Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 15 ψήφοι

iPhone X - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4213 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3286   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 23/11/2017 - 22:51

Δεν με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις, με ενδιαφέρει να συνενοηθούμε και να ξεκαθαρίσει το θέμα!
Ο πωλητής πολύ σωστά όπως λες (λέει η ΠΟΛ) έχει το δικαίωμα να κόψει τιμολόγιο με ΦΠΑ εφόσον υπάρχει αμφιβολία για την απαλλαγή (εννοεί να μην υπάρχουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και όχι να μην του αρέσει η φάτσα του αγοραστή).
Το ΦΠΑ όμως που περιλαμβάνει το τιμολόγιο αυτό δεν μπορεί να το εκπέσει ο αγοραστής (εφόσον υπάγεται στο καθεστώς της απαλλαγής) όπως θα μπορούσε να κάνει πριν τις 1/8 ή κάνει ακόμα και τώρα στα υπόλοιπα τιμολόγια (μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που το έξοδο δικαιολογείται από την δραστηριότητα και υπάρχει δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ).
Γιά να του επιστραφεί το ΦΠΑ λοιπόν εφόσον δεν έχει δυνατότητα πλέον να το συμψηφίσει θα πρέπει να προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά στον πωλητή ο οποίος με την σειρά του θα κόψει πιστωτικό με την αξία του ΦΠΑ ενώ παράλληλα θα του επιστραφεί η διαφορά.
Σε κάθε άλλη περίπτωση η έκπτωση του ΦΠΑ χάνεται εκτός και αν (λανθασμένα) το εκπέσεις οπού θα είσαι εκτεθημένος πλέον σε ενδεχόμενο έλεγχο!

αυτά τα ολίγα...

Ή κλασική τακτική των public.Τους αρέσει δεν τους αρέσει η φάτσα σου σε πουλάνε με ΦΠΑ και στον επιστρέφουν με πιστωτικό τιμολόγιο σε μετρητά στο χέρι την ίδια στιγμή.
Φίλος περίμενε να κόψει τιμολόγιο για Χ 256 και η κάρτα του είχε ημερήσιο όριο συναλλαγών 1200 ευρώ.Με την τακτική των public αναγκάστηκε να πάρει τηλ στην τράπεζα να αυξήσει το ημερήσιο όριο αγορών για να κάνει την συναλλαγή των 1399 ευρώ και να του δώσουν μετά 270 ευρώ στο χέρι.Απλα τραγικοι....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3287   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2017 - 23:58

Eπειδη το δοκίμασε φίλος οταν μπεις στο σαιτ τους λένε τιμή παραλαβης απο το κατάστημα και σου λενε τιμολογιο οnline δε κόβουμε! Kαι φυσικά η τιμή είναι παραπάνω

 

Πάντως αυτό για το τιμολόγιο και για την τιμή καταστήματος,το είπαν και σε εμένα από Phonegallery.

 

Εννοείτε έκανα αγορά από αλλού που δεν έφεραν καμία αντίρρηση για τιμολόγιο και online παραγγελία.

 

Μάλιστα μετά από καμία εβδομάδα με κάλεσαν να με ρωτήσουν εαν επιθυμώ ακόμη τη συσκευή.

 

Φυσικά τους απάντησα ότι αγοράστηκε από άλλο κατάστημα που ήταν πιο συνεργάσιμο.


Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 24/11/2017 - 00:00


#3288   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/11/2017 - 01:05

Καλησπέρα ! Υπάρχει μήπως Αθήνα πουθενά μαύρο εκθεσιακό να το δούμε γιτι παντού άσπρο βλέπω. Ευχαριστώ ;)

#3289   Appmanos

Appmanos

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 24/11/2017 - 01:18

Public συνταγματος πχ εχει μαυρο

#3290   konra

konra

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G

Δημοσίευση 24/11/2017 - 01:35

Επίσης και public Γλυφάδας (είχε τουλάχιστον) μαύρο πριν δυο εβδομάδες και document Νέα Σμύρνης μέχρι και χθες που πήγα.

#3291   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/11/2017 - 02:08

Ευχαριστώ πολύ

#3292   DionisisAn

DionisisAn

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2017 - 03:01

Παιδιά οποίος έχει παραλάβει από Κοτσοβωλο παρακαλώ πμ να ρωτήσω κάτι! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3293   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 24/11/2017 - 09:17

Καταρχάς ο,τι δουλειά και να κάνεις εγώ δεν σου επιτεθηκα.Οποτε το ύφος σου θα παρακαλούσα να μην περιέχει ειρωνεία.Δευτερον διάβασε καλά τι γράφω και πες μου που κάνω λάθος.
Εσύ ο ίδιος δεν έγραψες πιο πάνω ότι εάν ο πωλητής έχει αμφιβολία δεν είναι υποχρεωμένος να κόψει τιμολόγιο με βάση το άρθρο 39α;;;Και σε αυτή την περίπτωση κόβει τιμολόγιο συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ ;;;Ως εδώ καλά τα λεω;;;Απάντησε μου για να συνεχίσω μη γράφω τζάμπα.Εμενα οι πελάτες μου μπορεί να μη με χαίρονται εσύ όμως είσαι προσωποποίηση ενός δημόσιου υπαλλήλου που λόγω της θέσης του κοιτάζει υπεροπτικα τον απέναντι του.Σορρυ για την παρένθεση και για το off topic αλλά περιμένω να μου απαντήσεις γιατί αυτά που έγραψα πιο πάνω εσύ ο ίδιος τα έγραψες νωρίτερα.

Σορρυ για το οφτοπικ. Μια ερωτηση που μου δημιουργηθηκε επειδη ανεφερθηκε η λεξη γιατρος. Σ ενα γιατρο με δυο δραστηριοτητες, μια κυρια (ιατρικες υπηρεσιες ειδικοτητας ''ταδε'') που δεν εντασσεται στο φπα και μια δευτερευουσα που υπαγεται σε κανονικο καθεστως φπα (υπηρεσιες ερευνας και πειραματικης αναπτυξης στην ιατρικη επιστημη) τι γινεται? Μεχρι τωρα απεδιδα κανονικα φπα ανα 3μηνο για τη δευτερη δραστηριοτητα, συμψηφιζοταν με το ΦΠΑ των τιμολογιων αγορων μου και  ειχα επιστροφη παντα αναλογα με το υψος του ΦΠΑ των τιμολογιων. Εγω απαλλασσομαι απο το ΦΠΑ οταν θα παω να το αγορασω? Εννοειται οτι αγορα γινεται για την δευτερη δραστηριοτητα. Δεν εχω καταλαβει, με εχει μπερδεψει το παραδειγμα του οφθαλμιατρου που εχει η εγκυκλιος.


Τελευταία επεξεργασία από: ichbin, 24/11/2017 - 09:21


#3294   iChristosPap

iChristosPap

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/11/2017 - 11:02

Αγαπητοί συνενδιαφερόμενοι...

Σιγά μην άντεχα να περιμένω !!!

Skroutz και Phonegallerystore.gr. Στα 1.398 iPhone X 256Gb Silver. Τιμή που το δίνουν και οι υπόλοιποι δηλαδή.

Στην εργοστασιακή, σφραγισμένη συσκευασία του, με την εγγύηση και τα πάντα...

Άψογη εξυπηρέτηση στο κατάστημα και όχι ξυνομουριές και "σου κάνω χάρη" !

Λόγω υπερβολικής χαράς σταματάω εδώ ! Ελπίζω να χαρείτε κι όλοι οι υπόλοιποι τα νέα σας "μωρά" σύντομα !!!


Τελευταία επεξεργασία από: iChristosPap, 24/11/2017 - 11:09


#3295   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/11/2017 - 11:08

Αγαπητοί συνενδιαφερόμενοι...

Σιγά μην άντεχα να περιμένω !!!

Skroutz και Phonegallery.gr. Στα 1.398 iPhone X 256Gb Silver. Τιμή που το δίνουν και οι υπόλοιποι δηλαδή.

Στην εργοστασιακή, σφραγισμένη συσκευασία του, με την εγγύηση και τα πάντα...

Άψογη εξυπηρέτηση στο κατάστημα και όχι ξυνομουριές και "σου κάνω χάρη" !

Λόγω υπερβολικής χαράς σταματάω εδώ ! Ελπίζω να χαρείτε κι όλοι οι υπόλοιποι τα νέα σας "μωρά" σύντομα !!!

Mπράβο Χρήστο! Να πάνε και οι υπόλοιποι να τελειώνουν με τα @@χανεία για επιχειρήσεις



#3296   Boupas

Boupas

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2017 - 11:10

Καλημέρα κι απο εμένα, phonegallery.gr κι εγώ, 256GB SG. Άψογη εξυπυρέτηση



#3297   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/11/2017 - 11:14

Καλημέρα κι απο εμένα, phonegallery.gr κι εγώ, 256GB SG. Άψογη εξυπυρέτηση

Απο τι έμαθα έχουν απόθεμα και όχι 2-3



#3298   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 24/11/2017 - 11:17

Σορρυ για το οφτοπικ. Μια ερωτηση που μου δημιουργηθηκε επειδη ανεφερθηκε η λεξη γιατρος. Σ ενα γιατρο με δυο δραστηριοτητες, μια κυρια (ιατρικες υπηρεσιες ειδικοτητας ''ταδε'') που δεν εντασσεται στο φπα και μια δευτερευουσα που υπαγεται σε κανονικο καθεστως φπα (υπηρεσιες ερευνας και πειραματικης αναπτυξης στην ιατρικη επιστημη) τι γινεται? Μεχρι τωρα απεδιδα κανονικα φπα ανα 3μηνο για τη δευτερη δραστηριοτητα, συμψηφιζοταν με το ΦΠΑ των τιμολογιων αγορων μου και  ειχα επιστροφη παντα αναλογα με το υψος του ΦΠΑ των τιμολογιων. Εγω απαλλασσομαι απο το ΦΠΑ οταν θα παω να το αγορασω? Εννοειται οτι αγορα γινεται για την δευτερη δραστηριοτητα. Δεν εχω καταλαβει, με εχει μπερδεψει το παραδειγμα του οφθαλμιατρου που εχει η εγκυκλιος.

Μπες στο taxis στην προσωποποιημενη πληροφορηση,στην αριστερη στηλη καπου λεει στοιχεια επιχειρησης.Κανε κλικ εκει.Τωρα δες στο πεδιο Υπαγωγη ΦΠΑ εαν λεει ΝΑΙ.Σε αυτη την περιπτωση υποχρεωτικα αγοραζεις ανευ ΦΠΑ.Δεν ειναι θεμα επιλογης αυτο.Υπαγομενες σε ΦΠΑ επιχειρησεις αγοραζουν κινητο,ταμπλετ και pc με τιμολογιο ανευ ΦΠΑ.



#3299   NiKa

NiKa

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2017 - 11:18

Καλημέρα κι απο εμένα, phonegallery.gr κι εγώ, 256GB SG. Άψογη εξυπυρέτηση

 

Μόνο οι άντρες ζητάνε τιμολόγιο από phonegallery.... 



#3300   Appmanos

Appmanos

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 24/11/2017 - 11:27

Φυσικα σε σχεση με το μαυραγορητη τον ιδιωτη ειναι η καλυτερη λυση τα μαγαζια αυτα. Αλλα ειναι υπο προυποθεσεις που θετουν. Πχ μονο αποδειξη. Για οσους τους κανει πολυ ομορφα για να προχωρησει η ουρα! Προσωπικα απαραδεκτο για σοβαρη επιχειρηση αλλα στην ελλαδα της κρισης ισως μια ανοχη ειναι δεκτη για οσους βιαζονται

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες