Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iOS 11 - Πρώτη γνωριμία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2941 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2236   nickggr

nickggr

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2017 - 12:02

Τελικά μετά από 15 μέρες που έκανα αρκετή υπομονή με το iOS 11, επέστρεψα στο 10.3.3 και ησύχασα. Ξανά ταχύτητα, λογική χρήση μπαταρίας, σωστή λειτουργία εφαρμογών, επιτέλους μπορώ να μετακινήσω εικονίδια σε φακέλους χωρίς να με πρήξει (στο iOS 11 ακόμα και το σύρσιμο ενός εικονιδίου μέσα σε φάκελο είχε γίνει ταλαιπωρία, έπρεπε να προσπαθήσεις 5 φορές μέχρι να πετύχει). Ήταν η τελευταία ελπίδα το 10.3.3 πριν το πουλήσω και πάρω Samsung Tablet με Android...


Τελευταία επεξεργασία από: nickggr, 04/10/2017 - 12:10


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2237   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 04/10/2017 - 12:44

Αυτό κατά βάση είναι θέμα του Backup σου.

 

Δοκίμασε όμως να αλλάξεις απο ρυθμίσεις την ημ/νια και ώρα να μην είναι στο αυτόματο, κάνε ένα Reboot αφού κλείσεις το Messages App απο τον Switcher και δες ξανά.

Το προσπάθησα αυτό που έγραψες και μετά την επανεκκίνηση άλλαξε πάλι η ημερομηνία και η ώρα σε όλα τα μηνύματα, στην ώρα της επανεκκίνησης.

 

Πρόκειται για μηνύματα τα οποία πέρασα στο iphone με την εφαρμογή "move to ios". Ίσως να φταίει και αυτό.

 

Επειδή έχω αυτά τα μηνύματα στο παλιό android κινητό, τα έσβησα όλα από την εφαρμογή "messages" και θα δω τι θα παίξει με τα καινούρια μηνύματα.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες.

 

Φαντάζομαι, κάνοντας καινούριο backup στο iCloud, θα φύγουν και από εκεί. Σωστά;


Τελευταία επεξεργασία από: Hillmaster, 04/10/2017 - 12:45


#2238   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/10/2017 - 12:54

Το προσπάθησα αυτό που έγραψες και μετά την επανεκκίνηση άλλαξε πάλι η ημερομηνία και η ώρα σε όλα τα μηνύματα, στην ώρα της επανεκκίνησης.

 

Πρόκειται για μηνύματα τα οποία πέρασα στο iphone με την εφαρμογή "move to ios". Ίσως να φταίει και αυτό.

 

Επειδή έχω αυτά τα μηνύματα στο παλιό android κινητό, τα έσβησα όλα από την εφαρμογή "messages" και θα δω τι θα παίξει με τα καινούρια μηνύματα.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες.

 

Φαντάζομαι, κάνοντας καινούριο backup στο iCloud, θα φύγουν και από εκεί. Σωστά;

Τότε γι' αυτό και τα παραπάνω. Επειδή είναι μεταφορά απο Android.

 

Απο εδώ και πέρα, αυτά που θα έχεις όταν θα ξαναχρειαστεί να κάνεις επαναφορά μετά απο Restore, θα εμφανίζονται σωστά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2239   Lexuss

Lexuss

    iPH Member

  • 299 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 04/10/2017 - 13:05

παιδια μου αλαζει συνεχως την φωτεινοτητα οθονης. πως το κλεινω αυτο?



#2240   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 04/10/2017 - 13:10

παιδια μου αλαζει συνεχως την φωτεινοτητα οθονης. πως το κλεινω αυτο?


Ρυθμισεις/γενικα/προσβασιμοτητα/βοηθηματα οθονης κλεισε αυτοματη φωτεινοτητα.

#2241   Lexuss

Lexuss

    iPH Member

  • 299 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 04/10/2017 - 13:12

Ρυθμισεις/γενικα/προσβασιμοτητα/βοηθηματα οθονης κλεισε αυτοματη φωτεινοτητα.

ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου



#2242   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 04/10/2017 - 13:12

ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου


Να ‘σαι καλα.

#2243   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2017 - 13:30

Τελικά μετά από 15 μέρες που έκανα αρκετή υπομονή με το iOS 11, επέστρεψα στο 10.3.3 και ησύχασα. Ξανά ταχύτητα, λογική χρήση μπαταρίας, σωστή λειτουργία εφαρμογών, επιτέλους μπορώ να μετακινήσω εικονίδια σε φακέλους χωρίς να με πρήξει (στο iOS 11 ακόμα και το σύρσιμο ενός εικονιδίου μέσα σε φάκελο είχε γίνει ταλαιπωρία, έπρεπε να προσπαθήσεις 5 φορές μέχρι να πετύχει). Ήταν η τελευταία ελπίδα το 10.3.3 πριν το πουλήσω και πάρω Samsung Tablet με Android...

εγώ με iphone 5s το μόνο θέμα που μου παρουσίασε λόγο της "βλακείας" να παρακολουθώ την "υγεία" της μπαταρίας με αμφιβόλου ποιότητας εφαρμογές, ήταν ότι θέλει αλλαγή!!

Επειδή είμαστε "πελάτες" όλοι πάμε εκεί που μας αρέσει, στο θέμα των "άλλων" πες μου τι αναβαθμίσεις περνούν οι συσκευές των android να σου πω

Ασχολούμαι με rom κλπ επειδή μου αρέσει, και ξέρω και την μια πλευρά και την άλλη πλευρά



#2244   Honda22

Honda22

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 04/10/2017 - 14:11

Μήπως βιαστήκαμε με το 11,0,2 επειδή σήμερα διάβασα ότι η αναβάθμιση δόθηκε για τα iphone 8.

 

καμιά γνώμη ?



#2245   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2017 - 14:21

Μήπως βιαστήκαμε με το 11,0,2 επειδή σήμερα διάβασα ότι η αναβάθμιση δόθηκε για τα iphone 8.

 

καμιά γνώμη ?

 

Προφανώς και τα bug fixes δεν αφορούσαν μόνο τα iphone 8. Προς το παρόν έχω την υποψία ότι έχει αλλάξει και η κατανάλωση της μπαταρίας. Ξέρω πόσο γραφικό ακούγεται να το λέω από τώρα και για αυτό απλά θα συνεχίσω να την παρατηρώ.. 


Τελευταία επεξεργασία από: gRim, 04/10/2017 - 14:21


#2246   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/10/2017 - 14:41

φιλε αν εσυ εισαι ολη μερα σπιτι με το κινητο στην πριζα δε σημαινει πως ολοι ειμαστε στην ιδια κατασταση. εγω δεν εχω προσβαση στην πριζα ολη μερα. Σε πληροφορω πως η διαρκεια της μπαταριας στο iOS 11 ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα. Επισης οταν εχω πληρωσει 1200 ευρω περιμενω τελικο release, οχι alpha version ως επισημο release και φτοιαχνω για τους επομενους 5 μηνες τα βασικα που θα επρεπε να ειναι by default. Μιλαμε πως δεν εχουν κανει ΚΑΝ ενα τεστ πριν το release. Οτι πιο προχειρο εχει βγαλει η apple στην ιστορια του iOS. Εσυ απορω πως εισαι τοσο ανετος.. αν φυσικα εχεις πληρωσει τη συσκευη σου, αν την εχεις χρησιμοποιησει κανονικα, αν αν αν.. εγω παντως δεν εχω γλαστρα που φυτρωνουν λεφτα και οταν πληρωνω απαιτω. Και αν δε μου κανει το iOS 11, ας ελεγαν πως το iOS 11 ειναι γελοιο, μην το κατεβαζετε αν θελετε να κανετε δουλεια σας Ή ας εδιναν τη δυνατοτητα να κανω restore σε iOS 10 χωρις ταλαιπωρία

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όταν πληρώνεις αυτό το ποσό , απαιτείς να λειτουργούν όλα τέλεια. Οχι για κανέναν άλλον λόγο στην τελική, αλλά επειδή η ίδια η apple σου τα εχει παρουσιάσει τέλεια. Το επιχείρημα " θα φτιαχτεί στο επόμενο update " δεν είναι τόσο πειστικό πλέον για όλους μας. Δράττωμαι της ευκαρίας εδώ να πω πως παρακολουθώντας ενα  fanboy στο youtube , γελάω όταν κάθε φορά λέει " nothing serious,I'm sure  apple will this in a future update" .
Στο δικό μου 6s παρατηρώ πλέον ένα μικρό lag , το οποίο δεν υπήρχε στη GM.  Στη GM πήγαινε αψεγάδιαστα. Διυλίζω τον κώνωπα; μπορει ναι , μπορεί και όχι.



#2247   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2017 - 14:47

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όταν πληρώνεις αυτό το ποσό , απαιτείς να λειτουργούν όλα τέλεια. Οχι για κανέναν άλλον λόγο στην τελική, αλλά επειδή η ίδια η apple σου τα εχει παρουσιάσει τέλεια. Το επιχείρημα " θα φτιαχτεί στο επόμενο update " δεν είναι τόσο πειστικό πλέον για όλους μας. Δράττωμαι της ευκαρίας εδώ να πω πως παρακολουθώντας ενα  fanboy στο youtube , γελάω όταν κάθε φορά λέει " nothing serious,I'm sure  apple will this in a future update" .
Στο δικό μου 6s παρατηρώ πλέον ένα μικρό lag , το οποίο δεν υπήρχε στη GM.  Στη GM πήγαινε αψεγάδιαστα. Διυλίζω τον κώνωπα; μπορει ναι , μπορεί και όχι.

να μαθεις αλλη φορα να μην πειραζεις την GM Δεν σου φταιει κανενας :P



#2248   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2017 - 14:49

Όλο και περισσότεροι περιορισμοί...

Λόγω δουλειάς (τεχνικός, διαχειριστής δικτύων) χρησιμοποιώ συχνά εφαρμογές IP scanner (π.χ. Fing) για να βρίσκω ποιες άλλες συσκευές είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο, όπως τύπο συσκευής (κινητό, tablet, PC), μάρκα, μοντέλο, IP address, MAC address κ.λπ. Μέχρι και το iOS 10.3.3 έκανα τη δουλειά μου μια χαρά.
Με το iOS 11 η Apple έκοψε τη δυνατότητα να βλέπουμε τη MAC address των συσκευών, με αποτέλεσμα βέβαια να μην μπορεί πια να προσδιοριστεί ούτε ο κατασκευαστής τους, ούτε τίποτα άλλο.

Το παραπάνω είναι ένα παράδειγμα της συνεχούς προσθήκης νέων περιορισμών σε κάθε νέα έκδοση του iOS που πλέον εκτός από τις προσωπικές μας δραστηριότητες μας προκαλούν πρόβλημα και στις επαγγελματικές.

Παρά τα διάφορα μειονεκτήματα που είχε ως τώρα το iOS 11 (κατανάλωση μπαταρίας, σούρσιμο, ασυμβατότητα μερικών σημαντικών για μένα εφαρμογών) κρατιόμουν εδώ και 15 μέρες να μην επιστρέψω στο 10.3.3. Όμως το πρόβλημα που συνάντησα σήμερα κάνει την επιστροφή στο 10.3.3 επιτακτική. Κάνω restore σε 10.3.3 τώρα που προλαβαίνω...

Αντί σε κάθε νέα έκδοση iOS να προσθέτει η Apple λειτουργίες, αφαιρεί κιόλας και βάζει νέους περιορισμούς στις δυνατότητες των εφαρμογών. Η παλιά καλή Apple της εποχής του Steve Jobs έχει περάσει πια στο παρελθόν και τώρα έχει πάρει τον κατήφορο.

attachicon.gifImage-1.jpg

το ίδιο αντιμετώπισα κι εγώ με το Fing,μεγάλη ξενέρα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2249   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2017 - 15:17

Τότε γι' αυτό και τα παραπάνω. Επειδή είναι μεταφορά απο Android.

 

Απο εδώ και πέρα, αυτά που θα έχεις όταν θα ξαναχρειαστεί να κάνεις επαναφορά μετά απο Restore, θα εμφανίζονται σωστά.

SMS μετά από restore update μέσω iTunes, δεν εμφανίζονται στο νέο. Οι τηλεφωνικές κλήσεις ναι, αν και όχι όλες. Τι παίζει, ξέχασα κάτι;



#2250   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2017 - 15:21

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όταν πληρώνεις αυτό το ποσό , απαιτείς να λειτουργούν όλα τέλεια. Οχι για κανέναν άλλον λόγο στην τελική, αλλά επειδή η ίδια η apple σου τα εχει παρουσιάσει τέλεια. Το επιχείρημα " θα φτιαχτεί στο επόμενο update " δεν είναι τόσο πειστικό πλέον για όλους μας. Δράττωμαι της ευκαρίας εδώ να πω πως παρακολουθώντας ενα  fanboy στο youtube , γελάω όταν κάθε φορά λέει " nothing serious,I'm sure  apple will this in a future update" .
Στο δικό μου 6s παρατηρώ πλέον ένα μικρό lag , το οποίο δεν υπήρχε στη GM.  Στη GM πήγαινε αψεγάδιαστα. Διυλίζω τον κώνωπα; μπορει ναι , μπορεί και όχι.

Σωστός! Με την 11, το 6S στην αρχή φαινόταν να πηγαίνει αρκετά γρήγορα, παρά τα υπόλοιπα μειονεκτήματα, πλέον είναι αισθητό το lag σε κινήσεις στο μενού και άνοιγμα εφαρμογών. Στην αρχή είχε γίνει OTA update, κατόπιν κάποιων ημερών έγινε restore μέσω iTunes και πέρασμα από την αρχή ως new phone με 11.0.1, όμως τα lag είναι ακόμη εδώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)