Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro επισκευή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/01/2017 - 19:21

Καλησπερα και Καλη εβδομάδα! Θέλω την συμβουλή σας. Εχω ενα MacBook Pro 15inch mid 2010. Μέχρι την έλευση των Sierra δούλευαν ολα ρολόι και δεν είχα κανένα απολύτως προβλημα. Οταν εκανα την αναβάθμιση ξεκίνησαν συχνά reboots χωρις κάποιο μοτίβο. Μπορεί να βλέπω πχ YouTube 3ωρες και να μην συμβεί τίποτα αλλα μπορεί άλλες φορες να εχω απλα ενα word και έναν safari ανοιχτό και να κανει επανεκκίνηση. Αρχικά σκέφτηκα ηταν θέμα λογισμικού, και γύρισα στο προηγούμενο με clean install. Το προβλημα ομως δεν λύθηκε. Παίρνω τηλ την εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε οτι ενδέχεται να ειναι το προβλημα με την μητρική που εμφανίζεται σε αυτην την γενιά MacBook Pro αφού το μηνυμα που μου βγάζει καθε φορα ειναι GPU KERNEL PANIC αλλα δεν το αναλαμβάνουν γιατι θεωρείται vintage μηχάνημα.
Με αυτά και με αυτά, πηγαινω σε ενα μεγαλο επισκευαστικό κέντρο στην Αθήνα, του εξηγώ την κατάσταση, κρατάνε το MacBook Pro και μου τηλεφωνούν 2 μέρες μετά οτι δεν παρουσίασε τίποτα ολα τέλεια! Επι τη ευκαιρία αλλάχτηκε και η πάστα μεσα.
Το προβλημα ομως αυτο συνεχίζει! Ψάχνοντας λίγο παραπάνω στο Ίντερνετ βρήκα πολλούς χρήστες με το ιδιο ακριβώς προβλημα να λένε οτι το ζήτημα παρότι φαίνεται να ειναι στην κάρτα γραφικών στην πραγματικότητα ειναι στον επεξεργαστή οπου ειναι υπεύθυνος για καποια κομμάτια της λειτουργίας αυτής στέλνοντας ρεύμα. Με λίγα λόγια και φυσικά απ´οσο κατάλαβα τους λύθηκε με το να αλλάξουν απλα τους πυκνωτές απο τανταλιο με πυκνωτές απο υλικό άλλο απο το τανταλιο το οποίο το θεωρούν ασταθές (πολλοί ανέφεραν το αλουμίνιο σαν υλικό). Μάλιστα ανέβασαν αυτο το βίντεο: https://youtu.be/DzcgT_fiVTA

Πιστεύετε οτι μπορεί να ειναι μια Καλη λύση; πέραν αυτού, δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου για να το κανει αυτο, οποτε ξέρετε κάποιον ΚΑΛΟ τεχνικό στην Αθήνα που να ειναι πρόθυμος να συζητήσει αυτο το ενδεχόμενο; με όσους μίλησα αρχικά μου είπαν οτι αν επισκεύαζαν και ξανα κολλούσαν το τσιπ της κάρτας γραφικών δεν θα κρατούσε για καιρό, αλλα με αυτόν τον τρόπο κατ´ουσιαν μιλάνε για μια μόνιμη λύση του προβλήματος. Ξερω θα μου πείτε ειναι υπολογιστής του 2010 αλλα απο την άλλη, ειναι i7 2,66 με νέο δίσκο, αναβαθμισμένη RAM και εξ´αρχης BTO HD οθόνη οποτε δεν μου πάει η καρδιά να τον παροπλισω ετσι απλα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2017 - 19:34

Για πήγαινε About this Mac > System Report > Hardware.

 

Αν στον Miodel Identifier αναφέρει MacBook Pro6,2, πρόκειται για μηχάνημα της παρτίδαςμε προβληματική GPU.

 

Οπότε, δυστυχώς, η επισκευή κοστίζει. Πάντως μπορείς να παρέμβεις με το gfxCardStatus, ώστε να τρέχει

η onboard memory.  Βέβαια θα μειωθούν  οι επιδόσεις, όμως είναι  μια λύση.


vires acquirit eundo


#3   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/01/2017 - 19:38

Για αυτο το μακ μιλάμε πράγματι. Δοκίμασα το gfxCardStatus αλλα το προβλημα συνεχίζει παρόλα αυτά

Τελευταία επεξεργασία από: sevarton, 30/01/2017 - 19:39


#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2017 - 19:53

Για κάνε μια επαφή με το milaraki.com στην Θεσσαλονίκη μήπως και μπορεί να σου το επισκευάσει

σε λογικό κόστος.


vires acquirit eundo


#5   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 30/01/2017 - 20:08

Το reballing που σου είπαν για την κάρτα γραφικών δεν έχει καμία σχέση με την αντακατάσταση κάποιου πυκνωτή (που δεν είναι κάτι δύσκολο αρκεί να ξέρεις ποιον ακριβώς πυκνωτή θέλεις να βάλεις και που, τουλάχιστον για 3rd lvl τεχνικό). Λάθος τοποθέτηση ανταλλακτικού μπορεί να οδηγήσει σε καταστροφικό αποτέλεσμα καθώς μπορεί να στείλει παραπάνω τάση από το επιτρεπτό και να σου κάψει κάτι μετέπειτα.



#6   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/01/2017 - 20:13

Φαντάζομαι ομως οτι καποιος κε αντίστοιχες γνώσεις μπορεί να βρει ποιο ανταλλακτικό ειναι αντίστοιχο με την το αρχικό (απο θέμα τάσης κλπ) ετσι;

#7   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 30/01/2017 - 20:21

Όπως βλέπεις και στο βίντεο αφαιρεί τον πυκνωτή (αν είναι και πυκνωτης γιατί δε μπορώ να το πω με σιγουριά) με θερμό αέρα. Επάνω γράφει 4 γράμματα που δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι. Δυστυχώς για να μπορέσεις να καταλάβεις τι είναι αυτό και τι χαρακτηριστικά έχει, χρειάζετε το electrical diagram της συγκεκριμένης μητρικής.

 

Επίσης μη ξεχνάς ότι ψάχνεις κάποιον που να πάρει και ευθύνη για τη συγκεκριμένη αντικατάσταση. Γιατί αν κάτι πάει στραβά προφανώς, εννοώ να τοποθετηθεί λάθος ανταλλακτικό και δημιουργηθεί πρόβλημα, θα ζητήσεις "τα ρέστα", και με το δίκιο σου. Για μένα όπως το βλέπω μεγαλύτερο ρίσκο είναι να βρεθεί και να τοποθετηθεί το σωστό ανταλλακτικό για την αντικατάσταση παρά η ίδια διαδικασία αποκόλλησης / κόλλησης.

 

Παντως ψάχνω να βρω τι σκατά είναι αυτό που βγάζει και τι είναι αυτό που βάζει... η κόλληση δεν είναι τπτ


Τελευταία επεξεργασία από: linuxfighter, 30/01/2017 - 20:22


#8   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/01/2017 - 20:25

Αν βοηθάει, αυτοί που το έκαναν λένε οτι το προβληματικό εξάρτημα ειναι το C9560 (330μF 2.0V

Καποιος το αντικατέστησε με ενα CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD εξάρτημα. Βέβαια ξεκάθαρα δεν το παίζω παντογνώστης απλα με προβλημάτισε αυτο που μου είπαν οτι και να επισκευαστεί η κάρτα δεν θα μπορώ να πολυ χρησιμοποιώ YouTube, και γενικά τίποτα απαιτητικό και κοίταζα μήπως υπάρχει και κάτι άλλο τριγύρω

#9   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 30/01/2017 - 20:30

Γενικά τα αποτελέσματα του reballing είναι λίγο περίεργα... μπορεί να σου κρατήσει 3 μήνες, μπορεί και 3 χρόνια... σκέψου ότι η εγγύηση που δίνεται είναι 3 μήνες.

 

νομίζω ότι αυτό είναι που βάζει http://tinyurl.com/j4neexd  απλά είναι στα 2.5V σε σ΄χεση με τον αρχικό. αυξάνει αρκετά την τάση....



#10   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2017 - 20:37

C9560 (330μF 2.0V) το C σημαίνει Capacitor=πυκντωτής, το 9560 υποθέτω ότι είναι μια δική τους αρίθμηση. Πρόκειται για πυκνωτή χωρητικότητας 330μF στα 2.0 Volt.

 

Στον αντικατέστησε με έναν επιφανειακής στήριξης (χωρίς ποδαράκια = SMT), πολυεστερικό ίδιας χωρητικότητας (330 μF στα 2.5 volts. Αντέχει και λίγο μεγαλύτερη τάση. Λογικά θα είσαι οκ.



#11   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/01/2017 - 20:48

Δεν εχω κανει κάτι τέτοιο αλλα προσπαθώ να δω τι θα κάνω με το μακ μου. Σίγουρα ειναι μεγαλο το κοστος για να το αντικαταστήσω οποτε θέλω να ξερω τουλάχιστον οτι απλα δεν υπήρχε άλλη λύση.
Άρα γενικά το reballing δεν ειναιι Καλη επιλογή; υπάρχει κάτι καλυτερο (με λογικό κοστος; )
Όσο για τον πυκνωτή φαντάζομαι οτι απορρίπτεται εκ των πραγμάτων σαν ιδέα;

#12   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 30/01/2017 - 20:55

Απλά είναι 2 διαφορετικά πράγματα το reballing και ο πυκνωτής... μη τα μπερδέυεις.... το reballing γίνεται αν υπάρχει θέμα με τις επαφές τις κάρτας γραφικών. Η αντικατάσταση του πυκνωτή ειλικρινά δεν ξέρω γιατί την προτείνει...



#13   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/01/2017 - 21:04

Οι τεχνικές μου γνώσεις ειναι περιορισμένες να πω την αλήθεια μου. Αυτο που διάβασα προφανώς δεν ξερω τι συνάφεια εχει και κυρίως ρώτησα εδω αν βγάζει κανένα νόημα οποτε απλα προσθέτω αυτο που αρχικά ειδα (screenshot):

Ως προς το ζήτημα τωρα, αν ακολουθήσω την "ασφαλή" επιλογή του reballing απο τι εξαρτάται η διάρκεια ζωής του αποτελέσματος; καθαρά τύχη η το τι χρήση κανει καποιος στο μακ;

Συνημμένα αρχεία



#14   overdrive

overdrive

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2017 - 09:44

Συνηθισμενο προβλημα στο μοντελο 6.2 εχω αντικαταστησει 5 μεχρι στιγμης εαν θες βοηθεια μου λες....



#15   9999

9999

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Twitter:@johnkolokithas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/07/2018 - 07:39

Καλημέρα ..έχει βρει κανένας κάποια μόνιμη λύση για το πρόβλημα ; Ποσό περίπου είναι το κόστος ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες