Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Εφορία: Ετοιμάζει εφαρμογή για έλεγχο των πλαστών αποδείξεων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2017 - 17:36

Ειμαι από αυτούς που του παίρνουν το φόρο πριν πληρωθεί..ή αμέσως αν θέλετε..δημόσιος υπάλληλος του 1000ρικου..στο δεύτερο παιδί μου ο γυναικολόγος είπε τόσα με απόδειξη..τόσα χωρίς..γλίτωνα 600€. Ποιο κίνητρο μου έδωσε το κράτος να πω..κόψε μου απόδειξη ρε λαμόγιο..γιατί θ πάρω επιστροφή..έστω τα μισά! Και εχω πολλές τέτοιες περιπτώσεις..φυσικά όχι μόνο με γιατρούς..
ΥΓ pos υποχρεωτικά ε;; τα μισά περίπτερα δεν έχουν και μέχρι πρόσφατα ούτε τα Mikel!!
Sorry για το off topic..απλά δεν πάμε πουθενά έτσι

Πραγματικά εύγε για την ειλικρίνεια σου. Σπανίζει στις μέρες μας. Να σου ζήσει κιόλας το παιδί. Νομίζω πως όποιος είναι στην αγορά εργασία βλέπει την κατάσταση ακριβώς όπως την περιγράφεις.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/07/2017 - 20:02

Οπότε στο όνομα όλων των όσων έχουν δικαιολογηθεί μέχρι πρότινος, ας προστεθεί και αυτό! Πάλι καταλήγουμε ότι φταίει κάποιος άλλος, στην προκειμένη περίπτωση, κάποιος που δεν εμφανίζει έργα με τα έσοδα των φόρων, άρα πρέπει να περιμένουμε αυτόν πρώτα και αν πράξει αυτός, το σκεφτόμαστε μετά εμείς να πράξουμε αυτό που θεωρούμε ότι μας βαραίνει ως υποχρέωση! Φταίνε μόνο οι πολιτικοί (τους οποίους εκλέγει ο πάνσοφος λαός) και όχι ο καθένας πολίτης, που δηλώνει άλλο εισόδημα, λαμβάνει επιδόματα και συντάξεις παρανόμως, καταστρέφει, καταλαμβάνει κάθε δημόσια περιουσία... κλπ κλπ κλπ. Δεν έχει νόημα η συνέχεια σε οτιδήποτε, άλλωστε από την γέννεση της επανάστασης της νεότερης ελληνικής ιστορίας έχουν καταγραφεί οι προθέσεις αρκετών όπου ήθελαν προσωπικό όφελος για την συμμετοχή τους σε κάτι κοινό. Όπως άκουσα κι από έναν απογοητευμένο μεσήλικα τις προάλλες... "από τύχη υπάρχει αυτή η χώρα και από τον ηρωισμό μιας χούφτας ανθρώπων"!

Καλά πάμε... για τα σπήλαια!


Απαντω γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν καταλαβες καλα το γραπτο μου και οχι (εννοειται) για να επιμεινω στην οποια αποψη μου.
Καποτε πρεπει να αποφασισουμε αν θα ειμαστε με αυτο που ελεγαν παλια και με το αστυφυλαξ και με το χωροφυλαξ.
Τι εννοω.
Αναφερθηκα στην παραλειψη του κρατους να μην φροντισει να κανει πραγματικοτητα την ανταποδοτικοτητα που θα επρεπε να εχουν οι φοροι μας. Δεν προκειται για υπεκφυγη ουτε για μεταθεση ευθυνων. Καλως η κακως ομως την ευθυνη του να δινεις το καλο παραδειγμα η τον τονο αν θελεις στους κωπηλατες, τον εχει ο ασκων την εξουσια η το προσταγμα. Το κρατος λοιπον (διαλεξε, δια των εκπροσωπων του η απροσωπα) οφειλε να δειξει στον καθενα μας οτι και οπως προβλεπεται απο το Συνταγμα ολων των ειδων οι φοροι εχουν ανταποδοτικο χαρακτηρα. Ποιο ειδος φορου πληρωνεις και δεν εχεις την αισθηση οτι πετας τα χρηματα απο το παραθυρο ; Εξισωνοντας τις ευθυνες μεταξυ πολιτων και διοικησης, απλως δινεις αφεση αμαρτιων στους δε δια του συμψηφισμου.
Να θυμισω οτι στις κοινωνιες των πατεραδων ξαι παπουδων μας, ο σημερινος δημοσιος υπαλληλος, ονομαζοταν δημοσιος λειτουργος και εχαιρε εκτιμησης στην κοινωνια. Σημερα (δυστυχως ειναι συνωνυμο του τεμπελη, χαραμοφαη και ακομη και λαμογιο).
Ας μην βλεπουμε μονο το τυρακι που ειναι ισως το φπα σε μια αποδειξη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#33   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/07/2017 - 20:05

Παίδες sorry διότι εγώ το ξεκίνησα κιόλας, επειδή είναι τελείως άσχετο όλο αυτό που συζητάμε με το τίτλο του θέματος, ας το σταματήσουμε παρακαλώ. Ευχαριστώ.


Δεν εχει σημασια αν για λογους ταξης διαγραψετε αργοτερα οσα κρινετε, αλλα υπηρξε πολυ ψυχοθεραπευτικο για μενα να γραψω καποια απο τα πραγματα που σκεφτομαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#34   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/07/2017 - 20:26

Εννοείται ότι κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να εχει ο καθένας την ελευθερία έκφρασης της άποψης του άρα δεν είχα σκοπό να σε πείσω για κάτι που δεν έχεις πρόθεση να αποδεχτείς, σαφώς συμφωνώ ότι κύριο λόγο στο κράτος εχει η πολιτική και οι πολιτικοί, ωστόσο όπως και στην κωπηλασία έτσι και στην δομημένη και οργανωμένη κοινωνία δύναμη εχει και ο τελευταίος κωπηλάτης, ο τελευταίος πολίτης με την συμπεριφορά του. Κατά ευρωπαϊκό βορρά νομίζω το έχουν αντιληφθεί νωρίτερα απο τους εφευρέτες της δημοκρατίας. Άρα αν ο καθένας περίμενε πάντοτε στην σειρά του, διεκδικούσε ανταποδοτικά μόνο όσο εχει προσφέρει και δεν λάδωνε (το εκφέρω στο πλέον κοινότυπο παράδειγμα), τότε η κοινωνία θα είχε υγιέστερη πολιτική. Τόσο απλά και τόσο δύσκολα!

#35   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 21/07/2017 - 20:31

Δυστυχώς το τριπάκι που μας έχουν βάλει να θεωρούμε όλους τους δημόσιους υπαλλήλους τεμπέληδες και όλους του ελεύθερους επαγγελματίες κλέφτες είναι ανέκδοτο!! Ας ξυπνήσουμε...

#36   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/07/2017 - 00:40

Θεωρώ κι εγώ ότι δεν δίνονται ουσιαστικά κίνητρα για την πάταξη της φοροδιαφυγής (πέρα από τα φαιδρά περί κληρώσεων και λοιπές... χάντρες για ιθαγενείς).

 

Στην αγορά υπάρχει μεγάλη πίεση λόγω της πολυετούς παρατεταμένης κρίσης, ο κόσμος δεν έχει σπίτι του καλα καλά τα ουσιώδη κι όταν του λένε "τόσα χωρίς φπα, τόσα με φπα", είναι φυσικό να διαλέγει το λιγότερο ποσό που θα βγει από την τσέπη του.

 

Αν, κάποια στιγμή στο μέλλον, αυτή η διαφορά "με - χωρίς" μειωθεί σε λογικό πλάισιο, ο κόσμος δεν ειναι χαζός, θα ακολουθήσει τη νομιμότητα, αφού γνωρίζει ότι στο τέλος αυτός, ως τελευταίος τροχός της άμαξας, θα πληρώσει την απώλεια των κρατικών εσόδων από τον εξαφανισμένο φπα.. 

 

Χρειάζεται όμως γενναία στρατηγική και όχι apps τύπου "pokemon go", ή δωρο-κληρώσεις.


Τελευταία επεξεργασία από: nickvog, 26/07/2017 - 00:42





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες