Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Vivek Paul Gundotra, πρώην στέλεχος της Google: Αν σας ενδιαφέρει πραγματικά η φωτογραφία αποκτήστε iPhone, όχι Android.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
78 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2017 - 15:56

εχω παρα δει οχι απλα εχω δει. Το iPhone ειναι μια μετριοτατη εως για τα μπαζα φωτογραφικη μηχανη σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Καποια android (προς Θεου οχι τα φτηνιαρικα που λες) πετυχαινουν απλα καλυτερα αποτελεσματα στις ιδιες συνθηκες αφηνοντας να μπει λιγο παραπανω φως. Μεχρι εκει και τιποτα παραπανω. Εχουν και αυτα ουκ ολιγα ελαττωματα στο θεμα φωτο. Συγκριτικα ομως με το μηλοφωνο υπερτερουν



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/08/2017 - 16:03

εχω παρα δει οχι απλα εχω δει. Το iPhone ειναι μια μετριοτατη εως για τα μπαζα φωτογραφικη μηχανη σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Καποια android (προς Θεου οχι τα φτηνιαρικα που λες) πετυχαινουν απλα καλυτερα αποτελεσματα στις ιδιες συνθηκες αφηνοντας να μπει λιγο παραπανω φως. Μεχρι εκει και τιποτα παραπανω. Εχουν και αυτα ουκ ολιγα ελαττωματα στο θεμα φωτο. Συγκριτικα ομως με το μηλοφωνο υπερτερουν

Είπα κάτι διαφορετικό;



Sent from my iPhone using Tapatalk

#33   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2017 - 16:12

Είπα κάτι διαφορετικό;



Sent from my iPhone using Tapatalk

ασε τωρα τι ειπες και τι ειπα. Ο γραπτος λογος ειναι ευκολο να παρεξηγηθει. Απλα εγω παντα εχω την περιεργεια καποιος χρηστης εδω που εχει ενα καλο android τηλ και ενα iphone να ανεβασει 3-4 φωτο τραβηγμενες και απο τις 2 συσκευες σε χαμηλο φως. Να δουμε τις διαφορες και να ακουσουμε και 5 αποψεις. Γιατι μαυρο ασπρο στη τεχνολογια αναλογης αξιας δεν υπαρχει.



#34   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/08/2017 - 20:45

Καλή φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου.
Τώρα όσο αν αφορά ποιότητα ένα κινητό με ένα αισθητηρακι μια σταλιά υστερεί παρασάγγας σε ποιότητα εικόνας από ένα μεγαλύτερο αισθητήρα ίδιας γενιάς πίσω από καλύτερα οπτικά. Ποσό μάλλον αν αυτός έχει full frame ή APSC μέγεθος. Το dynamic range, white balance high ISO κλπ δεν συγκρίνονται απλά. Αν κάποιος πιστεύει το αντίθετο είναι γελασμένος. Επίσης ότι φωτογραφία βλέπω σε οθόνη ακριβού android με τους έξαλλους κορεσμους είναι για γέλια.
Για να φωτογραφίσω μια στιγμή όπως γύρω από ένα τραπέζι καλό είναι το τηλέφωνο. Γιατί βλέπω τη φωτογραφία και το μυαλό μεταφέρεται σε αυτή την ανάμνηση. Για να τραβήξω μια εικόνα όπως ένα υπέροχο τοπίο θα πάρω την SLR μου όμως γιατί θέλω να απολαύσω την εικόνα αυτή καθεαυτή. Για μένα είναι 2 διαφορετικές ανάγκες και δεν μπλέκονται. Όλα τα αλλά είναι marketing απλά.

Τελευταία επεξεργασία από: hal, 01/08/2017 - 20:45


#35   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 01/08/2017 - 21:30

Έζησα ένα τρίμηνο ταυτόχρονα με το iPhone 7 και το galaxy s8 ...Στις νυχτερινές λήψεις ή χαμηλού φωτισμού απλά δεν υπάρχει σύγκριση ... Έδωσα το 7αρι όταν βρέθηκε η ευκαιρία και είμαστε Εν αναμονή του νεότερου .Για μένα πάντως η φωτογραφική μηχανή είναι μεγάλη υπόθεση , και δεν με νοιάζει σε τι συσκευή είναι .Οποτε μακάρι να βγάλει κάτι αξιοπρεπές ...διαφορετικά θα παραμείνω αλλόθρησκος , έστω και για λίγο ....

Συνημμένα αρχεία



#36   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/08/2017 - 22:59

Πιο iPhone 8, βγαίνει το Note 8. Η Samsung χρόνια τώρα υπερισχύει στο θέμα κάμερας.



#37   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/08/2017 - 00:19

Απλα εγω παντα εχω την περιεργεια καποιος χρηστης εδω που εχει ενα καλο android τηλ και ενα iphone να ανεβασει 3-4 φωτο τραβηγμενες και απο τις 2 συσκευες σε χαμηλο φως. Να δουμε τις διαφορες και να ακουσουμε και 5 αποψεις. Γιατι μαυρο ασπρο στη τεχνολογια αναλογης αξιας δεν υπαρχει.

Έχουμε και λέμε.

 

- 1η φώτο με 6+. Το γνήσιο, το καλό, το αυθεντικό.

 

- 2η φώτο με Huawei Honor 8 όλα Auto, μιας και έχει επιλογές κλασικά για διάφραγμα, ISO κτλ. Μόνο μείον η μη ύπαρξη OIS.

 

mrgkBu5.jpg

 

2IGuN02.jpg

 

 

2ο δείγμα.

 

smQl3r0.jpg

 

NGUi3WE.jpg

 

 

Για να καταλήξω, έχω συμφιλιωθεί με την ιδέα οτι ποτέ, μα ΠΟΤΕ η κάμερα των iPh στις βραδυνές λήψεις δε θα φτιάξει και θα παραμείνει όσο σκ@τά ήταν και είναι.

 

Και ο λόγος δεν είναι μόνο ο σένσορας αλλά και οι επιλογές - παραμετροποιήσεις που δεν δίνει το ίδιο το iOS στη κάμερα όπως γίνεται στους "απέναντι".

 

Κάτι που δε το βλέπω και αυτό να αλλάζει ποτέ. Είναι ριζωμένο στη φιλοσοφία της εταιρείας για "Simplicity". Τράβα μια φώτο και that's it.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 02/08/2017 - 00:26

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#38   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2017 - 01:35

τις φωτο του φιλου του gas δεν τις σχολιαζω γιατι απλα τις θεωρω κατω του μετριου. Τουλαχιστον ετσι φαινονται στην οθονη του Mac ακομα και στην αναλυση που τις εχει ανεβασει. Νικος οι δικες σου παλι στην οθονη του mac και στο 100% δειχνουν αρκετα καλες και απο τα 2 τηλεφωνα, τηρουμενων των αναλογιων παντα. Στη πρωτη φωτο το iphone δειχνει να κανει καλυτερη δουλεια και στη δευτερη το Honor τα παει καλυτερα με καλυτερα contrast. Το iphone αφηνει να μπει περισσοτερο φως στη φωτο και μαζι και θορυβο. Αυτα ειδα με γυμνο ματι, καποιος ποιο εμπειρος ισως μας κατατοπισει περισσοτερο.

 

ΥΓ Σε καθε πριπτωση τις τρομακτικες διαφορες που γραφουν καποιοι ακομα δεν τις εχω δει πουθενα.



#39   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/08/2017 - 11:30

Επίσης σε αυτά που γράφεις, το Honor έχει πιο υψηλό Saturation.

 

Είναι πολύ σημαντικές οι ρυθμίσεις που προστίθενται για τη παραμετροποίηση που είπαμε και πιο πάνω.

 

Για να καταλάβεις τι εννοώ, λίγο να μπορείς να παίξεις με το διάφραγμα, παίρνεις αυτό. Απο Honor και αυτή.

 

e3cTttA.jpg


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#40   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 02/08/2017 - 12:59

Σωστές όλες οι παρατηρήσεις !! Πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα ...Βέβαια το νέο iphone θα το πάρουμε για τους χιλιάδες άλλους λόγους που έχουμε ξαναπεί.Απλά το βράδυ θα έχω το S8 !



#41   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/08/2017 - 16:58

Σωστές όλες οι παρατηρήσεις !! Πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα ...Βέβαια το νέο iphone θα το πάρουμε για τους χιλιάδες άλλους λόγους που έχουμε ξαναπεί.Απλά το βράδυ θα έχω το S8 !

Τη μέρα iphonis, το βράδυ gasantonys



#42   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/08/2017 - 17:13

Σωστές όλες οι παρατηρήσεις !! Πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα ...Βέβαια το νέο iphone θα το πάρουμε για τους χιλιάδες άλλους λόγους που έχουμε ξαναπεί.Απλά το βράδυ θα έχω το S8 !

Για βραδυ παρε μια Sony a6000...

Ιδια λεφτα εχει πανω κατω, και δεν ειναι android!  :P



#43   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/08/2017 - 14:42

Παιδιά οποίος επιμένει ότι σε βραδινές λήψεις μέσα σε μια ταβέρνα πχ το iphone βγάζει ισάξιες φωτογραφίες με ένα τελευταίο Samsung, μάλλον δεν έχει δει Samsung.
Είναι τόσο τεράστια η διαφορά που δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερες γνώσεις ούτε mac 27" για να τις καταλάβεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#44   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/08/2017 - 16:10

Παιδιά οποίος επιμένει ότι σε βραδινές λήψεις μέσα σε μια ταβέρνα πχ το iphone βγάζει ισάξιες φωτογραφίες με ένα τελευταίο Samsung, μάλλον δεν έχει δει Samsung.
Είναι τόσο τεράστια η διαφορά που δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερες γνώσεις ούτε mac 27" για να τις καταλάβεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παντως απο την οθονη του S8 δεν θα καταλαβεις σιγουρα τις πραγματικες διαφορες...



#45   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/08/2017 - 16:13

Να τι πραγματικές;
Τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει σε μια φωτό που τη βαθμολογείς με 4 και μια άλλη που τη βαθμολογείς με 10 αν τις δεις σε μια άλλη οθόνη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες