Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα κατά το unlock iPhone 2G 4GB


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ducati

ducati

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2009 - 10:50

Καλησπέρα σε όλους,

Έπεσε στα χέρια μου ένα iPhone 2G με 4GB χώρο και ύστερα από πολλά jailbreak είπα να κάνω κι αυτό…Στα προηγούμενα δεν είχα συναντήσει κανένα πρόβλημα(είτε 2G είτε 3G) αλλά με το συγκεκριμένο έχω!!

Δεν κάνει unlock ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!

Όταν έφτασε στα χέρια μου το κινητό ήταν σε έκδοση 2.2 (κανονικά update μέσω iTunes) και από όσο ξέρω πριν είχε 1.1.2 . Έκανα κανονικά jailbreak μέσω quickpwd και όλα οκ με cydia/ installer αλλά δεν πιάνει σήμα καθόλου!

Έκανα restore σε 2.0.2 μπας και μέσω winpwd παίξει αλλά πάλι δεν πιάνει σήμα….έκανα άλλη μια προσπάθεια (restore se 2.2) και προσπάθησα να το κάνω κανονικά activation με μια SIM που έχω ΑΤ & Τ και με αφήνει κανονικά να κάνω activation άλλα όπως είναι φυσικό ζητάει να γραφτώ κτλ κτλ…..καμία ιδέα κανείς?????? ???


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/01/2009 - 12:54

από quickpwn πάτησες unlock?

#3   ducati

ducati

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2009 - 15:28

ευχαριστω για την απαντηση....

ναι ναι εχω πατησει unlock iPhone και φορτωσα και τα bootloaders 39 k 46 αλλα παλι τιποτα...τωρα πια οταν προσπαθει να ξανακανει Unlock στο bootneuter 2,1 μου γραφει οτι δεν χρειαζετε να ξαναφλασαρει γιατι οι ρυθμισεις ειναι ιδιες...ισως απο τα πολλα unlock  :P

εχω κανει πολλα iphone χωρις προβληματα.....φοβαμαι επειδη ειναι ΠΟΛΥ παλιο τηλεφωνο(οπως ειπα ειναι 4GB) συγκεκριμενα στο general-about Μου λεει οτι το Model ειναι το MA501LL....δεν ξερω αν βοηθαει σε κατι...ενα αλλο iPhone 2G 16GB στο Model γραφει ΜΒ384LL.....

επισης να προσθεσω οτι το modem firmware ειναι το 04.05.04_G

μηπως να μπω στην διαδικασια να κανω downgrade σε 1.1.4 ???Η κανα downngrade στο modem firmware??(αν γινετε)

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/01/2009 - 18:05

μπες από Cydia και κατέβασε το Βοοtneuter και τρέξτο

#5   ducati

ducati

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2009 - 02:27

ενω ηταν σε 2.2 και ετρεχα το bootneuter Μου κολαγε ολο το τηλεφωνο και μετα εκανε μονο του respring....τωρα το εχω σε 2.0.2 και το bootneuter τρεχει κανονικα...εκανα flash σε 3.9 bootloader με unlock απο bootneuer και το εκανε....


ειμαι στο σταδιο τωρα που πιανει σημα(πχ Wind) και αν το αφησω χωρις να κανω κληση συνεχιζει και εχει σημα αλλα μετα απο λιγο μεσα στην κληση το χανει και λεει no service....μεετα με δυο-τρια unlock ξαναπιανει σημα και φτου απο την αρχη.....

ξαναλεω ειμαι σε v2.0.2 με modem firmware 04.05.04_G.

thx again !  ;)

#6   ducati

ducati

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2009 - 12:32

συνεχιζει τα ιδια  :-\ :-\



#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/01/2009 - 12:45

Μην αλλάζεις έτσι firmware. Θα το τρελάνεις το κινητό. Μείνε στην 2.2 καλύτερα και από  κει κ πέρα δοκίμασε διαφορετικές επιλογές στο bootneuter μπας και στρώσει
κάνε κ ένα reset network settings

#8   ducati

ducati

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2009 - 13:30

Quote

Μην αλλάζεις έτσι firmware. Θα το τρελάνεις το κινητό. Μείνε στην 2.2 καλύτερα και από  κει κ πέρα δοκίμασε διαφορετικές επιλογές στο bootneuter μπας και στρώσει

κάνε κ ένα reset network settings


να σου πω την αληθεια δεν θελω να του βαλω 2.2 γιατι το φοβαμαι οτι δεν θα παιζει... :) μου κολαγε ετσι κι αλλιως το bootneuter..

μηπως ξερει τι κανει η επιλογη fakeblank στο bootneuter??συνεχεια off ειναι...



#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/01/2009 - 18:08

Το fakeblank άστο οff.
Παίξε εκεί με τα bootloaders λιγάκι μέχρι να σου δουλέψει. Δεν ξέρω τι άλλο φταίει

#10   ducati

ducati

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2009 - 19:56

απο την πειρα σου...υπαρχει περιπτωση να παιξει με turbosim ή κατι τετοιο? ???

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/02/2009 - 20:23

Δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιες αλλά μπορείς να δοκιμάσεις. Πρόσεχε όμως να υποστηρίζουν την έκδοση που έχεις

#12   ducati

ducati

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 00:38

κανει ενα περιεργο πραγμα το τηλεφωνο.....το bootneuter παιζει κανονικα μονο σε 2.0.2 σε αλλες εκδοσεις οπως 2.2 Η 2.2.1 κολλαει..οι αλλες εφαρμογες παιζουν οκ!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες