Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

[Lights][Homekit] Έξυπνος φωτισμός Trådfri της IKEA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2017 - 12:27

Πιστή στο Ραντεβού της, η IKEA πλέον από σήμερα προσθέτει την σειρά έξυπνου φωτισμού Trådfri στην οικογένεια του Apple Homekit.

 

 

 

Συνημμένο αρχείο  File 01-11-2017, 12 19 08.png   93,11KB   70 λήψεις                      Συνημμένο αρχείο  File 01-11-2017, 12 19 22.png   349,78KB   75 λήψεις

 

 


Big things have small beginnings

#47   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2017 - 14:04

Το Σ/Κ αποφάσισα να ασχοληθώ για πρώτη φορά με το Homekit της Apple. Αγνοούσα παντελώς τις δυνατότητες του και δηλώνω άφωνος.

 

O αυτοματισμός στο έπακρο του. Πραγματικό Killer feature!


Big things have small beginnings

#48   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 01/12/2017 - 13:27

Πήρα και εγώ σήμερα δυο λάμπες. Αρκετά ικανοποιημένος. Είδα υπάρχει και αισθητήρας κίνησης αλλά εδώ δεν υπάρχει.

#49   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2017 - 18:13

Δεν είναι HomeKit compatible ο αισθητήρας κίνησης της IKEA
Big things have small beginnings

#50   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 02/12/2017 - 18:45

Ναι το είδα. Το είχε πάρει φίλος τελικά. Οποίος τον έχει και τον έχει ρυθμίσει ας βοηθήσει λίγο για το αν μπορούμε να βάλουμε συγκεκριμένη ώρα, τι παίζει με τ9 νύχτα μέρα που έχει πίσω; Γιατί στον φίλο ανάβει όλη μέρα

#51   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2017 - 18:53


Big things have small beginnings

#52   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2017 - 08:59

Βρηκα αυτά ..δεν ξέρω που να τα ποστάρω .
https://m.occhio.de/...ture/occhio-air


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#53   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 03/12/2017 - 10:20



Το έχει ρυθμίσει στη νύχτα αλλά ανάβει συνέχεια. Το θέμα είναι πως κρίνει αν είναι μέρα η νύχτα; Το ρυθμίσεις κάπου;

#54   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2017 - 10:30

Ο αισθητήρας περιλαμβάνει ένα φωτόμετρο. Αν η φωτεινότητα του χώρου που επιτηρεί πέσει κάτω από κάποια επίπεδα, το θεωρεί νύχτα και ενεργοποιείται.
Αν λοιπόν βρίσκεται σε ένα δωμάτιο με κλειστά παράθυρα την ημέρα, λογικό να το εκλάβει ως νύχτα.
Αν ήταν HomeKit θα υπήρχαν δυνατότητες ρυθμίσεων και επιλογών.
Για παράδειγμα θα μπορούσε ο χρήστης να αλλάξει τα όρια του φωτόμετρου.
Big things have small beginnings

#55   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 03/12/2017 - 10:57

Δεν το είχα για τόσο εξελιγμένο!

#56   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 16/12/2017 - 16:37

Σε κάποιο σημείο, έχω 3 λαμπες στη σειρά. Όταν ειναι σβηστές ακούγεται ένας θόρυβος. Είναι φυσιολογικό;



#57   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 17/12/2017 - 09:54

Σας έχω πρήξει :P 

 

Ξυπνάω το πρωί και ξαφνικά δεν έβρισκε το gateway. Τι restart το εκανα, τι restart το ρουτερ τπτ. Το είχε κάνει άλλη μια φορά αλλά το έφτιαξα κάνοντας επαναφορά πράγμα που μου έφαγε 1 ώρα. Υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Αυτά βλέπω και νομίζω θα σκάσω καμία φορά μετά τις διακοπές με όλα τα φώτα αναμμένα...



#58   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2017 - 12:13

Ένα χειριστήριο φτάνει για να ελέγξει όλες τις λάμπες ή χρειάζονται κι άλλα χειριστήρια; Μήπως δεν χρειάζεται χειριστήριο; Την δουλειά του την κάνει η εφαρμογή; 



#59   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 10:28

Σε κάποιο σημείο, έχω 3 λαμπες στη σειρά. Όταν ειναι σβηστές ακούγεται ένας θόρυβος. Είναι φυσιολογικό;

Δοκίμασε μια μια τις λάμπες σου σε ένα διαφορετικό ντουί για να καταλάβεις από που προέρχεται ο ήχος.

Αν εντοπίσεις πως ευθύνεται μια συγκεκριμένη λάμπα, με την απόδειξη στην IKEA θα στην αλλάξουν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

 

Σας έχω πρήξει :P

 

Ξυπνάω το πρωί και ξαφνικά δεν έβρισκε το gateway. Τι restart το εκανα, τι restart το ρουτερ τπτ. Το είχε κάνει άλλη μια φορά αλλά το έφτιαξα κάνοντας επαναφορά πράγμα που μου έφαγε 1 ώρα. Υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Αυτά βλέπω και νομίζω θα σκάσω καμία φορά μετά τις διακοπές με όλα τα φώτα αναμμένα...

Βεβαιώσου από το Tradfri.app πως όλα τα αξεσουάρ + το gateway τρέχουν το τελευταίο Firmware.

Πάντα, μα πάντα, τα Gateway/Bridges πρέπει να παίρνουν στατική IP στο δίκτυο. Φρόντισε το από τις ρυθμίσεις του Router σου.

 

Ένα χειριστήριο φτάνει για να ελέγξει όλες τις λάμπες ή χρειάζονται κι άλλα χειριστήρια; Μήπως δεν χρειάζεται χειριστήριο; Την δουλειά του την κάνει η εφαρμογή; 

Ένα χειριστήριο μπορεί να συνδεθεί με μέχρι και 10 λάμπες. Αλλά θα ανάβουν / σβήνουν ταυτόχρονα.

 

Για να μπορέσεις να τα χειρίζεσαι από την εφαρμογή. Πρέπει να έχεις τουλάχιστον το Gateway, 1 χειριστήριο και 1 λάμπα.

Στην περίπτωση χρήσης της εφαρμογής και έχοντας μόνο 1 χειριστήριο μπορείς να διαχειρίζεσαι τα φώτα σου μεμονωμένα χωρίς τον παραπάνω περιορισμό, Δηλ. να αναβοσβήνουν ταυτόχρονα.  :)


Big things have small beginnings

#60   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 18/12/2017 - 21:21

Για τις λάμπες θα το κοιτάξω αύριο. Όσον αφορά το gateway είχα βάζει στατική.

Για σιγουριά. Έχω ένα modem στο οποίο έχω συνδέσει δυο airport ώστε να μεγαλώσω την εμβέλεια του WiFi. Μπαίνω στο μενού του μόντεμ στο οποίο δε φαίνεται στους clients list το gateway, αν και αυτό συγκεκριμένα είναι συνδεδεμένο με Ethernet πάνω στο μόντεμ. Το ξεπερνάω και πάω στο reserve dhcp permanent και βάζω την ip που έχει ήδη το bridge.

Είμαι σωστός;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες