Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τι filesystem να βάλω σε extHDD για κύρια χρήση σε Mac (αλλά παράλληλα και σε PC)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1 μήνυμα σε αυτό το θέμα

#1   alexkapellakis

alexkapellakis

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:alexkapellakis

Δημοσίευση 14/01/2017 - 01:42

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!!

 

Είμαι νέος κάτοχο MacBook Pro 15" (late 2016), όπως καταλαβαίνετε αυτό σημαίνει πως δεν έχω ιδέα απο Mac κλπ...

Η μόνη επαφή μου με τα μήλα ήταν από το 2009 με το iPhone 3gs, αργότερα το 4s, μετά το 5s και πλέον το 6... Έμεινα εκεί γιατί το 7 μου φάνηκε απλή κοροϊδία...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι για τον εξωτερικό μου δίσκο που έως τώρα του είχα μέσα αρχεία της δουλειάς μου (φόρμες/κείμενα/παρουσιάσεις) και με κάποια ερασιτεχνικά χόμπι όπως τη φωτογραφία (με φωτογραφίες/βίντεο/κλπ...) αλλά παράλληλα ήταν ένας δίσκος που εξυπηρετούσε και χώρο για ταινίες (για το home cinema μου), ΑΛΛΑ και δίσκο τεχνικού υπολογιστών (δηλαδή με αρκετό λογισμικό μέσα για εγκατάσταση σε φορμαρισμένους υπολογιστές και τα σχετικα..) και όλα αυτά τα είχα σε windows... 

Τώρα που πέρασα σε Mac θα ήθελα να συνεχίσω να τον έχω για όλα τα παραπάνω απλά θα ήθελα να είναι main λειτουργία στον Mac...

 

Έχω διαβάσει λοιπόν διάφορα που λένε πως για παράλληλη λειτουργία του δίσκου σε PC και σε MAC, πρέπει να κάνω Fat32 formatting...Το θέμα είναι πως σαν σύστημα αρχείων το Fat32 έχει ΠΟΛΛΑ αρνητικά... Απ την άλλη αν επιλέξω ένα απο τα διάφορα "Mac OS Extended (Journaled)" που έχει σαν επιλογή ο Mac δε ξέρω τι παρέχει τι και ποιο είναι καλύτερο απ' τ' άλλο και ποια είναι τα θετικά του καθενός και ποια τα αρνητικά..........

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με αυτό το θέμα :huh:

Ανοίξτε μου τα μάτια.... :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2017 - 02:37

δες εδω






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες