Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ο εξευτελισμός τής Ελληνικής Επανάστασης τού 1821


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
96 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 03/02/2010 - 06:07

εγω απο την αλλη ξερω οτι ο αγωνας αρχισε στις 17 Μαρτιου,στην Αεροπολη απο τους οπλαρχηγους τησ Μανης & αρχηγο τον Μαυρομιχαλη υψωσαν την σημαια της επαναστασης & πανω εγραφε «ΤΑΝ ή ΕΠΙ ΤΑΣ»,αυτο το λεω για να συμφωνησω με τον computera οτι μπορει ν υπαρχουν καποια γεγονατα που τα αποδεχονται ολοι αλλα καθε λαος τα αντιλαμβανεται & τα μαθαινει διαφορετικα,εμεις μαθαμε για ενδοξη επανασταση αλλα μπορει στην Τουρκια να μαθαινουν για υπουλη επιθεση & διωγμο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2010 - 17:39

κοιταξτε ολοι η κουβεντα ητανε καλη...αλλα μολις εγινε αναφορα στον Π.Πατρων Γερμανο εγινε αυτος ο ντορος...εγω δε υποστηριξα οτι Π.Πατρων Γερμανο ηταν ο ευεργετης της επαναστασης αλλα μηλισα γενικα για τους ηρωες του 1821...και αμεσως ολοι κρατηθηκατε μονο απο μια λεξη και κανατε αναφορα στο οτι αλλιως μου τα μαθανε οτι ειμαι μικρος και πολλα τετοια...δε λεω δε ειμαι σε ολα σωστος παντα κανω λαθη αλλα αμα πω 1000 λεξεις και κρατηθεις απο την μια ...με τα λεγομενα αυτα με πας και φυλακη...εγω ειπα οτι υπαρχει γενικοι αδιαφορια απο τους νεους για ολα αυτα...και αντι να κανουμε κατι να τους κινησουμε το ενδιαφερον τους κανουμε πιο απομακρους...τωρα αμα ειμαι αγραμματος η ειμαι εξυπνακιας ο καθενας κρινει τον εαυτο του κι προσπαθει να τον κανει οσο πιο καλυτερο μπορει απο τι ηταν την προηγουμενη μερα.ειμαι πολυ περιφανος που μενω στην χωρα μας και ας μην παει προς το καλυτερο ...
ο καθενας μας για καθε θεμα κραταει και διαφορετικη σταση και πιστευει αλλα πραγματα...αλλα καλο ειναι να τον ακουμε και οχι να κρινουμε το ποιον του ατομου και πως ειναι μεσα απο ενα υπολογιστη...

#78   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2010 - 18:00

Φυσικά και ψεύδονται σκοπίμως όσοι ισχυρίζονται (χρησιμοποιώντας βαρύγδουπους "πανεπιστημιακούς τίτλους") ότι η Οθωμανική αυτοκρατορία ήταν το πρότυπο ενός "ανεκτικού" και "πολυπολιτισμικού κράτους", μέσα στο οποίο διαβιούσαν ειρηνικά ξεχωριστές φυλές και εθνότητες. Η επανάσταση του 1821 δεν ήταν η πρώτη που ξέσπασε από τους Έλληνες ενάντια στην τούρκικη σκλαβιά. Δεκάδες, εάν όχι εκατοντάδες επαναστάσεις έχουν καταγραφεί καθ’ όλη την διάρκεια της οθωμανικής κατοχής, άλλες λιγότερο κι άλλες περισσότερο επιτυχημένες. Η δίψα των Ελλήνων για την ανάκτηση της προγονικής ελευθερίας και δόξας δεν ήταν δυνατόν να πνιγεί στο αίμα που έχυνε στην ιερή ελληνική γη το τούρκικο γιαταγάνι. Κι όταν ήρθε πλέον το πλήρωμα του χρόνου, μια χούφτα αγράμματων και ταπεινών πολεμιστών απόσεισε τον βάρβαρο δυνάστη και τον συνεργάτη του από κάθε σημείο της υπόδουλης Πατρίδας, ζωντανεύοντας στο πέλαγος του Αιγέα τις νέες Σαλαμίνες, και στις αδιάβατες κορφές της Πελοποννήσου την κλεφταρματολίτικη Τιτανομαχία. "Το Γένος ποτέ δεν υποτάχτηκε στον σουλτάνο. Είχε τα πάντα: το βασιλιά του, το στρατό του, τα κάστρα του. Βασιλιάς του, ο Μαρμαρωμένος Βασιληάς. Στρατός του, οι Αρματολοί κι οι κλέφτες. Κάστρα του, η Μάνη και το Σούλι".Με μίσος και εμπάθεια στρέφονται οι επιχορηγούμενοι ψευδοϊστορικοί κατά του θρύλου του Κρυφού Σχολειού. Ενός θρύλου που φυσικά και δεν αποτελεί αποκύημα καλπάζουσας φαντασίας, αφού ό,τι καλείται "θρύλος" ή "μύθος", δεν είναι παρά το απόσταγμα μιας κωδικοποιημένης πραγματικότητας που μάς μεταφέρθηκε διά της προφορικής παράδοσης.Σε μια εποχή που ο λαός μας σαπίζει κάθε μέρα και περισσότερο στον βούρκο της Λήθης και της Υποταγής, το να επικαλούνται οι υπεύθυνοι της κατρακύλας μας την εθνική ανεξαρτησία αποτελεί ένα είδος υποκρισίας. Όλα δείχνουν ότι ζούμε την αρχή μιας νέας, ακόμη πιο ύπουλης κατοχής, πολύ χειρότερης της οθωμανικής –κι όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο, δεν μπορεί παρά να είναι άθλιος δημοκόπος και αεροκοπανατζής.

αυτα και τελος...

#79   chris

chris

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/02/2010 - 18:07

Να πω και γω την αποψη μου, μιας και ειδα το topic, η διαφημιση της vodafone ειναι αστεια. Μεχρι εκει και τελεια. Τωρα ολα τα εθνικο-πατριωτικα που πιανουν μερικους οποτε τα θυμουνται και οποτε τους βολευει ας τα αφησουνε στην ακρη..

#80   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2010 - 18:21

ουτε με βολευει ουτε ειχα καμια ορεξη να μαλωσω με κανεναν μονο κουβεντα καναμε...

#81   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 04/02/2010 - 18:48

Φυσικά και ψεύδονται σκοπίμως όσοι ισχυρίζονται (χρησιμοποιώντας βαρύγδουπους "πανεπιστημιακούς τίτλους") ότι η Οθωμανική αυτοκρατορία ήταν το πρότυπο ενός "ανεκτικού" και "πολυπολιτισμικού κράτους", μέσα στο οποίο διαβιούσαν ειρηνικά ξεχωριστές φυλές και εθνότητες. Η επανάσταση του 1821 δεν ήταν η πρώτη που ξέσπασε από τους Έλληνες ενάντια στην τούρκικη σκλαβιά. Δεκάδες, εάν όχι εκατοντάδες επαναστάσεις έχουν καταγραφεί καθ’ όλη την διάρκεια της οθωμανικής κατοχής, άλλες λιγότερο κι άλλες περισσότερο επιτυχημένες. Η δίψα των Ελλήνων για την ανάκτηση της προγονικής ελευθερίας και δόξας δεν ήταν δυνατόν να πνιγεί στο αίμα που έχυνε στην ιερή ελληνική γη το τούρκικο γιαταγάνι. Κι όταν ήρθε πλέον το πλήρωμα του χρόνου, μια χούφτα αγράμματων και ταπεινών πολεμιστών απόσεισε τον βάρβαρο δυνάστη και τον συνεργάτη του από κάθε σημείο της υπόδουλης Πατρίδας, ζωντανεύοντας στο πέλαγος του Αιγέα τις νέες Σαλαμίνες, και στις αδιάβατες κορφές της Πελοποννήσου την κλεφταρματολίτικη Τιτανομαχία. "Το Γένος ποτέ δεν υποτάχτηκε στον σουλτάνο. Είχε τα πάντα: το βασιλιά του, το στρατό του, τα κάστρα του. Βασιλιάς του, ο Μαρμαρωμένος Βασιληάς. Στρατός του, οι Αρματολοί κι οι κλέφτες. Κάστρα του, η Μάνη και το Σούλι".Με μίσος και εμπάθεια στρέφονται οι επιχορηγούμενοι ψευδοϊστορικοί κατά του θρύλου του Κρυφού Σχολειού. Ενός θρύλου που φυσικά και δεν αποτελεί αποκύημα καλπάζουσας φαντασίας, αφού ό,τι καλείται "θρύλος" ή "μύθος", δεν είναι παρά το απόσταγμα μιας κωδικοποιημένης πραγματικότητας που μάς μεταφέρθηκε διά της προφορικής παράδοσης.Σε μια εποχή που ο λαός μας σαπίζει κάθε μέρα και περισσότερο στον βούρκο της Λήθης και της Υποταγής, το να επικαλούνται οι υπεύθυνοι της κατρακύλας μας την εθνική ανεξαρτησία αποτελεί ένα είδος υποκρισίας. Όλα δείχνουν ότι ζούμε την αρχή μιας νέας, ακόμη πιο ύπουλης κατοχής, πολύ χειρότερης της οθωμανικής –κι όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο, δεν μπορεί παρά να είναι άθλιος δημοκόπος και αεροκοπανατζής.

αυτα και τελος...


Αν εξαιρέσεις την τελευταία φράση του post ("αυτά και τέλος") όλο το υπόλοιπο είναι copy - paste απο ένας Θεός ξέρει πού. Αμα δεν είσαι σε θέση να γράψεις ούτε καν δυο παραγράφους για να πεις αυτό που θες και καταφεύγεις στην αντιγραφή κειμένων (χωρίς μάλιστα να κάνεις τον κόπο να μας πεις και πιανού είναι το κείμενο), τότε βράστα κι άστα φίλε, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Όχι βέβαια ότι το κείμενο που ανέβασες είναι τίποτα το ιδιαίτερο, μια πατάτα και μισή* είναι, που απλά σε εντυπωσίασε τόσο ώστε αποφάσισες να την "οικιοποιηθείς". Απο ουσία μηδέν στο πηλίκο...

*Για την ακρίβεια, το συγκεκριμένο κείμενο είναι μια μαλ..ία και μισή, απο το είδος των κειμένων που συνήθως εκφωνούν οι τρίτης κατηγορίας πολιτευτές του ΛΑΟΣ, ή ο Άδωνις όταν θέλει να κατατροπώσει τον κρυφό έχθρό της πατρίδας που έχει βάλει στόχο την άλωση του πολιτισμού μας δια της συκοφάντησης της... γυναίκας του.

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 04/02/2010 - 18:54


#82   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2010 - 18:59

μπραβο μου....ολα τα ξερεις εσυ δηλαδη που τα διαβαζεις απο βιβλια και τα γραφεις δε ειναι copy-paste?και το παιζεις και οτι τα ξερεις ολα...και αποτελει αποψη σου...
α;λλα ξεχασα εσυ αυτα που διαβαζεις τυα εχεις ζησει...εισαι ο πρωτος ανθρωπος που αναβιωσε το καρμα του...συγχαρητιρια...α και δε θα με πολιτικοποιησεις εσυ?για ολα αποψη εχετε...
και ολα αυτα τα διαβασα απο τον ο Γιάννης Μακρινός - Ιστορικός-ερευνητής
και κατι αλλο που αναφερει:Για να εξαφανίσει κανείς ένα έθνος του αφαιρεί πρώτα την μνήμη. Καταστρέφει τα βιβλία του, την παιδεία του, την ιστορία του. Και κάποιος του γράφει άλλα βιβλία, του μεταφυτεύει άλλη παιδεία και επινοεί άλλη ιστορία. Κατόπιν το έθνος αρχίζει σιγά σιγά να ξεχνάει ποιο είναι και ποιο ήταν. Ο κόσμος τριγύρω του θα το ξεχάσει πολύ γρήγορα».

Τελευταία επεξεργασία από: ProSONIC, 04/02/2010 - 19:05


#83   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 04/02/2010 - 19:18

Όπα, απο το Ρεσάλτο ήταν το τσιτάτο; εντάξει, τώρα τα πιάσαμε τα λεφτά μας! Πάντως έχει πολύ μεγάλη πλάκα να μιλάς ειρωνικά για "βαρύγδουπους πανεπιστημιακούς τίτλους" και ταυτόχρονα να υπογράφεις ως "Ιστορικός - Ερευνητής"... Για να ξέρεις πάντως, το νέο τσιτάτο που πόσταρες για δικό του, δεν είναι δικό του! Όλοι αυτοί οι υπερπατριώτες έχουν την τάση να ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια τσιτάτα, διεκδικόντας κάθε φορά οι ίδιοι την... σοφία του αποφθέγματος. Αυτό το συγκεκριμένο έχει πολλούς πατεράδες, αλλά αναφέρθηκε πρώτη φορά απο την Κανέλη ως ρήση του Κίσινγκερ ( ο οποίος βέβαια χέστηκε για την Ελλάδα, αλλά αμα δεν δώσεις όνομα στον "εξωτερικό εχθρό" και δεν βάλεις και μερικά λόγια στο στόμα του δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή προπαγάνδα)...

#84   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2010 - 19:29

υποστηριζεις αυτα που θες και ο καλυτερος φιλο σου ειναι το ιντερνετ ...εγω δε παω να το παιξω ελληναρας...επικεντρωνεσαι εκει που σε συμφερει μονο...αμα εχεις καταλαβει δε παω να το παιξω πατριωτης ...και οτι θα ημουν καθετος σε αυτα που μου λες.εγω εχω δωσει βαρυτητα στο οτι ολοι μας(σχεδον) αδιαφορουμε για τον πολιτισμο μας για τα εθη και εθιμα μας και την ιστορια μας και το μονο που κανουμε ειναι να σχολιαζουμε τον αλλον και ναπροσπαθουμε να δειξουμε οτι ειμαστε καλυτεροι απο ολους...πιστεψε με Tillter απλα ανοιξα μια συζητηση με αφορμη κατι οχι για να δειξω ποσο εξυπνος ειμαι και οτι ταχα εχω τις καλυτερες γνωσεις για ολα τα θεματα ουτε για να μαλωσω με κανενα,κουβεντα κανουμε θελω να πιστευω.. σεβομαι τις αποψεις σου χωρις ομως να τις δεχομαι και να τις επικροτω.

Τελευταία επεξεργασία από: ProSONIC, 04/02/2010 - 19:30


#85   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 04/02/2010 - 20:30

υποστηριζεις αυτα που θες και ο καλυτερος φιλο σου ειναι το ιντερνετ

...εγω δε παω να το παιξω ελληναρας...


Λυπάμαι, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που κάνει copy - paste τσιτάτα απο όποια σελίδα βρεί εύκαιρη.

Α, γιαυτό δηλαδή κοπιάρεις τα πιο ακραία κείμενα απο το Ρεσάλτο...


επικεντρωνεσαι εκει που σε συμφερει μονο...

αμα εχεις καταλαβει δε παω να το παιξω πατριωτης ...


Δεν έχω πρόβλημα να επικεντρωθώ όπου θες εσύ. Στο είπα και σε προηγούμενο μου Post, πές μου απλά με τι απο όλα αυτά που έχω αναφέρει διαφωνείς, να το συζητήσουμε.

Τα γραπτά σου όμως και τα τσιτάτα που παραθέτεις άλλο δείχνουν...

εγω εχω δωσει βαρυτητα στο οτι ολοι μας(σχεδον) αδιαφορουμε για τον πολιτισμο μας για τα εθη και εθιμα μας και την ιστορια μας και το μονο που κανουμε ειναι να σχολιαζουμε τον αλλον και ναπροσπαθουμε να δειξουμε οτι ειμαστε καλυτεροι απο ολους...

πιστεψε με Tillter απλα ανοιξα μια συζητηση με αφορμη κατι οχι για να δειξω ποσο εξυπνος ειμαι και οτι ταχα εχω τις καλυτερες γνωσεις για ολα τα θεματα ουτε για να μαλωσω με κανενα,κουβεντα κανουμε θελω να πιστευω..


Μίλα για τον εαυτό σου αμα θές. Αμα πιστεύεις ότι αδιαφορείς για τον πολιτισμό, τα ήθη, τα έθιμα μας και την ιστορία μας, αυτό είναι δική σου υπόθεση. Εγώ δεν αδιαφορώ. Το ότι διαφωνώ με πολλές κραταιές απόψεις, πολύ απλά δεν σημαίνει αδιαφορία, το αντίθετο μάλιστα. Και το μόνο που προσπαθώ να δείξω είναι ότι πολλές απο αυτές τις κραταιές απόψεις, ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.

Δε νομίζω πως όταν ξεκινάς ένα thread με τις λέξεις "Ο εξευτελισμός..." θέλεις απλά να κάνεις κουβέντα. Στο αρχικό σου post δεν ξεκινάς μια συζήτηση για το κατά πόσο ενδέχεται να είναι προσβλητική μια συγκεκριμένη διαφήμιση, αλλά αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε εξευτελισμό, γελοιποίηση και αθλιότητα, και προτρέπεις σε διαμαρτυρία. Και φυσικά συνεχίζεις στον ίδιο ακριβώς τόνο όταν στην συνέχεια βλέπεις ότι δεν συμφωνώ με την άποψη σου. Συγνώμη, αλλά αυτό δεν μου δίνει την εντύπωση πως δεν θες καυγάδες αλλά απλά να κάνεις συζήτηση...

σεβομαι τις αποψεις σου χωρις ομως να τις δεχομαι και να τις επικροτω.


Δικαίωμα σου να μην δέχεσαι και να μην επικροτείς τις απόψεις μου, αλλά δυστήχως δεν τις σεβάστηκες. Αν τις σεβόσουν όπως λές, θα φρόντιζες να τις αντικρούσεις και όχι να τις γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι και να αναφερθείς αποκλειστικά και μόνο στο άτομο μου παραθέτοντας σωρεία αφορισμών...

Απο εκεί και πέρα, έγραψε σε κάποιο σημείο ο Smaug ότι το λάθος μου είναι ότι προσπαθώ να πώ μια ωμή αλήθεια σε κάποιον που δεν είναι έτοιμος να την ακούσει. Στην αρχή το θεώρησα σωστό αυτό που έγραψε. Τώρα όμως δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ: "αν δεν είναι ΤΩΡΑ έτοιμος να την ακούσει, πότε θα είναι; μετά τα σχολείο; μετά το στρατό; άμα κάνει παιδιά; άμα πάρει σύνταξη;". Και δεν μπορώ παρά να απαντήσω πως, άμα δεν είναι έτοιμος τώρα, τότε δεν θα είναι ΠΟΤΕ.

#86   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2010 - 20:43

ο καθενας μας ειναι αφεντικο του εαυτου του θελω να πιστευω...τι ειμαι ετοιμος να δεκτω και τι να μην δεκτω το ξερω εγω και κανενας αλλος.τωρα αμα θεωριες οτι σε προσβαλα καπου ,δε μπορω να κανω κατι, μονο να σου ζητησω συγνωμη στο αν σε προσβαλα καπου.τωρα τα εθη-εθιμα ,την ιστορια και τον πολιτισμο μας τον σεβομαι και παντα θα ακουω διαφορετικες αποψεις απο αλλους,αμα πας και ρωτησεις ενα παππου 70 χρονων ,εναν 50 χρονο,εναν 30χρονο ,εναν 20χρονο και εναν 15χρονο θα σου πουν ολοι αυτα που πιστευουν και οσο ανεβαινει η ηλικια τοσο πιο πολυ φανατισμος υπαρχει.
Α δε θα ειμαι εγω αυτος που θα διαμαρτυρειθει για ολους τους ελληνες ..αμα δεις στο πρωτο ποστ μου και το διαβασεις καλα παραπεμπει σε ενα blog και το αναφερω δε αποτελουσε δικη μου αποψη απλα εκρινα σωστο και το ποσταρα...δικη μου αποψη ειναι ολα τα υπολοιπα...
πιστευω οτι κανουμε κουβεντα και οχι να υπαρχουνε νευρα και τετοια...εγω αυτο πιστευω...

#87   kinetik

kinetik

    Advanced Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2010 - 00:22

Ιδιαιτέρως σουρεάλ η τελευταία σελίδα...Ηρεμήστε ρε παίδες.Δεν υπάρχει λόγος!

#88   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 05/02/2010 - 00:42

Σουρεάλ δε λες τίποτα, σα να βλέπεις ταινία του Τέρι Γκίλιαμ...

#89   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2010 - 00:49

για μενα παντως tillter.. το παρατραβηξες με τους φιλους μας δεν μπορει να εχουν την κριτικη σκεψη που εχω εγω και εσυ στα 40... τα παιδια των 20.. και για μενα καλυτερα.. τι καταλαβαινεις τωρα εσυ που ξερεις πως εχουν τα γεγονοτα;.. οσες λιγοτερες γνωσεις εχεις σε πολλα θεματα.. οχι μονο ιστορια.. τοσο περισσοτερο θα ζησεις.. τα παιδια ονειρευονται οτι θα σκαψουν το κηπο .. περνανε τα χρονια και καταλαβαινεις μετα οτι ο κηπος παντα μενει μισοσκαμμενος.. φιλικα.. :)

#90   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2010 - 01:07

ΗΡΕΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!μπηκα να δω τι λεει το συγκεκριμενο thread και βλεπω συνφορουμιτες ετοιμους να παιξουν ξυλο...κουλαρετε λιγο...αχ μωρη τανα vodafone μας αναψες φωτιες ολοι απο αυριο στην COSMOTE!! :lol: :lol: :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες