Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με γέμισμα δίσκου !


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/10/2017 - 20:25

Χαίρετε,
Σας γράφω από το iPad. Στο mac κάτι έγινε και τα έπαιξε ο system hd macintosh και δεν έχει χώρο. Παλιότερα είχε περίπου 30gb (τον είχα χωρισμένο σε 2 partitions) και ενώ ο άλλος ο δίσκος είναι όπως ήταν με 110gb, ο system έχει μηδέν χωρητικότητα αυτήν την στιγμή!!!
Αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα. Ξεκινάει και δεν μου φορτώνει τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις και ούτε στο internet δεν μπορώ να μπω. Μήνυμα: you can't open the application "google chrome" because it may be damaged or incomplete. Και αυτό μου το βγάζει παντού. Ούτε στο launchpad δεν μου εμφανιΖει τα προγράμματα και ενώ πριν λίγη ώρα όλα δούλευαν φυσιολογικά. Κάποια στιγμή παρατηρούσα ότι ελαττώνοντας τα gb μόνα τους από περίεργο λόγο (δούλευα τα adobe indesign που μου κρασαρε) και έκανα επανεκκίνηση μπας και φτιάξει. Ε μετά έγινε 0 ο χώρος και μου γράφει να κάνω optimize storage αλλά και πάλι το πατάω και κολλάει. .Μηπως κόλλησα κάτι σαν ιο ? Και δεν μπορώ να δουλέψω τώρα !!
Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/10/2017 - 20:54

Τώρα μου πήγε πάλι στα 9gb ελεύθερο αλλά και πάλι δεν μου ανοίγει κανένα προγράμμα, πηγαίνει αργά, δεν μου εμφανίζει τα εικονίδια και γενικώς είναι σα να έχει διαλυθεί !

#3   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/10/2017 - 21:34

Κάπως συνήλθε. Πήγα στον finder και go to folder /var/folders και έσβησα ότι με άφηνε να σβήσω εκτός από το zz. Μετά έκανα restart και ανοίγουν τα προγράμματα αλλά έχουν ξερυθμιστεί πολλά !! Και έχει παραμείνει ο δίσκος να έχει μόνο 9gb ελεύθερα... Ουφ.. τι προβλήματα και αυτά..



#4   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 15/10/2017 - 22:03

Τρεξε και το Onyx αν το εχεις εγκατεστημενο μια φορα να κανει automation maintenance καλου-κακου...



#5   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 19:24

Τρεξε και το Onyx αν το εχεις εγκατεστημενο μια φορα να κανει automation maintenance καλου-κακου...

Αυτό κάνω τώρα και θα δούμε. Πριν λίγο γύρισα σπίτι..

Ευχαριστώ!



#6   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 20:50

Ωραία, έκανα στην αρχή το maintenance αλλά δεν μου έκανε κάτι αλλά μετά έκανα όσα είχε στο cleaning και στο automation και έκανα επανεκκίνηση και εντάξει ανακτήθηκαν τα παλιά gb από τον ελεύθερο χώρο που εξαφανίστηκαν. Τώρα μένει να βρω με κάποιον τρόπο τα εικονίδια στους φακέλους (αυτά τα μπλε εικονίδια) γιατί δεν μου δείχνει τίποτα από αριστερά.



#7   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 22:44

Εντάξει, πάει και το θέμα με τα εικονίδια. Μπήκα εδώ:

~/Library/Preferences/com.apple.finder.plist

και έσβησα όλα αυτά τα αρχεία. Μετά δημιουργήθηκε νέο και το έσβησα. Έκανα επανεκκίνηση και όλα έφτιαξαν. Απλά μετά ήθελε ρύθμιση στο finder - xtrafinder.

Φαίνεται να δουλεύει φυσιολογικά. Για να δούμε..






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες