Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[Οδηγός] Yalu: JailBreak iOS 10.0.1 - 10.2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2020 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 30/12/2016 - 13:47

Κατά διαόλου πάει το stability! Betas παντού


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/12/2016 - 14:21

Και μετά λέμε για την apple


Sent from my iPhone using Tapatalk

#78   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/12/2016 - 14:27

Κατά διαόλου πάει το stability! Betas παντού

Καλά αυτά υπήρχαν ανέκαθεν πρίν το τελικό Release. Απλά δεν έβγαιναν παραέξω όπως τώρα που όλοι κάνουν τα πειραματόζωα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#79   Justice21

Justice21

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/12/2016 - 14:39

Καλά αυτά υπήρχαν ανέκαθεν πρίν το τελικό Release. Απλά δεν έβγαιναν παραέξω όπως τώρα που όλοι κάνουν τα πειραματόζωα.

f294a3c5b15db1d4a7bd7799fe1a5abf.png66ff19a1d0205d44baf939d8d0de0f5c.png



Sent from my iPhone using Tapatalk

#80   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 30/12/2016 - 14:40

Καλά αυτά υπήρχαν ανέκαθεν πρίν το τελικό Release. Απλά δεν έβγαιναν παραέξω όπως τώρα που όλοι κάνουν τα πειραματόζωα.


Εγώ παρότι στη 10.1.1 περιμένω και από ότι καταλαβαίνω είτε θα περιμένω αρκετά ακόμα για κάτι stable, είτε ακόμη περισσότερο καμιά pangu για 10.2 ...

#81   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2016 - 14:58

Η λογική του "ξανά κάνουμε την διαδικασία κάθε βδομάδα, για όσους δεν έχουν developer account", ισχύει ακόμη?

Μου φαίνεται απίστευτη ηλιθιότητα...



#82   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/12/2016 - 15:03

Δεν έχει αλλάξει κάτι παραμένει η ίδια διακόσια .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#83   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/12/2016 - 15:04

Εγώ παρότι στη 10.1.1 περιμένω και από ότι καταλαβαίνω είτε θα περιμένω αρκετά ακόμα για κάτι stable, είτε ακόμη περισσότερο καμιά pangu για 10.2 ...

Το λάθος -αν μπορείς να το πείς έτσι- είναι οτι βιάστηκε να δώσει σε όλους τις Βeta για δοκιμή.

 

Διαφορετικά θα ήταν όπως με Pangu πριν κάτι μήνες.

 

Η λογική του "ξανά κάνουμε την διαδικασία κάθε βδομάδα, για όσους δεν έχουν developer account", ισχύει ακόμη?

Μου φαίνεται απίστευτη ηλιθιότητα...

Οι 7 μέρες δεν αλλάζουν. Ακόμα..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#84   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2016 - 15:12

Δεν έχει αλλάξει κάτι παραμένει η ίδια διακόσια .


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Οι 7 μέρες δεν αλλάζουν. Ακόμα..

 

Προς το παρόν δεν με απασχολεί άμεσα, γιατί όλες οι συσκευές μου βρίσκονται σε προηγούμενα iOS και με jailbreak και όλα δουλεύουν μια χαρά.

Απλά επειδή σκέφτομαι με την νέα χρονιά να αγοράσω νέα συσκευή (μάλλον 6s) κάτι μου λέει ότι στην καλύτερη περίπτωση θα έρθει με την 9 και θα περιμένω καιρό για jb, γιατί να κάνω jb υπό αυτές τις συνθήκες του "καθε βδομάδα τα ίδια" δεν παιζει...

 

Ξέρουμε που οφείλεται αυτό όμως? Εννοώ, γιατί συμβαίνει?



#85   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/12/2016 - 15:16

Τα Profiles έχουν διάρκεια 7 μέρες. Είναι αποκλειστικά λόγω της Apple αυτό.

 

Θεωρητικά όταν και θα δοθεί επίσημα τις επόμενες μέρες (και) αυτό θα διορθωθεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#86   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2016 - 15:47

Πόσο "ασφαλές" είναι πλέον το jailbreak όμως παιδιά?

Εννοώ, εντάξει προφανώς και η όλη λογική του jb στηρίζεται σε κενά ασφαλείας, και μάλιστα αυτό που ουσιαστικά κάνουμε τόσα χρόνια είναι να θυσιάζουμε λίγη από την ασφάλεια των συσκευών μας για να αποκτήσουμε περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης.

 

Απλά αναρωτιέμαι, γιατί εντάξει, έχω την αίσθηση - μπορεί να είναι κ δικιά μου παραξενιά - ότι οι εποχές Taig ήταν λίγο πιο "ασφαλείς".

Και το λέω με την έννοια ότι μου φαινόταν πιο σοβαρή ως ομάδα.

Τώρα τα διάφορα tools που έχουν βγεί τελευταία, είναι πιάσε το ένα και χτύπα το άλλο. 

Τι "περίεργα" stores εγκαθιστούσαν μαζί με το cydia, τι Apple ID's ζητούσαν για την εγκατάσταση... ύποπτα σκηνικά μου φαίνονται όλα αυτά.

 

Και δεν ξέρω τελικά μήπως θυσιάζουμε από ένα σημείο και μετά πολλά πράγματα πλέον για να αποκτήσουμε αυτή την παραπάνω δυνατότητα παραμετροποίησης... 

 

Λέγοντας τα παραπάνω συνήθως ακούω την απάντηση "Εντάξει ρε φίλε, σιγά τα μυστικά της NSA που έχει το κινητό σου".

 

Κι όμως αν το σκεφτούμε λίγο, τα κινητά μας πλέον περιέχουν επαφές, μηνύματα, κλήσεις, φωτογραφίες, βίντεο, email, τραπεζικά στοιχεία, και απειρα ακόμη δεδομένα, τα οποία δεν χρειάζεται να στα κλέψει κανείς - δεν φτάνω κάν σε αυτό, θα μείνω στα βασικά: όλα αυτά τα στοιχεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν και να βγάλουν patterns για τις συνήθειές μας, τις προτιμήσεις μας, τα πάντα.

Μπορούν να σκιαγραφήσουν ένα όλόκληρο προφιλ καταναλωτή.

Και σας πληροφορώ, εκ πείρας, πως αυτά τα μοντέλα μπορούν να τρέξουν - και να αποδίδουν με μεγάλη ακρίβεια κιολας - όχι στον υπολογιστή της NASA, αλλά ακόμη και στον δικό σας.

 

Εν πάσει περιπτώση, το θέμα δεν το πάω στον καπιταλισμό και όλες αυτές τις αρλούμπες, ούτε πιστεύω πως μας ψεκάζουν :P

Απλώς σκέφτομαι ώρες ώρες πόσα δεδομένα παράγω καθημερινά μέσω της χρήσης ΜΟΝΟ του κινητού μου τηλεφώνου, και αναρωτιέμαι πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτά τα δεδομένα από κάποιον τρίτο.

 

ΔΕΝ επικεντρώνομαι στο ότι μπορεί, λόγω αμφίβολου jb, να βρεθούν στο ιντερνετ οι φωτογραφίες της γκόμενας μου. Άντε. Άλλος ένας κ*λος στο ιντερνετ. Who cares. 

Τα δεδομένα όμως που μαρτυρούν τις συνήθειές μας είναι πολύ πολυτιμότερα από οποιοδήποτε αρχείο που περιέχει δύο κ*λομέρια και ένα βρακί. Το τί κρέμεται στον τοίχο πίσω από αυτά τα κ*λομέρια, τι έπαιζε η τηλεόραση, τι παπούτσια ήταν δίπλα στην πόρτα, τι λαπτοπ ήταν πάνω στο γραφείο...

 

Τέλος πάντων, επαναλαμβάνω: δεν εννοώ ούτε πως μας παρακολουθεί ο μεγάλος αδερφός, ούτε ότι οι μασώνοι κυβερνούν, ούτε ότι μας ψεκάζουν, ούτε ότι είμαστε όλοι μικρά στοιχεία ενός μεγάλου μοντέλου. Και σε καμία περίπτωση δεν εννοώ να βγάλετε τις φωτογραφίες της κοπέλας σας στο ιντερνετ :P

 

Απλά λέω, με την ευκαιρία των "αμφίβολων" jb, να αναρωτηθούμε εως ποιό σημείο είμαστε έτοιμοι να θυσιάσουμε την ιδιωτικότητά μας. Και σε τι βαθμό επιθυμούμε να συμμετέχουμε σε αυτο....

 

 

 

ΥΓ: Περιμένω το βραβείο "Γραφικού τύπου σε φόρουμ" 2016 :P

 

ΥΓ2: Καλή χρονιά να έχουμε, χρόνια πολλά και χρόνια καλά παιδιά!



#87   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/12/2016 - 16:56

Ιδιωτικότητα δεν εχεις, είτε εχεις jb είτε Οχι! Δεν χρειάζεται να πω επιχειρήματα, δεν φαίνεσαι χαζός, θα το καταλάβεις!

#88   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/12/2016 - 16:58

Πόσο "ασφαλές" είναι πλέον το jailbreak όμως παιδιά?

Εννοώ, εντάξει προφανώς και η όλη λογική του jb στηρίζεται σε κενά ασφαλείας, και μάλιστα αυτό που ουσιαστικά κάνουμε τόσα χρόνια είναι να θυσιάζουμε λίγη από την ασφάλεια των συσκευών μας για να αποκτήσουμε περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης.

 

Απλά αναρωτιέμαι, γιατί εντάξει, έχω την αίσθηση - μπορεί να είναι κ δικιά μου παραξενιά - ότι οι εποχές Taig ήταν λίγο πιο "ασφαλείς".

Και το λέω με την έννοια ότι μου φαινόταν πιο σοβαρή ως ομάδα.

Τώρα τα διάφορα tools που έχουν βγεί τελευταία, είναι πιάσε το ένα και χτύπα το άλλο. 

Τι "περίεργα" stores εγκαθιστούσαν μαζί με το cydia, τι Apple ID's ζητούσαν για την εγκατάσταση... ύποπτα σκηνικά μου φαίνονται όλα αυτά.

 

Και δεν ξέρω τελικά μήπως θυσιάζουμε από ένα σημείο και μετά πολλά πράγματα πλέον για να αποκτήσουμε αυτή την παραπάνω δυνατότητα παραμετροποίησης... 

 

Λέγοντας τα παραπάνω συνήθως ακούω την απάντηση "Εντάξει ρε φίλε, σιγά τα μυστικά της NSA που έχει το κινητό σου".

 

Κι όμως αν το σκεφτούμε λίγο, τα κινητά μας πλέον περιέχουν επαφές, μηνύματα, κλήσεις, φωτογραφίες, βίντεο, email, τραπεζικά στοιχεία, και απειρα ακόμη δεδομένα, τα οποία δεν χρειάζεται να στα κλέψει κανείς - δεν φτάνω κάν σε αυτό, θα μείνω στα βασικά: όλα αυτά τα στοιχεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν και να βγάλουν patterns για τις συνήθειές μας, τις προτιμήσεις μας, τα πάντα.

Μπορούν να σκιαγραφήσουν ένα όλόκληρο προφιλ καταναλωτή.

Και σας πληροφορώ, εκ πείρας, πως αυτά τα μοντέλα μπορούν να τρέξουν - και να αποδίδουν με μεγάλη ακρίβεια κιολας - όχι στον υπολογιστή της NASA, αλλά ακόμη και στον δικό σας.

 

Εν πάσει περιπτώση, το θέμα δεν το πάω στον καπιταλισμό και όλες αυτές τις αρλούμπες, ούτε πιστεύω πως μας ψεκάζουν :P

Απλώς σκέφτομαι ώρες ώρες πόσα δεδομένα παράγω καθημερινά μέσω της χρήσης ΜΟΝΟ του κινητού μου τηλεφώνου, και αναρωτιέμαι πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτά τα δεδομένα από κάποιον τρίτο.

 

ΔΕΝ επικεντρώνομαι στο ότι μπορεί, λόγω αμφίβολου jb, να βρεθούν στο ιντερνετ οι φωτογραφίες της γκόμενας μου. Άντε. Άλλος ένας κ*λος στο ιντερνετ. Who cares. 

Τα δεδομένα όμως που μαρτυρούν τις συνήθειές μας είναι πολύ πολυτιμότερα από οποιοδήποτε αρχείο που περιέχει δύο κ*λομέρια και ένα βρακί. Το τί κρέμεται στον τοίχο πίσω από αυτά τα κ*λομέρια, τι έπαιζε η τηλεόραση, τι παπούτσια ήταν δίπλα στην πόρτα, τι λαπτοπ ήταν πάνω στο γραφείο...

 

Τέλος πάντων, επαναλαμβάνω: δεν εννοώ ούτε πως μας παρακολουθεί ο μεγάλος αδερφός, ούτε ότι οι μασώνοι κυβερνούν, ούτε ότι μας ψεκάζουν, ούτε ότι είμαστε όλοι μικρά στοιχεία ενός μεγάλου μοντέλου. Και σε καμία περίπτωση δεν εννοώ να βγάλετε τις φωτογραφίες της κοπέλας σας στο ιντερνετ :P

 

Απλά λέω, με την ευκαιρία των "αμφίβολων" jb, να αναρωτηθούμε εως ποιό σημείο είμαστε έτοιμοι να θυσιάσουμε την ιδιωτικότητά μας. Και σε τι βαθμό επιθυμούμε να συμμετέχουμε σε αυτο....

 

 

 

ΥΓ: Περιμένω το βραβείο "Γραφικού τύπου σε φόρουμ" 2016 :P

 

ΥΓ2: Καλή χρονιά να έχουμε, χρόνια πολλά και χρόνια καλά παιδιά!

Καλύτερη εποχή ήταν επι Dev-Team. Απο την άλλη, Κινέζοι και ασφάλεια δε πάνε μαζί..

 

Οι εποχές αλλάζουν, τα Exploits αλλάζουν. Όπως έγινε και με το JB για την 9.2+ πρίν απο λίγους μήνες.

 

Το Apple iD που δήλωνες είχε να κάνει απλά με το Sideloading του .IPA. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

 

Απο 'κει και πέρα είναι θέμα επιλογών. Το JB έτσι και αλλιώς δεν ήταν ούτε και είναι υποχρεωτικό, δεν είναι για όλους.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#89   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2017 - 15:50

yWU9wY3.png

 

ljC6xc7.png


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#90   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2017 - 17:17

Άντε να έρθει και για το 6αρι μας! Τρελαθήκαμε στην υπομονή!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες