Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#451   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/02/2018 - 15:25

Παιδιά..πως μπορώ να κάνω την ΡΟΗ φωτό μου απο το κινητό να την αποθηκεύει αυτόματα σε φάκελο στον εξωτερικό σκληρό μου δίσκο ??


Sent from my iPhone using Tapatalk

NAS Disk?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#452   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 10/02/2018 - 16:11

NAS Disk?

Θενκς!

'Αρα και με το time capsule της apple γίνεται, σωστά ? 

 

Η χαζή ερώτηση της ημέρας είναι..με έναν απλό εξωτερικό σκληρό γιατί δεν γίνεται?



#453   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 13/02/2018 - 23:52

Παιδιά μια ερώτηση...
Έκανα αντιγραφή τον φάκελο «φωτογραφίες» σε έναν εξωτερικό σκληρό που έχω πάνω. Έκλεισα το iCloud, επέλεξα τον φάκελο αυτό του εξωτ.σκληρου σαν φάκελο συστήματος και μετά έσβησα τον original και ξαναάνοιξα το iCloud.
Όλα καλά μέχρι εδώ, το πρόβλημα είναι ότι προσπαθώ σήμερα να ξαναντιγράψω τον φάκελο απο τον εξωτ.σκληρό στον φάκελο «εικόνες» του imac, αλλά λιγο πριν το τέλος βγαζει σφάλμα ότι δεν γίνεται αντιγραφή γιατί υπάρχει κάτι με το ίδιο όνομα, κάπως έτσι. Γιατί άραγε?
Επίσης, πως μπορώ να τσεκάρω αν ο φάκελος με της φωτό που βρίσκεται στον εξωτ. σκληρο, συγχρονίζει τις φωτό απο το iCloud? Δηλαδή αν τραβήξω μια φωτό με το κινητό, πρέπει να εμφανιστεί αμέσως και στο imac?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#454   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 14/02/2018 - 00:22

Επισης δεν με αφήνει να κάνω και φορματ στον εξωτερικό σκληρο..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#455   dkotanid

dkotanid

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2018 - 08:46

Καλημέρα. Εμένα αυτά τα high sierra μου ρίμαξαν 2 usb και ένα time machine δίσκο. Δε βλέπαν ξαφνικά το partition. Μετά από πολλές προσπάθειες δεν μπόρεσα να τα επαναφέρω, με μόνη λύση την διαμόρφωση.

Έτυχε και σε άλλο γνωστό το ίδιο ακριβώς.

Μήπως υπάρχει ανάλογη εμπειρία από άλλους;

 

Ευχαριστώ



#456   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2018 - 10:37

Επειδή θέλω να αγοράσω ένα αποθηκευτικό φορητό μέσο, έχω υπόψη το corsair flash USB 3.0 256gb (εκτός κι αν προτείνετε κάρτα sd), λέτε να υπάρξει πρόβλημα με το format όταν μπει σε high sierra; Ήδη μετρώ κι εγώ ένα SSD άχρηστο! Όχι τίποτα άλλο, είναι ακριβό αλλά και τα αρχεία ανεκτίμητα φυσικά (backup εννοείται και σε 2ο τουλάχιστον μέσο, απλώς είναι η ανάγκη της ευκολίας και φορητότητας και λόγω του μεγέθους).

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 14/02/2018 - 10:39


#457   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2018 - 12:08

Δεν φταίνε οι δίσκοι. Έχετε να κάνετε με ένα προβληματικό λειτουργικό.



#458   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2018 - 08:33

Ναι αλλά τον SSD πλέον δεν τον βλέπει κανένα μηχάνημα. Εντάξει μπορεί να ήταν και η στιγμή του να σκάσει, αλλά αυτό το OS νομίζω έχει δείξει την αξία του. Επίσης πολλά κολλήματα και color wheel σε νέο mbp13 2016! Χωρίς ακόμη να έχω περάσει καμία εφαρμογή, όπως ήταν εργοστασιακό αγοράστηκε τέλος Νοεμβρίου και έγινε update σε high sierra.

#459   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 15/02/2018 - 08:36

Εγώ το έφτιαξα κάνοντας force unmount τον εξωτερικό σκληρό μέσω terminal, αν googlαρει κάποιος θα το βρεί.



#460   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2018 - 11:44

Ναι αλλά τον SSD πλέον δεν τον βλέπει κανένα μηχάνημα. Εντάξει μπορεί να ήταν και η στιγμή του να σκάσει, αλλά αυτό το OS νομίζω έχει δείξει την αξία του. Επίσης πολλά κολλήματα και color wheel σε νέο mbp13 2016! Χωρίς ακόμη να έχω περάσει καμία εφαρμογή, όπως ήταν εργοστασιακό αγοράστηκε τέλος Νοεμβρίου και έγινε update σε high sierra.

Δεν έχει να κάνει με τους δίσκους. Μπορεί όντως να έτυχε και ο δικός να ήταν στο τέλος του αλλά αυτό δεν λέει τίποτα απολύτως. Με μια αναζήτηση στη Google μπορεί ο καθένας να διαπιστώσει ότι όντως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με το mount και unmount σε High Sierra. Δεν είναι λύση το να αρχίσουμε να κάνουμε erase τους δίσκους. Αυτό είναι απαράδεκτο.

 

Εγώ το έφτιαξα κάνοντας force unmount τον εξωτερικό σκληρό μέσω terminal, αν googlαρει κάποιος θα το βρεί.

Επίσης δεν είναι λύση το να μπαίνει ο χρήστης στην διαδικασία να χρησιμοποιεί το Terminal για να κάνει unmount έναν δίσκο.



#461   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 15/02/2018 - 12:31

Είμαι νέος χρήστης macOS , οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι καλό το terminal , αλλά οκ, δεν είναι της παρόυσης.

Έφτιαξε πάντως!

 

Άσχετό, δεν μου παίζει το Heroes of Newerth το παιχνίδι, δεν κάνει καν update. Δυσκολεύτηκα ακόμα και να το εγκαταστήσω βέβαια.. περίπλοκα αυτά τα OS...  :blush: 



#462   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2018 - 12:43

Είμαι νέος χρήστης macOS , οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι καλό το terminal , αλλά οκ, δεν είναι της παρόυσης.

Έφτιαξε πάντως!

 

Άσχετό, δεν μου παίζει το Heroes of Newerth το παιχνίδι, δεν κάνει καν update. Δυσκολεύτηκα ακόμα και να το εγκαταστήσω βέβαια.. περίπλοκα αυτά τα OS...  :blush:

Δεν έγραψα ότι δεν είναι καλό το Terminal.  :) 



#463   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 15/02/2018 - 13:43

Δεν έγραψα ότι δεν είναι καλό το Terminal.  :)

Δεν είναι λύση, όχι ότι δεν είναι καλό. Γράψε λάθος!  :P 



#464   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/02/2018 - 19:13

Μην το παιδεύεις !.

Σύμφωνα με το άρθρο κι όχι μόνο, η ενεργοποίηση του Time Machine backup είναι εκ των ουκ άνευ.
Πάρε λοιπόν έναν "άνετο" σε χωρητικότητα δίσκο και χρησιμοποίησε τον μόνο για το Time Machine.

Γνώμη μου βέβαια. :)


Φίλε Giodis, κάπου έχασα τα ποσταρίσματα και τις απαντήσεις, οπότε λίγο καθυστερημένα στο θέμα ρωτώ το εξής: δεν το κατανόησα με το time machine backup, προτείνεις ένα οποιοδήποτε δίσκο γι αυτό μου το έγραψες αυτό, γιατί; Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής. Μάλλον δεν έπραξα σωστά και όταν πήρα το mbp έκανα upgrade πάνω από το Sierra το High Sierra. Τι προτείνεις εσύ και οποιοσδήποτε άλλος, να πάρω backup τώρα προτού περάσω εφαρμογές ή δεν έχει σημασία; Το backup έτσι όπως είναι τώρα, περίπου τι χωρητικότητας θα είναι, δεν έχω καταλάβει αν κρατά backup στο time machine στο δίσκο που θα του δώσουμε, όλο το δίσκο μαζί με ό,τι έχει και από αρχεία και εφαρμογές ή μόνο κάποιες ρυθμίσεις;

#465   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2018 - 08:20

Φίλε Giodis, κάπου έχασα τα ποσταρίσματα και τις απαντήσεις, οπότε λίγο καθυστερημένα στο θέμα ρωτώ το εξής: δεν το κατανόησα με το time machine backup, προτείνεις ένα οποιοδήποτε δίσκο γι αυτό μου το έγραψες αυτό, γιατί; Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής. Μάλλον δεν έπραξα σωστά και όταν πήρα το mbp έκανα upgrade πάνω από το Sierra το High Sierra. Τι προτείνεις εσύ και οποιοσδήποτε άλλος, να πάρω backup τώρα προτού περάσω εφαρμογές ή δεν έχει σημασία; Το backup έτσι όπως είναι τώρα, περίπου τι χωρητικότητας θα είναι, δεν έχω καταλάβει αν κρατά backup στο time machine στο δίσκο που θα του δώσουμε, όλο το δίσκο μαζί με ό,τι έχει και από αρχεία και εφαρμογές ή μόνο κάποιες ρυθμίσεις;

 

Σύμφωνα με το άρθρο, που ήδη σε έχω παραπέμψει:

 
1. Παίρνεις έναν usb δίσκο της αρεσκείας σου με χωρητικότητα τον όγκο του συστήματος σου  (Used) επί τρία. Αυτό δεν είναι βέβαια απόλυτο με την έννοια ότι αν δεν χρειάζεσαι backup σε μεγάλο βάθος χρόνου ίσως και το 1,5 να είναι αρκετό.
2. Καλώς έπραξες με το upgrade.
3. To TM παίρνει στο αρχικό του backup όλα όσα περιέχονται στον δίσκο. Στη συνέχεια παίρνει σε βηματικά (incremental) backup μόνο ότι μεταβλήθηκε στο μεσοδιάστημα. Στο τρίτο screen shot θα βρεις επεξηγήσεις.
4. Πάρε backup τώρα. 
 
Ελπίζω να βοήθησα. :)

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες