Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iOS 11 - Πρώτη γνωριμία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2941 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/06/2017 - 14:35

Και εδώ θα βρούμε πολλά καλούδια ακόμα...

https://cdn.vox-cdn...._2.40.29_PM.png



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/06/2017 - 14:41

Μια άποψη για το ios 11...

 

Ήρθα σχετικά πρόσφατα στην οικογένεια της apple (πριν ένα χρόνο) , προερχόμενος από android με δυνατότητα root , custom roms και kernels κτλ.

Το πρώτο πράγμα που μου έλειψε στο ios ήταν το jealbreak , αλλά δεν το επιχείρησα ούτε για δοκιμή γιατί δεν ήθελα να χαλάσω αυτή την ομοιογένεια που έχει το ios. Μπορεί να του λείπουν πολλά πράγματα (αυτονόητα κάποιες φορές) , αλλά σου δίνει την αίσθηση ενός "δεμένου" λειτουργικού, ταχύτατου και γιατί όχι .. είναι και όμορφο το άτιμο.

 

Πέρασα πριν λίγες ώρες το ios 11 σε iphone 5s και το έβγαλα σχεδόν αμέσως. Ο λογος ; Όχι τα κολλήματα , που είναι αναμενόμενα σε αυτη τη φάση , αλλά γιατί δεν έχει κάτι να με κρατήσει. Σχεδόν όλες οι εφαρμογές είναι ίδιες με το ios 10. Xάρτες (και μην μου πει κανείς για τα όρια ταχύτητας) , φωτογραφίες , μουσική , mail , calendar κτλ. Καινούργιες δυνατότητες δεν υπάρχουν , εκτος κι αν έχεις apple watch ή homekit. Το μόνο που ζηλεύω είναι το control center , όπου επιτέλους υπάρχει διακόπτης για τα δεδομένα , αν και θα προτιμούσα να υπάρχει και ένας για την εναλλαγή δικτύου 3/4G.

 

Η γνώμη μου ... απογοήτευση. Το ios 11 θα έπρεπε να λέγεται ios 10.4.

Τα Updates της Apple έχουν ξεφύγει από το στενό κύκλο ενός κινητού και μόνο.

Το είπες και μόνος σου ότι Apple Watch και HomeKit, μαζί με iCloud Services και Apple Music, φτιάχνουν ένα πολύ γερό οικοδόμημα στο οποίο προστίθενται πολλές μικρές δυνατότητες και διευκολύνσεις.

 

Apple Pay και Siri, δυστυχώς δεν έχουν παρουσία σε όλο τον κόσμο, αλλά αν υπήρχαν στην Ελλάδα, θα απογειωνόνταν η συνολική εμπειρία.

 

 

 

Από το προηγούμενο ποστ μου, να αναφέρω και εγώ ότι μου έλλειπε το ONE-Hand-zooming in Maps. Κάτι που είχε το Google Maps και ήταν χρήσιμο.



#243   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 06/06/2017 - 14:46

Υπάρχουν κάπου τα wallpapers από τα νέα μηχανήματα?


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#244   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 06/06/2017 - 14:51

Υπάρχουν κάπου τα wallpapers από τα νέα μηχανήματα?

f882f632b416ef3b7a31df46481cb5cf.jpgγια iPhone
226b2d75f65f18b0093055e478d174b0.jpgγια iPad
c9f2dceaaf1afd0afd7d92d9cb579eb7.jpgγια Mac


Rafael Nadal
Rafael Nadal

#245   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/06/2017 - 14:55

Τα Updates της Apple έχουν ξεφύγει από το στενό κύκλο ενός κινητού και μόνο.

Το είπες και μόνος σου ότι Apple Watch και HomeKit, μαζί με iCloud Services και Apple Music, φτιάχνουν ένα πολύ γερό οικοδόμημα στο οποίο προστίθενται πολλές μικρές δυνατότητες και διευκολύνσεις.

 

Apple Pay και Siri, δυστυχώς δεν έχουν παρουσία σε όλο τον κόσμο, αλλά αν υπήρχαν στην Ελλάδα, θα απογειωνόνταν η συνολική εμπειρία.

 

 

 

Από το προηγούμενο ποστ μου, να αναφέρω και εγώ ότι μου έλλειπε το ONE-Hand-zooming in Maps. Κάτι που είχε το Google Maps και ήταν χρήσιμο.

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι έχει να κάνει με τη Siri/ Apple Pay.

Πιστεύω ότι κατά κάποιο τρόπο τα features που παρέχουν στο iOS N θα έπρεπε να είχαν δοθεί από την έκδοση N-1, λες και πριν τα δώσουν τα κουτσουρεύουν για να έχουν να δίνουν στις επόμενες versions. 

 

Αρχικά με απογοήτευσε το 11 δεν το κρύβω. Ψάχνοντας στα forums, βλέπω ότι  τελικά περιέχει πολλά μικρά features τα οποία σαν σύνολο το κάνουν άξιο upgrade και ας μην ξεχνάμε τις αλλαγές στα ipad.  


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 06/06/2017 - 15:01


#246   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:04

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι έχει να κάνει με τη Siri/ Apple Pay.

Πιστεύω ότι κατά κάποιο τρόπο τα features που παρέχουν στο iOS N θα έπρεπε να είχαν δοθεί από την έκδοση N-1, λες και πριν τα δώσουν τα κουτσουρεύουν για να έχουν να δίνουν στις επόμενες versions. 

 

Αρχικά με απαγοήτευσε το 11 δεν το κρύβω. Ψάχνοντας στα forums, βλέπω ότι  τελικά περιέχει πολλά μικρά features τα οποία σαν σύνολο το κάνουν άξιο upgrade και ας μην ξεχνάμε τις αλλαγές στα ipad.  

Έτσι λειτουργούσε πάντα. Για τους δικούς της λόγους όμως, και ας λέμε εμείς ότι τα δίνει όλα με το σταγονόμετρο.

 

Να δώσω ένα παράδειγμα:

 

Ο διακόπτης των δεδομένων, έχει περισσότερο νόημα να μπει τώρα, μιας και υποστηρίζεται πλέον από πολλά δίκτυα το WiFi Calling.

Έχουν όλα τα Flagship Smartphones ποιοτικά μικρόφωνα και ηχεία και συστήματα αποσιώπησης θορύβου, και δεν ακούς τι σου λέει ο άλλος σε μια παραδοσιακή κλήση, επειδή έχει κλείσει τα DATA, και δεν έχει πρόσβαση στο HD Call της Cosmote και της Vodafone κτλ.

 

Τώρα, μπορείς να έχεις το κινητό σε Airplane mode, και να συνεχίζεις να δέχεσαι κανονικές κλήσεις μέσω WiFi Calling. Ψιλοαχρηστεύεται η χρήση του 3G/4G σήματος αν έχεις δυνατό WiFi. Μέχρι τώρα όμως δεν ήθελε να σου κάνει την ζωή δύσκολη, αφήνοντάς σε να κλείσεις το Data Toggle, και μετά να φωνάζεις για να ακούσεις τον συνομιλητή σου.

 

Προσωπική εκτίμηση των πραγμάτων, και όχι μόνο σε αυτό το παράδειγμα. Έχω και άλλα, αλλά ας σας τα δίνω και εγώ με το σταγονόμετρο...



#247   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:06

παιδιά αυτό με το NFC θα μπορούν το τα οι εφαρμογές από τράπεζες να κάνουμε πληρωμές?

#248   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:23

Σχετικά με το iCloud sync των messages...

 

Ξέρει κανείς αν θα συγχρονίζονται και τα SMS μαζί με τα iMessages;

 

Επίσης το sync θα περιλαμβάνει και το Apple Watch; Έχω βαρεθεί να διαγράφω τα άχρηστα messages από 3 διαφορετικές συσκευές (phone, pad, watch)...

1. Αφορά τα iMSGs

2. iOS & macOS


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#249   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:27

1. Αφορά τα iMSGs

2. iOS & macOS

Ευχαριστώ Νίκο για τις απαντήσεις!

 

Κρίμα... μισές δουλειές για άλλη μια φορά...

:(



#250   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:28

1η σπαστικη αλλαγη (αλλιως ειχα συνηθισει), ειναι στο multitasking
Οταν πας να σβησεις οτι εφαρμογες εχεις ανοιχτες, ενω μεχρι σημερα απλα τις σερναμε προς τα πανω και εφευγαν μια μια, τωρα πια πρεπει να πατας σε καθε μια επανω και να τις σβηνεις, οπως σβηνεις ενα app που δεν θες... ( βγαζει δηλαδη το x πανω αριστερα για να την σβησεις)
Ηταν πιο πρακτικο και γρηγορο το να τις σερνεις απλα προς τα πανω και να σβηνουν οι ανοιχτες εφαρμογες..

#251   Spok

Spok

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:33

1η σπαστικη αλλαγη (αλλιως ειχα συνηθισει), ειναι στο multitasking
Οταν πας να σβησεις οτι εφαρμογες εχεις ανοιχτες, ενω μεχρι σημερα απλα τις σερναμε προς τα πανω και εφευγαν μια μια, τωρα πια πρεπει να πατας σε καθε μια επανω και να τις σβηνεις, οπως σβηνεις ενα app που δεν θες... ( βγαζει δηλαδη το x πανω αριστερα για να την σβησεις)
Ηταν πιο πρακτικο και γρηγορο το να τις σερνεις απλα προς τα πανω και να σβηνουν οι ανοιχτες εφαρμογες..

Σοβαρά μιλάς τώρα? Όντως είναι σπαστικό αυτό!



#252   Spok

Spok

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:37

Τα περισσότερα που διάβασα για το 11 δεν με πολυενδιαφέρουν (γι'αυτό είμαι και λάτρης ανέκαθεν του ios, γιατί σου έδινε ίσα ίσα όσα χρειαζόσουν) αν και δεν είμαι ο μέσος χρήστης αλλά σ'αυτό που είπα "Επιτέλους!" είναι για το files app που λέει οτι θα σου δείχνει τα διάσπαρτα αρχεία σου απ'όλες τις εφαρμογές.



#253   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:37

1η σπαστικη αλλαγη (αλλιως ειχα συνηθισει), ειναι στο multitasking
Οταν πας να σβησεις οτι εφαρμογες εχεις ανοιχτες, ενω μεχρι σημερα απλα τις σερναμε προς τα πανω και εφευγαν μια μια, τωρα πια πρεπει να πατας σε καθε μια επανω και να τις σβηνεις, οπως σβηνεις ενα app που δεν θες... ( βγαζει δηλαδη το x πανω αριστερα για να την σβησεις)
Ηταν πιο πρακτικο και γρηγορο το να τις σερνεις απλα προς τα πανω και να σβηνουν οι ανοιχτες εφαρμογες..

 

Μιλάς προφανώς μόνο για iPad, όχι για iPhone, σωστά;



#254   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:38

1η σπαστικη αλλαγη (αλλιως ειχα συνηθισει), ειναι στο multitasking
Οταν πας να σβησεις οτι εφαρμογες εχεις ανοιχτες, ενω μεχρι σημερα απλα τις σερναμε προς τα πανω και εφευγαν μια μια, τωρα πια πρεπει να πατας σε καθε μια επανω και να τις σβηνεις, οπως σβηνεις ενα app που δεν θες... ( βγαζει δηλαδη το x πανω αριστερα για να την σβησεις)
Ηταν πιο πρακτικο και γρηγορο το να τις σερνεις απλα προς τα πανω και να σβηνουν οι ανοιχτες εφαρμογες..

Εμένα δεν είναι έτσι! Εννοείς τις καρτέλες ( application drawer ) στο multitask center ? Σε iPad η iPhone αυτό;

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Melinas1998, 06/06/2017 - 15:39


#255   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/06/2017 - 15:39

Σοβαρά μιλάς τώρα? Όντως είναι σπαστικό αυτό!


Το εβαλα στο air για να δω τι παιζει, και ανοιγω εφαρμογες να δω τι εχει προστεθει και οταν παταω 2 φορες το home για να σβησω οτι εχω ανοιχτο μου τις βγαζει ολες και πρεπει μια μια τις ανοιχτες να τις παταω, βγαζει μετα το x πανω αριστερα και πρεπει σε καθε μια να τις σβηνω...
Ασε σπασιμο π@π...ων

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες