Ipad το οποίο φορτιζόταν 3-4 φορές την ημέρα λόγω μικρών παιδιών...

Το ρημάξανε τα πέταλα του κυριολεκτικά με πολύ σκληρή χρήση.

Δεν νομίζω οτι πολλές συσκευές αντέχουν τόσο πολύ. Ίσως και καμία...

Fast charge όταν λέει η κάθε εταιρεία εννοεί τα δικά της πρότυπα.

Π.χ όταν ξεκίνησε είχαμε το απλό Fast charge μετά πήγαμε στο 2,0 και τώρα άλλοι διαφημίζουν το 3,0...εννοώ την υποστήριξη απο την cpu.

Άν κάποιος καίγεται με το θέμα μπαταρίας σήμερα υπάρχουν Powerbank σε μέγεθος μπαταρίας AA 2500mah και περισσότερα.

Το συνδέεις και τέλος...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 11/10/2017 - 12:04.


#2394   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/10/2017 - 13:44

Δεν νομίζω στην λογική ότι φορτίζει πιο αργά έχει και περισσότερη διάρκεια ζωής σε βάθος χρόνου, να είναι αποτέλεσμα επιστημονικής έρευνας. Απλά το λέει η λογική γιατί μέχρι εκεί φτάνει η γνώση μας. 

 

​Τώρα όποιος έχει 8 μπορεί να επωφεληθεί και από τις wireless θήκες μπαταρίες, από το να παίρνει εξωτερικές και να ψάχνετε με καλώδια. Επίσης στο άμεσο μέλλον όλο και περισσότερα καταστήματα θα έχουν βάσεις φόρτισης. Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, θα βγάζουμε τη μέρα με 100% μπαταρία.


Τελευταία επεξεργασία από: MethAvrio, 11/10/2017 - 13:45.


#2395   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 11/10/2017 - 13:53

απο απλη περιεργεια...τι προσπαθεις να πετυχεις?

τι εννοείς; Απλά συζητάμε και απλά λέω ότι η Apple διαφημίζει ταχεία φόρτιση για το φετινό κινητό της ενώ το περσινό (7) φορτίζει πιο γρήγορα. Εσυ που έχεις περιέργεια δε βλέπεις ότι μας δουλεύει στεγνά η Apple? Και φυσικά μετράει η συνολική φόρτιση εκτός αν πείτε ότι φέτος η Apple προσέχει περισσότερο τις μπαταρίες από περσυ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 11/10/2017 - 13:55.


#2396   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1,032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 11/10/2017 - 14:02

εσυ δεν νομιζω οτι κανεις συζητηση. αναφερεις οτι η apple τα εχει κανει μανταρα & σου απανταω οτι ΑΝ δεν σου αρεσουν αυτα που βλεπεις μπορεις να πας σε αλλες εταιρειες. Μετα μας ποσταρεις για την μπαταρια. ΚΑΙ στα 2 θεματα - αποριες - wannabe συζητηση σου απαντησαν οι συμφορουμιτες. ΑΝ νομιζεις οτι αλλες εταιρειες δεν τα εχουν αυτα τα προβληματα μαλλον ζεις σε αλλο πλανητη. ΟΤΙ προβλημα και αν δημιουργηθει (μικρο - μεγαλο) παιρνει τοσο μεγαλη διασταση λογο του ονοματος. Εσυ λοιπον αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα με την συσκευη σου?? Απο αυτα που εχεις αναφερει...



#2397   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2017 - 15:52

Δεν ξερω ποσο άσχετο ή σχετικό ειναι αυτο που θα γράψω εδω. Αφορά την ευθιξία κάποιων απεναντι σε αυτη την εταιρεια...
Μπορείτε να μου πείτε μια άλλη εταιρεια που τα τηλέφωνα της σε βάθος 4ετίας θα δουλεύουν άψογα κ χωρις κόλληματα; Γιατι εγω προσωπικά δεν εχω συναντήσει..είτε φταει το λογισμικό είτε η συσκευη...σημασια καμια..εύγε apple..

#2398   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/10/2017 - 16:07

Δεν ξερω ποσο άσχετο ή σχετικό ειναι αυτο που θα γράψω εδω. Αφορά την ευθιξία κάποιων απεναντι σε αυτη την εταιρεια...
Μπορείτε να μου πείτε μια άλλη εταιρεια που τα τηλέφωνα της σε βάθος 4ετίας θα δουλεύουν άψογα κ χωρις κόλληματα; Γιατι εγω προσωπικά δεν εχω συναντήσει..είτε φταει το λογισμικό είτε η συσκευη...σημασια καμια..εύγε apple..

συμφωνώ και με αυτό και με πολλά άλλα όσον αφορά την Apple. Πέρα από την τεχνολογία, τα updates, το marketing και ένα κάρο άλλα, η μόνη εταιρεία κινητών τηλεφώνων που σέβεται ακόμα την ιδιωτικότητα είναι η Apple. Και αυτό δεν χωράει καμία αμφιβολία. Μην πάμε μακριά σημερινά νέα για το OnePlus : 

https://www.engadget...data-anonymity/

Να τα βράσω λοιπόν και τα specs και τα πάντα όταν οι κολλημένοι androidαδες με ύφος 100 καρδιναλίων θάβουν οτιδήποτε έχει να σχέση με την Apple ενώ την ίδια στιγμή ότι κάνουν στο κινητό τους, που χαίρονται ότι το αγόρασαν 300-400 ευρώ και νομίζουν ότι είναι και ισάξιο από όλες τις πλευρές με τα μήλα, πουλιέται μέρα νύχτα σε διαφημιστές και ένα κάρο άλλους.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 11/10/2017 - 16:09.


#2399   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 11/10/2017 - 16:29

εσυ δεν νομιζω οτι κανεις συζητηση. αναφερεις οτι η apple τα εχει κανει μανταρα & σου απανταω οτι ΑΝ δεν σου αρεσουν αυτα που βλεπεις μπορεις να πας σε αλλες εταιρειες. Μετα μας ποσταρεις για την μπαταρια. ΚΑΙ στα 2 θεματα - αποριες - wannabe συζητηση σου απαντησαν οι συμφορουμιτες. ΑΝ νομιζεις οτι αλλες εταιρειες δεν τα εχουν αυτα τα προβληματα μαλλον ζεις σε αλλο πλανητη. ΟΤΙ προβλημα και αν δημιουργηθει (μικρο - μεγαλο) παιρνει τοσο μεγαλη διασταση λογο του ονοματος. Εσυ λοιπον αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα με την συσκευη σου?? Απο αυτα που εχεις αναφερει...

χαλαρωσε λίγο, εγω δεν είπα τίποτα για τις άλλες εταιρίες, ότι είναι καλύτερες κτλ., ότι είπα το λέω γιατί έχω Apple συσκευές από το 5s και μετά. Εκτός από το 5s που ήταν κ η πρώτη μου συσκευή, όλες οι άλλες είχαν θέματα στη 1η αγορά (clicking hissing) και έπρεπε να τα επιστρέφω. Το μόνο που είπα είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια που παίρνω Apple φέτος είδα τ περισσότερα σε γενικό επίπεδο λογισμικού συσκευών καθυστερήσεων...αυτά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2400   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9,698 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2017 - 17:52

Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες