Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Alpine iLX-107: Το πρώτο aftermarket ηχοσύστημα αυτοκινήτου με WiFi CarPlay


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/07/2017 - 13:02

Alpine-iLX-107-.jpg

 

 

Η Alpine δίνει τη λύση στους χρήστες iOS που αναζητούν ένα aftermarket ηχοσύστημα αυτοκινήτου το οποίο να υποστηρίζει WiFi CarPlay με το Alpine iLX-107.
 

 

Τι είναι το CarPlay; Αποτελεί την πρόταση της Apple για έναν ασφαλέστερο και πιο έξυπνο τρόπο χρησιμοποίησης των δυνατοτήτων του iPhone στο αυτοκίνητο. Επιτρέπει την πραγματοποίηση κλήσεων, την χρήση των Χαρτών, την ακρόαση μουσικής και την πρόσβαση σε μηνύματα μόνο με κινήσεις αφής ή φωνητικές εντολές μέσω της ψηφιακής βοηθού Siri.

 

 

Το Alpine iLX-107 είναι το μοναδικό aftermarket ηχοσύστημα αυτοκινήτου το οποίο υποστηρίζει ασύρματη σύνδεση μέσω WiFi, δίνοντας τη δυνατότητα στους χρήστες να αφήσουν στην άκρη το καλώδιο Lightning. Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφερθεί το πρώτο WiFi CarPlay ηχοσύστημα έγινε διαθέσιμο με τα BMW 5 Series Sedan το 2017, ωστόσο η πρόταση της Alpine αποτελεί τη μοναδική aftermarket λύση που μπορεί να αποκτήσει κάποιος χρήστης... χωρίς να αποκτήσει νέο αυτοκίνητο.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/07/2017 - 13:15

Αυτο το πραγμα θα ειναι διαθεσιμο ελλαδα ή αλλα λογια να αγαπιομαστε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/07/2017 - 13:24

Θα είναι κάποια στιγμή... στις ΗΠΑ είναι διαθέσιμο προς $699,99


Behind the Scenes...

#4   darko

darko

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Darko_9

Δημοσίευση 05/07/2017 - 14:31

Καλησπέρα στην παρέα. Υπάρχει κάποιος απο έδω που να έχει στο αμάξι του aftermarket Apple CarPlay σύστημα και αν ναι,  ποιο μοντέλο? 



#5   Lumia920

Lumia920

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/07/2017 - 19:37

Αυτό... https://vast.gr/alpine-ilx-700


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#6   lazos

lazos

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2017 - 19:45

Καλησπέρα

Εγώ έχω το Pioneer SPH-DA120

#7   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/07/2017 - 11:40

Καλησπέρα στην παρέα. Υπάρχει κάποιος απο έδω που να έχει στο αμάξι του aftermarket Apple CarPlay σύστημα και αν ναι,  ποιο μοντέλο? 

 

Έχω το Pioneer AVIC-F60DAB. Μπορώ να πω ότι πρακτικά είναι άχρηστο! Κι όμως ναι, μη σας φαίνεται υπερβολικό αυτό που γράφω! Τα μηνύματα SMS δεν εξυπηρετούν όπως εμφανίζονται, τα οποία δεν απεικονίζονται πλήρως, οι κλήσεις δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από το βασικό μενού που δίνει και η Pioneer, δυνατότητα χρήσης κάποιων εφαρμογών όπως κάποιο app navigation (Navigon) δεν υπάρχει, απεικόνιση και ειδοποίηση υπενθυμίσεων και ειδοποιήσεων ημερολογίου και σημειώσεων δεν υπάρχει. Περίμενα περισσότερα, όμως και η Apple δεν το αναπτύσσει το λογισμικό, όπως και η Pioneer στο κομμάτι της, η οποία τελευταία δίνει αναβαθμίσεις πολύ αραιά και χωρίς καινοτομίες! After sales service και τεχνική υποστήριξη από Pioneer (αντιπρόσωπος στην Ελλάδα και εξουσιοδοτημένο service το οποίο είναι άλλη εταιρεία) για κλάματα, αλλά... marketing... μεγάλη επιστήμη!!!



#8   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 08/07/2017 - 19:39

Έχω το Pioneer AVIC-F60DAB. Μπορώ να πω ότι πρακτικά είναι άχρηστο! Κι όμως ναι, μη σας φαίνεται υπερβολικό αυτό που γράφω! Τα μηνύματα SMS δεν εξυπηρετούν όπως εμφανίζονται, τα οποία δεν απεικονίζονται πλήρως, οι κλήσεις δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από το βασικό μενού που δίνει και η Pioneer, δυνατότητα χρήσης κάποιων εφαρμογών όπως κάποιο app navigation (Navigon) δεν υπάρχει, απεικόνιση και ειδοποίηση υπενθυμίσεων και ειδοποιήσεων ημερολογίου και σημειώσεων δεν υπάρχει. Περίμενα περισσότερα, όμως και η Apple δεν το αναπτύσσει το λογισμικό, όπως και η Pioneer στο κομμάτι της, η οποία τελευταία δίνει αναβαθμίσεις πολύ αραιά και χωρίς καινοτομίες! After sales service και τεχνική υποστήριξη από Pioneer (αντιπρόσωπος στην Ελλάδα και εξουσιοδοτημένο service το οποίο είναι άλλη εταιρεία) για κλάματα, αλλά... marketing... μεγάλη επιστήμη!!!


Ακριβώς!Εχω και εγώ το Pioneer SPH DA120 στο ένα αυτοκίνητο,αλλά τελικά ακόμα και το Pioneer MVH350B που επίσης έχω, είναι επαρκεστατο!Κριμα τα λεφτά..Τουλάχιστον για Ελλάδα..


Sent from my iPad using Tapatalk

#9   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 09/07/2017 - 12:58

Ισχύει παιδιά. Και εγώ το da120 έχω αλλά μόνιμα με Bluetooth είμαι. Επίσης τώρα κάτι έγινε και δε μου δουλεύει ούτε το av. Τέλος σε πολλά συστήματά η pioneer έχει ασύρματα χειριστήρια που κουμπώνουν στο τιμόνι για τα τιμόνια που δεν έχουν ενσωματωμένα. Για αυτό δεν έχει βγάλει τιποτα

#10   psab

psab

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/07/2017 - 19:33

Έιμαι χρήστης car play εδω και 4 χρόνια! είχα το Pioneer Avic - F960BT.

 

ήμουν αρκετά ευχαριστημένος σε ότι αφορά την χρήση μου στην μουσική και στο spotify. Το τηλέφωνο δεν είναι ότι πιο εύχρηστο ενώ τα μηνύματα έχουν το κακό συνήθειο να διαβάζονται από βλάχα χορεύτρια σε κ**άδικο της Κατερίνης. 

Άλλαξα αυτοκίνητο πριν 3 μήνες και έβαλα την Kenwood 9717. Πραγματικά πεταμένα 799 ευρώ. Πολύ χειρότερος ήχος από την Pioneer και αρκετά χρήσιμα κουμπάκια λιγότερο. Τέλος έχει κεραία για καλύτερο σήμα gps αλλά δουλεύει μόνο με τους χάρτες του iphone. 

 

Μόλις διάβασα για το alpine ilx107 φυσικά ως apple junkie έτρεξα να μάθω περισσότερα. 

 

Δυστυχώς λειτουργεί και φυσικά πωλείται μόνο στην αμερική. whick means : το ραδιόφωνο δεν λειτουργεί στην Ελλάδα καθώς οι σταθμοί δεν αλλάζουν με 0,1+- αλλά με 0,3+-. Δηλαδή άν έχεις πιάσει τον σταθμό δίεση 101,3 επόμενος σταθμός είναι το 101,6 και ο προηγούμενος ο 100,9.

 

Εν αναμονή σε ευρωπαϊκό μοντέλο που θα αλλάζει τους σταθμούς κανονικά...



#11   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/08/2017 - 10:56

Ψαχνω aftermarket πηγη που να υποστηριζει apple carplay με 6"+ οθονη, bluetooth, navi, rear camera χωρις cd αλλα να μπορει να συνδεθει εξωτερικα cd-ιερα (μην ρωτατε γιατι...περιεργειες)...
Εχει καποιος κατι στα υποψην;
Σκεφτομουν την Pioneer SPH-DA120 αλλα δεν ξερω αν θα με καλυψει


#12   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2017 - 08:41

Ψαχνω aftermarket πηγη που να υποστηριζει apple carplay με 6"+ οθονη, bluetooth, navi, rear camera χωρις cd αλλα να μπορει να συνδεθει εξωτερικα cd-ιερα (μην ρωτατε γιατι...περιεργειες)...
Εχει καποιος κατι στα υποψην;
Σκεφτομουν την Pioneer SPH-DA120 αλλα δεν ξερω αν θα με καλυψει


Τελικά επέλεξες κάποιο;

#13   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/12/2017 - 17:41

τελικα αυτο μπορουμε να το αγορασουμε ελλαδα? θα δουλευει στην ελλαδα? ειδικα το ραδιοφωνο






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες