Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone X - iPhone 8/Plus (Γενικές Πληροφορίες - Ειδήσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2596   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/10/2017 - 06:28

Και αφου ηδη γνωριζουμε οτι το Χ θα μοσχοπουλησει παγκοσμιως (το παρουμε-δεν το παρουμε εσυ η εγω), γνωριζουμε και τι θα πουν οι μετοχοι στον Cook οπως ανεφερες και πιο πανω  :ph34r:



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2597   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/10/2017 - 09:15

Νομίζω οτι αυτό θα εξαρτηθεί άμεσα απο το πως θα πάει το Χ ! Πιστεύω οτι η apple κάνει τεράστιο παγκόσμιο τεστ με την τιμολογική πολιτική του Χ ! Αν πουλήσει τα εκατομμύρια που πουλάγανε τα προηγούμενα, είναι μια ένδειξη οτι υπάρχει τεράστιο κοινό που θα πάρει το "Νέο" iphone κάθε χρόνο, όσο και να το πουλήσει η apple ! Ο νόμος της ελεύθερης αγοράς αυτός είναι και μια απο τις κορυφαίες εταιρείες στον κόσμο, το ξερει πολύ καλά. Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ καθορίζει τις τιμές, όχι η εκάστοτε εταιρεία. Καθόλου αμέτοχοι δεν είμαστε όλοι μας στην αύξηση των τιμών ! Όταν ο άλλος, (σε όλο τον κόσμο, δεν μιλώ για την Ελλάδα μόνο) που παίρνει λιγότερο μηνιάτικο απο το Χ, πάει και φεσώνεται 2 χρόνια για να το πάρει ή δεν τρώει και δεν βγαίνει έξω για 4 μήνες για να το αποκτήσει ντούκου, θα τον λυπηθεί η apple ?

Αν οι μέτοχοι, που είναι τα απόλυτα αφεντικά, δουν μειωμένα κέρδη φέτος, θα βουτήξουν τον Cook απο το γιακά και θα του πούν "Χαλάρωσε, γιατί οι πελάτες είπανε Ωπα !" Αν δούν τα ίδια ή παραπάνω κέρδη με κάθε χρονιά, θα τον αγκαλιάσουν και θα του πούν "Μεγάλε είχες δίκιο, όσο και να το πουλήσουμε θα το πάρουν, κοπάνα τους" ! :)

Με βάση τις τιμές Ευρώπη πάντως το τεστ αφορά μόνο το Χ 256GB. Το Χ 64GB είναι πολύ κοντά σαν τιμή με το Plus 256GB. Σίγουρα όμως και η Apple και η Samsung ως έναν βαθμό, τεστάρουν τα νερά να δουν τιμολογιακά τι αντέχει η αγορά.

Πέρα από αυτό όμως, ανέδειξες μια από τις σημαντικές διαφορές στην διοίκηση επί Jobs σε σύγκριση με του Cook. Ο λόγος του Jobs ήταν νόμος, οι μέτοχοι δεν τόλμαγαν να πουν το οτιδήποτε γι'αυτό εξάλλου είδαμε και τόσο καλές τιμές σε όλα τα προιόντα της Apple. Ο Cook αντίθετα κοιτάει μέρα νύχτα τα margins και την τιμή της μετοχής για να τσεπώσει τα bonus του. 



#2598   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 20/10/2017 - 11:20

Και αφου ηδη γνωριζουμε οτι το Χ θα μοσχοπουλησει παγκοσμιως (το παρουμε-δεν το παρουμε εσυ η εγω), γνωριζουμε και τι θα πουν οι μετοχοι στον Cook οπως ανεφερες και πιο πανω  :ph34r:

 

Μωρε εγω θα το πάρω και ανυπομονώ κιόλας, αλλά εγώ δεν αγχώνομαι για την τιμή, όσο και να κάνει είναι η αρρώστια μου και δόξα το Θεό μπορώ να το πάρω. Το θέμα δεν είναι να μοσχοπουλήσει, αυτό είναι δεδομένο. Το θέμα είναι να πουλήσει τα ίδια ή παραπάνω με το 6s και το 7 τουλάχιστον. Ο πήχυς της apple είναι απίστευτα ψηλά. Οταν το προηγούμενο έχει πουλήσει πχ 100 εκατομμύρια κομμάτια ( τυχαίο νούμερο) και 80 εκατομμύρια να πουλήσει αυτό, που πάλι είναι αστρονομικό νούμερο, η πτώση αυτή σημαίνει δις και θα χτυπήσουν πολλά καμπανάκια. Και ρίχνοντας μια ματιά στα ξένα forums, η τιμή του Χ έχει συζητηθεί ΠΑΡΑ πολύ ως ανασταλτικός παράγοντας. Δικός μου φίλος Αμερικάνος, που έπαιρνε ανελλιπώς κάθε χρόνο το καινούργιο μοντέλο και πίνει νερό στο όνομα της apple, φέτος μου είπε τσαντισμένος οτι δεν σκοπεύει να δώσει 1000 δολλάρια γα ένα τηλέφωνο. Και πιστεύω οτι υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, ειδικά στην Αμερική, που είναι η μεγαλύτερη αγορά της apple. Και επειδή εκεί, το iphone δε σημαίνει μούρη και βιτρίνα για όποιον το κρατάει, μια και το έχει άπειρος κόσμος, μπορεί και να γίνει καμμιά έκπληξη. Και το ξαναλέω, για να μην παρεξηγηθώ, φυσικά και θα γίνει χαμός, φυσικά και θα πουλήσει με το καλημέρα σαν τρελλό, το θέμα είναι αν στην πορεία θα πουλήσει όσο τα προηγούμενα. Κανείς δεν ξέρει ακόμα.

 

Αν πάντως πουλήσει, αυτές οι τιμές θα παγιωθούν. Και οι κερδισμένες θα είναι οι γυναίκες παγκοσμίως, μια και συνήθως τα gadgets είναι αντρική αγορά. Αντε μετα να κάνει θέμα στη γυναίκα του άντρας γιατί έδωσε ενα σκασμό λεφτά για μια τσάντα ή ενα ζευγάρι παπούτσια ! :D :P


Τελευταία επεξεργασία από: panosxxx, 20/10/2017 - 11:23


#2599   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/10/2017 - 12:08

Μωρε εγω θα το πάρω και ανυπομονώ κιόλας, αλλά εγώ δεν αγχώνομαι για την τιμή, όσο και να κάνει είναι η αρρώστια μου και δόξα το Θεό μπορώ να το πάρω. Το θέμα δεν είναι να μοσχοπουλήσει, αυτό είναι δεδομένο. Το θέμα είναι να πουλήσει τα ίδια ή παραπάνω με το 6s και το 7 τουλάχιστον. Ο πήχυς της apple είναι απίστευτα ψηλά. Οταν το προηγούμενο έχει πουλήσει πχ 100 εκατομμύρια κομμάτια ( τυχαίο νούμερο) και 80 εκατομμύρια να πουλήσει αυτό, που πάλι είναι αστρονομικό νούμερο, η πτώση αυτή σημαίνει δις και θα χτυπήσουν πολλά καμπανάκια. Και ρίχνοντας μια ματιά στα ξένα forums, η τιμή του Χ έχει συζητηθεί ΠΑΡΑ πολύ ως ανασταλτικός παράγοντας. Δικός μου φίλος Αμερικάνος, που έπαιρνε ανελλιπώς κάθε χρόνο το καινούργιο μοντέλο και πίνει νερό στο όνομα της apple, φέτος μου είπε τσαντισμένος οτι δεν σκοπεύει να δώσει 1000 δολλάρια γα ένα τηλέφωνο. Και πιστεύω οτι υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, ειδικά στην Αμερική, που είναι η μεγαλύτερη αγορά της apple. Και επειδή εκεί, το iphone δε σημαίνει μούρη και βιτρίνα για όποιον το κρατάει, μια και το έχει άπειρος κόσμος, μπορεί και να γίνει καμμιά έκπληξη. Και το ξαναλέω, για να μην παρεξηγηθώ, φυσικά και θα γίνει χαμός, φυσικά και θα πουλήσει με το καλημέρα σαν τρελλό, το θέμα είναι αν στην πορεία θα πουλήσει όσο τα προηγούμενα. Κανείς δεν ξέρει ακόμα.

 

Αν πάντως πουλήσει, αυτές οι τιμές θα παγιωθούν. Και οι κερδισμένες θα είναι οι γυναίκες παγκοσμίως, μια και συνήθως τα gadgets είναι αντρική αγορά. Αντε μετα να κάνει θέμα στη γυναίκα του άντρας γιατί έδωσε ενα σκασμό λεφτά για μια τσάντα ή ενα ζευγάρι παπούτσια ! :D :P

Θα δούμε υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο μετά τις πολύ δυνατές πωλήσεις τους πρώτους 2-3 μήνες μετά να "κάτσει" το Χ. Γενικά πάντως ισχύει για την δυσφορία όσον αφορά την τιμή, είναι μόνιμη αναφορά σε όλα τα previews, άρθρα αλλά και συζητήσεις στα forums του εξωτερικού. Και στην Αμερική, όσο περιέργο και αν ακούγεται, έχει γίνει η μεγαλύτερη γκρίνια όσο περίεργο κι αν ακούγεται.

Βέβαια έχει προηγηθεί και το φιάσκο με τις τιμές των Macbook Pro και τα περσινά iPad οπότε λογικό ο κόσμος κάπου να θεωρεί αδικαιολόγητες όλες αυτές τις κινήσεις αφού δεν δικαιολογούν το υψηλό κόστος από ένα σημείο και μετά.



#2600   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 20/10/2017 - 12:46

Θα δούμε υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο μετά τις πολύ δυνατές πωλήσεις τους πρώτους 2-3 μήνες μετά να "κάτσει" το Χ. Γενικά πάντως ισχύει για την δυσφορία όσον αφορά την τιμή, είναι μόνιμη αναφορά σε όλα τα previews, άρθρα αλλά και συζητήσεις στα forums του εξωτερικού. Και στην Αμερική, όσο περιέργο και αν ακούγεται, έχει γίνει η μεγαλύτερη γκρίνια όσο περίεργο κι αν ακούγεται.

Βέβαια έχει προηγηθεί και το φιάσκο με τις τιμές των Macbook Pro και τα περσινά iPad οπότε λογικό ο κόσμος κάπου να θεωρεί αδικαιολόγητες όλες αυτές τις κινήσεις αφού δεν δικαιολογούν το υψηλό κόστος από ένα σημείο και μετά.

 

Επειδή δουλεύω χρόνια με Αμερικάνους και έχω και πολλούς φίλους και γενικά τους πάω πολύ σα λαό και τους ξέρω πλέον πάρα πολύ καλά, εμένα δεν μου ακούγεται καθόλου περίεργο. Οι περισσότεροι και ειδικά αυτοί που χρησιμοποιούν apple (που δεν είναι ο μέσος αγρότης της Alabama) έχουν πολύ σοβαρή καταναλωτική συνείδηση, πονάνε πολύ τα λεφτά που βγάζουν επειδή δουλεύουν δωδεκάωρα και βάλε γι'αυτά και δεν μασάνε εύκολα. Αν νομίσουν οτι κάτι πάει να τους πιάσει τον κώλο, είναι ικανοί να αντιδράσουν μαζικά και να ρίξουν μεγάλη σφαλιάρα. Αν πειστούν οτι κάτι αξίζει τα λεφτά του είναι ικανοί να χώσουν ζεστό χρήμα, αλλά αν δεν πειστούν, λένε πολύ εύκολα το "No way ! " και κάνουν τις εταιρείες να τρέχουν ! :)


Τελευταία επεξεργασία από: panosxxx, 20/10/2017 - 12:48


#2601   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 20/10/2017 - 16:06

Μωρε εγω θα το πάρω και ανυπομονώ κιόλας, αλλά εγώ δεν αγχώνομαι για την τιμή, όσο και να κάνει είναι η αρρώστια μου και δόξα το Θεό μπορώ να το πάρω.

δοξα το θεό να λες για να έχεις υγεία, όχι για να πάρεις ένα κινητό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2602   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2017 - 16:28

13 και σήμερα

 

Συνημμένο αρχείο  iPhone-x-.png   338,65KB   90 λήψεις


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#2603   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2017 - 16:47

φοβαμαι οτι θα ειναι αρκετα παραπανω και σημερα μεχρι να παραλαβουμε αλλα ναι επισημα 13 και σημερα



#2604   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 20/10/2017 - 16:54

13 και σήμερα

 

attachicon.gifiPhone-x-.png

 

 

φοβαμαι οτι θα ειναι αρκετα παραπανω και σημερα μεχρι να παραλαβουμε αλλα ναι επισημα 13 και σημερα

 

Είναι πονηρός ο τύπος Δημήτρη.

 

Λέει 13 και σήμερα αλλά δεν αναφέρει πουθενά "μέρες".

 

Μπορεί να εννοεί μήνες, εβδομάδες, οτιδήποτε :P 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2605   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 20/10/2017 - 16:57

δοξα το θεό να λες για να έχεις υγεία, όχι για να πάρεις ένα κινητό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αυτό εξυπακούεται νομίζω και πάντα να έχουμε Υγεία όλοι μας πάνω απ'όλα, αλλά σε forum του iphone, τι σχέση έχει η υγεία για να την αναφέρω; Δηλαδή εκτός απο την Υγεία, δεν έχω δικαίωμα να ευχαριστώ το Θεό ΚΑΙ για κάτι άλλο ? Φιλικά πάντα



#2606   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/10/2017 - 17:04

Ο Kuo σήμερα αποφάσισε ότι έχουν πρόβλημα και με τις κάμερες τις διπλές και με το circuit board για την κεραία και γενικά βρε παιδί μου όλο το κινητό είναι ένα supply problem. 

https://9to5mac.com/...ate-production/



#2607   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 20/10/2017 - 17:15

Ο Kuo σήμερα αποφάσισε ότι έχουν πρόβλημα και με τις κάμερες τις διπλές και με το circuit board για την κεραία και γενικά βρε παιδί μου όλο το κινητό είναι ένα supply problem. 

https://9to5mac.com/...ate-production/

 

Ναι, την περασμένη βδομάδα είχε πεί για 10-12 εκατομμύρια κομμάτια έτοιμοπαράδοτα στις 3 Νοεμβρίου και τώρα ειπε για 2-3 εκατομμύρια. Τη Δευτέρα θα μας πεί 20.  Ότι νά ΄ναι ! :D



#2608   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/10/2017 - 17:26

Κινητό δεν ξέρω με ποια παρτίδα θα παραλάβω αλλά θήκη πήρα ήδη καλού κακού να μην τρέχω και τελευταία ώρα. :blush:   :lol:  :D  



#2609   geomac31

geomac31

    iPH Enthousiast

  • 445 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2017 - 17:37

Panosxxx φιλε σε βλεπω με αγχωλυτικα μεχρι να βγει το x και να τοχεις στα χερια σου χαχ

#2610   geomac31

geomac31

    iPH Enthousiast

  • 445 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2017 - 17:38

Μου μυριζει η ιστορια το launch του 5 απο πλευρας προβληματων !!! Εδω ειμαστε και θα το δουμε

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες