Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατι πλεον αργει ο imac?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Θέμα χωρίς απαντήσεις

#1   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2017 - 15:59

Kαλησπερα ,ειμαι κατοχος ενος imac 5k 2015,με  mac os sierra.

Tο προβλημα το οποιο αντιμετωπιζω και θα ηθελα τα φωτα σας ειναι μια "αργοπορεια"που παρατηρω πλεον κατα τη λειτουργια της εικονικης μηχανης (paraller desktop 12).

Πλεον εχει χασει την "σβελταδα"του.

Αργει να φορτωσει τα ιδια τα windows ή για παραδειγμα ενα βαρυ προγραμμα περισσοτερο απο παλαιοτερα.

Τη στιγμη εκεινη ο δισκος(απο το περιβαλλον windows)ειναι στο 100%,με δραστηριοτητα δισκου max ,μολις 1mb/sec.

Eπισης τη στιγμη εκεινη ακουγιετε ο χαρακτηριστικος ηχος του δισκου.

Απο οτι φαινετε   μαλλον οφειλετε στο δισκο η αργοπορεια αυτη, οπου επιλεον ο υπολογιστης "γεμιζει" σιγα σιγα.

 

Το μηχανημα ειναι αυτο  με το 1Τb Fusion,(οπου δηλαδη εχει 24Gb ssd και 1Τb hdd)

To συστημα αυτη τη στιγμη μου δειχνει οτι εχω :Ελευθερα  -  280Gb

                                                                           Συστημα   -  635Gb

                                                                           parallers Vm  -  77Gb

                                                                           Eφαρμογες  - 18Gb

                                                                           Aλλο -  7Gb

Δεν ξερω με ποιο τροπο μπορω να δω αναλυτικα τι εχει αποθηκευτει στον  καθε δισκο,αλλα μαλλον φαινετε οτι τα windows ειναι και φορτωνοντε απο τον κλασικο δισκο για αυτο αργουν πλεον.

Ομως και 1mb/sec ειναι μια ταχυτητα πολυ χαμηλη απο αυτη που διαβαζει ενας κλασσικος δισκος.

 

Υπαρχει καποια λυση,κατι που μπορω να κανω?Εσεις τι λετε?

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες