Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

Face ID : Εμπειρία χρήσης


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2017 - 14:37

Συνημμένο αρχείο  faceID.png   328,18KB   121 λήψεις

 

Το πολύ-αναμενόμενο και επετειακό iPhone X είναι ήδη εδώ και φιγουράρει στα χέρια των πρώτων τυχερών που το απέκτησαν.

 

Μαζί του και το πολύ-συζητημένο Face ID, που όπως όλα δείχνουν... ήρθε για να μείνει, ως άξιος συνεχιστής του επιτυχημένου Touch ID.

 

Στο παρόν νήμα λοιπόν, καταθέτουμε την εμπειρία χρήσης με την νέα αυτή τεχνολογία και συζητάμε γύρω από τη καθημερινή του χρήση, την εργονομία του, την πρακτικότητα του, και φυσικά τα μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα που ενδεχομένως παρουσιάζει σε σχέση ή μη με τον προκάτοχο του.

 

 


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2017 - 14:41

Το Face ID είναι πραγματικά μια εμπειρία ζωής.

 

Το flood illuminator τελικά ήταν αυτό που κατήργησαν ή υπάρχει ακόμα στη συσκευή?

To modular του face id φαίνεται πολύ πιο απλό, χωρίς τα ηχεία, τα ακουστικά και ότι άλλο χώρεσαν στην notch. 

 

Συνημμένο αρχείο  faceid.jpg   46,72KB   117 λήψεις

 


Τελευταία επεξεργασία από: MethAvrio, 03/11/2017 - 14:49


#3   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2017 - 15:01

Το flood illuminator τελικά ήταν αυτό που κατήργησαν ή υπάρχει ακόμα στη συσκευή?

 

Είναι ενσωματωμένο στην οθόνη.


Big things have small beginnings

#4   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/11/2017 - 11:05

Το Faceid απότι βλέπω είναι πιό αργό. Απο την στιγμή που δεν ξεχωρίζει τα δίδυμα και βασίζεται σε συγκεκριμένα σημεία του προσώπου, είναι θέμα χρόνου να ξεπεραστεί.

Θα εγκαταληφθεί πιό γρήγορα απο το fingerprint. Δική μου εκτίμηση.

Για το Voice Id άν γίνει σωστή δουλειά έχει πολύ ψωμί.

Είναι θέμα χρόνου να δούμε πολλούς να το παραβιάζουν για την πλάκα. (βλέπε 3d photos και 3d printing).


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 09/11/2017 - 11:10


#5   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/11/2017 - 11:15

https://medium.freec...ace-79c07772a28

Ένα ενδιαφέρον άρθρο...



#6   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 09/11/2017 - 11:32

Το Face ID είναι πραγματικά μια εμπειρία ζωής.

 

 

Και ο πιτόγυρος επίσης  :P



#7   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2017 - 12:13

Το Faceid απότι βλέπω είναι πιό αργό. Απο την στιγμή που δεν ξεχωρίζει τα δίδυμα και βασίζεται σε συγκεκριμένα σημεία του προσώπου, είναι θέμα χρόνου να ξεπεραστεί.

Θα εγκαταληφθεί πιό γρήγορα απο το fingerprint. Δική μου εκτίμηση.

Για το Voice Id άν γίνει σωστή δουλειά έχει πολύ ψωμί.

Είναι θέμα χρόνου να δούμε πολλούς να το παραβιάζουν για την πλάκα. (βλέπε 3d photos και 3d printing).

Δική μου εκτίμηση είναι πως οι  περιπτώσεις των διδύμων μπορεί να είναι υπαρκτές, αλλά δεν πληγώνουν τόσο πολύ την  (ονομαστική) ασφάλεια του Face ID (1,000,000:1)

Άλλωστε στην καθημερινότητα, το ζητούμενο δεν είναι μόνο η ασφάλεια, αλλά το τρίπτυχο:  Ασφάλεια-ταχύτητα-εργονομία

 

Δηλαδή ξεκλειδώνω...  όσο το δυνατόν γρηγορότερα, με την μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια, δαπανώντας εγώ ή η συσκευή μου το μικρότερο δυνατό έργο (ενέργεια)

 

Αν το ζητούμενο ήταν αποκλειστικά η ασφάλεια, τότε ένα αλφαριθμητικό passcode 6 χαρακτήρων αφήνει πολύ πίσω το οποιοδήποτε Face/Touch ID  :)


Big things have small beginnings

#8   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/11/2017 - 12:14

https://medium.freec...ace-79c07772a28

Ένα ενδιαφέρον άρθρο...

Παραθετω απο το αρθρο:

 

"So this article is about the security of facial recognition, and other forms of biometric identification in general."

 

Και απο αυτο συμπεραινω οτι το αρθρο ειναι ασχετο με αυτο που συζηταμε, δηλ. με το Face ID. Αυτο που δεν εννοει να καταλαβει ο συγκεκριμενος τυπος και αλλοι θεωρητικοι της ασφαλειας ειναι οτι σκοπος της Apple με το Face ID (αλλα και ακομη με το Touch ID) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ  να μεγιστοποιησει την ασφαλεια των στοιχειων που ολοι διατηρουμε σε ενα κινητο. Σκοπος της Apple ειναι να μεγιστοποιησει μια ενα μεγεθος που εξαρταται τοσο απο την ασφαλεια οσο και απο την ευχρηστια. Δηλ.

 

The article is about security but FaceID is about 'security AND usability' combined.

 

Προφανως το να κλειδωνεις ενα κινητο με ενα password 128 χαρακτηρων ειναι σαφως πιο ασφαλες απο το Face ID. Ειναι πιο ασφαλες και απο το Touch ID... Αλλα πως θα αισθανοσουν αν μια συσκευη με την οποια αλληλεπιδρας 200 φορες την μερα επρεπε να πληκτρολογεις 128 χαρακτηρες καθε φορα που ηθελες να την ανοιξεις . Θα βλαστημαγες ολη την μερα ....

 

Δες λοιπον απο αυτο το πρισμα τις προσπαθειες της Apple με το Touch ID και το Face ID και θα καταλαβεις .. (θα καταλαβεις ακομη γιατι πολυ πριν το Touch ID και το Face ID και ολα τα καλουδια που μας φερνει η Apple τα κινητα ζητουσαν ενα αριθμητικο passcode 4 χαρακτηρων για να ξεκλειδωσουν και οχι ενα password 128 χαρακτηρων που ειναι σημαντικα ασφαλεστερο και εξισου ευκολο στην υλοποιηση)



#9   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/11/2017 - 12:15

 

Άλλωστε στην καθημερινότητα, το ζητούμενο δεν είναι μόνο η ασφάλεια, αλλά το τρίπτυχο:  Ασφάλεια-ταχύτητα-εργονομία

 

Δηλαδή ξεκλειδώνω...  όσο το δυνατόν γρηγορότερα, με την μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια, δαπανώντας εγώ ή η συσκευή μου το μικρότερο δυνατό έργο (ενέργεια)

 

Αν το ζητούμενο ήταν αποκλειστικά η ασφάλεια, τότε ένα αλφαριθμητικό passcode 6 χαρακτήρων αφήνει πολύ πίσω το οποιοδήποτε Face/Touch ID  :)

 

Bingo !!! Χιλια like να ειχα ρε φιλε θα το σπρωχνα για αυτο το post !!



#10   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 16/12/2017 - 14:02

Αυτό εδώ το έχετε δει;;;

https://www.phoneare...-units_id100761

 

Να τις πάρουν και τις 2 για beta testers... :P

 

Βέβαια, νομίζω ότι είναι λίγο λογικό, μιας και οι περισσότεροι ασιάτες μοιάζουν μεταξύ τους και είναι και πολλοί, οπότε ίσως να είναι πιο λογικό να συμβαίνει εκεί αυτό.



#11   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 19/12/2017 - 22:49

Εχετε δοκιμασει Face ID απο γραφειο; Να σκυψετε απο πανω του δηλαδη...



#12   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 20/12/2017 - 01:36

Ναι, στο γραφείο δεν είναι πολύ εύχρηστο, πρέπει να το σηκώσεις ή να σκύψεις από πάνω.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#13   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 20/12/2017 - 01:44

Λόγω θέματος μου, δεν μου είναι εύκολο να σηκώνω ψηλά το κινητό... πάντα κάπου ακουμπάει... γραφείο, πόδι...

Πρέπει να πάω κατά απ' από πάνω του για να ανοίξει; Κέντρο ας πούμε;


Τελευταία επεξεργασία από: samigostab, 20/12/2017 - 01:45


#14   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/12/2017 - 11:00

Το καλύτερο σε αυτήν την περίπτωση θα είναι να το έχεις στο γραφείο υπό κλίση, σε κάποιο stand ή κάτι ανάλογο ώστε να μην χρειάζεται να σκύβεις.



#15   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 20/12/2017 - 17:13

Παιδιά σε μένα το Face ID πάει άψογα νομίζω πολλές φορές ότι η συσκευή δε κλειδώνει ενώ έχει τύχει σε καφετέρια να θέλω να δω κάτι σφαίρα και πριν το φέρω μπροστά μου ακριβώς, να ξεκλειδώνει με λίγη κλήση προς εμένα. Σήμερα στη δουλειά με σκούφο και γυαλιά δούλεψε άψογα. Το μέλλον είναι ήδη εδώ!

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 20/12/2017 - 17:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες