Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 6 ψήφοι

Η νέα αναβάθμιση του iTunes αφαιρεί το iOS App Store (!)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2017 - 11:18

Να υποθέσω ότι δεν θα περνιέται η 11 με τα 12.6 itunes, θα θέλει τα καινούργια ??

Yeap

 

Το μόνο κακό που βλέπω με τα updates ειναι πως έχω apps που εχουν αναβαθμισεις εως και 400-500 mb. Συνεπως ειναι κουραστικο να τις κατεβαζεις ota..

Γιατί βρε συ είναι κουραστικό; Δεν είναι πιο κουραστικό και χρονοβόρο το iTunes; Πατάς το Update All στην συσκευή και τέλος. Ούτε που ξαναασχολείσαι.  :)


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2017 - 12:43

Να κανω μια χαζη ερωτηση;

 

Εχω το 10.3.2. Θα κανω backup στο mac μεσω itunes και μετα θα περασω το 11 (μεσω itunes?).

 

Θα μου πειραξει κατι σχετικο με τα apps στο κινητο?



#108   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 18/09/2017 - 12:45

Μα Νίκο, υπάρχει λόγος να γίνει ακόμα και αυτό ? Αφού οι εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί από το AppStore, πλέον δεν "παίζουν" σε iOS 11. Γιατί λοιπόν να τις κρατάμε ? :huh: :huh:



Γιατί κάποιοι έχουμε ΚΑΙ κάποιες παλιότερες συσκευές που δεν αναβαθμίζονται στην 11 , όποτε θελουμε να έχουμε και παλιότερες εκδόσεις



Sent from my iPhone using Tapatalk

#109   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 646 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2017 - 12:54

Σήμερα το πρωί πήρα απάντηση από το Bug Report ότι γνωρίζουν το θέμα με τα hidden purchased apps και το κοιτάνε.

 

Στη συνέχεια έκανα και καθαρή εγκατάσταση του iTunes 12.7 και ως εκ θαύματος, πλέον στα hidden purchases περιλαμβάνονται και τα APPS!!!

:D

 

Δεν θυμάμαι ποια ήταν η αρχική έκδοση της 12.7 αλλά αυτή που κατέβασα σήμερα είναι η 12.7.0.166!



#110   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/09/2017 - 13:04

Μα Νίκο, υπάρχει λόγος να γίνει ακόμα και αυτό ? Αφού οι εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί από το AppStore, πλέον δεν "παίζουν" σε iOS 11. Γιατί λοιπόν να τις κρατάμε ? :huh: :huh:


Κρατάτε εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί απο το AppStore πλέον.




Sent from my Ericsson T28s using Tapafone Ultimate Edition
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#111   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2017 - 13:09

Αφού οι εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί από το AppStore, πλέον δεν "παίζουν" σε iOS 11

Εκτός των προαναφερθέντων, οι εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί από το App Store εξακολουθούν και παίζουν στο iOS 11 αρκεί να είναι 64bit

 

Σήμερα το πρωί πήρα απάντηση από το Bug Report ότι γνωρίζουν το θέμα με τα hidden purchased apps και το κοιτάνε.

 

Στη συνέχεια έκανα και καθαρή εγκατάσταση του iTunes 12.7 και ως εκ θαύματος, πλέον στα hidden purchases περιλαμβάνονται και τα APPS!!!

:D

 

Δεν θυμάμαι ποια ήταν η αρχική έκδοση της 12.7 αλλά αυτή που κατέβασα σήμερα είναι η 12.7.0.166!

Είναι η ίδια που δόθηκε εξ΄αρχής, απλά ενημερώθηκε το account options που είναι online υπηρεσία.

 

Πάντως έως και σήμερα που διορθώθηκε μπορούσε κάποιος να αναζητήσει με search στο App Store ένα Hidden purchase και να το ξανακατεβάσει από εκεί, παρόλο που δεν εμφανίζονταν στο Section "Purchased"


Big things have small beginnings

#112   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 19/09/2017 - 08:32

Εκτός των προαναφερθέντων, οι εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί από το App Store εξακολουθούν και παίζουν στο iOS 11 αρκεί να είναι 64bit

 

Απορία.! Εάν οι εφαρμογές είναι 64bit και παίζουν στο iOS 11, τότε γιατί να αφαιρεθούν ? Αν θυμάμαι καλά η Apple είχε αναφέρει ότι θα αφαιρέσει μόνο τις εφαρμογές που δεν είχαν αναβαθμιστεί για πολύ καιρό και κατ' επέκταση δεν ήταν 64bit και γενικότερα όσες δεν είναι 64bit ! :huh:



#113   mantushai

mantushai

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 19/09/2017 - 10:26

Κρατάτε εφαρμογές που έχουν αφαιρεθεί απο το AppStore πλέον.

εμενα αυτός ο φάκελος πιάνει 70 gb. εφοσον δεν τον χρειάζομαι για τον συγχρονισμό μπορώ να τον σβήσω? ή τουλάχιστον τις εφαρμογές που πλέον δεν χρησιμοποιώ



#114   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/09/2017 - 10:56

Φυσικά. Όπως είπα και πιο πίσω, κρατά μόνο εφαρμογές που δε βρίσκεις στο AppStore πλέον, που έχουν αφαιρεθεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#115   HariDimoS

HariDimoS

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/09/2017 - 11:29

Γιατί βρε συ είναι κουραστικό; Δεν είναι πιο κουραστικό και χρονοβόρο το iTunes; Πατάς το Update All στην συσκευή και τέλος. Ούτε που ξαναασχολείσαι.  :)

Πλάκα μας κάνεις? Δλδ είναι καλύτερο να χω ανοιχτό το wifi 1 ώρα για να κατεβάσω τα updates, απ το να τις κατέβαζα στο pc και μετα να το κανω sync (όποτε θέλω)? Δεν νομίζω ^_^ (+ το οτι κατεβαινουν πιο γρήγορα απ το itunes..). Anyway όπως τον βολεύει τον καθένα, προσωπικα ΔΕΝ ΜΕ βολεύει..

 

Τωρα οσο για τα apps μιας και μου πιάνουν ~15 GB χώρο και έχω το 6s μπορεί και να τα σβήσω (εκτός από 2-3 που ειναι "παλιά" και δεν εχουν αναβαθμιστεί εδώ και πολλά χρόνια) ακόμα δεν ξέρω. Ίδωμεν...


Τελευταία επεξεργασία από: HariDimoS, 19/09/2017 - 11:34


#116   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2017 - 12:39

Απορία.! Εάν οι εφαρμογές είναι 64bit και παίζουν στο iOS 11, τότε γιατί να αφαιρεθούν ? Αν θυμάμαι καλά η Apple είχε αναφέρει ότι θα αφαιρέσει μόνο τις εφαρμογές που δεν είχαν αναβαθμιστεί για πολύ καιρό και κατ' επέκταση δεν ήταν 64bit και γενικότερα όσες δεν είναι 64bit ! :huh:

Τα κριτήρια της Apple για να κατέβει μια εφαρμογή από το App Store είναι ποικίλα και δεν σχετίζονται απαραίτητα με την μετάβαση σε νέο λειτουργικό.

Επίσης όταν οι εφαρμογές αναβαθμίζονται, αυτόματα η προγενέστερη έκδοση τους παύει να είναι διαθέσιμη, αλλά μέχρι και το 12.6 iTunes μπορούσε κάποιος να τις ξαναπεράσει με την προϋπόθεση ότι τις είχε κατεβάσει στο PC του. Ουσιαστικά αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά με το 12.7 

 

Πλάκα μας κάνεις? Δλδ είναι καλύτερο να χω ανοιχτό το wifi 1 ώρα για να κατεβάσω τα updates, απ το να τις κατέβαζα στο pc και μετα να το κανω sync (όποτε θέλω)? Δεν νομίζω ^_^ (+ το οτι κατεβαινουν πιο γρήγορα απ το itunes..). Anyway όπως τον βολεύει τον καθένα, προσωπικα ΔΕΝ ΜΕ βολεύει..

 

Τωρα οσο για τα apps μιας και μου πιάνουν ~15 GB χώρο και έχω το 6s μπορεί και να τα σβήσω (εκτός από 2-3 που ειναι "παλιά" και δεν εχουν αναβαθμιστεί εδώ και πολλά χρόνια) ακόμα δεν ξέρω. Ίδωμεν...

Σίγουρα όπως βολεύει τον καθένα. Σε μένα που το WiFi δεν κοιμάται ποτέ, 2-5 updates που διατίθενται την ημέρα δεν είναι τίποτα και κατεβαίνουν από την συσκευή μπαμ μπαμ. Όσο για τα *.ipa κράτα τα παλιά.


Big things have small beginnings

#117   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/09/2017 - 13:12

Στον windows pc της δουλειάς το itunes ήταν σεταρισμένο με αμερικανικό apple id και κατέβαζα εφαρμογές του us apple store.

Στο σπίτι όταν έμπαινα σε wifi δίκτυο συγχρόνιζα τις εφαρμογές αυτές στο κινητό.

Τώρα αυτό δεν είναι πλέον εφικτό: Αν δλδ δεις ένα link σε ένα app ενώ σερφάρεις σε ένα windows pc, δε μπορείς να το εγκαταστήσεις από εκεί. Μόνο από το κινητό.

Κατάλαβα καλά;

Α.ί.σ.χ.ο.ς



#118   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 19/09/2017 - 14:54

Υπαρχει τροπος να κανουμε export τα ipa απο τη συσκευη στο pc;

Απο τις 150 εφαρμογες που εχω αυτη τη στιγμη στη συσκευη στο pc στον φακελο itunes εχω μονο καμια 50αρια.


Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 19/09/2017 - 14:55


#119   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2017 - 16:06

Nope. Κάνε downgrade το iTunes και κατέβασε τες από εκεί.


Big things have small beginnings

#120   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 19/09/2017 - 16:56

Μια χαρα. Τωρα θα κανω restore και setup as new το ios 11 με το 12.7 και μετα παλι downgrade στο 12.6 για να κανω εγκατασταση τις εφαρμογες....

Ρουφιανα apple



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες